اهمیت ایده پردازی به عنوان نخستین گام درفرایند نوآوری و همچنين تولید فناوری – شریف

اهمیت ایده پردازی به عنوان نخستین گام درفرایند نوآوری و همچنين تولید فناوری – شریف

به نقل از شریف: اهمیت ایده پردازی به عنوان نخستین گام درفرایند نوآوری و همچنين تولید فناوری

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم ، تحقیقات و همچنين فناوری در آیین اختتامیه جشنواره ایده پردازی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی بااشاره به اهمیت تولید و همچنين بومی سازی فناوری به عنوان مهم ترین راهکار برون رفت از معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی کشورگفت: ایده پردازی به عنوان نخستین گام در فرایند نوآوری و همچنين تولید فناوری اهمیت دارد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این آیین با اشاره به اهمیت ایده پردازی و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب های وزارت علوم در زمینه حمایت از ایده پردازان و همچنين نوآوران در قالب فعالیت های مراکز رشد و همچنين فناوری اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۲۰ مرکز نوآوری توسط دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و همچنين قسمت و بخش خصوصی از سال شمسي ۱۳۹۵ به بعد در کشور ایجاد شده که جوانان نخبه و همچنين استادان صاحب اندیشه و همچنين پیشرو در مباحث علمی و همچنين فناوریدر این مراکز فعالیت می کنند.

وی افزود: در سال شمسي ۹۶ تعداد ۳۷۷ مورد ثبت نشانه ها و علائم تجاری توسط واحدهای مستقر در پارک‌ها و همچنين مراکز رشد افزایش داشته که این تنها و فقط در حوزه طرح حمایت وزارت علوم رخ داده و همچنين در سایر مراکز نیز قطعاً ثبت نشانه ها و علائم تجاری بیش از این بوده است.

دکترغلامی با بیان اینکه برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی برای شناسایی و همچنين حمایت از شکوفایی استعدادهای درخشان و همچنين هدایت آنها به سمت اولویت های راهبردی کشور در زمینه فناوری در چارچوب مقررات تصويب شده و مصوب قانون مراجع ذی‌صلاح گرفته شده است، گفت: در این راستا تدوین و همچنين اجرای ده ها رویداد شناسایی و همچنين توانمند سازی ایده‏های برتر (شتاب) توسط پارک‌های علم و همچنين فناوری و همچنين همچنین هدایت تیم‏های برتر بعد از برگزاری رویدادهای شتاب با نظارت و همچنين حمایت مراکز رشد گرفته شده است.

وزیر علوم با اشاره به اینکه در سال شمسي قبل و همچنين در سال شمسي ۹۷، پارک های علم و همچنين فناوری از حمایت های مناسبی برخوردار شدند، اظهار داشت: در این راستا در سال شمسي ۹۶ بیش از هشت هزار کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل جدید ایجاد شده و همچنين پایدار سازی ۳۰ هزار کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل قبلی در شرکت های مستقر در پارک های علم و همچنين فناوری و همچنين مراکز رشد گرفته شده است.

وی در ادامه گفت: سرانه تقریبی ایجاد یک کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل تمام وقت و همچنين پایدارسازی تقریبی ۲ کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل موجود برای دانش‌آموخته‌های دانشگاهی در پارک‌های علم و همچنين فناوری و همچنين مراکز رشد کمتر از ۶۰ میلیون تومان است در حالی که بر اساس صحبت‌های وزرای محترم رفاه، کار و همچنين مسائل اجتماعی و همچنين صنعت، معدن و همچنين تجارت بابت ایجاد هر کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل برای یک دانش آموخته دانشگاهی باید معادل ۲۵۰ میلیون تومان هزینه مي شود و همچنين این ظرفیت بالای ایده های جدید و همچنين مبتنی بر دانش را در حوزه ایجاد اشتغال در کشور نشان می دهد.

وزیر علوم با ارائه آماری از فعالیت های پارک های علم و همچنين فناوری و همچنين تاکید بر نقش وزارت علوم در رشد این مراکزگفت: در سال شمسي ۱۳۹۶ بیش از شش هزار واحد فناوردر پارک های علم و همچنين فناوری و همچنين مراکز رشد مستقربودند که این یک جریان سیال است و همچنين این شرکت ها بعد از یک دوره حضور در پارک ها و همچنين مراکز رشد، به صورت مستقل فعالیت می کنند.

وی افزود: همین شرکت ها در سال شمسي قبل ۲,۳۰۰ میلیارد تومان فروش داشته و همچنين در سال شمسي ۱۳۹۵ بیش از ۲۷۳۰ قرارداد ارتباط با صنعت توسط شرکت‌های مستقر در مراکز فناوری منعقد و همچنين از محل این قراردادها ۵۴۹ میلیارد تومان دخل و درآمد برای شرکت ها حاصل شده و همچنين همچنین در سال شمسي ۱۳۹۶ به میزان ۲۳۲ میلیون دلار صادرات محصول های دانش‌بنیان به خارج از کشور گرفته شده است.

وی همچنین فراهم آوردن شرایط مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای همکاری فارغ التحصیلان مشمول متخصص در پروژه های ملی دانشگاه ها وپیش بینی امتیازات خدمتی برای فارغ التحصیلان دارای تجربه و مهارت بالا های خاص، از دیگر موارد همکاری میان وزارت خانه های علوم و همچنين دفاع برشمرد.

در پایان این مراسم از ایده پردازان برتر چهارمین جشنواره سازمانی و همچنين نخستین جشنواره ملی ایده پردازی شهید نامجو، با حضور وزیر علوم و همچنين جمعی از فرماندهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تقدیر شد.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

 

اهمیت ایده پردازی به عنوان نخستین گام درفرایند نوآوری و همچنين تولید فناوری در تاریخ ۲۲ May 1397 | 4:38 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *