یادی از پوپک گلدره به مناسبت دهمین سالمرگ پوپک

بیوگرافی الناز شاکردوست

پوپک گلدره دختر جهان ی شیرین دریا

پوپک گلدره را تمام به عنوان «دریا» می‌شناسند. او در دوره ده ساله‌ای که مقابل دوربین بود، نقش‌های متعددی را گیم کرد که خیلی ‌هاشان برجسته و به یآدم اندنی شدند، اما براي چه «دریا»؟ چرا این نقش بیشتر از تمام در یادها مانده؟

امروز دقیقا دهمین سال درگذشت پوپک گلدره است. او که متولد هشت مرداد ماه ۱۳۵۳ بود، اگر در کام آن حادثه تلخ رانندگی فرو نمی‌رفت، این روزها به ۴۵ سالگی‌اش نزدیک می‌شد هاله‌ای را که با خودش از نقش‌های قبلی آورده بود، در قالب یک زن امروزی حلول می‌داد. او می‌توانست نمادی از سرنوشت بچه‌های نسل سوم، در ایام حال حاضر باشد و ایفای نقش دخمل ک نوجوانی به نام «دریا» که نه اهل برج‌های پایتخت بود نه نک نال از فقر فاقه می‌کرد، این وجه نمادین را به او داده بود. «دریا»، برای این بیشتر از تمام نقش‌های پوپک گلدره در یاد مانده که هسهسه‌ها و وسوسه‌های ریز خودمانی نسل سوم انقلاب، به مفهوم متولدین دهه‌های ۵۰ ، ۶۰ ۷۰ را بازتاب می‌داد.

پوپک مرادعلی گلدره در تابستان ۱۳۵۰ به جهان آمد و در شهریور ۱۳۸۴ بود که طی جریان حادثه رانندگی به کما رفت. او نـُه ماه بعد بعد از تلاش پزشکی زیادی که برای احیای او شده بود، سرانجام در بیست هفتم فروردین‌ماه ۱۳۸۵ از جهان رفت.
گلدره کار هنری‌اش را از نوجوانی شروع کرده بود در ۲۳ سالگی جهت اولین بار در کل ه «ساعت خوش:۱۳۷۳» جلوی دوربین رفت. او سال بعد در تنها مجموعه تلویزیونی که محمدرضا اصلانی، شاعر پیشروی موج نو و فیلم زیبا ساز هنری شناخته شده ساخت، جزو گروه بازیپرهزینه بود.

«غبارنور: ۱۳۷۵» اولین تجربه جدی این هنرپیشه بود. هرچند نقشی که او گیم کرد، چندان محوری نبود. ولی باز دو سال گذشت تا پوپک گلدره بالاخره داستانی دیگر بازی کند و این بار نوبت به نقشی می‌رسید که تا ابد در ذهن‌های مخاطبانش موج می‌زند؛ «جهان ی شیرین دریا: ۱۳۷۷» که بهروز بقایی کارگردان آن بود و بعد از ظهرهای جمعه از پروگرام کوچولو و نوجوان سیمای یک پخش می‌شد. پروگرام ‌ای که از عبارت ماندگارترین مجموعه‌های تلویزیونی در خاطره‌ یک نسل است. ولی گلدره بین «غبار نور» «جهان ی شیرین دریا» فیلم جالب تلویزیون ی هم گیم کرد که اولین آخرین اثر کارگردانش است و حتی امروز نامی از آن در محیط وب یافت نمی‌شود.

«رویاهای زمین: ۱۳۷۶» تولید و ساخت فرشاد فرشته حکمت. جریان پسرکی است که از جانب (قاصدک!) مأموریت پیدا می‌کند تا با متحد کردن آدم ‌ها از هر نژاد و آیینی، آن‌ها را برای نجات از خشکسالی برهوت زمین بسیج نماید .

تنها هنرپیشه نسبتاً معروف در این فیلم جذاب پوپک گلدره بود، اما ورود جدی و موثر این بازیگر به قاب سینما دو سال بعد از «جهان ی شیرین دریا» در سال ۱۳۷۹ اتفاق افتاد. او در آن سال دو فیلـم با اهمیت زیاد بازی کرد ۱ـ «انتها بازی: همایون اسعدیان» که در آن نقش اول زن را داشت و روبروی حامد بهداد در اولین گیم رسمی TV ی‌اش قرار می‌گرفت. اما بهداد سال قبل برای ورود به سینما، در سه فیلم زیبا ، نقش‌هایی رایگان (اصطلاحاً افتخاری) گیم کرده بود اما هم اکنون عکس زیبا این دو نفر روی پوستر اصلی فیلـم می‌رفت ۲ـ «موج مرده: ابراهیم حاتمی‌کیا» که گلدره برای گیم در آن برنده دیپلم افتخار ازجشنواره فیلم جالب فجر شد.

او و رامبد جوان سال بعد «سیندرلا» را برای بیژن بیرنگ مرحوم مسعود رسام بازی کردند در کنار زوج «گلی» «رضی» را تشکیل دادند. در انتها این فیلم جالب ، گلی که در توان داشتن رضی جهت خوشبخت کردنش دچار تردید شده، کفشی که زن اشرافی به او جايزه داده است را به رضی نشان می‌دهد و به خانه‌اش می‌رود. فیلم جذاب همین‌جا تمام می‌شود این آخرین سکانس پوپک گلدره در سینما بود.

سریـال «نرگس: سیروس مقدم» که تولید آن دوسال طول کشید در تابستان ۱۳۸۵ از شبکه ۳ سیما به صورت شبانه پخش شد، اولین شبانه غیرکمدی تلویزیون ایران بود. از نیمه های ضبط «نرگس» هنرپیشه اصلی ‌ آن به کما رفت و بعد از مدتی ستاره اسکندری جایگزین او شد.
پوپک گلدره در سال ۱۳۸۴ غیر از «نرگس»، در داستانی دیگر گیم کرد که اتفاقاً کارگردان آن امروز بین ما نیست. از طرفی نام سریـال نیز مسمای غمگنانه‌ای جهت پوپک گلدره امیر قویدل، بازیگر و کارگردان تاثیر است.

«روح مهربان» که همزمان با بخش ‌هایی از سریـال «نرگس» فیلم جذاب ‌برداری می‌شد، آخرین اثر تلویزیونی امیر قویدل بود…
امروز دهمین سالگرد درگذشت هنرپیشه‌ایست که چنانچه هنوز زنده بود، بایستی در قالب نقش‌هایی می‌رفت که فرجام کودکان نوجوانان دیروز، یعنی بچه‌های نسل سوم را در میدان امروزین اجتماع نشان می داد.
گلدره در راه جاده شمال دچار حادثه رانندگی شد. همان جاده‌هایی که هر او را به یاد می‌آوریم، با لباس مکانی در بین درخت‌هایشان راه می‌رود یا می‌دود…

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *