آمادگی وزارت علوم برای کمک به تأمین کادر آموزشی وزارت آموزش و همچنين پرورش – شریف

آمادگی وزارت علوم برای کمک به تأمین کادر آموزشی وزارت آموزش و همچنين پرورش – شریف

به نقل از شریف: آمادگی وزارت علوم برای کمک به تأمین کادر آموزشی وزارت آموزش و همچنين پرورش

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری اخیرا در نامه‌ای به حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری، آمادگی این وزارت خانه را برای «کمک به تأمین کادر آموزشی وزارت آموزش و همچنين پرورش» اعلام کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این نامه آورده است: وزارت آموزش و همچنين پرورش طی سال شمسي‌های پیش‌رو و همچنين به ویژه پنج سال شمسي آینده با موج گسترده‌ای از بازنشستگی روبه‌رو می‌مي شود. به روش حتم موضوعاتی زيرا و به درستي که حفظ کارآیی و همچنين پاسخ‌گویی به نیازها و همچنين مطالبات عمومی، فراهم کردن شرایط مناسب و همچنين همکاری و همچنين همگامی برای تأمین نیروی انسانی جوون و همچنين کارآمد متناسب با نیازهای آموزش و همچنين پرورش کشور و همچنين مطابق و يکدست با خروج نیروهای بازنشسته مهم‌ترین دغدغه مسئولان وزارت آموزش و همچنين پرورش است.

وزیر علوم در نامه خود به رئیس جمهوری آورده است، هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان، با نگاهی واقع‌بینانه و همچنين ژرف در جلسات متعدد کارشناسی با حضور نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه کل کشور و همچنين همچنین وزارت آموزش و همچنين پرورش مبتنی بر ظرفیت‌های تصويب شده و مصوب قانون و همچنين محورهای مطرح در برنامه جذاب و جالب و خوب راهبردی و همچنين نیز با رعایت مأموریت مندرج در اساسنامه دانشگاه مذکور، تصمیم‌هایی درخصوص تعیین شیوه و همچنين روش‌های پذیرش تا سال شمسي ۱۴۰۴ شیوه‌های دوره پیش خدمت و همچنين حین خدمت اتخاذ کرده است.

دکتر غلامی درخصوص دوره پیش خدمت، سه اقدام را برشمرده است: ۱- پذیرش از دیپلم و همچنين تحصیل در دانشگاه فرهنگیان (دوره کارشناسی) با جذب سالیانه ۱۰ هزار دانشجو (۴۰ هزار دانشجو در یک دوره چهارساله)، ۲- پذیرش سالانه ۱۰ هزار فرد يا شخص از دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم از طریق برگزاری دوره یک ساله کسب شایستگی معلمی بر اساس مفاد ماده «۲۸» اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و همچنين ۳- پذیرش سالانه ۱۰ هزار فرد يا شخص از طریق برگزاری دوره کارشناسی با مشارکت سایر دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و همچنين مؤسسات علمی آموزشی معتبر (۲+۲) از میان دانشجویانی که حداقل سه نیم سال شمسي و همچنين حداکثر پنج نیم سال شمسي تحصیلی را با موفقیت گذرانده‌اند را گزینش کرده و همچنين امکان ادامه تحصیل آنان را در دانشگاه فرهنگیان برای اخذ دانشنامه کارشناسی آموزش فراهم کند، مطرح کرده است.

وی در این نامه بر توانمندسازی معلمان مشغول به فعالیت از طریق فراهم کردن زمینه وارد شدن به دوره‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد سالیانه به میزان سه هزار و همچنين ۸۰۰ فرد يا شخص و همچنين دوره دکتری سالیانه به میزان ۱۰۰ فرد يا شخص را به صورت دوره حین خدمت تأکید کرده است.

دکتر غلامی آورده است که در اجرای تصمیمات اتخاذ شده فوق، سالیانه ۳۰ هزار فرد يا شخص نیروی جدید آماده وارد شدن به آموزش و همچنين پرورش شده و همچنين همچنین نسبت به ارتقا و همچنين توانمندسازی ۳۹۰۰ فرد يا شخص از نیروی انسانی موجود اقدام می‌مي شود.

وی در این نامه تصریح کرده است؛ بر اساس برآوردهای جدید، میزان بازنشستگان فراتر از ظرفیت‌های ایجاد شده در دانشگاه فرهنگیان می‌باشد و همچنين در کوتاه‌مدت می‌بایست در یک برنامه جذاب و جالب و خوب ضربتی، با تأکید بر روش‌های متنوع و گوناگون و مختلف شامل ماده ۲۸ اساسنامه، زمینه تأمین زودهنگام نیروی انسانی آموزش و همچنين پرورش را با تکیه بر دانش‌آموختگان دانشگاه‌های خوب کشور فراهم کرد و همچنين بدین ترتیب نیاز به اشتغال جوانان تحصیل کرده را نیز بیش از پیش تأمین نمود.

وزیر علوم در نامه خود به دکتر روحانی، اجرای قانون برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه و همچنين به منظور افزایش سهم آموزش‌های مهارتی، توجه به تربیت دبیر فنی را نیز گره‌گشای موانع توسعه دانست و همچنين از آن هم جایی که «حدود ۳۸ قسمت و بخش دانش‌آموزان در دوره‌های کار دانش و همچنين هنرستان‌های فنی و همچنين حرفه‌ای به سر می‌برند»، نیاز به دبیران رشته‌های متنوع و گوناگون و مختلف فنی و همچنين حرفه‌ای را یکی از نیازهای اساسی کشور عنوان کرده است.

وی در ادامه آورده است: دانشگاه فنی و همچنين حرفه‌ای کشور با دارا بودن ۱۷۳ دانشکده و همچنين آموزشکده مستقل دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده و همچنين پسران جوان و همچنين جمعیت دانشجویی حدود ۲۰۰ هزار فرد يا شخص در رشته‌های متنوع و گوناگون و مختلف مهارتی در سراسر کشور می‌تواند فرصت‌های مناسبی را نیز برای تربیت کادر آموزشی مدارس متوسطه کار دانش و همچنين هنرستان‌های فنی و همچنين حرفه‌ای فراهم کند که این مهم همچنين و علاوه بر پاسخ به کمبود معلمان در نظام آموزش و همچنين پرورش، خود زمینه‌ساز مناسبی برای جذب دانش‌آموختگان این دانشگاه خواهد بود.

دکتر غلامی در پایان آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری را برای اجرایی کردن موارد فوق در کمک به تأمین کادر آموزشی مورد نیاز وزارت آموزش و همچنين پرورش اعلام کرد.

ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

آمادگی وزارت علوم برای کمک به تأمین کادر آموزشی وزارت آموزش و همچنين پرورش در تاریخ ۱۶ May 1397 | 12:01 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *