الزام اعضای هیئت علمی جوون به گذراندن دوره‌های تخصصی از سال شمسي آینده – شریف

الزام اعضای هیئت علمی جوون به گذراندن دوره‌های تخصصی از سال شمسي آینده – شریف

به نقل از شریف: الزام اعضای هیئت علمی جوون به گذراندن دوره‌های تخصصی از سال شمسي آینده

دکتر مسعود برومند دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم گفت:‌ از سال شمسي ۱۳۹۸ اعضای هیئت علمی جوون کشور باید حداقل ۶ ماه دوره‌های تخصصی مرتبط به دروسی که خوانده‌اند را بگذرانند؛ این دوره‌ها به صورت نیمه وقت و همچنين یا تمام وقت خواهد بود و همچنين برای تغییر شرایط استخدامی آنان الزام‌آور است. این طرح برای سایر اعضای هیئت علمی با مشوق‌هایی که توسط دانشگاه‌ها ایجاد می‌مي شود به عنوان امتیاز مثبت برای آنان تلقی می‌مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر برومند صبح امروز (شنبه) در نشست هم‌اندیشی معاونان پژوهشی و همچنين فناوری دانشگاه‌ها که در محل این وزارت خانه برگزار شد، درخصوص اجرای طرح «ستاپ» اظهار داشت: در حال آماده‌سازی طرح پایلوت سازوکار تخصیص اعتبار بودجه‌های پژوهشی هستیم و همچنين امیدواریم که از اول مهرماه سال شمسي جاری اجرایی مي شود و همچنين طی چهار هفته آینده نخستین ویرایش این طرح به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی ارسال خواهد شد.
وی تصریح کرد: در چارچوب این طرح در تمامی حوزه‌های علوم انسانی، فنی و همچنين مهندسی، کشاورزی، علوم پایه و همچنين هنر عمده نیازهای کشور را به صورت فراخوان اعلام می‌کنند و همچنين اعضای هیئت علمی برای رفع این نیازها گرنت علمی دریافت خواهند کرد.
دکتر برومند افزود: هدف نهایی این طرح آن هم است که اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در سال شمسي ۱۳۹۸، یکی از ظرفیت‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را به گرفتن گرنت از بیرون دانشگاه‌ها اختصاص دهند.
به گفته وی توسعه کارآفرینی، مراکز رشد و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم است و همچنين در این راستا تمرکز بر کیفیت اجرای فعالیت‌های کارآفرینی امری مهم است و همچنين این کیفیت باید به شدت ارتقا یابد.
دکتر برومند عنوان کرد: هم اکنون دستاوردهای خوبی در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری کسب شده؛ ولي بايد توجه داشت نیازمند یک جهش وسیع هستیم.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، تمرکز بر چالش‌های ملی کشور به خصوص چالش‌های زیست محیطی را مهم توصیف کرد.
وی با اشاره به جایگاه ارتباط دانشگاه با جامعه و همچنين صنعت عنوان کرد: باید بستری فراهم مي شود تا اعضای هیئت علمی در همه حوزه‌های تخصصی خود بتوانند ارتباط دقیق و همچنين مستمری با قسمت و بخش ها، دستگاه‌ها و همچنين نهاد‌های مربوطه خود داشته باشند.
دکتر برومند درخصوص اجرای طرح‌های تحقیقاتی صنعتی عنوان کرد: در حال حاضر نیازمند ارتقای سطح کیفیت اجرا هستیم؛ به عبارتی پروژه‌های موفق باید افزایش یابد و همچنين با کیفیت بسیار بالا اجرا مي شود. در این راستا نیازمند مدیران تحقیقاتی هستیم که آموزش‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را دیده باشند.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: تمرکز بر برنامه جذاب و جالب و خوب محور کردن فعالیت‌های پژوهشی از دیگر اولویت‌های وزارت علوم است چرا که نباید فعالیت‌های پژوهشی بر اساس وظایف روزمره دنبال مي شود.
وی افزود: در حوزه معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم باید عمده فعالیت‌ها بر اساس پروژه تعریف و همچنين تحت سیستم کنترل پروژه قرار گیرد.
دکتر برومند بر تمرکز دانشگاه‌ها بر مزیت‌های منطقه‌ای تأکید کرد و همچنين گفت: هر دانشگاهی در منطقه خود مأموریت‌های خاص خود را دارد و همچنين موظف است که مزیت‌ها، فرصت‌ها و همچنين تهدیدهای منطقه خود را مشخص کرده و همچنين تمامی اولویت‌ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های خود را در راستای تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها و همچنين از بین بردن ضعف‌ها و همچنين ارتقای نيرو‌های خود بررسی کند.
وی «شکل‌گیری تیم‌های پژوهشی» را مهم ارزیابی کرد و همچنين افزود: چالش‌هایی که امروزه در کشور با آنها روبه‌رو هستیم، نسبت به قبل متغاير و متفاوت‌تر شده و همچنين برای رفع آنها نیازمند بهره‌مندی از فناوری‌های گوناگون و همچنين تیم‌های تخصصی هستیم.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم تصریح کرد: یکی از نیازهای امروز وزارت علوم ایجاد نظام آماری متمرکز است که در حال حاضر با همکاری با سایر معاونت‌های وزارت علوم مقرر شده یک نظام آماری جامع طراحی مي شود تا بتوانیم اطلاعات خود را با بهره بري و استفاده از وب‌سرویس‌ها جمع‌آوری کنیم.
در این نشست که با حضور معاونان پژوهش و همچنين فناوری دانشگاه‌ها برگزار می‌مي شود، موضوعاتی همچون “بهره برداری از ظرفیت های قانونی بودجه سال شمسي ۱۳۹۷ دانشگاهها و همچنين موسسات آموزش عالی”، “مأموریت گرایی دانشگاهها و همچنين ایفای نقش در حل چالش های منطقه و همچنين کشور”، “آموزش عالی مهارتی و همچنين نظام صلاحیت حرفه ای”، “رصد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهها و همچنين توسعه و همچنين تقویت نهادهای واسط توسعه فناوری (شتابدهنده ها، مراکز رشد و همچنين…) مورد بحث و همچنين تبادل نظر قرار می‌گیرد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

الزام اعضای هیئت علمی جوون به گذراندن دوره‌های تخصصی از سال شمسي آینده در تاریخ ۲۷ May 1397 | 11:23 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *