شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو – ایران برگزار شد – شریف

شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو – ایران برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو – ایران برگزار شد

شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکتر حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو – ایران، دکتر احمد جلالی سفیر و همچنين نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، دکتر رضا فرجی دانا نماینده شورای عالی در شورای اجرایی کمیسیون و همچنين برخی دیگر از مسئولان از دستگاه های مرتبط برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این نشست که در محل این وزارت خانه برگزار شد با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مناسبت‌های سال شمسي ۲۰۱۹ اعطای “جایزه اخلاق در علم ابن‌سینا” است، تاکید کرد: زمان اهدای این جایزه باید سریعاً تعیین و همچنين فراخوان و همچنين ارزیابی‌های آن هم نیز که زمان‌بر است، متعاقباً اعلام مي شود.
وی خاطرنشان کرد: در بحث جنگل‌های هیرکانی باید مستندات علمی بیولوژیک شامل گونه‌های گیاهی نیز لحاظ مي شود؛ زیرا بیشترین گونه‌های گیاهی در منطقه شمال و همچنين حاشیه خزر در خاک ایران است.

* ضرورت معطوف شدن برنامه جذاب و جالب و خوب‌های کمیسیون ملی یونسکو به برگزاری بزرگداشت جندی شاپور و همچنين سهروردی
دکتر حجت الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو – ایران نیز در این نشست با بیان اینکه امسال و همچنين سال شمسي آتی شاهد برگزاری بزرگداشت هزار و همچنين هفتصد و همچنين پنجاهمین سال شمسي تأسیس دانشگاه جندی شاپور و همچنين همچنین بزرگداشت هشتصد و همچنين پنجاهمین سال شمسي آغاز زندگی فعال شیخ شهاب‌الدین سهروردی هستیم، اظهار داشت: ضروری است برنامه جذاب و جالب و خوب‌های فرهنگی، هنری و همچنين علمی کمیسیون ملی یونسکو معطوف به این دو رویداد مي شود.
وی افزود: شیخ اشراق سهروردی و همچنين جندی شاپور چهره‌های شناخته شده‌ای در دنیا خواهند بود و همچنين این دو مراسم فرصتی استثنایی برای کشورمان به منظور معرفی این دو چهره محسوب می‌مي شود تا نسل نو احساس غرور و همچنين افتخار کند؛ چرا که ۵۰۰ سال شمسي قبل از دانشگاه سوربن، در کشورمان دانشگاه جندی شاپور مشغول فعالیت بوده است.
دکتر ایوبی تصریح کرد: در این راستا چندین کمیته علمی، فرهنگی و همچنين هنری تشکیل شده است و همچنين بسته پیشنهادی برای هر دو رویداد نیز آماده شده است.
وی فراخوان برای نماد شیخ اشراق، برپایی نمایشگاهی از آثار بزرگان خوشنویسی کشور، تهیه فیلمنامه و همچنين نمایشنامه درخصوص شیخ اشراق، برگزاری همایش بین‌المللی در ایران و همچنين فرانسه و همچنين اجماع درخصوص پرتره شیخ اشراق را برخی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های برگزاری بزرگداشت هشتصد و همچنين پنجاهمین سال شمسي آغاز زندگی فعال شیخ شهاب‌الدین سهروردی برشمرد.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو – ایران خاطرنشان کرد: برگزاری همایش‌هایی در ایران، سوربن، یونان و همچنين هند، رونمایی از مقالات شمس تبریزی که به فرانسه ترجمه شده در شهریورماه سال شمسي جاری برخی از فعالیت‌های بزرگداشت هزار و همچنين هفتصد و همچنين پنجاهمین سال شمسي تأسیس دانشگاه جندی شاپور است.
وی افزود: نيت و اراده داریم به منظور فراگیر شدن این دو رویداد، با ایجاد سازوکار به منظور هم‌افزایی، انجمن‌های علمی کشور را دخیل کنیم و همچنين از ظرفیت‌های کرسی‌های علمی نیز بهره‌مند شویم.
دکتر ایوبی درخصوص جنگل‌های هیرکانی گفت: با همکاری انجمن سینمایی جوون فراخوان مسابقه فیلم کوتاه و همچنين عکس از جنگل‌های هیرکانی اعلام شده است؛ تا از ظرفیت‌های هنر برای ثبت جنگل‌ها بهره بري و استفاده بهینه مي شود.

 

* بهره‌مندی از ظرفیت‌های دانشگاه‌های کشور در برگزاری بزرگداشت جندی شاپور و همچنين شیخ اشراق

دکتر احمد جلالی سفیر و همچنين نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو نیز در این نشست اظهار داشت: باید کلیه دانشگاه‌های کشور بر اساس ظرفیت‌ها و همچنين بودجه خود بخشی از برگزاری دو رویداد بزرگداشت هزار و همچنين هفتصد و همچنين پنجاهمین سال شمسي تأسیس دانشگاه جندی شاپور و همچنين همچنین بزرگداشت هشتصد و همچنين پنجاهمین سال شمسي آغاز زندگی فعال شیخ شهاب‌الدین سهروردی را به دست گیرند.

شرکت کنندگان در شورای کمیسیون ملی یونسکو – ایران به «بررسی و همچنين تصمیم‌گیری درخصوص تأسیس کارگروه‌ها یا کمیته‌های ملی جدید»، «بررسی و همچنين تبادل نظر درخصوص برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی به منظور بزرگداشت هزار و همچنين هفتصد و همچنين پنجاهمین سال شمسي تأسیس دانشگاه جندی شاپور و همچنين بزرگداشت هشتصد و همچنين پنجاهمین سال شمسي آغاز زندگی فعال شیخ شهاب‌الدین سهروردی»، «بررسی و همچنين تبادل نظر درخصوص تشکیل کمیته ملی دیداری و همچنين شنیداری» و همچنين «بررسی و همچنين تبادل نظر درخصوص پیشنهادات دستگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف برای برنامه جذاب و جالب و خوب‌های پیش روی کمیسیون ملی یونسکو» پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو – ایران برگزار شد در تاریخ ۲ May 1397 | 1:18 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *