۷ کاری که بچه های شما نباید در اینترنت انجام دهند

۷ کاری که بچه های شما نباید در اینترنت انجام دهند

antikadeh
امروزه مثالی بین مردم رایج شده است که می گوید : ” چنانچه میخواهید شیوه کار رو راه اندازی هر دستگاه دیجیتالی را یاد بگیرید، از بچه بپرسید، این شوخی نیست بلکه واقعیتی در جهان ی پیرامون ما است! امروزه دیگر به نظر می رسد رایانامـه ها، تبلت ها یا گوشی های هوشمندی که توانایی دسترسی به اینترنت را دارند به بخشی جداناپذیر در زندگی کودکانمان تبدیل شده اند.

چنین دسترسی به تکنولوژی و اینترنت که از سن پایه هم صورت می گیرد بدین معناست که پدر مادرها بایستی افزون بر آنکه مراقب برنامـه های تلویزیونی باشند تا آن ها از محتوای مناسبی برای فرزندانشان برخوردار باشند, باید بر عملکرد کودکانشان بر روی وب هم نظارتی مستمر پیدا کنند.

اما اینترنت آن قدرها بد نیست، اینترنت می تواند بسياري از چیزهای مثبت و بهتر را به فرزندانمان بیاموزد اما به مانند شمشیر دو لبه ایی است که می تواند آن ها را در مساوی تهدیدات گوناگونی هم قرار دهد.

۷ کاری که کودکانتان نمی بایست در اینترنت انجام دهند

۱ ) گفتگو با افراد ناشناس

شبکه های اجتماعی، Whats App ، و راه های پرشمار دیگری وجود دارد که افراد ناشناس گوناگونی می توانند با کودکان شما در ارتباط باشند. آسان لوحی و نا آبرخي کودکان باعث می شود تا آن ها ندانند تهدید در کجای زندگی آن ها به کمین نشسته است. به یاد داشته باشید گمنامی فراهم شده بوسیله اینترنت نسبتا خطرناک تر از زندگی واقعی است.

۲ ) به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی

زیاد ی از کارهایی که ما در اینترنت انجام می دهیم حاوی استراک گذاری فایـل ها اطلاعات مختلف زندگیمان است. کودکان هم از این امر مستثنی نیستند، پس پدران و مادران هم تمایل دارند تا بدانند فرزندانشان چع چیزهایی را به اشتراک می گذارند. پس خوبتر است با فرزندان حرف نمایید و آن ها را از خظرات ناشی از ارایه اطلاعات شخصی آنلاین آگاه نمایید.

۳ ) گیم کردن بدون محدودیت زمانی

نسبتا تمام بچه ها می خواهند تا بازیهای گوناگونی را بارگیری نمایند تا آن ها را سرگرم نگه دارد و چالش های جدید ی را پیش پای آن ها بگذارد. چنانچه آن ها فقط بخشی از زمان خود را به بازی کردن اختصاص دهند مشکلی روی نمی دهد. مساله از زمانی شروع می شود که آن ها ساعتهای زیادی را به گیم کردن می گذرانند. این کار باعث می شود تا رابطه آن ها با محیط پیرامون و دوست ها و هم سن و سالانشان کاهش پیدا نماید و آن ها کارهای دیگر را به منظور بازی کردن بیشتر به تعویق بیاندازند. ولی توصیه ما چیست ؟ خوب است برای فرزندان خود بازه زمانی معین ی را به جهت گیم کردن آنها در نظر بگیرید.

۴ ) بارگیری برنامـه های نامناسب

گـوگل پلی فروشگاه اپل هزاران پروگرام را به کاربر ان خود ارایه می دهند، بسياري از آن ها جهت اینکه زندگی ما را آسان تر کنند طراحی شده اند، اما بهتر یا حتی ضروری است بدانید که دقیقا چه برنامـه هایی را بارگیری می نمایید. تمام آن چیزی که در گوگــل و اپل استور دیگر تارنماها برا شما فراهم شده است قابل اعتماد نیستند. به یاد داشته باشید بسياري از پروگرام های در گوگل پلی، دارای Malicious هستند و احتمالا بدون مجوز شما کارهای گوناگونی را بر روی گوشی ها یا بر روی رایانه شما انجام دهند. پس خوبتر است به کودکان بگویید تا پیش از بارگیری این گونه پروگرام ها شما را در جریان قرار دهند.

۵ ) ورود به تارنماهای با محتوای نامناسب جهت کودکان

چه به صورت عمدی یا غیر عمدی، کودکان احتمال دارد به تارنماهایی بروند که برای سن آن ها مناسب نیست. در بسياري از موارد ، فقط نقد تاریخچه کاوش گرها برای آنکه ببینید کودکانتان به چه تارنماهایی رفته اند کافی نیست. ویژگی نظارت والدین ( Parental Control ) بر روی کاوش گرها به شما این امکان را می دهد تا تعیین بکنید فرزندانتان چه تارنماهایی را می توانند ببینند و چه تارنماهایی برا نمی توانند.

۶ ) باور آن که آن ها چیزی را برنده شده اند

همگی ما دعوت نامـه ها پیام های گوناگونی برا در زندگی دریافت کرده ایم که محتوای آن ها حاوی برنده شدن ما است. این پیام ها در بیشتر ها از ما درخواست برخي از اطلاعات شخصی را می نمایند. پس با اهمیت زیاد است که به کودکان بگوییم هیچ فردی جهت آنکه اطلاعات شخصی ما را دریافت نماید حاضر نیست به ما جایزه ایی را بدهد.

۷ ) رنج بردن از زورگویی مجازی

با توجه به جدی بودن این حملات, کودکان اکثرا ٌ این وقایع را از پدران و مادران خود پنهان می کنند. زورگویی مجازی نوعی زورگویی در بین کودکان به شمار می آید ولی منشاء آن به بیرون از اینترنت باز می گردد. این زورگویی, بوسیله افرادی انجام می شود که در اطراف کوچولو شما قرار دارند، پس با اهمیت است که واکنش های کوچولو خود را در وقت مصرف از اینترنت در نظر بگیرید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *