هدف اصلی از ارتباطات بین المللی سیاستگذاری و همچنين ایجاد نظامی واحد است – شریف

هدف اصلی از ارتباطات بین المللی سیاستگذاری و همچنين ایجاد نظامی واحد است – شریف

به نقل از شریف: هدف اصلی از ارتباطات بین المللی سیاستگذاری و همچنين ایجاد نظامی واحد است

قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین الملل در چهاردهمین نشست مشورتی معاونان و همچنين مدیران بین‌الملل دانشگاه‌های و همچنين مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی منتخب کشوردر محل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، هدف از برقراری ارتباطات علمی بین‌المللی را ایجاد سیاست و همچنين نظامی واحد و همچنين ایجاد ساختار همکاری در جهت رسیدن به اهداف مورد نظر در عرصه‌ بین‌الملل دانست.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترحسین سالار آملی، در این نشست که امروز دوشنبه در سالن فارابی دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد، با اشاره به شرایط حساس کنونی و همچنين وجود چند چالش اصلی در کشور، اظهار داشت: در حال حاضر یکی از چالش های اصلی، سیاست‌های ارزی است که روابط ما را در سطح بین‌المللی تحت تاثیر قرار داده است.
وی با بیان اینکه وزارت علوم نگران و همچنين پیگیر رفع چالش‌ها است، افزود: اخیراً حدود ۱۶ مورد از معظلات و مسائل و مشکلات موجود در زمینه خرید مواد، تجهیزات و همچنين کتب در وزارت علوم احصا شده است.
رئیس مرکزهمکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ادامه داد: طبق برآوردهای انجام شده، اکنون دانشگاه‌های کشور جهت ارتقا به ۲۰۰ میلیون یورو ارز نیاز دارند.
وی همچنین نیاز به سیاست‌های ویژه در شرایط حساس کنونی را چالش دیگری دانست و همچنين افزود: سیاست‌های امنیتی نیازمند تغییر است زیرا در صورتي که نگاه امنیتی به برخی از موارد محدود نشود و همچنين کاهش پیدا نکند معظلات و مسائل و مشکلات کنونی دو چندان می‌مي شود.
دکترسالاری آملی به سومین چالش موجود در کشور نیز اشاره کرد و همچنين گفت: در حال حاضر تبلیغاتی با محوریت ایران هراسی در جهان شکل گرفته که در حال توسعه و همچنين وارد شدن به مراکز تحقیقاتی است.
وی در خصوص تاثیرات شکل‌گیری این تبلیغات گفت: قرار بود در شهریورماه امسال در استان اصفهان میزبان ۳۰۰ فرد يا شخص از روسای پارک‌های علم و همچنين فناوری آسیا باشیم ولي بايد توجه داشت اخیراً این پيشامد جديد مورد مخالفت کشورهای مربوطه قرار گرفته است.
قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل در خصوص هدف از برقراری ارتباطات بین‌المللی، تصریح کرد: هدف از برقراری ارتباطات بین‌المللی صرفاً مباحثی مثل رفت و همچنين آمدها و همچنين ویزا نیست، بلکه هدف اصلی ایجاد سیاست و همچنين نظامی واحد در عرصه بین‌الملل است.

دکترسالاری آملی گفت: باید فعالیت‌های پراکنده در عرصه بین‌المللی را نظام‌مند کنیم و همچنين با ایجاد ساختار همکاری در جهت رسیدن به اهداف مورد نظر گام بر داریم.
وی با اشاره به سیاست‌گذاری در سطح بین‌المللی افزود: اکنون این موضوع در وزارت علوم و همچنين شورای معاونان این وزارت به عنوان هدف اصلی در عرصه بین‌المللی مورد تاکید است‌.
قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین الملل با بیان اینکه یکی از ضعف های موجود در کشور در حال حاضر بحث بین المللی شدن است به رتبه های بین المللی برخی از دانشگاه های جهان اشاره کرد و همچنين گفت: دانشگاه آکسفورد رتبه نخست در جهان را دارد و همچنين ۳۸ قسمت و بخش جمعیت آن هم را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند و همچنين به لحاظ میزان فعالیت های بین المللی نیز نمره ۹۵ را از ۱۰۰ دارد.
دکترسالار آملی افزود: همچنین دانشگاه های کالیفرنیا و همچنين آلبورگ نیز به ترتیب رتبه های ۱۰۰ و همچنين ۲۰۰ را در جهان دارند و همچنين ۲۱ و همچنين ۱۳ قسمت و بخش از ظرفیت آنها نیز از دانشجویان خارجی تشکیل شده است و همچنين به همین ترتیب دانشگاه کالیفرنیا از ۶۵.۲ قسمت و بخش و همچنين آلبورگ از ۷۰ قسمت و بخش مجموعه فعالیت های بین المللی برخوردار خواهند بود این درحالی است که دانشگاه صنعتی امیر کبیر اکنون با داشتن رتبه ۶۰۱ در جهان، تنها ۱ قسمت و بخش پذیرش دانشجوی خارجی داشته است که البته نسبت به سال شمسي قبل رشد داشته ولي بايد توجه داشت مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا در این زمینه فعالیت های بیشتری صورت گیرد.
وی تصریح کرد: یکی از سیاست های اصلی ما در وزارت علوم این است که ۱۰ دانشگاه کشورمان تا سال شمسي ۱۴۰۰ در زمره صد دانشگاه برتر آسیا قرار گیرند.
دکترسالار آملی با تاکید بر اینکه تعداد شعب خارجی دانشگاه ها تا سال شمسي ۱۴۰۰ باید به ۱۶ برسد، اظهار داشت: سهم دانشجویان بین الملل دانشگاه ها نیز در سال شمسي ۹۷ باید به یک قسمت و بخش و همچنين در سال شمسي ۱۴۰۰ باید به ۱.۸ دهم قسمت و بخش افزایش یابد.
قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین الملل به تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی نیز اشاره کرد و همچنين گفت: قسمت و بخش تعداد مقالات مشترک با محققان خارجی از کل مقالات باید در سال شمسي ۹۷، ۲۷ قسمت و بخش و همچنين در سال شمسي ۱۴۰۰ به ۳۵ قسمت و بخش افزایش یابد.
وی خاطر نشان کرد: در سال شمسي قبل ۸۱۱ فرد يا شخص از اعضای هیات علمی، روسای دانشگاه ها و همچنين مراکز تحقیقاتی با مجوز وزارت علوم به خارج از کشور اعزام شده اند که ۵۲ قسمت و بخش این اشخاص برای گذراندن دوره های تحقیقاتی پیشرفته در آزمایشگاه های معتبر دنیا ماموریت دریافت داشته اند که بیشترین اعزام ها به کشورهای آلمان، روسیه، ترکیه، ایتالیا، اتریش، و همچنين فرانسه بوده است.

دکترسالار آملی در خصوص اعزام اعضای هیات علمی برای ارائه مقاله در سمینارها و همچنين کنفرانس های خارج از کشور، گفت: در سال شمسي ۹۶، ۶۷۲ فرد يا شخص جهت ارائه مقاله در سمینارها و همچنين کنفرانس ها به خارج از کشور اعزام شدند که به ترتیب بیشترین اعزام ها به کشورهای آلمان، فرانسه، ترکیه، ایتالیا، مالزی، هلند، اسپانیا، چین، روسیه و همچنين هلند مرتبط بوده است.قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین الملل در خصوص انعقاد تفاهم نامه های بین المللی دانشگاه ها افزود: ۷۴۵ تفاهم نامه طی سه سال شمسي قبل به امضاء رسیده است که در سال شمسي ۹۶ حدود ۴۵ قسمت و بخش آن هم اجرایی شد. بیشترین تعداد تفاهم نامه ها به ترتیب توسط دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، گیلان، اصفهان، شهید بهشتی، علم و همچنين صنعت، خواجه نصیرالدین طوسی و همچنين تربیت مدرس منعقد شده است.وی ادامه داد: همچنین تعداد کل استادان دانشگاه ها، دانشمندان، روسای دانشگاه های خارجی و همچنين مسئولان علوم فناوری کشورهای خارجی که در سال شمسي قبل به ایران سفر کرده اند ۲ هزار و همچنين ۱۱۴ فرد يا شخص بوده است که این به معنای آن هم است که در سال شمسي ۹۶ وزارت علوم هر هفته پذیرای ۱۱ هیات خارجی بوده است.دکترسالاری آملی در ادامه به تعریفی از مفهوم دیاسپورا اشاره کرد و همچنين گفت: دیاسپورا بخشی از یک ملت است که در مکان های متنوع و گوناگون و مختلف جهان زندگی می کنند و همچنين در سال شمسي های اخیر به عنوان بازیگران مهم غیردولتی نقشی اساسی در عرصه بین الملل در حوزه های متنوع و گوناگون و مختلف سیاسی، اقتصادی و همچنين انتقال دانش و همچنين فناوری بازی می کنند. قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین الملل افزود: چین با ۳۵ میلیون و همچنين هند با ۱۶ میلیون فرد يا شخص بیشترین دیاسپورای دنیا را تشکیل داده اند که این امر یکی از محرک های اصلی رشد اقتصادی و همچنين علمی این کشورها است.وی در خصوص تعداد دیاسپورا در کشور ادامه داد: در حال حاضر تعداد دیاسپوراهای ایرانی حدود ۵ میلیون فرد يا شخص است که نیمی از آنان در آمریکا، کانادا و همچنين انگلستان زندگی می کنند و همچنين به دلیل برخورداری از خاصیت استثناگرایی، به شدت انسان های علمی و همچنين فرهنگی خواهند بود و همچنين حتی نسل سوم آنها نیز به ایران تعلق خاطر خواهد داشت.دکترسالار آملی تاکید کرد: دانشگاه ها باید بانک اطلاعاتی از دیاسپوراهای فارغ التحصیل دانشگاه داشته باشند و همچنين از بین این اشخاص عضو هیات علمی وابسته تعیین کنند و همچنين برای آنها در دانشگاه اتاق و همچنين فضایی اختصاص دهند تا به راحتی به داخل کشور رفت و همچنين آمد داشته باشند.وی در پایان گفت: همچنين و علاوه بر آن هم، دانشگاه ها باید با دیاسپوراهای ایرانی پروژه مشترک، دوره تدریس کوتاه مدت و همچنين دانشجوی دکتری مشترک تعریف کنند.

ز.ح ۷۴/ ر.ب ۴۵

هدف اصلی از ارتباطات بین المللی سیاستگذاری و همچنين ایجاد نظامی واحد است در تاریخ ۸ May 1397 | 4:27 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *