افلاک نمای دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد – شریف

افلاک نمای دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد – شریف

به نقل از شریف: افلاک نمای دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

افلاک نمای دانشگاه فردوسی مشهد با حضور دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز هیئت‌های امناء و همچنين هیئت ممیزه مرکزی افتتاح شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، افلاک‌نما یک سالن ۳۶۰ درجه برای نمایش یک شبیه‌سازی واقعی از آسمان بالای سر ماست؛ گرچه که نام افلاک‌نما بیشتر نمایانگر مفاهیم نجومی و همچنين آسمانی است ولي بايد توجه داشت در حقیقت یک سینمای خاص برای نمایش فیلم‌ها، پویانمایی‌ها و همچنين محتویات ۳۶۰ درجه‌ای است که به‌جای نمایش در پرده تخت سینمایی، نیاز به نمایش در پرده کروی دارند. این مفاهیم می‌توانند شامل تجربه حضور در جنگل، سفر به اعمال یک سلول یا موجود زنده و همچنين تور مجازی فضاهای تاریخی باشند.
سالن اصلی افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی مشهد با ظرفیت گنجایش ۷۰ فرد يا شخص، یک سالن مخصوص پخش نمایش‌های ۳۶۰ درجه است. سیستم صوتی ۱۱ کانالی این سالن را به یکی از منحصربه‌فردترین سالن‌های کنفرانس، نمایش و همچنين جلسات موجود تبدیل کرده است.
سالن جانبی محلی است که به مقصد آموزش و همچنين استراحت طراحی و همچنين ساخته است. تو در سالن انتظار می‌توانید به فعالیت‌های آموزشی همراه با تفریح و همچنين سرگرمی پرداخته، در کافی شاب استراحت کرده و همچنين یا از فروشگاه مربوطه اقدام به خرید هدایا و همچنين وسایل علمی بنمایید.
طراحی افلاک‌نما به‌گونه‌ای است که در زمستان و همچنين تابستان به‌صورت عایق حرارتی عمل کرده تا کمترین اتلاف انرژی را داشته باشد. طرح کنونی افلاک‌نما با در نظر گرفتن مباحث متنوع و گوناگون و مختلف علمی، توسط اشخاص متخصص دانشگاهی طراحی و همچنين ساخته‌شده است.
شاخص ساعت آفتابی یکی از قسمت‌های اصلی سازه افلاک‌نماست؛ این قسمت و بخش همچنين و علاوه بر ایجاد نمای منحصربه‌فرد برای افلاک‌نما، این ساختمان را به یک ساعت آفتابی پهناور و بزرگ تبدیل کرده که در طول روز می‌تواند نمایش‌دهنده ساعت، تقویم و همچنين جهت‌های جغرافیایی باشد.
نیروگاه خورشیدی تأمین‌کننده قسمت و بخش اعظمی از برق مصرفی ساختمان افلاک‌نماست. با توجه به رسالت اصلی سازه یعنی طراحی ساختمانی سبز و همچنين به‌دوراز آلاینده‌ها، وجود منبع تولید انرژی به‌واسطه نور خورشید از ملزومات امر به‌حساب می‌آید. با طراحی سیستم استحصال آب باران توسط کارشناسان و همچنين مهندسين و متخصصين امر، آب موردنیاز برای آبیاری فضای سبز محوطه از طریق جمع‌آوری نزولات آسمانی تأمین می‌مي شود.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم افتتاح این افلاک‌نما با بیان اینکه دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال کاربردی کردن علم و همچنين اشتغال خواهند بود اظهار داشت: رشته فیزیک یک‌رشته پایه و همچنين دوست داشتني و جذاب است که اجرای این افلاک‌نما نشان داد، این رشته می‌تواند یک‌رشته کاربردی و همچنين اشتغال‌زا باشد.
وی افزود: با ساخت این افلاک‌نما به دست جوانان کشور ثابت شد می‌قدرت در داخل کشور از این تکنولوژی به‌صورت بومی بهره بري و استفاده کرد.
دکتر کشمیری مدیر کل دفتر سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی مسائل فناوری وزارت علوم، نیز در این آئین، حرکت دانشگاه فردوسی مشهد در راستای بهره‌برداری از ظرفیت‌های علمی دانشجویان در خود دانشگاه را کاری خوب و همچنين عالی توصیف کرد و همچنين گفت: پهناور و بزرگ‌ترین امری که امروز می‌قدرت به آن هم افتخار نمود امید دادن به نسل جوون در عرصه علم و همچنين فناوری است.
سپس اعضای حاضر در مراسم افتتاح از قسمت‌های متنوع و گوناگون و مختلف افلاک‌نما در دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

افلاک نمای دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد در تاریخ ۲۰ May 1397 | 4:45 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *