معرفی موسیقی راک

معرفی موسیقی راک

معرفی موسیقی راک

در این نوشته شما عزیزان را با سبکی از موسیقی که در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی در آمریکا شکل گرفت یعنی “راک” آشنا میکنیم.

Image result for ‫معرفی موسیقی و سبکهای مختلف آن‬‎

معرفی موسیقی راک
موسیقی راک گونه‌ای موسیقی عامه پسند که در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی در امریکا با شکل گرفت و از نظـر تأثیرات اجتماعی و گستردگی شنوندگانش در بین انواع موسیقی بی‌همتا است . نام راک کوتاه شده عبـارت راک اند رول هست پخش آهنگ و از فعل to rock در زبان انگلیسی به معنای جنباندن و تکان میل کردن می‌آید.
از اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی نام راک اند رول صرفاً به موسیقی دهه ۵۰ و ۶۰ اطلاق شده ولی نام راک همچنان به‌عنوان نام فراگیر ایـن گونه (که حاوی راک اند رول می‌شود) به‌کار می‌رود. ایـن موسیقی در بلوز ریشه دارد.
راک اند رول (Rock & Roll)
راک اند رول که یکـی از سبکهای تأثیر گذار و متداول در موسیقی راک است؛ روندی غیر قابل پیش بینی را طی کـرده در ابتدا وقتی که راک بازها موسیقی کانتری وبلوز را با تلفیق کردند؛ راک دارای معین ه‌های بـار زی مثل آنارشیسم بود ولی بعدها با گذشت زمان؛ ایـن معین ه نادیده گرفته شد و ایـن نوع موسیقی به سمت کسب مهارت و ایجاد تحول رفت.

از موسیقی پر انرژی Chuck Berry گرفته تا هارمونی‌های زیبای بیتلز و همه در گروه راک اند رول قرار گرفت. اما راک اند رول جذابیت موسیقی ایی خودش را تنها برای چند سـال حفظ کرد. با گوناگونی بسیاری که در سبک‌های متفاوت راک به وجود آمد؛ به قول بعضی از متخصصین هسته بنیادی راک از پاشید.
پاپ-راک Pop-Rock
پاپ-راک یکـی از عمده ترین شاخه‌های موسیقی محسوب می‌شود که به طور کلی به هر نوع موسیقی پاپ ساخته شده بعد از زمان جذب راک اند رول به پاپ؛ Pop rock می‌گویند. از خصوصیات ایـن سبک ملودیک و گیرا بودن موسیقی آن است .

عکس هایی بسیار زیبا و فانتزی با موضوع موسیقی

pakhshmusic

سافت راک Soft Rock
گرچه سبک سافت راک در اوائل دهه هفتاد پایه گذاری شد اما زمزمه‌های آن از اواخر دهه شصت شروع شده بود. سافت راک موسیقی ملایمی‌ست که بیشتر تکیه بر خواننده و ترانه سرا دارد تا نوازنده؛ تجاری نگاه کردن به موسیقی یکـی از خصوصیات ایـن سبک است .
سافت راک تا میزانی متمایل به پاپ-راک هست اما با فضایی ملایمتر و نرمتر. گروههایی مثل کارپنترز و شیکاگو تکیه بر موسیقی آسان و ملودیک داشتند و در طول حیات خود با ساخته کنندگان متفاوتی هم کار کردند. در طول دههٔ هفتاد؛ سافت راک بازار موسیقی را تحت تأثیر خود قرار داد و به طور جدی موسیقی تلفیقی عصر خودش را دچار دگرگونی کرد.
Grunge
سبکی که اوج درخشش آن در دهه ۹۰ اتفاق افتاد و تبدیل به محبوب ترین سبک هارد راک ایـن دهه شد و ایـن درخشش نتیجه خلاقیت Kurt Cobain و بقیه اعضای Nirvana بود. سبکی که از دل Black Sabbath برخهست و حاصل ترکیب موسیقی punk و Heavy metal بود و اما گرایشش بیشتر به سمت پانک بود تا Heavy metal؛ بخصوص در انتخاب اشعار و نوع اعتراض موسیقی اییش. اما در روش نواختن ریف‌ها به Heavy metal شباهت زیادتری داشت.

ایـن سبک دارای دو نسل و دورهٔ معین است: نسل اول حاوی گروه‌های Green River؛ Mud honey میشه که ایـن موج هنوز ادامه داره و ریف‌های آن سنگین تر و خشن تر از ریف‌های دورهٔ دومه. مشهور ترین گروه از موج دوم Nirvana هست که موسیقی آن ملودیک تر از بقیه گروه‌های Grunge هست و مهم‌ترین ویژگی اون stop-start زیاد اونه.

متاسفانه در کشور ما Nirvana رو تنها متعلق به سبک Alternative Metal می‌دونن و به تبع اون هر گروهی رو که در موسیقی ش stop-start به کار می‌بره به ایـن سبک مربوط می‌دونن؛ اما سبک‌های موسیقی هارد راک و متال آنقدر متنوع اند که به سختی میشه مرزی معین بین اونا کشید.

عکس هایی بسیار زیبا و فانتزی با موضوع موسیقی

پخش سراسري موزيك
هارد راک Hard Rock
از نظـر ِ اکثریت دست اندر کاران موسیقی ؛ . چرا که شباهتهای بسیار زیادی بهم دارند. در هر دو مورد صدای خشن گیتار کاملاً قابل تشخیص هست و بطورِ معمول نقش مهم را در گروه؛ خواننده اجرا می‌کند که اکثرا ً وظیفه نواختن سازی را به عهده دارد.

چنانچه چه فرق های مهم دیده می‌شود از جمله لزوم وجود ریتم در پس زمینه موسیقی هارد راک. در صورتی که ایـن ویژگی در موسیقی هوی متال دیده نمی‌شود بلکه ایـن نوع موسیقی بر صدای خشن گیتار و ریتمهای کوبه‌ای تکیه دارد.

پخش آهنگ,موزیک پابلیشر,پخش گسترده آهنگ در معتبرترین سایت های موزیک فارسی,پخش گسترده موزیک,موزیک ویدیو,پخش گسترده آلبوم در معتبرترین سایت ها
هارد راک در اواخر دههٔ ۶۰ رشد خودشو رو شروع کرد و به‌عنوان یک موسیقی روان گردان باب شد و تحولی در زمینه موسیقی راک ایجاد کرد. در هارد راک کمتر از Blues از بداهه نوازی استفاده میشه و در عین حال به خشونت سبک هوی متال نیست. اگرچه همون سولوهای زیاد و همـان صداهای خشن در هارد راک هست. در ایـن سبک ایـن ریتمها و ریفها می باشند که بیشترین ارزش را دارن و بایستی به بلندترین شکل ممکن نواخته بشوند.
اسکورپیینز (انگلیسی: The Scorpions) گروه هارد راک آلمانی هست که با فشیوه بیش از ۲۵۰ ملیون آلبوم اهمیت خودش را به عنوان یکـی از موفق‌ترین گروه‌های راک قاره اروپا ثبت کـرده ‌است .

ایـن گروه از پرفروشترین گروههایراک و همین طور موسیقی به شمار میرود. رودلف شنکر (آواز و گیتار الکتریک) ایـن گروه را با بودن کارل-هینز فولمر (گیتار لید)؛ لوتار هیمبرگ (گیتار بیس) و ولفگنگ دزیونی (درام) در سـال ۱۹۶۹ در هانوور تشکیل داد. پس در سـال ۱۹۹۱ برادر کوچک شنکر به نام میخایل (گیتار لید) و دوست صمصیمی‌اش کلوز مین (آواز) به گروه پیوستند. در سـال ۱۹۷۲ گروه موفق شد اولین آلبومشان را به نام «Lonesome Crow» ضبط نماید .
ُScorpions آهنگهای زیبا و پرطرفدار زیادی از جمله ((Still Loving you))و ((Are You The One)) و ((A Moment In A Million Years)) را اجرا کردند که سبب محبوبین آنان گشت.
اسکوررپیونز از معدود گروههای راک جهان است که کنسرت و تورهای بزرگی اجرا می‌کند.
هرچند اسکورپیینز در دهه ۷۰ میلادی شناخته شده بود (مخصوصآ در ژاپن)؛ اما بیش از هر چیز با ترانه‌های «Rock You Like a Hurricane» در سـال ۱۹۸۴ و «Wind of Change» در سـال ۱۹۹۰ به شهرت رسید.
Punk Rock
اعضای پانک عقاید آزادیخاهانه شون رو از طریق هنرهای متفاوت ابراز می‌کنن؛ که مهم‌ترین اونها موسیقی ه. همین طور نقاشی؛ شعر؛ و قصه کوتاه. پانک‌ها از ایـن طریق از خلاقیتشون برای به نمایش گذاشتن نارضایتیشون از ظلمها و استبداد حاکم بر جامعه؛ استفاده می‌کنند.

موسیقی پانک دارای Lyric‌های غضب گین و تند و سریع یه؛ در مورد مدرسه((Academy؛ ناخشنودی از شرایط اجتماعی؛ رابطه ها ((relationships؛ و مسائل خانوادگی. یکـی دیگه از معین ات ایـن سبک ایـن ه که بعضی از آهنگهاش به کوتاهی ۲ دقیقه‌است .

ولی حتی تو ایـن زمان کم؛ آهنگهاش می‌تونن حس خواننده رو منتقل کنن- که ایـن آهنگها اکثرا ً غضب و عصبانیت رو نشون می‌دن. هدف ایـن موسیقی شوک آوردن؛ اهانت کردن؛ و حمله کردن به دیدگاههای عام است!
طرز لباس پوشیدن punk‌ها بیانگر نظر ایـن سبک است . پانک‌ها خودشون رو به شکلی در می‌آرن که خارج از عرف باشه؛ به ایـن ترتیب حسی که نسبت به جامعه دارن؛ و همین طور ظلم‌ها و فقر در جامعه رو منعکس می‌کنن. اونها از وسایل معمولی ای مثل دکمه؛ تیغ؛ سوزن؛ و تکه‌های پارچه به عنوان سمبل حس‌هایی که می‌خوان بیان کنن؛ استفاده می‌کنن. پانک بودن کمک می‌کنه که هر کس بتونه فردیت (شخصیت) ویِژه خودش رو پیدا کنه؛ بدون ایـن که از طرد شدن یا مورد قبول واقع نشدن بترسه.
برای مثال؛ روی کلاه sweatshirt پانکی؛ تکه‌ای پارچه دوخته شده که کلمهٔ Unity روی آن نوشته شده‌است… ایـن معانی متفاوتی می‌تونه داشته باشه؛ و در راس- خواستن وحدت در جامعه. و ژاکت جین پاره پوره‌ای که روی اون کلمه‌های متفاوتی نوشته شده که نشون دهندهٔ سختیها؛ دردها؛ و ظلمهاییه که جامعه ایجاد می‌کند؛ می‌باشد.

پارگی لباس پانکها منعکس کنندهٔ فقر در جامعه و همین طور غضب است! در بین دختر و پسرهای punk شلوار جین‌هایی که رنگ و روشون رفته زیاد دیده می‌شه. بعضی از دخترها در پانک دامن‌های کوتاه یا شلوار چرم می‌پوشن؛ همین طور بعضی وقتها آرایش غلیظ؛ ولی خلاف عرف. موهاشون رو به رنگ‌های عجیب غریب می‌کنن؛ و به صورت نا مرتب یا به حالات غیر معمول در می‌آرن- درست خلاف اون چیزی که تو جامعه مورد قبوله!
در اواخر دهه ۶۰ و دهه ۷۰؛ رویدادهای اجتماعی؛ مثل جنگ ویتنام؛ تورم؛ و بیکاری؛ در موسیقی آن زمان خودش رو منعکس می‌کرد. در حالی که موسیقی جدی تر می‌شد؛ اما ارتطباتش با مسایل روزمره زندگـی کم می‌شد و در بیشتر حالت فرار از واقعیات می‌گرفت. در همین زمان بود که گروههای پانک در انگلیس با تأثیر گرفتن از ایـن جو؛ و همین طور با کمک از موسیقی بعضی ازگروه‌های آمریکایی؛ رو به گسترش رفتند. از اولین و مشهور ترین ایـن گروهها؛ The Sex Pistols بود.

اشعار پانک بیشتر به محکوم کردن طبقهٔ اشراف انگلیس و بی صداقتیشون؛ و همین طور به اعتراض‌های ناامیدانه و خشونت بـار بر مسایل و مسائل اجتماعی؛ می‌پرداخت.

در سـال ۱۹۷۶؛ مدیر گروه The Sex Pistols؛ مصاحبه‌ای با BBC ترتیب داد؛ که در آن اعضای The Sex Pistols عقایدشون رو رک و راست؛ و در بسیار از مواقع توهین آمیز به عموم ابراز کردند. در پی ایـن مصاحبه وزیر آموزش و پرورش انگلیس و هیات مدیرهٔ هنر لندن؛ مخالفتشون رو با پانک‌ها نشون دادند و به مردم ”قول دادند“ از پانک‌ها جلوگیری کنند!!
و بعد از همین مصاحبه بود که پانک‌ها با مخالفت بیشتر عموم در انگلیس و به تدریج در اروپا مواجه شدند. اما ایـن مخالفت نتیجهٔ عکس داشت و تعداد زیادتری رو به سوی خود جلب کرد. پانک سبب می‌شد مردم نگاهی به بعضی حقایق بیاندازند؛ و عموم مردم از چیزی که می‌دیدن خوششون نمی‌آمد.

(مثل اون جملهٔ سینوهه که می‌گه: ”ممکن است لباس و زبان و رسوم و آداب و معتقدات مردم تغییر کنه؛ اما حماقت آنها عوض نخواهد شد؛ و در تمام اعصار می‌توان به وسیلهٔ گفته‌ها و نوشته‌های دروغ مردم را فریفت. چون همـان طور که مگس عسل را دوست دارد؛ مردم دروغ و ریا و وعده‌های پوچ را که هرگز عملی نخواهد شد دوست می‌دارند.)…. اصولا پیغام بنیادی پانک ایـن بود که هر کس؛ خودش باشه….

ادامه مطلب…

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *