وارد شدن دانش و همچنين تکنولوژی‌های دانشگاه‌ها به چرخه صنعت عامل تحقق اقتصاد مقاومتی – شریف

وارد شدن دانش و همچنين تکنولوژی‌های دانشگاه‌ها به چرخه صنعت عامل تحقق اقتصاد مقاومتی – شریف

به نقل از شریف: وارد شدن دانش و همچنين تکنولوژی‌های دانشگاه‌ها به چرخه صنعت عامل تحقق اقتصاد مقاومتی

رئیس دانشگاه تهران “قیمت” و همچنين “کیفیت” را دو عامل موفقیت محصولات داخلی و همچنين تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و همچنين گفت: این امر بررسي کننده و پروهشگر نخواهد شد مگر اینکه دانش و همچنين تکنولوژی‌های موجود در دانشگاه‌ها وارد چرخه صنعت شده و همچنين اتصال قوی و همچنين نزدیکی بین صنعت و همچنين دانشگاه شکل بگیرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و همچنين فناوری و همچنين سایر واحدهای تابعه، ضمن ابلاغ تدابیر راهبردی برای کاهش آثار تحریم‌ها بر مسائل کیفی و همچنين فعالیت‌های دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری، حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت صرفه‌جویی و همچنين اجرای اقتصاد مقاومتی را خواستار شد.

دکتر غلامی در این نامه، تمرکز بر موضوع اقتصاد مقاومتی، حمایت همه جانبه جامعه دانشگاهی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت تدبیر و همچنين امید را نیز امری ضروری دانست و همچنين خواستار انجام اقدامات مناسب دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی جهت حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت کاهش هزینه‌ها و همچنين صرفه‌جویی و همچنين ارائه نقل از به این وزارت شد.

دکتر غلامی همچنین در فراخوانی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری سراسر کشور، انجام اقدامات اجرایی در راستای راهبردهای اساسی مدنظر ریاست جمهوری به منظور فائق آمدن بر معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين چالش‌های جاری کشور”، شامل «حمایت از بازار تولید داخلی» و همچنين «پشتیبانی و همچنين حمایت از فرآیندهای افزایش تولید، ارتقای کیفیت و همچنين بهره‌وری و همچنين کاهش هزینه‌های تولید در کلیه واحدهای تولیدی کشور» را مورد تأکید قرار داد.

دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی ضمن بیان این مطلب به تشریح نقش دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی در حمایت از تولید داخلی و همچنين تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و همچنين افزود: معمولاً محصولات ساخت داخل با دو مشکل اساسی مواجه خواهند بود، یعنی دو امر یک محصول تولید در بازار را موفق می‌کند، اول اینکه محصول تولید شده از کیفیت بالایی برخوردار باشد و همچنين دوم قیمت آن هم محصول معقول تعیین مي شود.

وی در ادامه تصریح کرد: زمانی که بخواهیم کیفیت یک محصول تولیدی را افزایش دهیم به ناچار هزینه‌های تولید آن هم محصول نیز افزایش می‌یابد و همچنين در صورتي که بخواهیم هزینه‌ها را کاهش بدهیم این امر به قیمت کاهش کیفیت منجر خواهد شد، به همین جهت نمی‌مي شود آن هم محصول تولید شده جایگاه خود را در بازار پیدا کند.

رئیس دانشگاه تهران در خصوص نقش تکنولوژی‌های پیشرفته در افزایش کیفیت محصولات تولید شده گفت: این نوع تکنولوژی‌ها، کیفیت را افزایش و همچنين هزینه‌ها را کاهش می‌دهند در عین حال نوعی تنوع‌بخشی در کالاهای تولید شده ایجاد می‌کنند.

دکتر نیلی‌احمدآبادی خاطرنشان کرد: این دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی پژوهشی خواهند بود که می‌توانند تکنولوژی را در پروسه تولید محصولات وارد کنند تا منجر به افزایش کیفیت آن هم محصول مي شود. در واقع در صورتي که ما بتوانیم دانش دانشگاه‌ها را به عرصه تولید وصل کنیم و همچنين علم را به صحنه تولید وارد کنیم، قطعاً دو عامل اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی (قیمت و همچنين کیفیت) در عین حال تنوع محصولات اتفاق می‌افتد.

وی یادآور شد: بنابراین دانشگاه‌ها می‌توانند تحقیقات و همچنين پژوهش‌های خود را در جهت تحقق‌های نیازهای کشور طراحی کنند و همچنين در عین حال سعی کنند ارتباط خود را با مراکز صنعتی تقویت کنند که البته تحقق بخشی از این امر وظیفه حکومت و همچنين مسئولان است و همچنين اینکه اقتصاد را به گونه‌ای طراحی کنند که تولید کننده نیز متقاضی تولید محصول با کیفیت باشد، قسمت و بخش دیگر نیز باید از سوی دانشگاه‌ها اتفاق بیفتد که به سمت صنایع کشش داشته باشند.

رئیس دانشگاه تهران در خصوص ابلاغیه وزیر علوم مبنی بر ممانعت دانشگاه از آغاز طرح‌های عمرانی جدیدی که با بودجه‌های دولتی شروع می‌مي شود نیز گفت: منابع برخی از طرح‌های موجود دانشگاه تهران از بیرون از دانشگاه و همچنين از بودجه‌های غیر دولتی تامین می‌مي شود که منظور وزیر شامل این نوع طرح‌ها نمی‌مي شود، ضمن اینکه ما بودجه‌های در نظر گرفته برای سایر طرح‌های دانشگاه را وارد عرصه‌های عمرانی نخواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه محدودیت‌های ارزی نباید مانعی در راه گسترش تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها باشد، گفت: متاسفانه محدودیت‌های ارزی مشکلاتی را در عرصه فعالیت‌های بین‌المللی ایجاد مي کند، ولي بايد توجه داشت ما از حکومت می‌خواهیم که ماموریت‌های پژوهشی و همچنين فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان مشمول کالاهای اساسی قرار بگیرد و همچنين به آن هم‌ها ارز دولتی تعلق بگیرد، چرا که علم و همچنين دانش به مقدار و اندازه چای و همچنين سایر کالاها برای کشور ارزشمند است و همچنين نباید محدودیت‌های خاصی در این عرصه اتخاذ کرد.

رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه نامه ۱۳ دانشگاه برتر دنیا برای قرار دادن فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها جزو کالاهای اساسی تدوین و همچنين به مسئولان ارائه خواهد شد، گفت: این موضوع اساسی‌ترین کالایی است که حکومت می‌تواند در شرایط فعلی از آن هم حمایت کند. ولي بايد توجه داشت به دلیل همین محدودیت‌ها سعی می کنیم سفرهای مدیران دانشگاه به خارج از کشور را در مواقع غیر ضروری کاهش بدهیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه اغلب سرويس ها و خدمات رفاهی، تغذیه‌ای و همچنين فضای سبز و همچنين غیره… دانشگاه تهران برون سپاری شده است، گفت: تلاش ما این است که بتوانیم بسیاری از سرويس ها و خدمات دانشگاه را واگذار و همچنين توسط قسمت و بخش خصوصی انجام بدهیم تا کمکی به کاهش هزینه‌ها داشته باشیم.

رئیس دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد: پهناور و بزرگ‌ترین همراهی دانشگاه‌ها با شرایط فعلی کشور و همچنين همچنین حمایت از تولید داخل این است که دانش تولید شده در دانشگاه‌ها وارد عرصه تولید شوند و همچنين البته این همراهی نیز باید از سوی دستگاه‌های اجرایی، اقتصاد ملی و همچنين متقاضیان محصولات پیشرفته و همچنين با کیفیت برای عرضه در بازار بین‌المللی باشد و همچنين این امر نیز بررسي کننده و پروهشگر نمی‌مي شود مگر اینکه از دانشگاه‌ها کمک گرفته مي شود.

وارد شدن دانش و همچنين تکنولوژی‌های دانشگاه‌ها به چرخه صنعت عامل تحقق اقتصاد مقاومتی در تاریخ ۲۳ May 1397 | 10:27 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *