لزوم حمایت قاطع جامعه‌ دانشگاهی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت صرفه‌جویی/ ابلاغ راهبرد کاهش آثار تحریم‌ها بر فعالیت‌های دانشگاه‌ها – شریف

لزوم حمایت قاطع جامعه‌ دانشگاهی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت صرفه‌جویی/ ابلاغ راهبرد کاهش آثار تحریم‌ها بر فعالیت‌های دانشگاه‌ها – شریف

به نقل از شریف: لزوم حمایت قاطع جامعه‌ دانشگاهی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت صرفه‌جویی/ ابلاغ راهبرد کاهش آثار تحریم‌ها بر فعالیت‌های دانشگاه‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، پژوهشی و همچنين فناوری و همچنين سایر واحدهای تابعه، ضمن ابلاغ تدابیر راهبردی برای کاهش آثار تحریم‌ها بر مسائل کیفی و همچنين فعالیت‌های دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری، حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت صرفه‌جویی و همچنين اجرای اقتصاد مقاومتی را خواستار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این نامه با اشاره به موارد و نکات مطرح شده در دومین نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد حکومت تدبیر و همچنين امید توسط رئیس‌جمهوری در خصوص معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی پیش‌رو و همچنين ضرورت مقابله با ترفندهای استکبار جهانی اظهار داشت: ضمن حمایت همه جانبه از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت، ضرورت دارد کلیه واحدهای اجرایی تابعه این وزارت، راهبردها و همچنين راهکارهای اساسی را به منظور اجرای اقتصاد مقاومتی، صرفه‌جویی هر چه بیشتر در هزینه‌های جاری و همچنين عمرانی (ریالی و همچنين ارزی) و همچنين بهره‌وری بهینه از امکانات موجود را تدوین کنند.
وی افزود: بر همین اساس تدابیر راهبردی برای کاهش آثار تحریم‌ها بر مسائل کیفی و همچنين فعالیت‌های دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری جهت اجرا در قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف ابلاغ شده است.
وزیر علوم در قسمت و بخش اداری و همچنين مالی ضمن تاکید بر اجرای راهکارهای صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری بر حذف خریدهای غیر ضروری، خرید سرويس ها و خدمات، صرفه‌جویی در مصرف آب، برق، گاز و همچنين سوخت تاکید کرد.
دکتر غلامی همچنین اولویت‌بندی اجرای طرح‌های عمرانی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی با پیشرفت فیزیکی بالا و همچنين عدم آغاز طرح‌های جدید مگر با بهره بري و استفاده از کمک‌های خیرین را ضروری دانست.
وی با تاکید بر حمایت از کالای ایرانی و همچنين تأمین نیازها از واحدهای تولیدی داخل و همچنين پشتیبانی از بازار داخلی کشور، تلاش برای کاهش خرید ارزی تجهیزات و همچنين اولویت‌بندی در خریدهای ضروری را امری مهم و همچنين اساسی بر شمرد.
وزیر علوم برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی جهت فعال کردن واحدهای خدماتی و همچنين تولیدی غیرفعال به منظور ایجاد دخل و درآمد جدید و همچنين اصلاح هرم جمعیتی کارکنان غیر هیئت علمی نسبت به کارکنان هیئت علمی با جابه‌جایی و همچنين انتقال آنان به دستگاه‌های اجرایی و همچنين عدم جذب نیروی انسانی جدید را به عنوان راهبرد دیگری در قسمت و بخش اداری و همچنين مالی عنوان کرد.
وی در ادامه بر کاهش سفرها و همچنين مأموریت‌های کارکنان و همچنين مدیران، حذف سفرهای غیرضروری، پرهیز از خرید خودروی جدید مگر در موارد بسیار ضروری، تلاش برای برون سپاری سرويس ها و خدمات پشتیبانی و همچنين رفاهی، دانشجویی و همچنين فوق برنامه جذاب و جالب و خوب با هدف کاهش ساختار تشکیلاتی و همچنين گسترش بهره بري و استفاده از سرويس ها و خدمات دانشجویان در قالب کار دانشجویی را از دیگر راهبردهای قسمت و بخش اداری و همچنين مالی دانست.
وی در قسمت و بخش آموزشی نیز هماهنگی و همچنين همکاری دانشگاه‌های استان‌ها برای برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی به منظور بهره بري و استفاده از فضاهای کالبدی آموزشی و همچنين پژوهشی بر اساس نرخ بهره‌برداری کامل و همچنين اجاره دادن فضاهای کالبدی غیرضروری در ساعات غیر رسمی و همچنين ایام تعطیل را به عنوان بخشی از راهبردهای موجود در قسمت و بخش آموزش عنوان کرد.
وزیر علوم در قسمت و بخش راهبردهای آموزشی همچنین بر محدود کردن ایجاد ظرفیت‌های جدید برای راه‌اندازی رشته‌های هزینه‌بر کم تقاضا، ساماندهی کالبدی و همچنين آموزشی، رعایت مصوبات مرتبط به سنوات دوره حضور دانشجو در دانشگاه و همچنين افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی شهریه پرداز (غیر ایرانی) در دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات تاکید کرد.
دکتر غلامی در ادامه با اشاره به راهبردهای موجود در قسمت و بخش پژوهشی و همچنين فناوری، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنين تقویت واحدهای فناورانه‌ی تولیدی، هماهنگی با سایر دانشگاه‌ها و همچنين مؤسسات آموزش عالی استانی جهت بهره بري و استفاده مشترک از آزمایشگاه‌ها، ایجاد هسته‌های پژوهش و همچنين فناوری هدفمند و همچنين توسعه نشر الکترونیکی مجلات علمی را به عنوان قسمت و بخش‌هایی از این راهبرد مطرح کرد.
وزیر علوم همچنين و علاوه بر موارد مذکور در قسمت و بخش پژوهشی و همچنين فناوری به هماهنگی و همچنين تعامل بیشتر با مسئولان دستگاه‌های استانی جهت رفع چالش‌های موجود و همچنين همکاری با صنایع و همچنين کارخانجات مادر و همچنين شرکت‌های ملی و همچنين فراملی اشاره کرد.
دکتر غلامی در قسمت و بخش ارائه راهبردهای فرهنگی و همچنين اجتماعی، دانشجویی و همچنين تربیت بدنی نیز بر تقویت زیرساخت‌های ضروری جهت پیاده‌سازی فناوری‌های نوین اطلاعات، بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی به منظور تسریع در اطلاع‌رسانی، تقویت نشریات الکترونیک دانشجویی، قانون‌مداری و همچنين حفظ حقوق دانشجویان و همچنين انعقاد تفاهم‌نامه‌های بین دستگاهی تاکید کرد.

وزیر علوم تمرکز بر موضوع اقتصاد مقاومتی، حمایت همه جانبه جامعه دانشگاهی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت تدبیر و همچنين امید را نیز امری ضروری دانست و همچنين خواستار انجام اقدامات مناسب دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی جهت حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت کاهش هزینه‌ها و همچنين صرفه‌جویی و همچنين ارائه نقل از به این وزارت شد.
ز.ح ۷۴/ ر.ب ۴۵

لزوم حمایت قاطع جامعه‌ دانشگاهی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت صرفه‌جویی/ ابلاغ راهبرد کاهش آثار تحریم‌ها بر فعالیت‌های دانشگاه‌ها در تاریخ ۱۰ May 1397 | 8:17 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *