تجلیل از مقام علمی مرحوم دکتر قانعی‌راد – شریف

تجلیل از مقام علمی مرحوم دکتر قانعی‌راد – شریف

به نقل از شریف: تجلیل از مقام علمی مرحوم دکتر قانعی‌راد

نشست قدردانی از مقام علمی دکترمحمدامین قانعی‌راد با حضور، دکترغلامرضا غفاری، دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکترهادی خانیکی استاد دانشگاه علامه طباطبایی، دکترحسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی و همچنين خانواده مرحوم دکتر قانعی‌راد درپژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی برگزارشد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی، در ابتدای این مراسم دکترمیرزایی ضمن خیرمقدم به خانواده مرحوم قانعی‌راد و همچنين گرامیداشت یاد دکتر قانعی‌راد عضو شورای پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی اظهارامیدواری کرد: اعضای هیئت علمی پژوهشکده همواره نصایح و همچنين راهنمایی‌های آن هم مرحوم را مورد توجه قرار دهند.

وی به خاطرات حضور دکترقانعی‌راد در جلسات علمی و همچنين حضور مؤثر و همچنين علمی آن هم مرحوم اشاره کرده و همچنين افزود: دکترقانعی‌راد علیرغم تحمل سختی‌های بیماری، هیچ‌گاه جمع ما را از وجود علمی خود محروم نساختند و همچنين همواره در جلسات حضور می‌یافتند.

دکترمیرزایی درادامه با بیان اینکه دکترقانعی راد عضو خانواده پژوهشکده بودند و همچنين ما هم خودمان را جزو خانواده دکتر قانعی‌راد می‌دانیم، یادآورشد: وی از ابتدا عضو هیأت امنای پژوهشکده و همچنين همچنین عضو تيم مطالعات اجتماعی پژوهشکده بودند و همچنين در تأسیس این پژوهشکده به همراه دکترخانیکی و همچنين دیگران حضور مؤثر داشتند. حضور مستمر در جلسات متنوع و گوناگون و مختلف پژوهشکده و همچنين جشنواره فارابی نیز قسمت و بخش دیگری از همکاری‌های آن هم مرحوم با پژوهشکده بود.

دکترغلامرضا غفاری دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری نیز دراین نشست به برکات علمی حضور مرحوم قانعی‌راد در جلسات علمی اشاره کرد.

به‌گفته وی، امروز وظیفه ماست که آثار و همچنين میراث دکتر را پاس بداریم.

دکتر هادی خانیکی استاد دانشگاه علامه طباطبایی دیگر سخنران این نشست نیز با اشاره به نقل قولی از “فوکو” در زمانی که به ایران می‌آید گفت: “فوکو” تعبیر درستی برای دکتر شریعتی دارد که از آن هم به غایب همیشگی یاد می‌کند؛ کسی که نبود ولي بايد توجه داشت هر جایی که می‌رفتم اثر او را می‌دیدم و همچنين او دکتر شریعتی بود.دکتر قانعی راد هم برای من و همچنين اکثر دوستانی که در اینجا خواهند بود چنین موقعیتی دارد. حداقل در آنجایی که ما هستیم و همچنين زندگی می‌کنیم غایب همیشه دیدنی ما است. به واقع هرچند او نیست، ولي بايد توجه داشت جایی نیست که او نباشد و همچنين این تنها و فقط یک بیان احساسی نیست، بلکه یک روایت از اثرگذاری کسی است که به نظرم ناتمام هم نمرد. یعنی به ویژه در دوران بیماریش با تمام ظرفیت کار کرد و همچنين اثرگذار شد.

وی افزود: این پژوهشکده که به تعبیر دکترفراستخواه اکنون یک نهاد بالنده شده است و همچنين می‌قدرت به آن هم بالید، نتیجه افرادی است که در آن هم کار کرده و همچنين می‌کنند. این سرمایه‌ای است که نباید آن هم را دست کم گرفت. قطعاً همدلی‌ها، دوستی‌ها و همچنين سلامت روابط اداری دراین بالندگی مؤثر است.

به‌گفته وی، روی آوردن ما به دکتر قانعی راد یک روآوردن طبیعی و همچنين ارگانیک است، زیرا ایشان از زمره اولین افرادی بودند که عضویت در هیأت امناء این پژوهشکده را پذیرفتند. دکتر قانعی‌راد در آجر به آجر معنوی اینجا حضور داشته است.

وی با اشاره به رسالت علم افزود: کار علم، سامان و همچنين شکل علمی دادن به اموری است که در عالم واقع موجودند. اینکه این پژوهشکده برای یکی از مؤسسان و همچنين همراهان خود نکوداشتی گذاشته و همچنين می‌خواهد نام وی در اینجا زنده بماند کاری شایسته است و همچنين کاری است که در آن هم هیچ تبلیغی نیست و همچنين در آن هم به هیچکس امتیازی داده نمی‌مي شود؛ هر چند که دکتر قانعی‌راد شخصاً نیازی به این امتیاز دادن‌ها نداشت. خود این گرامیداشت نشان دهنده سلامت رشد پژوهشکده است.

براساس اعلام روابط عمومی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، در ادمه این نشست سالن اجتماعات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و همچنين اجتماعی به نام «سالن دکتر قانعی‌راد» نامگذاری و همچنين تابلوی آن هم نصب شد.

ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

تجلیل از مقام علمی مرحوم دکتر قانعی‌راد در تاریخ ۱ May 1397 | 12:25 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *