این همایش پنجم اسفند امسال همزمان با سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می‌مي شود – شریف

این همایش پنجم اسفند امسال همزمان با سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می‌مي شود – شریف

به نقل از شریف: این همایش پنجم اسفند امسال همزمان با سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می‌مي شود

براساس نظر اعضای شورای سیاست‌گذاری ، «همایش پیوند علوم انسانی و همچنين صنعت» همزمان با سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی در تاریخ پنجم اسفندماه امسال برگزار می‌مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی، در جلسه شورای سیاست گذاری همایش ملی پیوند علوم انسانی و همچنين صنعت که در پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی برگزار شد، دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه با گرامیداشت یاد و همچنين خاطره زنده یاد محمدامین قانعی‌راد، رئیس سابق انجمن جامعه‌شناسی ایران، اظهار داشت: برگزاری همایش ملی پیوند علوم انسانی و همچنين صنعت الهام گرفته از «جشنواره قدردانی از رساله‌ها و همچنين پایان‌نامه‌های علوم انسانی مرتبط با تولید و همچنين اشتغال» است که سال شمسي قبل توسط همین پژوهشگاه برگزار شد.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی بر ضرورت نگاه فرارشته‌ای به دانشگاه و همچنين صنعت تاکید کرد و همچنين گفت: دعوت از استادان متنوع و گوناگون و مختلف برای برگزاری این همایش هم به همین خاطر است و همچنين ما سعی داریم تا این نگاه را تقویت کنیم.

دکتر قبادی افزود: همچنین به فضل پروردگار نيت و اراده داریم کاری متغاير و متفاوت انجام دهیم و همچنين شکاف میان علوم انسانی و همچنين صنعت را ترمیم کنیم که مطمئناً پژوهشگاه علوم انسانی و همچنين مطالعات فرهنگی چنین پتانسیل و همچنين توانمندی هایی را دارد.

در ادامه نشست، دکتر رضا فرجی‌دانا مشاور رئیس‌جمهوری در مسائل علمی و همچنين آموزشی، با بیان اینکه همایش، محلی برای عرضه تلاش‌های انجام شده در مسیرهای خاص و همچنين در واقع محل تضارب آرا و همچنين شناخته‌شدن است، گفت: ما در همایش ها نقل از می‌دهیم و همچنين کسب و کار خود را به نقد می‌گذاریم تا فضای تبادل آرا ایجاد مي شود.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما علوم انسانی و همچنين اجتماعی و همچنين حتی علوم پایه مغفول واقع شده‌اند و همچنين ما کمتر نقش علوم انسانی را در حل معظلات و مسائل و مشکلات می‌بنیم.

وی همچنین بر لزوم دعوت از سخنرانان متخصص حوزه علوم انسانی و همچنين صنعت برای این همایش تاکید کرد و همچنين گفت: باید نمایشگاه‌های جانبی در این همایش برپا مي شود که با عرضه محصولات متنوع و گوناگون و مختلف بسیار تاثیرگذار باشد. وقتی یک دانشمند علوم انسانی در این نمایشگاه قدم می‌گذارد و همچنين محصولات را می‌بیند مطمئناً موارد و نکات و همچنين ظرافت هایی را می‌بیند که اهل صنعت هرگزآن را نمی‌بینند.

وی همچنین به حجم رساله‌های تحصیلات تکمیلی که هر ساله دفاع می‌شوند، اشاره کرد و همچنين گفت: ما در حال حاضر با انبوه دانشجویان تحصیلات تکمیلی مواجه هستیم، سالانه ۱۲ هزار دانشجوی دکتری می‌گیریم که غیر از پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی است، بنابراین سالانه حجم زیادی پایان‌نامه و همچنين رساله تولید می‌مي شود و همچنين ما باید دنبال فارغ‌التحصیلان مرتبط با این موضوعات برویم و همچنين سعی کنیم آنها را به بهترین شکل حمایت کنیم.

دکتر وحید احمدی، مشاور وزیر علوم در مسائل پژوهشی و همچنين رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیز در این نشست تاکید کرد: ما اشتغال را تنها و فقط در صنعت نمی‌بینیم، بلکه همه نهادهای متنوع و گوناگون و مختلف مانند صداوسیما، قوه قضاییه، شهرداری‌ها و همچنين مراکز فرهنگی و همچنين… می‌توانند اشتغال ایجاد کنند در حالی که صنعتی نیستند. علوم انسانی می‌تواند مسائل بسیار پیچیده‌ای را حل کند.

وی افزود: این حوزه می‌تواند حلال مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات صنعت باشد، در حال حاضر حتی در تفاهم‌نامه وزارت نفت و همچنين وزارت علوم بسیاری از مهندسين و متخصصين حوزه علوم انسانی در میادین و همچنين منطقه ها و مناطق نفتی مشغول فعالیت خواهند بود.

دکتر بهروز دری دبیر علمی همایش نیز در ادامه، اهداف برگزاری همایش ملی پیوند علوم انسانی و همچنين صنعت را به دو دسته عملیاتی و همچنين راهبردی تقسیم کرد و همچنين گفت: تحقق مفاد اسناد بالادستی در سودمندی اجتماعی علم و همچنين علوم انسانی، طراحی الگوهای کارآمد جهت کاهش گسست میان علوم انسانی، جامعه و همچنين صنعت، مشارکت راهبردی مجامع علمی پژوهشی و همچنين صنایع و همچنين نهاد‌ها برای هم‌افزایی بیشتر از اهداف راهبردی و همچنين کاربردی و همچنين تجاری‌سازی علوم انسانی با تشویق ایده‌های پژوهشی نیازمحور، شناسایی مسائل وموانع پیش‌رو و همچنين ارائه راه‌حل برای فعالیت‌های مشترک علوم انسانی و همچنين صنعت، جلب حمایت بنگاه‌های اقتصادی از طرح‌های مرتبط در حوزه علوم انسانی و همچنين خلق ایده‌های پژوهشی علوم انسانی مبتنی بر راهکارهای کیفیت‌بخشی به محصولات ملی تعدادی از اهداف عملیاتی این همایش خواهند بود.

دکتر مهرنوش هدایتی، دبیر شورای سیاست گذاری همایش ملی پیوند علوم انسانی و همچنين صنعت نیز از تشکیل چهار کارگروه صنعت، مدیریت و همچنين اقتصاد، تاریخ و همچنين سیاست و همچنين حقوق، روانشناسی و همچنين علوم اجتماعی و همچنين اخلاق در این همایش خبر داد و همچنين گفت: پنج نشست تخصصی هم قبل از برگزاری همایش در حوزه علوم انسانی و همچنين صنعت برگزار می‌مي شود.

وی افزود: برگزاری پنل‌های علمی تخصصی، تشکیل کارگاه، تقدیر از مقالات برگزیده، معرفی محققان صاحب ایده و همچنين انجمن‌های علمی، برپایی غرفه‌های معرفی صنایع بهره‌مند از مطالعات علوم انسانی و همچنين تشکیل کارگروه‌هایی برای طرح ایده‌های مشترک بین دو حوزه علوم انسانی و همچنين صنعت به صورت استارتاپ از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های جانبی همایش ملی پیوند علوم انسانی و همچنين صنعت است.

دکتر حسین سراج‌زاده، رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران هم با بیان اینکه باید از طریق این همایش مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات حوزه صنعت شناسایی و همچنين به حل آنها کمک کنیم، اظهار کرد: ما باید بدانیم که اصلاً اهل صنعت برای حل معظلات و مسائل و مشکلات شان رجوعی به علم دارند یا خیر. آیا معظلات و مسائل و مشکلات شان را به یک پرسش علمی تبدیل می‌کنند. حتماً باید در برگزاری همایش وضعیت اجتماعی و همچنين شرایط زمانی و همچنين مکانی کشور را در نظر بگیریم.

وی پیشنهاد داد تا با توجه به شرایط بحرانی کشور و همچنين سخت شدن فعالیت واحدهای صنعتی «پيشامد جديد تاب‌آوری» به عنوان یکی از موضوعات همایش ملی پیوند علوم انسانی و همچنين صنعت لحاظ مي شود تا از این طریق به اهل صنعت گفته مي شود که چگونه می‌توانند در این شرایط سرپا بمانند و همچنين علوم انسانی چگونه می‌تواند به آنها کمک کند.

در پایان این نشست اعضای کمیته علمی همایش ملی پیوند علوم انسانی و همچنين صنعت متشکل از صاحب‌نظران هر دو حوزه با آرای اعضای شورای سیاست‌گذاری همایش، انتخاب شدند.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

 

این همایش پنجم اسفند امسال همزمان با سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می‌مي شود در تاریخ ۹ May 1397 | 4:37 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *