نکته امنيتی جهت استفاده از سيستم های پرداخت اينترنتی

نکته امنيتی جهت استفاده از سيستم های پرداخت اينترنتی

بانك ملي ايران با هدف آگاهي بخشي به عموم مردم ، نكات لازم جهت مصرف ايمن از سيستم هاي پرداخت اينترنتي را اعلام كرد.

يكي از حربه هاي اصلي كلاه برداران اينترنتي، هدايت كاربران پرداخت هاي الكترونيكي به سمت سايت هاي مشابه سايت اصلي ذخيره كردن اطلاعات شخصي كاربر سوء استفاده بعدي از اين اطلاعات است.


دریافت درگاه بانکی

دریافت درگاه مستقیم بانکی,درگاه پرداخت مستقیم,ارائه درگاه بانکی,بهترین درگاه بانکی,درخواست درگاه بانکی|دریافت درگاه بانکی,گرفتن درگاه بانکی|درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه پرداخت,جهان پی,درگاه بانک,درگاه اینترنتی بانک,درگاه بانکی,درگاه پرداخت,دریافت درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه مستقیم

بر اين اساس لازم است زمان استفاده از درگاه هاي پرداخت الكترونيكي، كاربران از طريق كنترل محتواي آدرس بار ( Address Bar) مرورگر ( Browser) خود مطمئن شوند از پروتكل امن https به جاي پروتكل ناامن http مصرف مي شود در عين حال كاربران قطعا ً از صفحه كليد مجازي موجود در سايت جهت ورود اطلاعات بهره برند.

همچنين سيستم هاي مورد استفاده در تراكنش هاي مالي، قطعا ً بايد داراي پروگرام هاي ضد ويروس (Anti virus) ضد جاسوسي(Anti Spy) بوده، ضمن اينكه سيستم علت نرم افزار هاي مذكور بايد به روز باشند.
بر طبق اين گزارش كاربران براي پرداخت هاي الكترونيكي خوبتر است از رايانه هاي شخصي به جاي رايانه هاي موجود در اماكن عمومي و كافي نت ها مصرف كنند.

حفظ اطلاعات محرمانه شخصي كاربري به شرح نام كاربري ( User Name)، كلمه گذشتن (Password ) ، رمز دوم كارت و cvv2 پرهيز از ارسال آنها به صورت نامه الكترونيكي و پيام كوتاه، تعويض فوري كلمه عبور رمز دوم كارت در صورت افشاي عمدي يا غيرعمدي آن ها و تعويض كلمات عبور در فواصل حداكثر يك ماهه از ديگر تأكيدات بانك ملي ايران است.

همچنین ً لازم است كاربران در انتخاب كلمه گذشتن و رمز دوم كارت دقت كافي را داشته باشند، بدين صورت كه كلمات گذشتن به صورت تركيبي از حروف كوچك بزرگ و اعداد علائم مجازی گزینش شوند.

ضروری به ذكر است خدمات الكترونيكي بانك ملي ايران صرفاً بر روي آدرس هاي www.bmi.ir www.bankmelli-iran.com ارائه مي گردد.

از رطعم ای آسان استفاده نكنید. رطعم ای خود را ترجیحاً به صورت تركیبی از حروف كوچك و بزرگ اعداد و علامتها گزینش نمایید. توصیه می شود: از انتخاب شماره شناسنامه، کد ملی تاریخ تولد خود یا خانواده پلاك خانه شماره تلفن خودداری نمایید.

نکات امنیتی

– رمز خود را جایی یادداشت نكنید در صورت یادداشت نمودن، آن را در جیب یا كیف پول به همراه كارت قرار ندهید.

– رطعم ای گذشتن را به صورت دوره ای تغییر دهید.

– رمز خود را در اختیاربقیه افراد قرار ندهید.

– اطلاعات حساس از عبارت رمز را از طریق تلفن برای دیگران بازگو نكنید.

– در صورت فاش شدن رمز خود، در كوتاهترین زمان ممكن آن را عوض نمایید.

– كارت رمز را به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهید. بعضاً افراد سود جو به بهانه یاری كردن و آموزش ی ضمن اخذ كارت و رمز شما بعد از انجام عملیات، كارت شما را با كارت دیگری (سرقتی ، مفقودی ، باطله و…) معاوضه کرده و حساب شما را مورد سوء استفاده قرار می دهند.

– در صورت انجام انتقال وجه و عملیات اینترنتی برروی حساب در مرورگرهای اینترنت مورد ی به خاطرسپردن رمز را انتخاب نكنید. این مورد با نام كلی Remember Password شناخته می شود، از این قابلیت مصرف نكنید.

– برای ارسال اطلاعات حساس خود از پست الكترونیكی استفاده ننمایید.

– همواره سعی كنید برای ورود رمز از امكان Virtual Keyboard بجای كیبورد فیزیكی كامپیوتر استفاده كنید. این امكان در سیستم علت ویندوز همچنین در گاهي از سایتهای پرداخت آنلاین وجود دارد.

– شناسه گذشتن و رمز خود را بر روی كامپیوترهای خارج از اختیار كنترل وارد نكنید.

– زمان ورود به وب سایتها به برای وب سایتهایی كه در آن اطلاعات محرمانه وارد می گردد، آدرس سایت مورد بازدید را در كادر نوار آدرس كنترل نمایید. بسياري از كلاهبردارهای اینترنتی بواسطه استفاده از سایتهای جعلی مشابه، جهت دریافت اطلاعات حساس كابران رخ می دهد.

– در صفحاتی كه وب سایت مورد بازدید از شما درخواست ورود شماره کارت، رمز کارت، رمز دوم و CVV2 می نماید، قطعا ً مطمئن شوید كه از پروتكل SSL استفاده شده است. بدین منظور آدرس صفحه می بایست با جمله https بجای http شروع گردد.

– همواره از نرم افزار های آنتی ویروس معتبر و بروزشده استفاده نمایید.

– سیستم علت كامپیوتر خود را همواره بروزرسانی كرده و آخرین وصله های امنیتی را دریافت نمایید.

– در صورتی كه اقطعا ل وجود برنامه های مخرب را بر روی كامپیوتر می دهید از انجام هرگونه تراكنش مالی آنلاین خودداری نمایید.

– بعد از انجام كار مورد نیاز در وب سایتهایی كه نیاز به رمز ورود دارند، به طور كامل Log out كنید.

– به مطالب نوشته شده در پنجره هایی كه اتوماتیك نمایش داده می شوند تذکر کرده و بلافاصله بر روی Ok یا Yes كلیك نكنید. بسياري از پروگرام های مخرب به همین نحوه بر روی كامپیوترها نصب می گردند.

– پست الکترونیکی های دریافتی از منابع ناشناس را باز نكنید. به لینكهای ارائه شده در پست الکترونیکی ها اعتماد نكنید، به عنوان نمونه بانكها و موسسات اعتباری هیچ گاه از طریق نامه های الكترونیكی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی كنند. پس هرگاه در صندوق پستی نامه هایی از این دست را مشاهده كردید سریع آن را حذف كنید. از داده های حساس ورژن پشتیبان تهیه کرده در جایی امن مراقبت كنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *