نمایش دوره‌های تجربه و مهارت بالا‌افزایی در آن مرحله، تنها و فقط در دوره کارشناسی صورت می‌گیرد – شریف

نمایش دوره‌های تجربه و مهارت بالا‌افزایی در آن مرحله، تنها و فقط در دوره کارشناسی صورت می‌گیرد – شریف

به نقل از شریف: نمایش دوره‌های تجربه و مهارت بالا‌افزایی در آن مرحله، تنها و فقط در دوره کارشناسی صورت می‌گیرد

دکتر محمدرضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و همچنین فناوری گفت: نمایش دوره‌های تجربه و مهارت بالا‌افزایی در مرحله نخست تنها و فقط در دوره کارشناسی صورت می‌گیرد و همچنین در آن مرحله، دوره‌های دیگر تحصیلی در اولویت ما نیستند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر آهنچیان در مورد نمایش دوره‌های تجربه و مهارت بالا‌افزایی دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد گفت: در حال حاضر دوره تجربه و مهارت بالا‌افزایی در دوره کارشناسی تعریف شده است. در سال شمسی‌های قبل، تمرکز توسعه دوره‌های تحصیلی اکثرا و بیشتر شامل تحصیلات تکمیلی شد و همچنین به کیفیت دوره کارشناسی کمتر مورد توجه قرار گرفته است، از آن رو طرح تجربه و مهارت بالا‌افزایی و همچنین ارتقای قدرت اشتغال پذیری دانشجویان کارشناسی در اولویت قرار گرفت.

او همچنین افزود: در صورتی که دانشجویان دوره کارشناسی بتوانند تجربه و مهارت بالا‌های مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری در باره کار و همچنین حضور در فضای کسب و همچنین کار را پیدا کنند، بعد از پایان تحصیل، جهت وارد شدن به بازار کار آمادگی و همچنین اعتماد به نفس بیشتری خواهند شد

مدیرکل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی آموزش عالی وزارت علوم ادامه داد: در صورتی که از هر ۱۰ دانشجوی دوره کارشناسی بپرسید که بعد از پایان دوره می‌خواهند وارد بازار کار شوند یا آنکه ادامه تحصیل بدهند، اکثراً می‌خواهند با حقوق متعارف وارد بازار کار شوند.

دکتر آهنچیان گفتن کرد: یکی از دلایل مهمی که ما تجربه و مهارت بالا‌افزایی در دوره کارشناسی را مدنظر قرار داده‌ایم آن است که از سیل دانش آموختگان آن دوره به سمت کارشناسی ارشد بکاهیم، آن هم‌چنان که اکنون حدود ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و همچنین ۱۰۰ هزار دانشجوی دوره دکتری تخصصی داریم، آن تعداد دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی خیلی زیاد زیاد است و همچنین حتماً بایستی و حتما تدبیری جهت توازن بخشیدن به تمایل دانش آموختگان کارشناسی جهت ادامه تحصیل اندیشیده می شود.

او همچنین تاکید کرد: فرض ما آن است دانشجوی کارشناسی که توانسته بود تجربه و مهارت بالا بیاموزد در صورت علاقه‌مندی به ادامه تحصیل آن تجربه و مهارت بالا را به دوره‌های بالاتر هم انتقال می‌دهد، بنابراین نیازی نیست که در دوره‌های تحصیلات تکمیلی بار دیگر آنها را وارد طرح تجربه و مهارت بالا‌افزایی کنیم. در حال حاضر اولویت با دوره کارشناسی است، ولی باید توجه داشت در بعدی بر حسب ارزیابی از مقدار و اندازه و میزان موفقیت آن طرح، شاید اراده و تصمیم راسخ بگیریم که دوره‌های تجربه و مهارت بالا افزایی در کارشناسی ارشد را نیز فعال نماییم.

مدیرکل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی آموزش عالی گفتن کرد: هدف آن طرح اشتغال‌زایی و همچنین کاریابی نیست و همچنین از طریق آن طرح، دانشگاه‌ها تحت هیچ شرایطی به سمت کاریابی نخواهند رفت بلکه در حین دوره، آموزش دانشجویان را به سمت درک شایستگی های شغلی؛ پرورش آن هم شایستگی‌ها و همچنین هدایت به سوی کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل مناسب جهت می‌دهند.

نمایش دوره‌های تجربه و مهارت بالا‌افزایی در آن مرحله، تنها و فقط در دوره کارشناسی صورت می‌گیرد در تاریخ ۲۴ April 1397 | 1:44 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *