ایران در رشد کمیت تولید علم دنیا پیشتاز است/ بالاترین نرخ رشد در میان ۲۵ کشور برتر – شریف

ایران در رشد کمیت تولید علم دنیا پیشتاز است/ بالاترین نرخ رشد در میان ۲۵ کشور برتر – شریف

به نقل از شریف: ایران در رشد کمیت تولید علم دنیا پیشتاز است/ بالاترین نرخ رشد در میان ۲۵ کشور برتر

دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: براساس آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی کلاریویت آنالیتکس یاwos کمیت تولید علم کشور در سال شمسي ۲۰۱۷ میلادی به ۵۲۱۸۳ مورد رسیده است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دکتر دهقانی با اعلام این خبر اظهار داشت: این در حالی است که در سال شمسي ۲۰۱۶ کمیت تولید علم کشور در این پایگاه ۴۷۹۰۱ مورد بود. بنابراین میزان رشد کشور در سال شمسي ۲۰۱۷ نسبت به سال شمسي ۲۰۱۶ برابر با ۸.۹٪ (هشت ممیز نه دهم قسمت و بخش) می باشد و همچنين از این حیث جمهوری اسلامی ایران در بین ۲۵ کشور برتر دنیا رتبه نخست دنیا قرار دارد و همچنين کشورهای روسیه و همچنين چین با رشد ۶.۷ % (شش ممیز هفت دهم قسمت و بخش) و همچنين ۴.۳% (چهار ممیز سه دهم قسمت و بخش) در جایگاه های بعد قرار دارند.

 

 

 

دکتر دهقانی افزود: با توجه به آمار ثبت شده در پایگاه استنادی بین المللی WoS میزان تولید علم ایران در سال شمسي های ۲۰۱۳، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و همچنين ۲۰۱۷ میلادی به ترتیب ۳۰۹۴۷، ۳۱۴۱۰، ۳۳۹۳۱، ۴۰۷۳۶، ۴۷۹۰۱ و همچنين ۵۲۱۸۳ بوده است. بدین ترتیب میزان تولید علم کشور از ۳۰۹۴۷ در سال شمسي ۲۰۱۲ به ۵۲۱۸۳ در سال شمسي ۲۰۱۷ یعنی بیش از ۱.۶ (یک ممیز شش دهم قسمت و بخش) برابر افزایش یافته است.

وی گفت: رشد تولید علم در سال شمسي ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۶ در جمهوری اسلامی ایران در میان ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا درسال ۲۰۱۷ برابر با ۸.۹ % (هشت ممیز نه دهم) قسمت و بخش بوده و همچنين در مقایسه با سایر کشورها در رتبه اول دنیا قرار گرفته و همچنين بعد از ایران، کشور روسیه با ۶.۷% (شش ممیز هفت دهم) قسمت و بخش بیشترین رشد کمیت علم دنیا را داشته وچین با ۴.۳% (چهار ممیز سه دهم قسمت و بخش) در رتبه سوم و همچنين برزیل و همچنين سوئیس هرکدام به ترتیب با ۳.۱% (سه ممیز یک دهم) قسمت و بخش و همچنين ۱.۱ % (یک ممیز یک دهم) در رتبه های بعدی قرار گرفته اند و همچنين برخی از کشورها در سال شمسي ۲۰۱۷ دارای رشد منفی خواهند بود یعنی مدارک ثبت شده آنها در سال شمسي ۲۰۱۷ از سال شمسي قبل کمتر بوده است.

 

 

 

 

 

سرپرست ISC در ادامه گفت: به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، با توجه به آمار ثبت شده در پایگاه استنادی بین المللی WoS میزان تولید علم ایران در طول شش سال شمسي قبل ( ۲۰۱۲-۲۰۱۷) همواره روند صعودی داشته به طوری که از ۳۰۹۴۷ در سال شمسي ۲۰۱۲ به ۵۲۱۸۳ در سال شمسي ۲۰۱۷ یعنی بیش از ۱.۶) یک ممیز شش دهم) برابر افزایش یافته است.

دکتر دهقانی گفت: بررسی ها نشان می دهد که میانگین رشد تولید علم کشورهای برتر تولید کننده علم دنیا در شش سال شمسي قبل حداکثر ۱۳ قسمت و بخش بوده است به طوری که کشور روسیه با میانگین ۱۳ قسمت و بخش، هندوستان با میانگین ۱۰.۵ (ده و همچنين نیم قسمت و بخش) و همچنين جمهوری اسلامی ایران با میانگین ۹.۱ (نه ممیز یک دهم) قسمت و بخش به ترتیب رتبه های اول تا سوم را دارند. کشورهای چین و همچنين برزیل با ۷.۴ (هفت ممیز چهار قسمت و بخش) و همچنين ۶.۷ (شش ممیز هفت دهم قسمت و بخش) رشد به ترتیب در جایگاه های بعد قرار دارند.

1532769756-3333.png

 

 

 

دکتردهقانی ادامه داد: رشد کمیت تولید علم یکی از عوامل توسعه علمی به حساب می آید، ولي بايد توجه داشت در صورتي که این کمیت به سمت نیازهای کشور هدایت نشود نمی قدرت با قاطعیت در خصوص میزان ارزشمندی آن هم سخن گفت.

وی افزود: سند سیاست های کلان علم و همچنين فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری نیز بر بین المللی بودن علم تاکید دارند و همچنين به همین دلیل مرجعیت علم دنیا را مورد تاکید قرار داده اند و همچنين علم در بسیاری از ابعاد یک پدیده بین المللی است. با این نگاه، تولید علمی می تواند ارزش آفرین باشد که بتوان از آن هم در جهت بالندگی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و همچنين نظامی بهره جست.

س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵

 

ایران در رشد کمیت تولید علم دنیا پیشتاز است/ بالاترین نرخ رشد در میان ۲۵ کشور برتر در تاریخ ۶ May 1397 | 1:57 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *