هم‌افزایی روابط عمومی‌ها می‌تواند به بازتاب دقیق فعالیت‌های مجموعه حکومت کمک کند – شریف

هم‌افزایی روابط عمومی‌ها می‌تواند به بازتاب دقیق فعالیت‌های مجموعه حکومت کمک کند – شریف

به نقل از شریف: هم‌افزایی روابط عمومی‌ها می‌تواند به بازتاب دقیق فعالیت‌های مجموعه حکومت کمک کند

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست شورای هماهنگی روسای مرکز روابط عمومی و همچنين اطلاع‌رسانی دستگاه‌های اجرایی تصریح کرد: هم‌افزایی روابط عمومی‌ها و همچنين مراکز اطلاع‌رسانی اقدام بسیار خوبی است و همچنين می‌تواند به پیشبرد و همچنين ارتقای عملکردها و همچنين فعالیت‌های حکومت و همچنين دستگاه‌های اجرایی و همچنين بازتاب دقیق دستاوردها و همچنين سرويس ها و خدمات آنها برای شهروندان و مردم شهر کمک نماید.

 

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی دراین نشست که بعدازظهر امروزسه شنبه در سالن شهدای جهادعلمی وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: وزارت علوم منزل و خانه تمام مجموعه‌ها، دستگاه ها و همچنين نهادهایی است که روزی مدیران و همچنين کارکنان آنها مقطعی از دوران تحصیل خود را در دانشگاه‌ها طی نموده اند.

دکتر غلامی با بیان اینکه “امیدواریم هماهنگی‌های انجام شده بین روابط عمومی‌ها و همچنين مراکز اطلاع‌رسانی بتواند آماده‌باش ستادی را در حوزه‌های خبری ایجاد کند تا با اقدام به موقع، پاسخ مناسب را در خصوص فعالیت ها و همچنين عملکردهای متنوع و گوناگون و مختلف در اختیار شهروندان و مردم شهر قرار دهیم”، اظهار داشت: در بسیاری از مواقع سوالاتی در خصوص یک دستگاه اجرایی در جامعه شکل می‌گیرد که پاسخ آن هم در نهاد یا دستگاه اجرایی دیگر است لذا در این صورت اهمیت وجود ارتباط، تعامل و همچنين هم افزایی بین مراکز اطلاع‌رسانی دستگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف به منظور دریافت پاسخ مناسب بیش از پیش مشخص می مي شود.

وزیر علوم افزود: بسیار پیش آمده که در شرایط کنونی به دلیل گستردگی سیستم‌های اطلاع‌رسانی و همچنين وجود شبکه‌های مجازی متنوع و گوناگون و مختلف با یورش‌های خبری مواجه شویم که متاسفانه این اتفاقات شهروندان و مردم شهر را در یک بلاتکلیفی نسبت به پذیرش یا رد آن هم خبرهاي جديد قرار می‌دهد.وزیر علوم با اشاره به اهمیت سرعت و همچنين دقت در اطلاع‌رسانی خبرهاي جديد در شرایط فعلی، تصریح کرد: بعضاً رسانه‌هایی در کشور وجود دارند که سمت و همچنين سوی خاصی را در نشر خبرهاي جديد دنبال می‌‌کنند بر همین اساس باید تلاش کنیم تا انعکاس خبرهاي جديد به صورت درست و همچنين دقیق و همچنين با ماهیت حقیقی خود در جامعه منتشر مي شود.

دکتر غلامی خاطر نشان کرد: مجموعه وزارت علوم یک خانواده گسترده و همچنين فراگیر است. وجود تعداد زیادی از دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و همچنين مراکز متنوع و گوناگون و مختلف پژوهشی که اکثراً به عنوان مراکز مستقل عمل می‌کنند؛ هرچند که تابع ضوابط متمرکز خواهند بود ولي بايد توجه داشت در مسائل روزمره‌، مدیران خودشان تصمیم‌گیری‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را انجام می‌دهند.

وزیر علوم افزود: در حال حاضر تلاش ما این است تا برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی را که مرتبط با وزارت علوم است و همچنين جزو وظایف و همچنين ماموریت های آن هم محسوب می‌مي شود، به روش دقیق اطلاع‌رسانی کنیم. وی با بیان اینکه “در حال حاضر یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مهم وزارت علوم، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ساماندهی آموزش عالی است”، ادامه داد: این ساماندهی با چالش‌های زیادی روبرو است و همچنين در واقع مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا مجموعه آموزش عالی را در راستای خاصی هدایت کنیم و همچنين برای آنها ماموریت تعیین کنیم.

دکتر غلامی با اشاره به اینکه “بیش از دوسال است که این موضوع در دست بررسی است و همچنين اکنون مباحث اجرایی مثل دروس، رشته‌ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دوره‌های متنوع و گوناگون و مختلف به داخل ستاد رسیده و همچنين تا حدودی مورد بازنگری نیز قرار گرفته است”، افزود: تنظیم و همچنين ساماندهی در پذیرش دانشجو بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام شده و همچنين در قسمت و بخش نهاد‌ها و همچنين دستگاه‌های آموزشی و همچنين پژوهشی نیز وارد مرحله‌ای شده‌ایم که ماموریت‌ها تعریف شده و همچنين در آینده‌ای نزدیک به سمت و همچنين سوی اجرایی شدن پیش خواهد رفت.

وی تصریح کرد: در مأموریت‌ها تأکیدی بر تعطیلی مرکز خاصی نداریم بلکه تأکیدمان بر روی تعریف مأموریت‌ها در زمینه‌های پژوهشی و همچنين آموزش در تخصص‌های خاص و همچنين مورد نیاز منطقه است‌.

دکتر غلامی افزود: در حوزه مأموریت‌های بین‌المللی نیز دانشگاه‌های پهناور و بزرگ را در اولویت قرار دادیم تا این دانشگاه‌ها برای ارتباطات بین‌المللی مانند پذیرش دانشجویان خارجی و همچنين انجام طرح‌های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف دنیا، برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کنند.وی ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه‌های ما حدود ۴۵۰ پروژه تحقیقاتی را با دانشگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف جهان در دست انجام دارند که اکثراً نیز اعتبارات شان به روش مساوی تقسیم می‌مي شود.

وزیر علوم افزود: تلاش کردیم تا استادان ایرانی را که در دانشگاه‌های دیگر خواهند بود به عنوان رابط در طرح‌های پژوهشی بین‌المللی به کار گیریم که خوشبختانه از این امر نتایج خوبی هم حاصل شده است. چرا که این استادان به دلیل علاقه‌ای که به وطن شان دارند از دقت و همچنين ضمانت اجرایی بیشتری در انجام کارها بهره می‌گیرند.

دکتر غلامی با اشاره به اینکه وزارت علوم در حال تلاش برای رفع معظلات و مسائل و مشکلات پذیرش دانشجویان خارجی است، گفت: ما برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی، باید شرایط دانشگاه‌های مان را به گونه فراهم کنیم تا قابل رقابت با دانشگاه‌های خارجی است و خواهد بود.وی در خصوص رفت و همچنين آمد نخبگان علمی افزود: در سال شمسي ۹۶ بیش از ۲۳۰۰ رفت و همچنين آمد به منظور شرکت در نشست‌های علمی و همچنين انجام پروژه‌های تحقیقاتی در کشور داشتیم که قسمت و بخش قابل توجهی از این تعداد را نخبگان علمی کشورمان شامل می شدند.

وزیر علوم در خصوص ارتباط دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی با صنعت، تصریح کرد: در حال حاضر نقدهایی در باره اینکه نیروهای فارغ‌التحصیل در آموزش عالی در صنعت مورد بهره بري و استفاده قرار نمی گیرند، مطرح می‌مي شود، ولي بايد توجه داشت ذکر دو نقطه در این خصوص ضروری است، اینکه کدام دستگاه به تا حال در خصوص نیروی مورد نیاز خود به وزارت علوم درخواست داشته و همچنين پاسخی دریافت نکرده است؟ نقطه دیگر این است که صنعت کدام فراخوان را ارائه کرده ولي بايد توجه داشت دانشجویان ما در آن هم رد شده‌اند یا به دلایلی مثل عدم علم کافی از کار اخراج شده‌اند؟

دکتر غلامی در همین راستا ادامه داد: متاسفانه هیچ دلیل واضح و همچنين محکمی برای نقدهای مرتبط به ارتباط آموزش عالی و همچنين صنعت وجود ندارد و همچنين صرفاً برخی از جملات بدون هیچ اساسی نقل می‌شوند و همچنين مشکل دیگر این است که بعضاً پیش آمده، دانشجویان با مباحث و مطالب جدید آموزش می‌بینند ولي بايد توجه داشت به دلیل اینکه صنعت ما به روز نیست هنگام بهره بري و استفاده از علم شان دچار چالش می‌شوند، لذا نباید دانشجویان مان را با عبارات و همچنين نقدهای نامناسب سرخورده کنیم، بلکه باید به آنها اعتماد به نفس و همچنين امیدواری بدهیم تا بتوانند در آینده مسئولیت‌های اجرایی را بر عهده بگیرند.

وی به اجرای طرح تجربه و مهارت بالا‌افزایی دانشجویان از سوی وزارت علوم اشاره کرد و همچنين اظهار داشت: این طرح از سال شمسي قبل با هدف آشنایی دانشجویان با مشاغل مرتبط با رشته خود در دانشگاه‌ها اجرایی شده که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است و همچنين امیدواریم با اجرای این طرح سرخوردگی‌ها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات مرتبط با دانشجویان کاهش یابد.

وزیر علوم به دلایل متنوع و گوناگون و مختلف عدم ارتباط صنعت با آموزش عالی اشاره کرد و همچنين گفت: به تا حال پیش نیامده که صنعت به سمت فارغ‌التحصیلان برود و همچنين از آنها تقاضای کار کند. این پيشامد جديد نیز به دو دلیل است یا صنعت ما رونق کافی را دارد و همچنين به نیروهای جدید نیازی ندارد یا به روش کلی دخل و درآمد و همچنين رمقی برای جذب نیرو ندارد، لذا ما خودمان تصمیم گرفتیم تا به سمت صنعت پیش قدم شویم و همچنين در همین راستا نیز با وزارت جهاد کشاورزی، دفاع و همچنين صنعت و همچنين معدن و همچنين تجارت رایزنی‌هایی را انجام دادیم که راه‌حل‌های خوبی را نیز طی این مدت برای برخی از چالش‌ها پیدا کردیم.

دکتر غلامی گفت: امسال با نهاد حفاظت محیط زیست نیز پروژه‌ای را مطرح کردیم و همچنين چند دانشگاه پهناور و بزرگ کشورمان از این قرارداد حمایت کردند و همچنين در حال حاضر این پروژه در مرحله نهایی قرار دارد و همچنين در صورتي که پشتوانه مالی آن هم تامین مي شود حرکت بزرگی در زمینه مقابله با ریزگردها، خشکی تالاب‌ها و همچنين آلودگی‌های محیط زیست، رقم خواهد خورد.

وی به انجام طرح سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی دربخش صنعت اشاره کرد و همچنين افزود: این طرح نیز در دستور کار قرار گرفته و همچنين مورد استقبال وزارت صنعت، معدن و همچنين تجارت نیز واقع شده است. همچنين و علاوه بر آن هم بحث کارآموزی دانشجویان در صنعت نیز درحال حاضر دنبال می‌مي شود.

وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم بتوانیم در حوزه آموزش عالی کاری کنیم که با داشتن دانشگا‌ه‌های توانمند کشورمان و همچنين کسب رتبه‌های علمی در سطح جهانی، بیش از پیش از استعدادهای موجود برای ارتقا و همچنين پیشرفت کشورمان بهره گیریم.

در ادامه این نشست که با حضور علیرضا معزی، دبیر شورای اطلاع رسانی حکومت و همچنين روسای مراکز روابط عمومی و همچنين اطلاع رسانی دستگاه های متنوع و گوناگون و مختلف اجرایی کشور برگزار شد، راهکارهای تقویت ارتباط و همچنين تعامل بهتر و همچنين گسترده تر وزارت خانه ها و همچنين دستگاه های اجرایی با جامعه و همچنين شهروندان و مردم شهر برای اطلاع رسانی درست، صادقانه، شفاف و همچنين دقیق دستاوردها و همچنين سرويس ها و خدمات حکومت مورد بحث و همچنين بررسی قرار گرفت.

ز.ح ۷۴/ ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

 

هم‌افزایی روابط عمومی‌ها می‌تواند به بازتاب دقیق فعالیت‌های مجموعه حکومت کمک کند در تاریخ ۲۳ May 1397 | 5:54 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *