راهکار دانشجویان برای جلوگیری از کارتن خوابی

راهکار دانشجویان برای جلوگیری از کارتن خوابی

راهکار دانشجویان برای جلوگیری از کارتن خوابی

483

درخواست دانشجویان از شهرداری تهران برای جلوگیری از کارتن خوابیشان.

از شهرداری تهران می خواهیم تمام توان و امکانات خود را به منظور شناسایی بی سرپناهان و اسکان آنها در گرمخانه های شهری و همچنین سایر مراکز تحت امر خود به کار گیرد. در این مسیر، هرگونه اهمال و سستی ممکن است به قیمت از دست رفتن جان یک انسان تمام شود و به هیچ عنوان پذیرفته نخواهد بود.

خبرنامه دانشجویان ایران: هشت بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران در رابطه با مسئله کارتن خوابی و اقداماتی که طی روزهای گذشته دانشجویان صورت داده اند، بیانیه را منتشر کردند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در بخشی از این نامه آمده است: نهادهایی همچون  مرکز رسیدگی به امور مساجد، هیئات مذهبی و  مدیریت مجموعه های ورزشی سرپوشیده نیز در شرایط فعلی باید به کمک شهرداری ها شتافته و با تامین مکان گرم و امکانات اولیه زندگی برای بی سرپناهان، به حل این بحران یاری رسانند.این نیاز مخصوصا در مناطق ۱۱ ، ۱۲ ، ۱۳ ، ۱۶ و ۱۷ تهران به شدت وجود دارد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

به ‌نام خدا
«همانا خدا را در زمین بندگانی است که برای رفع نیازهای مردم می‌کوشند، اینان در روز قیامت (ازعذاب)، در امان هستند.» (امام کاظم علیه السلام)
«گمان نمی‌کنم عبادتی بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد.» (امام خمینی رحمه الله علیه)

سرما به صورتشان سیلی می زند، دست هایشان یخ زده و بند بند وجودشان، زهر ِ سرمای استخوان‌سوز را چشیده است. در گوشه ای کز کرده اند و اژدهای سرما، جانشان را به لب آورده. همانها که کارتن خواب نامیده می شوند، بی سرپناه اند و البته در حقیقت، مستضعف! مردمانی که قربانی فقر و بی عدالتی شده اند و حالا، در شرایطی که دمای بسیاری از مناطق کشور به زیر صفر رسیده، از حداقلی ترین امکانات برای بقا برخوردار نیستند. توان فریاد زدن و مدد خواستن ندارند اما سکوت یخ زده‌شان، رسا ترین فریاد عدالت و بلندترین اعتراض تاریخ است به ما فرزندان امام و پیروان رهبری، که چرا آن همه توصیه و هشدار این دو عزیز درباره فقر را نادیده می گیریم.سکوت یخ‌زده‌ی این مردمان، ناله‌ی بلندی است که گریبان مسئولین بی توجه و اهمال کار را خواهد گرفت.

برماست که برای این محرومین، این درراه ماندگان کاری کنیم. این ولی نعمتان انقلاب اگر امروز در محرومیت به سر می برند دلیلش کم کاری نهادهای مرتبط و سرمایه انباشتن افراد مسئولی است که انقلاب و وظیفه انقلابی شان را مدت هاست فراموش کرده اند.وظیفه اسلامی، انسانی و اخلاقی همه ماست که اگر شایسته نام انسان هستیم، گامی برای بهبود شرایط این عزیزان برداریم، بلکه این روزهای سرد و سخت را به سلامت بگذرانند. ما هنوز داغدار مرگ تلخ ۵۲ کارتن خواب در آذر ۸۳ هستیم و اجازه نخواهیم داد این فاجعه دردناک،بار دیگر تکرار شود.

ما، هشت بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران، بنابر مسئولیت انقلابی و انسانی خود با توجه به حضور چند شب گذشته در مناطق مختلف شهر و بررسی وضعیت اقدامات نهادهای مسئول و گفت و گوی مستقیم با محرومین، ضمن ارائه‌ی پیشنهادهای زیر به مسئولین امر و مردم عزیز جهت بهبود و تسریع عملیات خدمت رسانی، آمادگی خود را برای کمک رسانی در جهت بهبود وضعیت بی سرپناهان اعلام می کنیم:

۱- تقاضا داریم مردم عزیز، به خصوص دانشجویان دغدغه مندی که توانایی حضور در مناطق محروم شهرها را دارند، به این مناطق رفته و در امر شناسایی بی سرپناهان به شهرداری ها یاری رسانند.

طبق اطلاعات واصله، شهرداری در امر جستجو برای یافتن این عزیزان با مشکل کمبود نیروی انسانی مواجه است و رفع این مساله، همت و همکاری جمعی آحاد مردم را می طلبد. در این زمینه لازم است در تهران پس از یافتن افراد بی سرپناه با سامانه تلفنی مرتبط (شماره ۱۳۷) تماس گرفته شود.

۲- از شهرداری تهران می خواهیم تمام توان و امکانات خود را به منظور شناسایی بی سرپناهان و اسکان آنها در گرمخانه های شهری و همچنین سایر مراکز تحت امر خود به کار گیرد. در این مسیر، هرگونه اهمال و سستی ممکن است به قیمت از دست رفتن جان یک انسان تمام شود و به هیچ عنوان پذیرفته نخواهد بود. در این زمینه، جداسازی مکان اسکان افراد معتاد و غیرمعتاد، ایجاد کمپ های اضطراری در مناطقی که با کمبود این امکانات مواجه هستند، عدم انتقال افراد شناسایی شده به مناطق دیگر و اسکان در همان مکان و یا نهایتا بازگرداندن افراد پس از اتمام ساعت گرم خانه به منطقه مبدا و همچنین افزایش ساعت کاری گرم خانه ها اقدامات موثری خواهد بود.

۳- نیروهای مسلح، با توجه به وضعیت فوق العاده این شب ها، ضمن حضور گسترده در سطح شهر برای شناسایی و معرفی افراد بی خانمان به شهرداری، از تمام توان و امکانات خود در جهت خدمت رسانی به افراد مددجو استفاده کند.

۴- نهادهایی همچون مرکز رسیدگی به امور مساجد، هیئات مذهبی و  مدیریت مجموعه های ورزشی سرپوشیده نیز در شرایط فعلی باید به کمک شهرداری ها شتافته و با تامین مکان گرم و امکانات اولیه زندگی برای بی سرپناهان، به حل این بحران یاری رسانند. این نیاز مخصوصا در مناطق ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۶ و ۱۷ تهران به شدت وجود دارد.

۵- ضمن عنایت به امکانات مناسبی که موجود است، کمیته امداد و بهزیستی با توجه به مسئولیت خود در امر بازپروری این افراد و کمک به بخشی از آنها که دچار اعتیاد شده اند اقدام کند و با فرهنگ سازی و اقدامات مناسب زمینه را برای بازگشت آنها به جامعه فراهم سازد.

لازم به ذکر است بندهای ۱ الی ۴ صرفا اقدامی ضربتی جهت جلوگیری از اتفاقات ناگوار می باشد و جنبش دانشجویی به طور اختصاصی مسئله بند ۵ را تا حل کامل پیگیری خواهد کرد. امید است با همت مسئولین و همیاری مردم، پدیده زشت کارتن خوابی برای همیشه از سرزمین ما رخت بربندد و فجایعی مانند اتفاق تلخ سال ۸۳، هرگز تکرار نشود. بار دیگر تاکید می کنیم که ما هشت بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران، آماده یاری رساندن به شهرداری ها، سازمان های دولتی و سایر نهادهای مرتبط، در امر یاری‌رسانی به بی سرپناهان هستیم.

و من الله التوفیق
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *