دکتر غلامی: در سال شمسي ۹۷ بیش از ۸۵ قسمت و بخش پذیرش دانشجویان براساس سوابق تحصیلی گرفته شده است – شریف

دکتر غلامی: در سال شمسي ۹۷ بیش از ۸۵ قسمت و بخش پذیرش دانشجویان براساس سوابق تحصیلی گرفته شده است – شریف

به نقل از شریف: دکتر غلامی: در سال شمسي ۹۷ بیش از ۸۵ قسمت و بخش پذیرش دانشجویان براساس سوابق تحصیلی گرفته شده است

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم و همچنين تحقیقات و همچنين فناوری پیش از ظهر امروز در ادامه نشست خبری خود به پرسش خبرنگاران پاسخ داد.

نشست خبری وزیر علوم با اصحاب رسانه (۳)
دکتر غلامی: در سال شمسي ۹۷ بیش از ۸۵ قسمت و بخش پذیرش دانشجویان براساس سوابق تحصیلی گرفته شده است
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم و همچنين تحقیقات و همچنين فناوری پیش از ظهر امروز در ادامه نشست خبری خود به پرسش خبرنگاران پاسخ داد.
به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی با اشاره به تاکید برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه در خصوص تغییر روند پذیرش دانشجو و همچنين توجه به سوابق تحصیلی داوطلبان وارد شدن به دانشگاه ها، افزود: چند سالی است که به روش کلی روال تغییرات در آزمون سراسری تقریباً ثابت و همچنين تنها و فقط با تغییراتی تدریجی از تاثیر صد در صدی کنکور به سمت تاثیر سوابق علمی همراه بوده و همچنين در سال شمسي ۹۷ بیش از ۸۵ قسمت و بخش پذیرش ها براساس سوابق تحصیلی گرفته شده و همچنين عملاً نهاد سنجش آموزش کشور نتایج کنکور را در جایی که تعیین کننده نبوده، دخالت نداده است.
وزیر علوم با بیان اینکه در سال شمسي ۹۸ وارد شدن دوره جدید فارغ التحصیلان دبیرستانی را برای کنکور خواهیم داشت و همچنين آزمون ها نیز در دو تيم برگزار می شوند، ادامه داد: شورای سنجش و همچنين پذیرش با حضور آموزش و همچنين پرورش نیز در اتخاذ این تصمیم (تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور) شرکت داشتند لذا این موضوع مبتنی بر تصمیم جمعی است.
دکتر غلامی تصریح کرد: در جهان این دانشگاه ها خواهند بود که نحوه پذیرش دانشجویان را تعیین می کنند لذا با حفظ محدوده تحصیلات دبیرستانی داوطلبان، شورای سنجش و همچنين پذیرش برگزاری آزمون و همچنين تاثیر سوابق تحصیلی بر آن هم را حق خود می داند تا از این طریق ورودی های قوی تری وارد دانشگاه ها شوند.
وی با بیان اینکه تاثیرگذاری ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور به نمره آزمون داوطلبان کمک می کند و همچنين قطعاً جابه¬جایی در رتبه ها و همچنين ورودی ها بسیار کم خواهد شد، در خصوص نحوه پذیرش دکترا نیز گفت: در حال حاضر طبق روال قبل یک مرحله آزمون و همچنين ۳۰ قسمت و بخش سهمیه مصاحبه دانشگاه ها شرط پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا است. البته دانشگاه ها خواستار این خواهند بود که سهم شان برای این انتخاب از مجموع صد در صدی نمره ها بیشتر باشد که این موضوع در حال بررسی است.
دکتر غلامی در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص برنامه جذاب و جالب و خوب وزارت علوم جهت تامین ارز دانشجویی، تصریح کرد: ارز دانشجویی از قبل در قالب حدوداً ۴ هزار تومان با بانک مرکزی مطابق و يکدست شده است به همین دلیل خواستار این هستیم تا در تغییراتی که قرار است نرخ جدیدی از ارز مطرح مي شود، نرخ ارز دانشجویی تفاوتی با قبل نداشته باشد ولي بايد توجه داشت در صورتي که مواردی باشد که در چارچوب قوانین وزارت علوم قابل تامین نباشد، طبیعتاً آن هم مورد به شرایط جدید بر می گردد که البته امیدواریم اکثر موضوعات در چارچوب قوانین وزارت خانه قرار گیرد.
وزیر علوم به برگزاری آزمون دو مرحله ای برای پذیرش دانشجویان در مقطع دکتری اشاره کرد و همچنين افزود: آزمون دو مرحله ای پیشنهادی مبنی بر این بود که برای داوطلبان کارنامه آزمون صادر مي شود و همچنين آنها بتوانند در بازه زمانی یک یا دو سال شمسي از آن هم بهره بري و استفاده کنند که اجرای این امکان پذیر نشد.
دکتر غلامی همچنین در خصوص روند مهاجرت نخبه های ایرانی به خارج از کشور، عنوان کرد: وزارت علوم در چندسال قبل تلاش کرده تا از ظرفیت نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور بهره بري و استفاده کند که در این زمینه توفیقات خوبی را نیز کسب شده است به این صورت که در سال شمسي ۹۶ بیش از ۲۳۰۰ فرد يا شخص از نخبگان کشور در مراکز علمی رفت و همچنين آمد داشته اند که یک طرف قضیه وزارت علوم بوده ولي بايد توجه داشت دانشگاه ها خودشان نیز ارتباطات بسیار خوبی را با قسمت و بخش های متنوع و گوناگون و مختلف برقرار کرده بودند که حاصل آن هم تدوین پروژه های پژوهشی مشترک بین دانشگاه های داخل و همچنين دانشگاه های مطرح دنیا است که این امر بیانگر وجود روندی مثبت در این زمینه بوده است.
وی همچنین در خصوص نشر خبری مبنی بر اخراج برخی از استادان دانشگاه افزود: تمامی این اشخاص به مراجع قضایی دسترسی دارند و همچنين در صورتي که حق قانونی برای آنها وجود داشته حتماً مراجع قانونی حکم به احقاق حق قانونی آنها می دادند لذا اینکه این استادان به هر شکلی از دانشگاه خارج شده اند و همچنين مدعی برگشت به دانشگاه خواهند بود نگاهی یک طرفه دارند و همچنين توجهی به ضوابط کاری ندارند.
دکتر غلامی ادامه داد: کسی که هیئت علمی پیمانی است هرسال قرارداد پیمانی با دانشگاه می بندد و همچنين در صورتي که در پایان سال شمسي دانشگاه از عملکرد وی راضی باشد این قرار داد تمدید می مي شود و همچنين این روند ۵ سال شمسي ادامه دارد ولي بايد توجه داشت در صورتي که یکی دانشگاه به استادی عدم نیاز دهد در قانون دیده شده و همچنين فردی هم که قرار داد پیمانی امضا می کند این موضوع را می داند ولي بايد توجه داشت بعضاً برخی از افرادی که فاقد صلاحیت خواهند بود اصرار بر ادامه فعالیت خود دارند و همچنين متاسفانه در اذهان عمومی مطالبی را بیان می کنند که صحت ندارد.

وی با بیان اینکه در دوره رسمی – آزمایشی نیز در صورتي که کسی نتواند صلاحیت علمی خود را حفظ کند دانشگاه مجاز است حکم رسمی – آزمایشی آن هم را فسخ کند، گفت: در تغییر پیمانی به رسمی نیز به صلاحیت علمی به روش ویژه نگاه می مي شود و همچنين صلاحیت عمومی نیز مورد توجه قرار می گیرد و همچنين مواردی وجود داشته که اشخاص در دوره رسمی – آزمایشی خود عدم صلاحیت گرفته اند و همچنين این موضوع بعیدی نیست.
وی در خصوص پرسشی مبنی بر روند پیگیری های وزارت علوم جهت آزادی دانشجویانی که در دی ماه سال شمسي قبل دستگیر شده اند، گفت: وزارت علوم در آن هم روزهای اول دستگیری دانشجویان کارگروهی را تشکیل داد و همچنين به دانشگاه ها نیز این موضوع را ابلاغ کرد و همچنين خواستار ارائه اطلاعات دقیق تری از سوی دانشگاه ها به این وزارت خانه به منظور کمک بیشتر به دانشجویان، شد.
وزیر علوم با تاکید بر اینکه پیگیری ها در خصوص آزادی دانشجویان از طرق متنوع و گوناگون و مختلف گرفته شده و همچنين مکاتباتی نیز با قوه قضائیه انجام شد، افزود: همچنين و علاوه بر پیگیری های کارگروه وزارت علوم، در شهرستان ها نیز روسای دانشگاه ها طی این مدت به شدت این موضوع را دنبال می کردند.
دکتر غلامی در ادامه به برگزاری جلساتی با مسئولان قضائی کشور اشاره کرد و همچنين ادامه داد: بنده طی چند مرحله به صورت مستقیم با رئیس قوه قضائیه، دادستان کل کشور و همچنين دادستان تهران در خصوص آزادی زندانیان صحبت کردم که البته همه این جلسات افزون بر مکاتبات انجام شده، طی این مدت بوده است.
وزیر علوم اظهار داشت: با توجه به رویکرد مثبتی که در دیدار با مسئولان قضایی کشور وجود داشت، امیدوار هستیم بتوانیم در فرایند رسیدگی به پرونده های مرتبط با دانشجویان، شاهد تاثیرات مثبتی در این زمینه باشیم و همچنين تا آنجایی که ممکن است این پرونده ها با حداقل مجازات های قضایی، نهایی مي شود.

ز.ح ۷۴/ ر.ب ۴۵

ادامه دارد

دکتر غلامی: در سال شمسي ۹۷ بیش از ۸۵ قسمت و بخش پذیرش دانشجویان براساس سوابق تحصیلی گرفته شده است در تاریخ ۱۵ May 1397 | 4:37 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *