افزایش حضور دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی شانگهای – شریف

افزایش حضور دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی شانگهای – شریف

به نقل از شریف: افزایش حضور دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی شانگهای

نظام رتبه‌بندی شانگهای در سال شمسي ۲۰۱۸ میلادی برای دومین سال شمسي، رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های برتر دنیا را منتشر کرده است که بر اساس آن هم تعداد دانشگاه‌های ایرانی در این رتبه‌بندی افزایش یافته است.

به نقل از اداره روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC گفت: رتبه‌‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهانی است که نتایج آن هم توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ چین منتشر می‌مي شود. این رتبه‌بندی در قالب یک پروژه پهناور و بزرگ در کشور چین برای اولین بار در ژوئن سال شمسي ۲۰۰۳ میلادی توسط دانشگاه شانگهای منتشر شد و همچنين به صورت سالانه روزآمد می‌مي شود.

وی افزود: رتبه بندی موضوعی شانگهای در سال شمسي ۲۰۱۸ در ۵۴ رشته در قالب ۵ حوزه کلی شامل حوزه مهندسی (۲۲ رشته)، حوزه علوم پایه رشته)، حوزه علوم زیستی رشته)، حوزه علوم پزشکی رشته) و همچنين حوزه علوم اجتماعی (۱۴ رشته) صورت گرفته است.

دکتر دهقانی اظهار داشت: تنها دانشگاه‌هایی می‌توانند در این حوزه‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند که از حداقل تعداد تولیدات علمی در بازه زمانی ۲۰۱۶-۲۰۱۲ در پایگاه وب آو ساینس برخودار بوده‌اند؛ این حد آستانه در رشته‌های متنوع و گوناگون و مختلف متغاير و متفاوت است. شانگهای در سال شمسي ۲۰۱۸ از ۵ شاخص به شرح جدول زیر جهت ارزیابی و همچنين رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا بهره گرفته است. وزن هر کدام از این شاخص‌ها متناسب با هر رشته تغییر می‌کند.

 

شاخص

توضیحات

PUB

تعداد تولیدات علمی در هر موضوع دانشگاهی

TOP

تعداد تولیدات علمی در مجلات برتر در هر حوزه

IC

قسمت و بخش همکاری‌های بین المللی در تولید مقالات

CNCI

میانگین تأثیر مقالات (استنادات نرمال شده)

AWARD

تعداد برندگان جوایز مشهور بین المللی

 

 

حوزه علوم پایه

سرپرست ISC در ادامه گفت: رتبه‌بندی حوزه علوم پایه در سال شمسي ۲۰۱۸، هشت رشته ریاضی، شیمی، فیزیک، زمین شناسی، جغرافیا، اکولوژی، اقیانوس‌شناسی و همچنين علوم جوی را در بر می‌گیرد که دو رشته اقیانوس شناسی و همچنين علوم جوی جزو ۲ رشته‌ای خواهند بود که سال شمسي ۲۰۱۸ به رتبه‌بندی موضوعی اضافه شده‌اند، در رتبه بندی سال شمسي ۲۰۱۷ شانگهای در ۳ رشته ریاضی، فیزیک و همچنين شیمی دانشگاه‌های برتر کشور حضور داشتند، که در رتبه بندی سال شمسي ۲۰۱۸ موضوعی شانگهای شاهد حضور دانشگاه‌های برتر کشور در ۵ رشته ریاضی، فیزیک، شیمی، زمین شناسی و همچنين علوم جوی در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا هستیم.

وی افزود: در رشته ریاضیات در سال شمسي ۲۰۱۸ به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی و همچنين دانشگاه صنعتی امیر کبیر، در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.

در رشته فیزیک در سال شمسي ۲۰۱۸ به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.

در رشته شیمی در سال شمسي ۲۰۱۸ به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه تهران، در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.

در رشته زمین شناسی در سال شمسي ۲۰۱۸ دانشگاه تربیت مدرس و همچنين دانشگاه تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند، شایان ذکر است در رتبه بندی سال شمسي ۲۰۱۷ شانگهای دانشگاهی از ایران در این حوزه قرار نداشت.

در رشته علوم جوی در سال شمسي ۲۰۱۸ دانشگاه آزاد اسلامی و همچنين دانشگاه تهران در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند، این رشته در رتبه بندی سال شمسي ۲۰۱۸ موضوعی به فهرست علوم پایه اضافه گردیده است.

 

حوزه مهندسی

دکتر دهقانی گفت: در رتبه بندی موضوعی شانگهای، رتبه بندی حوزه مهندسی در ۲۲ رشته صورت پذیرفته است که ایران در رشته مهندسی شیمی با ۲۱ دانشگاه پرتعدادترین تعداد دانشگاه‌های ایران در حوزه موضوعی به ثبت رسیده است.

در رشته مهندسی مکانیک، از ایران با افزایش تعداد از ۹ دانشگاه در سال شمسي ۲۰۱۷ به ۱۲ دانشگاه در سال شمسي ۲۰۱۸ حضور داشتند که به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی، صنعتی امیرکبیر، علم و همچنين صنعت ایران، صنعتی شریف، دانشگاه تهران، صنعتی نوشیروانی بابل، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر طوسی، تربیت مدرس، دانشگاه گیلان، دانشگاه تبریز در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.

در رشته مهندسی برق و همچنين الکترونیک، از ایران با افزایش تعداد از ۸ دانشگاه در سال شمسي ۲۰۱۷ به ۱۱ دانشگاه در سال شمسي ۲۰۱۸ حضور داشتند که به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی، صنعتی شریف، صنعتی امیر کبیر، علم و همچنين صنعت ایران، تربیت مدرس، دانشگاه تبریز، دانشگاه تهران، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه کاشان در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.

در رشته مهندسی اتوماسیون، در سال شمسي ۲۰۱۸ تعداد ۷ دانشگاه از ایران حضور داشتند که دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم وصنعت، صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی، خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف و همچنين دانشگاه تهران در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار داشتند.

در رشته مهندسی مخابرات، در سال شمسي ۲۰۱۸، دو دانشگاه صنعتی شریف و همچنين دانشگاه آزاد اسلامی حضور دارند.

در رشته مهندسی علم و همچنين فناوری ابزار آلات از ایران، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و همچنين دانشگاه علم وصنعت ایران در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.

در رشته مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همچنين علوم پزشکی تهران در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.

در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و همچنين صنعت ایران و همچنين دانشگاه تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.

در رشته مهندسی عمران ۱۰ دانشگاه از ایران حضور دارند که دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و همچنين صنعت، دانشگاه تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر، دانشگاه گیلان و همچنين دانشگاه تبریز در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.

در رشته مهندسی شیمی از ایران با افزایش تعداد از ۹ دانشگاه در سال شمسي ۲۰۱۷ به ۲۱ دانشگاه در سال شمسي ۲۰۱۸ حضور داشتند که دانشگاه آزاد اسلامی، صنعتی امیر کبیر، دانشگاه تهران، صنعتی شریف، علم و همچنين صنعت (صنعتی اصفهان، تربیت مدرس، صنعتی نوشیروانی بابل، دانشگاه تبریز، فردوسی مشهد، دانشگاه رازی، صنعتی سهند، دانشگاه کاشان، دانشگاه اصفهان، دانشگاه یاسوج، دانشگاه بوعلی سینا، خواجه نصیر طوسی، دانشگاه سمنان، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه گیلان درجمع ۵۰۰ دانشگاه برتر حضور داشتند.

در رشته مهندسی مواد از ایران دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه تهران، صنعتی امیر کبیر، صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، علم و همچنين صنعت ایران، علوم پزشکی تهران و همچنين دانشگاه کاشان در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.

در رشته علم و همچنين فناوری نانو دانشگاه صنعتی امیر کبیر، صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی، صنعتی شریف و همچنين دانشگاه تهران در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر این حوزه قرار گرفتند.

در رشته علوم و همچنين مهندسی انرژی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی نوشیروانی بابل، فردوسی مشهد، علم و همچنين صنعت، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر طوسی، تربیت مدرس، تبریز، صنعتی سهند و همچنين کاشان درجمع ۵۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.

در رشته مهندسی و همچنين علوم زیست محیطی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه تربیت مدرس، علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه حضور دارند.

در رشته منابع آب، دانشگاه تهران، تبریز، آزاد اسلامی، صنعتی اصفهان و همچنين تربیت مدرس در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر حضور دارند.

در رشته علوم و همچنين فناوری غذایی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، فردوسی مشهد، علوم پزشکی شهید بهشتی و همچنين تربیت مدرس در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر این حوزه حضور دارند.

در رشته بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد اسلامی، علوم پزشکی تبریز، تربیت مدرس، علوم پزشکی تهران و همچنين دانشگاه تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر این حوزه حضور دارند.

در رشته مهندسی دریا، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه ۴۱ در جمع ۴۴ دانشگاه برتر این حوزه قرار دارد.

در رشته علوم و همچنين فناوری حمل و همچنين نقل، دانشگاه تهران، علم و همچنين صنعت ایران و همچنين صنعتی شریف در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

در رشته مهندسی معدن، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، باهنر کرمان، صنعتی شاهرود و همچنين تربیت مدرس در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

در رشته مهندسی متالورژی، دانشگاه تهران، آزاد اسلامی، صنعتی امیرکبیر، فردوسی مشهد، علم و همچنين صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی سهند و همچنين صنعتی شریف در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

 

حوزه علوم زیستی

در رتبه بندی موضوعی شانگهای، رتبه بندی حوزه علوم زیستی در ۴ رشته صورت پذیرفته است که شاهد حضور دانشگاه‌های برتر کشور در ۲ رشته علوم کشاورزی و همچنين علوم دامپزشکی در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا هستیم.

در رشته علوم کشاورزی دانشگاه تهران، آزاد اسلامی، صنعتی اصفهان و همچنين تربیت مدرس در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

در رشته علوم دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی و همچنين دانشگاه تهران در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

 

حوزه علوم پزشکی

در رتبه بندی موضوعی شانگهای، رتبه بندی حوزه علوم پزشکی در ۶ رشته صورت پذیرفته است که شاهد حضور دانشگاه‌های برتر کشور در ۵ رشته پزشکی بالینی، سلامت عمومی، دندانپزشکی و همچنين علوم دهانی، پرستاری و همچنين داروسازی در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا هستیم.

در رشته پزشکی بالینی دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارد.

در رشته سلامت عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

در رشته دندانپزشکی و همچنين علوم دهانی دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و همچنين علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

در رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، تربیت مدرس و همچنين علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

در رشته داروسازی و همچنين علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران، علوم پزشکی مشهد، آزاد اسلامی، علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تبریز در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

 

حوزه علوم اجتماعی

در رتبه بندی موضوعی شانگهای، رتبه بندی حوزه علوم پزشکی در ۱۴ رشته صورت پذیرفته است که شاهد حضور دانشگاه‌های برتر کشور در ۲ رشته اقتصاد و همچنين مدیریت در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا هستیم.

در رشته اقتصاد دانشگاه تهران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارد.

در رشته مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و همچنين دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر در این حوزه حضور دارند.

ل.م ۵۴/ ر. ب ۴۵

 

 

لیست دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی موضوعی شانگهای ۲۰۱۸

حوزه اصلی

رشته

نام دانشگاه‌ها

علوم پایه

ریاضیات

دانشگاه آزاد اسلامی (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه صنعتی امیر کبیر (۴۰۰-۳۰۱)

فیزیک

دانشگاه آزاد اسلامی (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه صنعتی شریف (۵۰۰-۴۰۱)

شیمی

دانشگاه آزاد اسلامی (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه تهران (۵۰۰-۴۰۱)

زمین شناسی

دانشگاه تربیت مدرس (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه تهران (۵۰۰-۴۰۱)

علوم جوی

دانشگاه آزاد اسلامی (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه تهران (۴۰۰-۳۰۱)

مهندسی

مهندسی مکانیک

دانشگاه آزاد اسلامی (۴۷)، صنعتی امیرکبیر (۱۰۰-۷۶)، علم و همچنين صنعت ایران (۱۵۰-۱۰۱)، صنعتی شریف (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه تهران (۱۵۰-۱۰۱)، صنعتی نوشیروانی بابل (۲۰۰-۱۵۱)، فردوسی مشهد (۳۰۰-۲۰۱)، صنعتی اصفهان (۳۰۰-۲۰۱)، خواجه نصیر طوسی (۳۰۰-۲۰۱)، تربیت مدرس (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه گیلان (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه تبریز (۳۰۰-۲۰۱)

مهندسی برق و همچنين الکترونیک

دانشگاه آزاد اسلامی (۲۰۰-۱۵۱)، صنعتی شریف (۳۰۰-۲۰۱)، صنعتی امیر کبیر (۴۰۰-۳۰۱)، علم و همچنين صنعت (۴۰۰-۳۰۱)، تربیت مدرس (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه تبریز (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه تهران (۴۰۰-۳۰۱)، فردوسی مشهد (۵۰۰-۴۰۱)، صنعتی اصفهان (۵۰۰-۴۰۱)، خواجه نصیر طوسی (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه کاشان (۵۰۰-۴۰۱)

مهندسی اتوماسیون وکنترل

دانشگاه صنعتی امیرکبیر (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه علم وصنعت (۲۰۰-۱۵۱)، صنعتی اصفهان (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه آزاد اسلامی (۲۰۰-۱۵۱)، خواجه نصیرطوسی (۲۰۰-۱۵۱)، صنعتی شریف (۲۰۰-۱۵۱) و همچنين دانشگاه تهران (۲۰۰-۱۵۱)

مهندسی مخابرات

دانشگاه صنعتی شریف (۲۰۰-۱۵۱) و همچنين دانشگاه آزاد اسلامی (۲۰۰-۱۵۱)

مهندسی علم و همچنين فناوری ابزار آلات

دانشگاه آزاد اسلامی (۷۵-۵۱)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه تهران (۱۵۰-۱۰۱)، صنعتی شریف (۱۵۰-۱۰۱)، صنعتی امیر کبیر (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه علم وصنعت (۳۰۰-۲۰۱)

مهندسی پزشکی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر (۳۰۰-۲۰۱)، علوم پزشکی تهران (۳۰۰-۲۰۱)

مهندسی کامپیوتر

دانشگاه آزاد اسلامی (۲۰۰-۱۵۱)، صنعتی امیرکبیر (۳۰۰-۲۰۱)، صنعتی شریف (۳۰۰-۲۰۱)، علم و همچنين صنعت (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه تهران (۴۰۰-۳۰۱)

مهندسی عمران

دانشگاه آزاد اسلامی (۷۵-۵۱)، دانشگاه تهران (۷۵-۵۱)، صنعتی امیرکبیر (۱۵۰-۱۰۱)، صنعتی شریف (۱۵۰-۱۰۱)، علم و همچنين صنعت (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه تربیت مدرس (۲۰۰-۱۵۱)، صنعتی اصفهان (۳۰۰-۲۰۱)، خواجه نصیر طوسی (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه گیلان (۳۰۰-۲۰۱) و همچنين دانشگاه تبریز (۳۰۰-۲۰۱)

 

مهندسی شیمی

دانشگاه آزاد اسلامی (۲۶)، صنعتی امیر کبیر (۷۵-۵۱)، دانشگاه تهران (۷۵-۵۱)، صنعتی شریف (۱۰۰-۷۶)، علم و همچنين صنعت (۲۰۰-۱۵۱)، صنعتی اصفهان (۲۰۰-۱۵۱)، تربیت مدرس (۲۰۰-۱۵۱)، صنعتی نوشیروانی بابل (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه تبریز (۳۰۰-۲۰۱)، فردوسی مشهد (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه رازی (۴۰۰-۳۰۱)، صنعتی سهند (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه کاشان (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه اصفهان (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه یاسوج (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه بو علی سینا (۵۰۰-۴۰۱)، خواجه نصیر طوسی (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه سمنان (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه شهید باهنر کرمان (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی تهران (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه گیلان (۵۰۰-۴۰۱)

مهندسی مواد

دانشگاه آزاد اسلامی (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه تهران (۲۰۰-۱۵۱)، صنعتی امیر کبیر (۴۰۰-۳۰۱)، صنعتی اصفهان (۴۰۰-۳۰۱)، صنعتی شریف (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه علم و همچنين صنعت (۵۰۰-۴۰۱)، علوم پزشکی تهران (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه کاشان (۵۰۰-۴۰۱)

علم و همچنين فناوری نانو

دانشگاه صنعتی امیر کبیر (۴۰۰-۳۰۱)، صنعتی اصفهان (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه آزاد اسلامی (۴۰۰-۳۰۱)، صنعتی شریف (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه تهران (۴۰۰-۳۰۱)

علوم و همچنين مهندسی انرژی

دانشگاه آزاد اسلامی (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه صنعتی شریف (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه تهران (۳۰۰-۲۰۱)، صنعتی امیرکبیر (۴۰۰-۳۰۱)، صنعتی نوشیروانی بابل (۴۰۰-۳۰۱)، فردوسی مشهد (۴۰۰-۳۰۱)، علم و همچنين صنعت (۴۰۰-۳۰۱)، صنعتی اصفهان (۴۰۰-۳۰۱)، خواجه نصیر طوسی (۴۰۰-۳۰۱)، تربیت مدرس (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه تبریز (۴۰۰-۳۰۱)، صنعتی سهند (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه کاشان (۵۰۰-۴۰۱)

مهندسی و همچنين علوم زیست محیطی

دانشگاه آزاد اسلامی (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه تربیت مدرس (۵۰۰-۴۰۱)، علوم پزشکی تهران (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه تهران (۵۰۰-۴۰۱)

منابع آب

دانشگاه تهران (۷۵-۵۱)، دانشگاه تبریز (۱۰۰-۷۶)، دانشگاه آزاد اسلامی (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه تربیت مدرس (۲۰۰-۱۵۱)

علوم و همچنين فناوری غذایی

دانشگاه آزاد اسلامی (۱۰۰-۷۶)، دانشگاه تهران (۱۰۰-۷۶)، دانشگاه فردوسی مشهد (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه تربیت مدرس (۳۰۰-۲۰۱)

بیوتکنولوژی

دانشگاه آزاد اسلامی (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی تبریز (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه تربیت مدرس (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی تهران (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه تهران (۴۰۰-۳۰۱)

مهندسی دریا

دانشگاه صنعتی امیرکبیر (۴۱)

علوم و همچنين فناوری حمل و همچنين نقل

دانشگاه تهران (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه صنعتی شریف (۲۰۰-۱۵۱)

مهندسی معدن

دانشگاه تهران (۳۰)، دانشگاه آزاد اسلامی (۳۳)، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (۴۵)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۷۵-۵۱)، دانشگاه باهنر کرمان (۷۵-۵۱)، دانشگاه صنعتی شاهرود (۷۵-۵۱)، دانشگاه تربیت مدرس (۷۵-۵۱)

مهندسی متالورژی

دانشگاه تهران (۷۵-۵۱)، دانشگاه آزاد اسلامی (۱۰۰-۷۶)، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه فردوسی مشهد (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه صنعتی سهند (۱۵۰-۱۰۱)، دانشگاه صنعتی شریف (۱۵۰-۱۰۱)

 

علوم زیستی

علوم کشاورزی

دانشگاه تهران (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه آزاد اسلامی (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه تربیت مدرس (۵۰۰-۴۰۱)

علوم دامپزشکی

دانشگاه آزاد اسلامی (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه تهران (۲۰۰-۱۵۱)

علوم پزشکی

 

 

 

پزشکی بالینی

دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران (۴۰۰-۳۰۱)

سلامت عمومی

دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه آزاد اسلامی (۵۰۰-۴۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی (۵۰۰-۴۰۱)

دندانپزشکی و همچنين علوم دهانی

دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه آزاد اسلامی (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شیراز (۳۰۰-۲۰۱)

پرستاری

دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه تربیت مدرس (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران (۳۰۰-۲۰۱)

داروسازی و همچنين علوم دارویی

دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تهران (۷۵-۵۱)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه آزاد اسلامی (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه علوم پزشکی و همچنين سرويس ها و خدمات بهداشتی درمانی تبریز (۵۰۰-۴۰۱)

علوم اجتماعی

 

اقتصاد

دانشگاه تهران (۵۰۰-۴۰۱)

مدیریت

دانشگاه آزاد اسلامی (۲۰۰-۱۵۱)، دانشگاه تهران (۳۰۰-۲۰۱)، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه صنعتی شریف (۴۰۰-۳۰۱)، دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران (۵۰۰-۴۰۱)

 

 

 

افزایش حضور دانشگاه‌های ایرانی در رتبه‌بندی شانگهای در تاریخ ۱ May 1397 | 1:06 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *