راه های کسب درآمد در زمان دانشجویی

راه های کسب درآمد در زمان دانشجویی

راه های کسب درآمد در زمان دانشجویی

زمان دانشجویی یعنی زمان کسب تجربه. ایـن که در هر جایی سرک بکشیم و دست به هر کاری بزنیم. تجربیات زمان تحصیل در دانشگاه چه با موفقیت به انتها برسد چه شکست؛ شیرینی ویِژه خودش را دارد. زمان دانشجویی آن‌قدر سایه سنگینی دارد که در ایـن وقت هر کاری زیر سایه ایـن صفت قرار می‌گیرد. مثل لباس دانشجویی؛ غذای دانشجویی؛ کار دانشجویی و دوست زمان دانشگاه.

نشریه رویش نو: آنان که نخستین تجربیات کاری خود را در ایـن زمان کسب کـرده ‌اند خاطراتی به یاد ماندنی دارند. اما دانشجویان بیشتر به چه کارهایی علاقه‌مند می باشند و در زمان تحصیل با وجود مشغله درس؛ می‌توانند چه کارهایی بکنند؟

استادان کارفرما

یکـی از کارهایی که بعضی از دانشجویان در وقت تحصیلشان می‌توانند آن را تجربه کنند؛ کمک به پروژه‌های تحقیق ی استادان است . ایـن کار پول چندانی ندارد و چنانچه کارفرما پولشان را ندهد نمی‌توانند اعتراضی کنند چون در انتها ترم به جواب اعتراضشان رسیدگی می‌شود! اما چنانچه هم پول زحماتشان را از ایـن کار بگیرند نبایستی منتظر باشند نامی از آنها در ایـن پروژه برده شود.

بازاریابی

بازاریابی در هر زمینه‌ای چه مسکن و چه فشیوه اقلام گوناگون به دلیل آنکه وقت و محل ندارد بیشتر مخاطبانش را دانشجویان و یا فارغ‌التحصیلان به دنبال کار تشکیل می‌دهند. ایـن کار نیاز به بودن ندارد و شاغلان در آن به صورت پورسانتی حقوق می‌گیرند.

تدریس اصولا اس کنکور

آن زمان‌ها که کنکور هنوز شاخش شکسته نشده بود؛ بیشتر دانشجویانی که رتبه‌های خوب کنکور را کسب کـرده بودند جذب موسسات کنکور می‌شدند و چند سـال بعد یک کتاب آزمایش می‌نوشتند و یا مشاوره تحصیلی می‌دادند. کار خوب و پردرآمدی بود. اما همه دانشجویان به کلاس‌های کنکور نمی‌روند. تدریس خصوصی در همه مقاطع تحصیلی از کارهای پرطرفدار وقت دانشجویی است .

سوال گران دانشجو

دیده‌اید بعضی از جوانان در حاشیه نمایشگاه و یا همایشی ایستاده‌اند و پرسشها ی از شما می‌پرسند. حالا هم که نزدیک انتخاباتیم حتی در کوچه و بازار ممکن است ایـن آمارگیرها به سراغتان آمده باشند. آمارگیری یک کار دانشجویی هست که درآمد اندک اما پرزحمتی دارد.

پخش کارت

اما پخش کردن کارت و بروشور کار دانشجویی نیست اما به دلیل آنکه وقت در آن نقش ندارد بعضی از دانشجویان بدشان نمی‌آید در محل‌های دور از تحصیلشان ایـن کار را انجام دهند. پولش بد نیست اما چنانچه خدای نکـرده یکـی از ایـن برگه‌ها را به دست همکلاسی یا استادان بدهید نبایستی چند روزی در دانشگاه آفتابی شوید.

دست‌فروشی

ایـن کار را به سختی می‌توان کار دانشجویی دانست اما آن گروه از دانشجویانی که از پشتیبانی مالی خانواده بی‌بهره‌اند و بایستی پول خوابگاه؛ کتاب و غذای خود را دربیاورند دست‌فروشی می‌کنند. کم نیستند مهندسان و پزشکان و … که در رزومه کاری‌شان خاطره‌ای از بساط کردن در گوشه خیابان دارند.

پایان‌نامه نویسی

بعضی از دانشجویان علاقه‌مند به پایان‌نامه نویسی برای آن بخش از دانشجویان که پول پدر دارند و تنبل و درس‌نخوان تشریف دارند پایان‌نامه می‌نویسند تا هرچه زودتر نظام دانشگاهی از دست ایـن گروه از دانشجویان که تنها مدرک تحصیلی می‌خواهند راحت شود. ایـن کار پول خوبی دارد.

کارهای تخصصی نیمه‌وقت

کارآموزی کردن در رشته‌های تحصیلی یکـی از شانس‌هایی هست که نصیب هر دانشجویی نمی‌شود. کمتر کارفرمایی هست که راضی شود کار نیمه‌وقت ی به دانشجو برای کسب تجربه بدهد. ایـن نوع شرکت‌ها بیشتر به دنبال فارغ‌التحصیلانی می باشند که به صورت کارآموز و تمام‌زمان به کار بپردازند.

خبرنگاری

کار روزنامه‌ و خبر در رزومه کار بیشتر دانشجویان وجود دارد. بیشتر دانشجویان رشته‌های علوم انسان ی و ریاضی یک بـار که شده تجربه کار در یک تحریریه را دارند اما کمتر دانشجویی به جز دانشجویان رشته رابطه ات ایـن تجربه را ادامه داده‌اند.

کافی‌شاپ

بیشتر دانشجویان مشتری کافی‌شاپ می باشند و بعضی در آن کار می‌کنند. ایـن کار از آن‌ دست کارهای دو سر برد است . تمام وقتت را در جایی می‌گذرانی که بیشتر دانشجویان با صرف هزینه در آنجا وقت‌گذرانی می‌کنند و پول می‌گیری. حقوق ایـن کار چندان نیست اما پرطرفدار است .

نگهبان شیفت شب

گمان نکنید ایـن کار پیرمردها است؛ نه. آمار دانشجویان غیر تهرانی که شب‌ها در یکـی از ایـن دکه‌های حفاظت می‌خوابند کم نیست.

همه ایـن دانشجویان که در بالا توصیف شدند؛ حقشان هست که در آینده مدیر؛ وکیل و … شوند. بیشتر دانشجویان ترجیح می‌دهند ایام تحصیل سریع واحدهایشان را پاس کنند و به قول مشهور پله‌های ترقی را یکـی بعد از دیگـر ی طی کنند و برایشان فرقی نمی‌کند هنوز دستشان در جیب پدرشان باشد اما بعضی دیگـر دوست دارند ایـن زمان را با پول خودشان به انتها ببرند و برای ایـن استقلال مالی دست به هر کاری می‌زنند. کارهایی که خاطرات شیرین زمان دانشجویی‌شان را شکل می‌دهد.

۷ توصیه برای “کار دانشجویی”

بعضی بر ایـن اعتقادند که دانشجویی یک شغل تمام زمان هست و دانشجویان می بایست تمام فرصت خود راصرف تحصیل کنند دقیقا به همین خاطر هست که اکثر بانک ها و شرکت های دولتی از استخدام دانشجویان منع شده اند.

به گزارش گروه بازار باشگاه خبرنگاران؛ اما حقیقت ایـن هست که هزینه تحصیل  بسیار بالهست به ویژه چنانچه دانشجوی غیر بومی باشی هزینه مسکن؛ خوراک؛ پوشاک؛ رفت و آمد و… سر به فلک می کشد.

کار دولتی که ممنوع! چنانچه خانواده متوسط ی اما از نظـر سطح درآمد داشته باشید بایک حساب سرانگشتی می فهمی که دانشجویی شغل تمام وقتت نخواهد بود و بایستی به سراغ کسب و کار بروی ؛ کار دانشجویی.

اما قبل از شروع کار می بایست به ایـن نکات دقت کرد:

کار مرتبط

ممکن است در نظـر اول پیدا کردن شغل مرتبط با رشته تحصیلی تان به نظـر رویا پردازانه باشد اما بسیار ها می باشند که ایـن روزها کارهای نیمه زمان و حتی سطح پایین اما مرتبط با رشته شغلی شان انجام می دهند.

دانشجویان پزشکی که دستیاری استادانشان را می کنند؛ روانشناسان و مددکارانی که با نصف دستمزد در مراکز بهبود ی مشغول کارند؛ حتی تدریس دروس پایه رشته تحصیلی تان بهتر از انجام دادن کارهای غیر مرتبط است .

آمار گیری

غلط برداشت نکنید منظور از آمار گیری مشارکت در تحقیق های میدانی و تحقیقاتی مثل نظـر سنجی هست که اگرچه کار سختی هست اما به دانشجویان به ویِژه دانشجویان رشته ای علوم انسان ی کمک می نماید در بطن جامعه حاضر باشند.

 کار در دانشگاه

ساعتی‌هزارو۲۰۰تومان برای مقطع کارشناسی و ساعتی‌هزارو۵۰۰تومان برای مقطع ارشد و دکترا. ایـن مبلغ قرارداد معاونت دانشجویی دانشگاه‌ها با دانشجویان برای کار دانشجویی است . برای همه واحدهای تحقیق ی؛ فرهنگی؛ خدمات دانشجویی و… نیاز به قوت کار وجود دارد که دانشگاه‌ها تحت عنوان کار دانشجویی؛ از دانشجویان برای انجام ایـن کارها استفاده می‌کنند.

دانشجویان در ایـن کارها مسوول وامیزان تکثیر می‌شوند؛ در کتابخانه مسوول تحویل کتاب می‌شوند و در کمیته تحقیق ی وظایف نشریه را برعهده می‌گیرند.

دانشجویان در همه واحدهای دانشگاه که نیاز به کمک دارند مشغول به‌کار می‌شوند.

پله پله

دنبال میز مدیریتی نباشید کار دانشجویی از اسمش معین هست کار نیم زمانی هست که اکثرا درآمد بسیار بالایی ندارد اما همواره برای پیشرفت پله خوبی هست اکثر دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیل در مراکزی که در آنها کارورزی کـرده اند و یا برای کار دانشجویی مراجعه کـرده اند استخدام شده اند.

کار رایگان

بعضی کارها در دوره دانشجویی برای کسب تجربه و مهارت در کار آنقدر ضروری اند که حتی بایستی برای کار رایگان داوطلب شوید!

چرا که نه؟

یکـی از نیازها و در خوهست های مهم کارفرمایان در جهان ی امروز سابقه کاری است؛ از طرف دیگـر اکثر نکات کلیدی در مورد کار را در دانشگاه نمی توان آموخت پس چنانچه ایـن امکان برای شما فراهم شد که حتی به صورت رایگان برای مراکز با ارزش و مهم مرتبط با تحصیلتان کار بکنید شک به دلتان راه ندهید و رزومه کاری تان را رنگین بکنید .

گول نخورید

بعضی از سودجویان با استفاده از نام کار دانشجویی اقدام به بیگاری کشیدن از علاقمندان به کار می کنند. حتی کلاهبرداری هایی با ایـن عنوان مشاهده شده پس قبل از مراجعه به هر مکانی برای استخدام و گرفتن کار دانشجویی نهایت دقت خود را به کار ببرید.

کار عار نیست

در انتها بایستی به ایـن نکته اشاره کنیم زمان دانشجویی زمان گذار است . چنانچه واقعا بایستی کار بکنید به پرستیژ و اهمیت اجتماعی کار چندان ارزش ندهید.

آنچه با ارزش هست  آن هست که از راه درست کسب درآمد بکنید منشی گری ؛ بازاریابی ؛ رانندگی و حتی پیک موتوری با ارزش ایـن هست که در پناه حق سربلند باشید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *