وزیر علوم از افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی در سال شمسي ۹۷ خبر داد – شریف

وزیر علوم از افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی در سال شمسي ۹۷ خبر داد – شریف

به نقل از شریف: وزیر علوم از افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی در سال شمسي ۹۷ خبر داد

وزیر علوم در باره افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی گفت: در سال شمسي ۹۷ اعتبارات قسمت و بخش پژوهش نسبت به سال شمسي قبل افزایش پیدا کرده است . البته این بودجه پژوهشی تنها به وزارت علوم اختصاص پیدا نمی کند و همچنين به مراکز پژوهشی دیگر نیز توزیع می مي شود .

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی با اشاره به اینکه در سال شمسي ۹۷ رشد بودجه پژوهشگاه ها و همچنين پارک های علم و همچنين فناوری نسبت به دانشگاه ها بیشتر بوده است، گفت: برای سال شمسي ۹۸ کارگروهی در وزارت علوم تشکیل شده تا بتوانیم برای سال شمسي جدید برنامه جذاب و جالب و خوب ها و همچنين پیشنهادهای دقیق تری را ارائه دهیم.

وزیر علوم در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه جذاب و جالب و خوب وزارت علوم در بحث تجربه و مهارت بالا افزایی دانشجویان، تصریح کرد: بسیاری از دانشجویان فارغ التحصیل وقتی در خارج از دانشگاه به دنبال کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل می گردند به دلیل عدم آگاهی با کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل های متناظر با رشته خود، نمی توانند کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل مناسبی را برای خود پیدا کنند بر همین اساس وزارت علوم از سال شمسي قبل به منظور رفع این پيشامد جديد به روش جدی بحث تجربه و مهارت بالا افزایی دانشجویان را دنبال می کند که این امر اکنون در دانشگاه های متنوع و گوناگون و مختلف انجام شده و همچنين ارزیابی های انجام شده در این خصوص بسیار امیدوار کننده است و همچنين ارزهای مورد نیاز برای انجام این طرح نیز تامین شده است.

دکتر غلامی با اشاره به اینکه هدف ما در بحث تحقیقات، حفظ رتبه جهانی است، اظهار داشت: برای آن هم دسته از دانشجویان و همچنين اعضای هیئت علمی که صرفاً طرفدار کارهای کاربردی خواهند بود مشوق ها و همچنين امتیازهای داخلی جدیدی را در نطر گرفته ایم و همچنين به اعضای هیئت علمی که با قسمت و بخش های صنعتی و همچنين وزارت منزل و خانه ها قرار داد داشته باشند، امتیازهای ویژه ای را اختصاص می دهیم.

وی با بیان اینکه باید توجه داشت که شرکت های دانش بنیان و همچنين شرکت هایی که در مراکز رشد کار می کنند و همچنين با همراهی اعضای هیئت علمی هدایت می شوند، قسمت و بخش قابل توجهی از کاربردی کردن علوم خواهند بود، گفت: در حال حاضر اغلب شرکت های ما تحت نظر دانشگاه ها و همچنين استادان دانشگاهی فعالیت می کنند لذا این قسمت و بخش را نباید نادیده گرفت.

دکتر غلامی در خصوص بحث گزینش عمومی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، بیان کرد: در این زمینه قانون تصويب شده و مصوب قانون وجود دارد ولي بايد توجه داشت بااین وجود، طی اقداماتی که سال شمسي قبل در این خصوص انجام شد تلاش کردیم تا این مورد را به حداقل برسانیم به طوری که تنها و فقط موارد استثنایی را شامل مي شود.

وزیر علوم با اشاره به نحوه برخورد وزارت علوم با بداخلاقی های علمی و همچنين تقلب گفت: قانونی که در این زمینه تصویب شده، نیاز به ضابط دارد. وزارت علوم اقتدار و قدرت ضابطی ندارد که در مراکز علمی غیر مجاز را ببندد ولي بايد توجه داشت کاری که انجام دادیم این بود که به تمامی موسسات آموزش عالی دولتی و همچنين غیردولتی ابلاغ کردیم که در صورتي که مشخص مي شود دانشجو یا استادی به هر مقدار و اندازه از داده ها و همچنين اطلاعاتی غیر از زحمات خودشان بهره بري و استفاده کرده باشند برخوردهای قانونی با آنها صورت می گیرد.

وی افزود: در صورتي که مشخص مي شود دانشجویی پایان نامه خود را با تقلب به سرانجام رسانده، در هر زمانی که باشد مدرک وی لغو اعتبار می مي شود و همچنين در صورتي که برای آن هم هرگونه مالی کسب کرده باشد، قانون حق گرفتن آن هم را از فرد دارد.

دکتر غلامی ادامه داد: در خصوص اعضای هیئت علمی نیز در صورتي که فردی غفلت کرده باشد که دانشجو از طریق تقلب مقاله ای نوشته باشد تمامی امتیازهای کسب شده از آن هم طریق از استاد سلب خواهد شد و همچنين در صورتي که با علم استاد این اتفاق افتاده باشد قطعاً برخورد انتظامی صورت خواهد گرفت.

وزیر علوم تصریح کرد: حوزه حقوقی وزارت علوم به منظور تدوین راهکارهایی جهت برخورد با مراکز غیرمجاز نشست هایی با وزارت کشور و همچنين قوه قضاییه داشته که به نتایجی هم رسیده است و همچنين با توجه به اینکه وزارت اقتدار و قدرت ضابطی ندارد مقرر شده تا وزارت کشور و همچنين قوه قضاییه به صورت جدی در این زمینه اقدام کنند تا بتوانیم این بحث را عملیاتی کنیم.

دکتر غلامی در خصوص ساماندهی آموزش عالی کشور و همچنين عدالت علمی نیز گفت: در بحث آموزش عالی کشور و همچنين کنترل نظارت بر فارغ التحصیلان دانشگاهی به ویژه فارغ التحصیلان دکترا، وزارت علوم در حوزه آموزشی توسعه رشته های جدید را به عنوان قدم اول متوقف کرده ولي بايد توجه داشت از طرفی دفتر گسترش و همچنين دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی آموزش عالی با کمک دانشگاه ها در حال تدوین سرفصل های جدید خواهند بود، لذا این یک حرکت سلبی مطلق نبوده و همچنين ایجاد رشته های جدید را نیزبه روش کلی متوقف نکرده است.

ز.ح ۷۴/ ر.ب ۴۵

 

وزیر علوم از افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی در سال شمسي ۹۷ خبر داد در تاریخ ۱۵ May 1397 | 5:31 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *