برگزاری دوره های تجربه و مهارت بالا آموزی برای ۲۹۰ هزار دانشجو در مراکز دانشگاهی – شریف

برگزاری دوره های تجربه و مهارت بالا آموزی برای ۲۹۰ هزار دانشجو در مراکز دانشگاهی – شریف

به نقل از شریف: برگزاری دوره های تجربه و مهارت بالا آموزی برای ۲۹۰ هزار دانشجو در مراکز دانشگاهی

دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری گفت: در سال شمسي ۱۳۹۶ در دانشگاه های کشور با برگزاری۶۸۰ دوره آموزشی، ۲۹۰ هزار دانشجو تجربه و مهارت بالا اشتغال کسب کردند

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مسعود برومند در نشست خبری مشترک با معاونان وزرای کار و همچنين آموزش و همچنين پرورش در تبیین برنامه جذاب و جالب و خوب های وزارت علوم در خصوص «افزایش توانمندی اشتغال یابی دانشجویان» اظهار داشت: با امضای تفاهم نامه با نهاد فنی و همچنين حرفه ای کشور دانشجویان دوره کارشناسی می توانند در دوره های تجربه و مهارت بالا آموزی مراکز نهاد فنی و همچنين حرفه ای کشور شرکت کرده و همچنين گواهی صلاحیت حرفه ای کسب کنند.

وی افزود: به دانشجویانی که گواهی صلاحیت حرفه ای نهاد فنی و همچنين حرفه ای را کسب کنند امتیازاتی داده می مي شود که گذراندن بخشی از دوره خدمت سربازی دانشجویان پسر در مراکز دانشگاهی و همچنين تحقیقاتی شامل این امتیازات است.

دکتر برومند گفت: طی تفاهم نامه دیگری با نهاد و همچنين فنی و همچنين حرفه ای مقرر شد دانشجویان بتوانند واحدهای درسی عملی و همچنين کارگاهی خودرا در مراکز نهاد و همچنين حرفه ای طی کنند که شیوه نامه اجرایی این طرح در دست تدوین است.

دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم افزود: به دانشگاه ها و همچنين مراکز آمورش عالی ابلاغ شده است تا آماراشتغال فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی ارشد و همچنين دکترای خودرا استخراج کنند که به تا حال ۲۹ دانشگاه نقل از های خودرا به وزارت علوم ارسال کرده اند.

وی افزود: موسسه پژوهش و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی آموزش عالی وزارت علوم نیز با همکاری نهاد های اجرایی متنوع و گوناگون و مختلف در حال استخراج آمار اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی در کل کشور است تا در برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی برای پذیرش دانشجو مورد بهره بري و استفاده قرار گیرد.

دکتر برومند اظهار داشت: همچنین با همکاری وزارت صنعت، معدن و همچنين تجارت اعضای هیات علمی می توانند دوره فرصت مطالعاتی خودرا در صنایع کشور طی کنند که به آشنایی بیشتر استادان دانشگاه با مسائل اشتغال کشور کمک می کند.

وی با اشاره به تقویت همکاری وزارت علوم و همچنين نهاد فنی و همچنين حرفه ای گفت: در سال شمسي ۱۳۹۶ به ۵۸۰ هزار التحصیل دانشگاهی در مراکز نهاد فنی و همچنين حرفه ای تجربه و مهارت بالا های اشتغال ارائه شد.

دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم در تببین جهت گیری اموزش عالی کشور گفت: توجه به توسعه فناوری از سال شمسي ۸۰ در دانشگاهای کشور آغاز شد و همچنين این رویکرد موجب شد تا در سال شمسي‌های ۸۴ و همچنين ۸۵ اقدام به راه اندازی “مراکز رشد” و همچنين “پارک‌های علم و همچنين فناوری” در وزارت علوم مي شود ودر نتیجه این جهت گیری به تا حال، تعداد ۱۹۰ مرکز رشد و همچنين ۴۳ پارک علم و همچنين فناوری ایجاد شده است.

وی ایجاد پنج هزار واحد فناور، ۱۲۰۰ شرکت دانش بنیان در پارک‌های علم و همچنين فناوری و همچنين گردش مالی سه هزار میلیارد تومانی را از دستاوردهای مهم اقدامات وزارت علوم در ایجاد پارک‌های علم و همچنين فناوری دانست.

دکتربرومند تاکید کرد: ما برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و همچنين توسعه دانش بنیان هیچ راهی جز توانمند کردن دانشجویان نداریم که یکی از اقدامات آن هم توسعه کارآفرینی و همچنين تجربه و مهارت بالا آموزی آن هم‌ها است.

همچنین علی زرافشان دست يار متوسطه وزارت آموزش و همچنين پرورش گفت: وزارت آموزش و همچنين پرورش پهناور و بزرگ ترین دستگاه متولی آموزش رسمی و همچنين مهارتی در کشور است و همچنين بیش از ۳۸ قسمت و بخش دانش‌آموزان در دوره دوم متوسطه و همچنين دو شاخه کاردانش و همچنين فنی و همچنين حرفه‌ای مشغول به تحصیل خواهند بود.

وی افزود: در شاخه فنی و همچنين حرفه‌ای دانش‌آموزان در ۴۰ رشته مهارتی و همچنين در شاخه کاردانش در ۱۵۰ رشته مهارتی مشغول تحصیل خواهند بود. امسال با استقرار پایه دوازدهم جمعیت دانش‌آموزی ما در دو شاخه فنی و همچنين حرفه‌ای و همچنين کاردانش که شاخه‌های مهارتی خواهند بود به بیش از ۹۰۰ هزار دانش‌آموز خواهد رسید.

زرافشان در ادامه با اشاره به اجرای طرح ایران تجربه و مهارت بالا یادآور شد: یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی که سال شمسي تحصیلی قبل پایه‌گذاری شد طرح ایران تجربه و مهارت بالا بود که این طرح به صورت مشترک با همکاری وزارت آموزش و همچنين نهاد فنی و همچنين حرفه‌ای برگزار شد و همچنين هدف از برگزاری این طرح تجربه و مهارت بالا‌آموزی به دانش‌آموزان دوره های متوسطه است.

دکترسلیمان پاک‌سرشت رئیس نهاد و همچنين فنی و همچنين حرفه ای کشور نیز در نشست «پیوند آموزش‌های رسمی و همچنين غیر رسمی مهارتی» با بیان اینکه پیوند آموزش‌های رسمی و همچنين غیررسمی همواره به عنوان دغدغه در جامعه مطرح بوده است گفت: اولین گام نهاد فنی‌و همچنين‌حرفه‌ای برای پیوند آموزش رسمی و همچنين غیررسمی و همچنين افزایش تجربه و مهارت بالا آموزی اجرای طرح «ایران تجربه و مهارت بالا» است که این طرح در سال شمسي قبل به صورت پایلوت در استان‌های قزوین، مرکزی، سمنان، گلستان، مازندران و همچنين البزر اجرا شد.

وی افزود: این طرح در راستای پیوند دانش‌آموزان با حوزه کسب و همچنين کار اجرا شد که طی آن هم دانش‌آموزان تحت آموزش‌های ۲۰ ساعته قرار می‌گیرند و همچنين خارج از فعالیت‌های تحصیلی به تجربه و مهارت بالا آموزی می‌پردازند.

رئیس نهاد فنی‌وحرفه‌ای کشور انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت علوم را از دیگر اقدامات نهاد در راستای تجربه و مهارت بالا‌آموزی دانست و همچنين گفت: این تفاهم‌نامه فازهای مختلفی دارد که در فاز اول مقرر شد کارآموزی دانشجویان در کارگاه‌ها و همچنين مراکز نهاد فنی و همچنين حرفه‌ای برگزار مي شود.

دکتر پاک سرشت افزود: در گام دوم بنا شد دانشجویان بتوانند واحدهای کارگاهی و همچنين آزمایشگاهی خودرا در نهاد فنی و همچنين حرفه‌ای بگذرانند.

وی کوتاه کردن زمان فارغ‌التحصیلی تا کسب تجربه و مهارت بالا را از دیگر اقدامات مهم این نهاد برای دانشجویان دانست و همچنين یادآور شد: در قبل دانشجویان برای کسب تجربه و مهارت بالا و همچنين اخذ گواهینامه باید بعد از فارغ التحصیلی به مراکز نهاد فنی‌و همچنين‌حرفه‌ای رفت و آمد و مراجعه می‌کردند ولي بايد توجه داشت اکنون این فرصت کوتاه شده و همچنين دانشجویان می‌توانند همزمان با ادامه تحصیل به تجربه و مهارت بالا‌آموزی در مراکز نهاد بپردازند و همچنين گواهینامه دریافت کنند.

م.ع ۱۳۶۰/ ر.ب ۱۳۴۵

برگزاری دوره های تجربه و مهارت بالا آموزی برای ۲۹۰ هزار دانشجو در مراکز دانشگاهی در تاریخ ۲ May 1397 | 3:57 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *