نقش مهم دانشگاه‌ها در گسترش دیپلماسی علمی/اهمیت توسعه فعالیت‌های بین‌المللی – شریف

نقش مهم دانشگاه‌ها در گسترش دیپلماسی علمی/اهمیت توسعه فعالیت‌های بین‌المللی – شریف

به نقل از شریف: نقش مهم دانشگاه‌ها در گسترش دیپلماسی علمی/اهمیت توسعه فعالیت‌های بین‌المللی

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه‌ نصیرالدین طوسی با تاکید بر اهمیت توسعه فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها تصریح کرد: یکی از پارامترهای مهم دانشگاه‌ها، بحث دیپلماسی علمی است و همچنين قسمت و بخش عمده‌ای از گسترش دیپلماسی علمی نیز بر عهده دانشگاه‌ها است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و همچنين فناوری و همچنين سایر واحدهای تابعه، ضمن ابلاغ تدابیر راهبردی برای کاهش آثار تحریم‌ها بر مسائل کیفی و همچنين فعالیت‌های دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری، حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت صرفه‌جویی و همچنين اجرای اقتصاد مقاومتی را خواستار شد.

دکتر غلامی در این نامه، تمرکز بر موضوع اقتصاد مقاومتی، حمایت همه جانبه جامعه دانشگاهی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت تدبیر و همچنين امید را نیز امری ضروری دانست و همچنين خواستار انجام اقدامات مناسب دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی جهت حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت کاهش هزینه‌ها و همچنين صرفه‌جویی و همچنين ارائه نقل از به این وزارت شد.

دکتر غلامی همچنین در فراخوانی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری سراسر کشور، انجام اقدامات اجرایی در راستای راهبردهای اساسی مدنظر ریاست جمهوری به منظور ” فائق آمدن بر معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين چالش‌های جاری کشور”، شامل «حمایت از بازار تولید داخلی» و همچنين «پشتیبانی و همچنين حمایت از فرآیندهای افزایش تولید، ارتقای کیفیت و همچنين بهره‌وری و همچنين کاهش هزینه‌های تولید در کلیه واحدهای تولیدی کشور» را مورد تأکید قرار داد.

دکتر علی خاکی‌صدیق با اشاره به اهمیت حمایت از تولید داخلی اظهار کرد: بحث حمایت از تولید داخلی، در سال شمسي‌های اخیر در وزات علوم پیگیری شده و همچنين دانشگاه‌ها در این راستا، باید با توجه قدرت داخلی‌شان کیفیت کسب و کار خود را بالا ببرند.

وی در مورد نامه اخیر وزیر علوم به روسای دانشگاه‌ها مبنی بر حمایت از تولید داخلی، اظهار کرد: این نامه تاکید بر سیاست‌هایی است که تا به حال وجود داشته و همچنين استنباط من این نیست که موضوع جدیدی غیر از شروع نکردن طرح‌های عمرانی جدید در آن هم مطرح شده باشد.

دکتر خاکی‌صدیق با اشاره به تاکید وزیر علوم بر عدم آغاز پروژه‌های عمرانی جدید در دانشگاه‌ها، اظهارکرد: دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در این زمینه یک دانشگاه ویژه است، زیرا در طول حدود ۱۵ سال شمسي قبل هیچ پروژه عمرانی مصوبی در سطح دانشگاه انجام نداده‌، چراکه بنا بوده که این دانشگاه تجمیع مي شود و همچنين آخرین تلاش دانشگاه برای تجمیع، تملک پروژه سوهانک بود که در صورتي که بررسي کننده و پروهشگر می‌شد دیگر بحث طرح عمرانی دانشگاه مطرح نبود.

وی افزود: بنابراین زيرا و به درستي که بحث تجمیع دانشگاه در سوهانک به نتیجه نرسید و همچنين با توجه به فرسودگی ساختمان‌ها و همچنين رشد دانشگاه، به نظر می‌رسد در این مورد وضعیت دانشگاه ما با دانشگاه‌های دیگر مقداری تفاوت داشته باشد.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: البته در صورتي که هم بخواهیم طرحی را شروع کنیم، این طرح نباید بر پایه منابع حکومت باشد، یعنی باید از امکانات خود دانشگاه بهره بري و استفاده مي شود.

وی در مورد علت نیاز دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به پروژه‌های عمرانی جدید، توضیح داد: با توجه به رشد تعداد اعضای هیئت علمی، دانشجوها و همچنين دانشکده‌ها در طول ۱۵ سال شمسي قبل، اکنون از نظر فضا با کمبود شدید مواجهیم.

دکتر خاکی‌صدیق یادآور شد: در حال حاضر اعضای هیئت علمی دانشکده‌هایی مثل برق و همچنين کامپیوتر، مهندسی مواد، از نظر مکان استقرار در مضیقه‌اند و همچنين باید برای آنها تدبیری اندیشید.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه در ۱۵ سال شمسي قبل چهار دانشکده به این دانشگاه اضافه شده، اظهار کرد: وقتی دانشکده‌ها مستقل و همچنين پهناور و بزرگ‌تر می‌شوند و همچنين نیرو جذب می‌کنند، به جای بیشتری نیاز خواهند داشت.

وی در مورد توصیه اخیر وزیر علوم مبنی بر بهره بري و استفاده از ظرفیت‌های اساتید بازنشسته، گفت: در حال حاضر نیز با همکاران بازنشسته که علاقه‌مند به همکاری با دانشگاه خواهند بود، بنا بر تشخیص دانشکده‌ها مبنی بر سودمند بودن همکاری با آن هم‌ها، همکاری می‌کنیم.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در مورد اهمیت رشته‌های علوم پایه، توضیح داد: جایگاه علوم پایه مشخص است و همچنين در صورتي که ما علوم پایه ضعیفی داشته باشیم، در کشور، مسائل پژوهشی و همچنين حتی در سرویس‌دهی به دانشکده‌های مهندسی دچار مشکل می‌شویم. ولي بايد توجه داشت نقطه مهم این است که لزوماً ریاضیاتی که ما ۱۰ یا بیست سال شمسي پیش در دانشگاه‌ها تدریس می‌کردیم، ریاضیاتی نیست که در حال حاضر همه آن هم مورد نیاز ما باشد؛ یعنی بخشی از آن هم تغییر کرده و همچنين مفاهیم جدیدی مانند “بیگ دیتا” و همچنين یا مفاهیمی مثل “سیستم‌های پیچیده” وارد آن هم شده است.

وی اضافه کرد: این‌ها مفاهیمی خواهند بود که به ریاضیات جدید نیاز دارند و همچنين برای آن هم‌ها حوزه‌های جدیدی از ریاضیات باز می‌مي شود، برای شیمی و همچنين فیزیک نیز می‌قدرت چنین مثال‌هایی زد.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با تاکید بر اهمیت علوم پایه در کشور، اضافه کرد: دانشکده‌های علوم پایه ما باید برای بازنگری در مباحث مورد تدریسشان رسالتی داشته باشند.

دکتر خاکی‌صدیق افزود: شاید در حال حاضر دیگر نیازی نباشد دانشگاه ما روی برخی از زمینه‌های ریاضی و همچنين فیزیک کار کند. شاید در صورتي که یک یا دو دانشگاه در کشور در زمینه ریاضیات محض به صورت تخصصی کار کنند، کافی باشد و همچنين لزومی ندارد که ما هم در این زمینه کار کنیم.

وی با بیان اینکه حتی ریاضیات محض نیز باید به سمت مفاهیم جدید در ریاضیات حرکت کند، گفت: در صورتي که این کار را انجام دهیم، فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنم که در درازمدت دوباره تمایل به رشته‌های علوم پایه زیاد مي شود، زیرا دانشجویان موضوعی را یاد می‌گیرند که در بیرون از دانشگاه نسبت به آن هم احساس نیاز می‌مي شود.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی افزود: مثلاً در صورتي که یک دانشجوی ریاضی روی الگوریتم‌ها در علوم کامپیوتر کار کند، طبیعتاً برایش بازار کار وجود خواهد داشت.

دکتر خاکی‌صدیق با اشاره به ریاضیات زیستی و همچنين ریاضیات مالی، گفت: این‌ها نیز علوم پایه محسوب می‌شوند ولي بايد توجه داشت لزوماً آن هم سرفصل‌ها آن هم سرفصل‌های ۳۰ سال شمسي پیش یک دانشکده ریاضی نیست.

وی افزود: حتی نظریات این رشته‌ها در زمینه‌های نظری‌ای است که کاربردهای بالقوه دارد. تو می‌توانید در زمینه‌های “بیگ دیتا” نظریه‌پردازی کنید. کار کردن در این زمینه‌ها در حالی است که دنیا به آن هم سمت حرکت می‌کند و همچنين نیاز است که ما ریاضیات قسمت و بخش‌هایی مانند “هوش مصنوعی” را تقویت کنیم.

رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یادآور شد: دانشکده‌های ریاضی ما می‌توانند روی این موضوعات متمرکز شوند البته مباحث کلاسیک، سنتی و همچنين قدیمی را نباید رها کنیم؛ ولي بايد توجه داشت شاید در صورتي که در چند دانشگاه پهناور و بزرگ و همچنين مادر به این رشته‌ها پرداخته مي شود، کفایت کند.

دکتر خاکی‌صدیق با بیان اینکه قسمت و بخش عمده سیاست‌گذاری برای تحقق این مسائل بر عهده دانشگاه‌ها است، گفت: ما در دانشگاه تا حدی این پيشامد جديد را شروع کرده‌ایم، البته کار کردن در این زمینه بسیار سخت است، زیرا برای همکارانی که سال شمسي‌ها در زمینه‌ای کار نموده اند؛ بسیار مشکل است که تغییر جهت دهند، ولي بايد توجه داشت در استخدام‌های جدیدمان به این پيشامد جديد دقت می‌کنیم و همچنين همکاران را هم تشویق می‌کنیم که به سمت این حوزه‌های جدید یعنی حوزه‌های بین‌رشته‌ای در علوم پایه حرکت کنند.

وی در پایان یادآور شد: البته منظور این است که به سمت حوزه‌های بین رشته‌ای در علوم پایه حرکت کنیم نه اینکه از علوم پایه به مهندسی بیاییم، بلکه باید در خود حوزه‌های علوم پایه به سمت رشته‌های بین رشته‌ای و همچنين چندگرایشی که می‌دانیم در آینده کاربرد خواهند داشت، حرکت کنیم.

 

 

نقش مهم دانشگاه‌ها در گسترش دیپلماسی علمی/اهمیت توسعه فعالیت‌های بین‌المللی در تاریخ ۲۸ May 1397 | 11:42 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *