موسیقی در روایات

موسیقی  در روایات

موزیک در احادیث

رسول محترم اسلام (ص) فرمودند: «‌غنا آوازهاى لهوى (‌ترانه) باعث نفاق در قلب می‌شود». فرمود: «‌از شنیدن‌چنگ غنا دورى بکنید . آن‌ها در قلب شما نفاق ایجاد می‌کند»؛ یعنى کم کم طورى می‌شوید که ظاهراً مسلمان‌هستید، ولى در عمل و کردار ادرود را قبول ندارید. «‌سه چیز قلب آدم را پر قساوت می‌گرداند: شنیدن گوش دادن به‌صداها گفتارهاى لهو؛ دنبال صید رفتن براى خوشگذرانی؛ به دربار شاهان رفت و آمد کردن.» همين طور فرمودند: «‌چهار چیز قلب را فاسد می‌کند و سبب نفاق قلبى می‌شود: گوش دادن به لهویات؛ فحّاشی‌کردن؛ به دربار سلاطین رفت آمد کردن و دنبال صید رفتن».

متن آلبوم منو رها کن از مهدی یراحی

حضرت امام علی(ع) فرمودند: «‌پولى که به آوازه خوان هرزه داده می‌شود، حرام است».

امام صادق (ع) فرمودند: خانه ای که در آن غناء و ساز آواز نواخته شود، از مصیبت ها بلاهای دردناک در امان نیست و دعا در آن خانه مستجاب نمی گردد و فرشتگان به آن خانه وارد نمی شوند. باز به یکی از اصحاب خود که وقت قضای حاجت بیشتر توقف می کرد فرمودند تا آواز و خوانندگی همسایه اش را بیشتر گوش نماید ، فرمود: «غسل توبه کن هر چه می توانی نماز بخوان؛ چه خیلی بدحالتی بود چنانچه با این وجود می مردی. کار زشت را به اهلش واگذار زیرا هر چیز، اهلی دارد». همين طور این حضرت فرمودند: «‌زن آوازه خوان (‌مغنیّه) ملعون است و هرکس او را به منزل دعوت نماید به او پول‌بدهد، ملعون است».

امام باقر (ع) فرمودند: غنا آوازه خوانی از عبارت گناهانی است که خداوند برای آن وعده آتش داده است، پس این آیه را تلاوت فرمود: «برخي از مردم افرادی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند آیا ت الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود».

امام رضا (ع) فرمودند: گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.

در این زمینه احادیث زیاد ی وارد شده است که میتوانید در وب سایت نور آسمان مشاهده بکنید .

و حال فتوای مراجع تقلید

حضرت آیة الله سیستانی: «چنانچه موسیقی مناسب مجالس لهو عیاشی نباشد حرام نیست.»

حضرت آیة الله تبریزی: «گوش دادن به موسیقی لهوی که مناسب مجالس خوش گذارنی است ، جایز نیست همچنین ساخت تعلیم خرید و فروش وسائل آلات موزیک لهوی جایز نیست.»

حضرت آیة الله خامنه ای: «هر گونه نوازندگی مطرب لهوی که متناسب با مجالس عیش و نوش باشد حرام است.»

حضرت آیة الله فاضل لنکرانی: «موزیک اگر مطرب مهیج و مناسب مجالس لهو و لعب باشد حرام است و در غیر این صورت مانعی ندارد مرکز پخش تأثیری در حکم ندارد.»

حضرت آیة الله بهجت: «چنانچه موزیک مطرب باشد، استماع خرید فروش آن حرام است.»

حضرت آیة الله صافی گلپایگانی: «آنچه را عرف مردم موسیقی می دانند،

ستماع آن و ساخت تعلیم تعلم فروش آلات آن حرام است.»

حضرت آیة الله مکارم شیرازی: «کلیه صداها آهنگ ها که مناسب لهو فساد است، حرام و غیر آن حلال است تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف عام خواهد بود.»

حضرت آیة الله مظاهری: «چنانچه موسیقی لهوی تحریک کننده باشد، حرام است.»

حضرت آیة الله گلپایگانی (رضوان الله تعالی علیه): «غنا کشیدن صدا دور دادن آن به کیفیّت خاصه ی طرب آور است که مناسب با مجالس لهو محافل انس طرب و موافق با آلات لهو ولعب است خواندن به نحو غنا و گوش دادن به آن و تکسب به آن حرام است فرقی نمی نماید که همراه با آلات لهو خوانده شود یا نه در کلام باطل استعمال شود یا در قرآن یا دعا یا مرثیه یا شعر.»

علامه محمد تقی جعفری (ره) در مورد مضرات موسیقی چنین گفته است:

۱- ایجاد عدم تعادل توازن بین اعصاب سمپاتیک و پارا سمپاتیک
۲- علت ایجاد بیماری مانی (نوعی جنون است که درجات متعددی دارد)
۳- مرض سکلموتیمی
۴- کوتاهی عمر
۵- مرض پارانویا
۶- ضعف اعصاب
۷- اختلالات دماغی (اغتشاشات مغزی، هنجانات روحی-جنون)
۸- تاثیرات قلبی
۹- واسطه انتحار خودکشی
۱۰- بیماری فشار خون
۱۱- علت فحشا
۱۲- تضعیف تضییع حس شنوایی
۱۳- تضعیف و تضییع حس بینایی
۱۴- هیجان
۱۵- سلب عزم شکست شخصیت
۱۶- سلب غیرت
۱۷- علت جنایت
۱۸- جلب توجه غیر طبیعی
۱۹- از دست دادن قوت فکری
۲۰- تضییع قوت قضاوت
۲۱- افسردگی خمودگی
۲۲- تهییج عشق
۲۳- شکست عمر جوانمردی
۲۴- زنجیر بردگی
۲۵-روش لغو
۲۶- اتلاف وقت

نظر پژوهشگران در مورد موسیقی

دکتر ولف آدلر (پروفسور دانشگاه کلمبیا) می گوید: موزیک علاوه بر این که سلسله اعصاب ما را در تاثیر جلب دقت خارج از طبیعی آن، سخت خسته می نماید . عمل ارتعاش صوتی که در موسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج از میزان طبیعی در جلد می نماید که خیلی ضرر مند است.
کانت (فیلسوف زیاد دیده شده آلمان) می گوید: موسیقی چنانچه از تمام هنر ها مطبوعتر است ولی چون چیزی به بشر نمی آموزد از تمام هنرها پست تر است.
دکتر آرنولد فریدمانی (پزشک بیمارستان نیویورک رئیس کلینیک سردرد ) او با کمک دستگاهای الکترونی تعیین امواج مغز و تجربیاتی که طی مراجعه هزاران بیمار به دست آورده است ثابت کرده است یکی از عوامل خیلی مهم خستگی های روحی فکری و سردرد های عصبی، گوش دادن به موسیقی رادیو است به ویژه برای افرادی که به موزیک آن دقت و توجه می کنند.
دکتر رابرت (کارشناس روانشناسی بچه در انگلیس) اطفال در رحم مادر تحت تاثیر آهنگ قرار می گیرند اگر مادر حامله به موزیک گوش دهد ضربان قلب طفل در رحم خیلی می شود. این حالت از شش ماهگی به بعد است.
دکتر اوریزن اسموت مارون: هیجان بزرگترین علت سکته های قلبی است هنرمندان اکثرا به علت سکته قلبی در قدیم اند. از این بیان معلوم می شود هیجان حاصله از موزیک تا چه میزان خطرناک است.

دکتر ولف ادلر پرفسور دانشکده کلمبیا میگوید: بهترین دلکش ترین نواهای آهنگ شوم ترین اثار را روی اعصاب آدم باقی میگذارد، اصولا شنیدن موسیقی و کنسرت در اعصاب یک نوع تاثیر تخدیری ایجاد می نماید . گاهي وقتها آنچنان شدید است که شنونده را مانند افراد بهت زده میسازد (قطعا تجربه کردید) و لذت فوق العاده ای که افراد از آن میبرند از همین تاثیر تخدیری است. واضح است که اینگونه تخدیر ها ضرر های زیادی دارند آمار جنایت هایی که نمودار این حقیقت است زیاد است.

همچنان برخي پژوهشگران گفته اند موسیقی به ویژه آهنگ های تند باعث تحریکاتی در سمپاتیک و پاراسمپاتیک می شود که این موضوع باعث به هم میل کردن تعادل اعصاب می شود و همین موضوع باعث ضعف اعصاب و زیاد از بیماری های دیگر مانند اختلال حواس، پریشانی، جنون، مساله شنوایی، نا بینایی و…. می شود .

پس موسیقى به ویژه آهنگ ‌هاى هیجان آور باعث ظهور مفاسدى در افراد و جامعه می‌شود که قابل‌چشم ‌ پوشى نیست زمینه‌ ساز مفاسدی از قبیل فسادهاى اخلاقی، بزهکاری، لاابالی‌گری، شهوت رانی‌های‌مضرّ مانند استمنا، زنا و حتی همجنس بازى می‌شود. لذا اگر مختصر نفعى داشته باشد، می بایست به خاطر مضارّ عمده‌اش از آن‌چشـم پوشى کرد.

خلاصه اینکه رفیق عزیز، موسیقی از نگاه اسلام، عقل علم به صورت کامل رد است و اینکه میگویند آهنگ غذای روح است کاملا غلط است زیرا از احادیث نظرات پژوهشگران چنین استنباط می شود که موسیقی عذاب روح است. بوسیله موسیقی ما به آرامش نخواهیم رسید، خداوند در قرآنکریم میفرمایید: بدانید که دل ها تنها به یاد خدا آرام می یابد. ببینید خداوند میفرماید تنها با یاد خدا! آیا ما از خدا بهتر و بیشتر میفهمیم؟ آرامش در غیر یاد خدا موجود است؟ هرگز.

تجربه بکنید ! موزیک را مدتی کنار بگذارید و شاهد تغییرات، آرامش واقعی، احساس زندگی به خدا و ارتقا معنویات در زندگی خود باشید، یا میزان اقل از آنانی که موزیک را کنار گذاشته اند در مورد وضعیت قدیم و حالشان بپرسید، یا افرادی که قبلا روابط اجتماعی، اعتقادات مذهبی آرامش در زندگی خود داشتند هم اکنون مثل قبل نیستند، ببینید جز موزیک چیز دیگر این موارد را بر هم زده است؟

امیدوارم این متن برای شما مفید واقع شده باشد، باشد تا عمر گرانبهای جوانان عزیز مسلمان ما در دانلود موسیقی نو و لهو لعب طی نشود از این سرمایه گرانبهای الهی نهایت مصرف مفید و مفهوم را ببرند، جهت چه که آخرت از همین جهان ساخته می شود . حضرت امام رضا (ع) می فرمایند: فردی که از غنا دوری نماید در عوض، درختی در بهشت هست که ی خداوند دستور میدهد باد آن را به حرکت در آورد. نغمه خوشی از آن درخت بهشتی بلند می شود که مانند آن را تا به حال نشنیده است، و فردی که از غنا اجتناب نکند آن صوت قشنگ را نمی شنود. حال جهت تان روشن شد که آهنگ از نگاه ادرود (با شرایطی که گفته شد) حرام است، از نگاه علم روز و پزشکی هم ضرردار است ازبقیه ابعاد آسیب میزند؛ همچنان روشن شد که موسیقی (با شرایطی که گفته شد) آرامبخش نیست جایگزین موسیقی جهت جهت رفع خستگی ذهنی و پر شدن اوقات فراغت تعیین شد؛ حال چرا آهنگ گوش میدهید؟ بخش نظرات را در این نوشته فعال گذاشتم، لطفا نظراتی مانند دلم میخواهد موزیک حرام گوش کنم و نظرات بی مورد ندهید، زیرا ما بنده دل نیستیم که هرچه دل مان خواهد همان کنیم، بنده خدا هستیم هرچه خدا بگوید بایستی همان کنیم؛ زیرا خدا از ما بهتر میدانید چون خالق ماست.

کلام آخر: پس دوست ها عزیز نه تنها گوش کردن و اعتیاد به آهنگ عوارض اخروی دارد عوارض دنیوی علمی دارد پس اگر گرفتار چنین اعتیاد وحشتناکی هستیم از خداوند طلب عفو و توبه کنیم قبل از اینکه خدای نکرده کار از کار قدیم باشد به خاطر همین عمل گرفتار عذاب الهی در این جهان و جهان آخرت شویم و خدای نکرده قرن ها قرن سال ها سال در آتش سخت جهنم بسوزیم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *