۷ کاری که بچه های شما نباید در اینترنت انجام دهند

۷ کاری که بچه های شما نباید در اینترنت انجام دهند

خرید آنتی ویروس نود ۳۲
امروزه مثالی بین مردم رایج شده است که می گوید : ” چنانچه میخواهید شیوه کار رو راه اندازی هر دستگاه دیجیتالی را یاد بگیرید، از یک کودک بپرسید، این شوخی نیست بلکه واقعیتی در جهان ی پیرامون ما است! امروزه دیگر به نظر می رسد رایانامـه ها، تبلت ها یا گوشی های هوشمندی که توانایی دسترسی به اینترنت را دارند به بخشی جداناپذیر در زندگی کودکانمان تبدیل شده اند.

چنین دسترسی به تکنولوژی اینترنت که از سن پایه صورت می گیرد بدین معناست که پدر و مادرها باید افزون بر آنکه مراقب برنامـه های تلویزیونی باشند تا آن ها از محتوای مناسبی جهت فرزندانشان برخوردار باشند, بایستی بر عملکرد کودکانشان بر روی وب هم نظارتی مستمر پیدا کنند.

اما اینترنت آن قدرها بد نیست، اینترنت می تواند بسياري از چیزهای مثبت و خوب را به فرزندانمان بیاموزد اما به مانند شمشیر دو لبه ایی است که می تواند آن ها را در مساوی تهدیدات گوناگونی قرار دهد.

۷ کاری که کودکانتان نبایستی در اینترنت انجام دهند

۱ ) گفتگو با افراد ناشناس

شبکه های اجتماعی، Whats App ، و راه های پرشمار دیگری وجود دارد که افراد ناشناس گوناگونی می توانند با کودکان شما در ارتباط باشند. آسان لوحی نا آبرخي کودکان باعث می شود تا آن ها ندانند خطر در کجای زندگی آن ها به کمین نشسته است. به یاد داشته باشید گمنامی فراهم شده توسط اینترنت نسبتا خطرناک تر از زندگی واقعی است.

۲ ) به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی

بسياري از کارهایی که ما در اینترنت انجام می دهیم حاوی استراک گذاری فایل ها و اطلاعات مختلف زندگیمان است. کودکان نیز از این امر مستثنی نیستند، پس پدران مادران هم تمایل دارند تا بدانند فرزندانشان چع چیزهایی را به اشتراک می گذارند. پس خوبتر است با فرزندان حرف نمایید آن ها را از خظرات ناشی از ارایه اطلاعات شخصی آنلاین آگاه نمایید.

۳ ) بازی کردن بدون محدودیت زمانی

نسبتا تمام بچه ها می خواهند تا بازیهای گوناگونی را بارگیری نمایند تا آن ها را سرگرم نگه دارد چالش های نو ی را پیش پای آن ها بگذارد. چنانچه آن ها تنها بخشی از زمان خود را به گیم کردن اختصاص دهند مشکلی روی نمی دهد. مساله از زمانی شروع می شود که آن ها ساعتهای زیادی را به بازی کردن می گذرانند. این کار باعث می شود تا رابطه آن ها با محیط پیرامون و دوست ها هم سن و سالانشان كم شدن پیدا نماید آن ها کارهای دیگر را به منظور بازی کردن بیشتر به تعویق بیاندازند. اما توصیه ما چیست ؟ خوبتر است برای فرزندان بازه زمانی معین ی را به جهت گیم کردن آنها در نظر بگیرید.

۴ ) بارگیری پروگرام های نامناسب

گوگل پلی و فروشگاه اپل هزاران پروگرام را به فرد ان خود ارایه می دهند، بسياري از آن ها برای اینکه زندگی ما را آسان تر کنند طراحی شده اند، ولی بهتر یا حتی ضروری است بدانید که دقیقا چه پروگرام هایی را بارگیری می نمایید. تمام آن چیزی که در گوگل اپل استور و دیگر تارنماها برا شما فراهم شده است قابل اعتماد نیستند. به یاد داشته باشید بسياري از پروگرام های در گـوگل پلی، Malicious هستند ممکن است بدون مجوز شما کارهای گوناگونی را بر روی گوشی ها یا بر روی رایانه شما انجام دهند. پس بهتر است به کودکان بگویید تا پیش از بارگیری این گونه برنامـه ها شما را در جریان قرار دهند.

۵ ) ورود به تارنماهای با محتوای نامناسب جهت کودکان

چه به صورت عمدی یا غیر عمدی، کودکان احتمالا به تارنماهایی بروند که جهت سن آن ها مناسب نیست. در بسیار زیاد ی از موارد ، فقط نقد تاریخچه کاوش گرها برای آنکه ببینید کودکانتان به چه تارنماهایی رفته اند کافی نیست. ویژگی نظارت والدین ( Parental Control ) بر روی کاوش گرها به شما این امکان را می دهد تا تعیین بکنید فرزندانتان چه تارنماهایی را می توانند ببینند چه تارنماهایی برا نمی توانند.

۶ ) باور آن که آن ها چیزی را برنده شده اند

همگی ما دعوت نامـه ها و پیام های گوناگونی برا در زندگی خود دریافت کرده ایم که محتوای آن ها حاوی برنده شدن ما است. این پیام ها در بیشتر زمان ها از ما درخواست گاهي از اطلاعات شخصی را می نمایند. پس با اهمیت زیاد است که به کودکان خود بگوییم هیچ کسی جهت آنکه اطلاعات شخصی ما را دریافت نماید حاضر نیست به ما جایزه ایی را بدهد.

۷ ) رنج بردن از زورگویی مجازی

با تذکر به جدی بودن این حملات, کودکان اکثرا این وقایع را از پدران و مادران پنهان می کنند. زورگویی مجازی نوعی زورگویی در بین کودکان به شمار می آید ولی منشاء آن به بیرون از اینترنت باز می گردد. این زورگویی, بوسیله افرادی انجام می شود که در اطراف کودک شما قرار دارند، پس خیلی مهم است که واکنش های کودک خود را در وقت مصرف از اینترنت در نظر بگیرید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *