ایران در تولید علم جزو ۱۵ کشور برتر دنیا شد – شریف

ایران در تولید علم جزو ۱۵ کشور برتر دنیا شد – شریف

به نقل از شریف: ایران در تولید علم جزو ۱۵ کشور برتر دنیا شد

آخرین داده‏ های مستخرج از معتبرترین پایگاه استنادی جهان بیانگر آن هم است که جمهوری اسلامی ایران توانسته است جهت نخستین بار، در زمره ۱۵ کشور برتر دنیا از منظر تولید علم قرار گیرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: دانشمندان، پژوهشگران و همچنین استادان دانشگاه‏ ها و همچنین مؤسسات آموزش عالی کشور مثل قبل توجه، دقت نظر و همچنین علاقمندی مقام معظم رهبری را به مسأله مولد بودن و همچنین تولید کننده علم بودن دانشگاه‏ها را مورد توجه قرار می‏ دهند و همچنین همواره بیانات ایشان را سرلوحه تمامی مسائل آموزشی و همچنین پژوهشی خود می‏ کنند.

دکتر‬ دهقانی اظهار داشت: همچنین هسته اصلی اراده و تصمیم راسخ‏ گیری ‏های مهم و همچنین کلان پژوهشی کشور در وزارت خانه ‏های علوم، تحقیقات و همچنین فناوری و همچنین بهداشت درمان و همچنین آموزش علم پزشکی جدید بر اساس منویات معظم له است.

او همچنین گفت: ایشان در دیدار اخیر خود با اساتید و همچنین اعضاء هیأت علمی دانشگاه‏ های کشور که در ماه تبریک و مبارک رمضان سال شمسی جاری انجام شد؛ دغدغه‏ های مهم ذهنی خود را تغییر پیدا کردن مصرف‏ کنندگی علم به تولیدکنندگی علم و همچنین همچنین مرجعیت علمی کشور دانستند و همچنین به پژوهشگران و همچنین دانشگاهیان کشور قویاً توصیه کردند که در آن باره کوشا باشند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاکید کرد: نقل از زیر از نمودها و همچنین تاثیرات و همچنین اثرات توجه دانشمندان کشور به بیانات ایشان در خصوص «مسأله تولیدکنندگی علم» و همچنین همچنین «مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران» است.

او همچنین افزود: بررسی کردن و همچنین تحلیل تازه ترین و جدیدترین داده ‏های استخراج شده از پایگاه استنادی وب‏گاه علم (WOS) در ۶ ماهه نخست سال شمسی ۲۰۱۸ میلادی در خصوص تولیدات علمی جمهوری اسلامی ایران حاکی از عملکرد منحصر به فرد پژوهشگران و همچنین دانشمندان ایرانی در نیمه نخست سال شمسی جاری میلادی است.

دهقانی یادآور شد: نگاهی به آخرین داده‏ های مستخرج از معتبرترین پایگاه استنادی جهان (ISI) بیانگر آن هم است که جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست تولید علم را در جهان اسلام کسب کرده و همچنین بیش از ۲۲ قسمت و بخش از کل تولیدات علمی کشورهای اسلامی را به خود اختصاص داده است.

او همچنین گفت: همچنین جمهوری اسلامی ایران با ثبت بیش از ۲۵ هزار و همچنین ۵۰۰ مدرک در پایگاه استنادی ISI توانسته بود جهت نخستین بار، در زمره ۱۵ کشور برتر دنیا از منظر تولید علم قرار گیرد.

سهم کشورهای برتر اسلامی از نظر تولید علم در نیمه نخست سال شمسی ۲۰۱۸

سرپرست ISC گفت: بررسی کردن داده ‏های نمودار بالا که از پایگاه WOS استخراج شده؛ حاکی از آن هم است که جمهوری اسلامی ایران با ۲۲.۳ قسمت و بخش، بیشترین سهم تولیدات علمی را در میان کشورهای اسلامی از آن هم خود کرده است.

او همچنین افزود: ترکیه، عربستان سعودی، مالزی و همچنین مصر به ترتیب با ۱۶.۲ قسمت و بخش، ۸.۴ قسمت و بخش، ۷.۸ قسمت و بخش و همچنین ۷.۵ قسمت و بخش قسمت و بخش جایگاه‏ های دوم تا پنجم را کسب کرده‏ اند.

دکتر‬ دهقانی گفت: نگاهی به نمودار بالا حاکی از آن هم است که جمهوری اسلامی ایران با اختلاف قابل ملاحظه‏ ای نسبت به ترکیه و همچنین عربستان سعودی جایگاه نخست را در میان ۵۷ کشور اسلامی از نظر تولید علم در ۶ ماهه نخست سال شمسی ۲۰۱۸ میلادی به خود اختصاص داده است.

۲۰ کشور برتر دنیا از نظر تولید علم در ۶ ماهه نخست سال شمسی ۲۰۱۸

او همچنین گفت: ۲۰ کشور برتر جهان از نظر تولید علم در نمودار بالا دیده می‏ می شود. بررسی کردن داده‏ های مندرج در آن نمودار، که از پایگاه استنادی WOS استخراج شده است، حاکی از آن هم است که جمهوری اسلامی ایران جهت نخستین بار توانسته است با ثبت بیش از ۲۵۵۰۰ مدرک در شش ماهه نخست سال شمسی ۲۰۱۸ جزء ۱۵ کشور برتر جهان از نظر مقدار و اندازه و میزان تولید علم قرار گیرد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: بعد از ایران کشورهای روسیه، سویس، سوئد، ترکیه و همچنین لهستان جایگاه‏ های شانزدهم تا بیستم را کسب کرده‏ اند. کشورهای ایالات متحده آمریکا، چین، انگلستان، آلمان.و همچنین هند نیز به ترتیب با ۳۲۲۰۲۰، ۲۱۶۸۹۳، ۸۳۳۲۲، ۷۴۲۱۹ و همچنین ۵۴۷۶۴ مدرک نمایه شده در WOS توانسته‏ اند جایگاه‏ های نخست تا پنجم جهان را به خود اختصاص دهند.


سهم قلمروهای پژوهشی برتر جمهوری اسلامی ایران از نظر تولید علم در ۶ ماه نخست سال شمسی ۲۰۱۸

او همچنین افزود: دانشمندان مهندسی، شیمی و همچنین علم مواد بیشترین سهم را در تولید علم در نیمه نخست سال شمسی ۲۰۱۸ داشته اند. داده‏ های نمودار بالا ۱۰ قلمرو پژوهشی برتر جمهوری اسلامی را نشان‏ می‏ دهد. دانشمندان آن ۱۰ قلمرو بیشترین سهم را تولید علم کشور و همچنین همچنین کسب افتخارات مذکور داشته‏ اند.

دکتر‬ دهقانی اظهار داشت: مجموع سهم ۴ قلمرو پژوهشی مهندسی، شیمی، علم مواد و همچنین فیزیک؛ ۵۳.۸ قسمت و بخش است. به گفتن دیگر؛ دانشمندان قلمروهای پژوهشی مذکور بیش از ۵۰ قسمت و بخش کل تولیدات علمی کشور را در ۶ ماهه نخست سال شمسی ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده‏ اند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: از سوی دیگر سهم تولیدات علمی ۱۰ حوزه پژوهشی نخست که در نمودار بالا دیده می‏ می شود ۸۰.۶ قسمت و بخش است.

ایران در تولید علم جزو ۱۵ کشور برتر دنیا شد در تاریخ ۲۶ April 1397 | 4:01 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *