وزیر علوم : حذف کنکور مستلزم یافتن معیار و همچنين شاخص تعیین شده است – شریف

وزیر علوم : حذف کنکور مستلزم یافتن معیار و همچنين شاخص تعیین شده است – شریف

به نقل از شریف: وزیر علوم : حذف کنکور مستلزم یافتن معیار و همچنين شاخص تعیین شده است

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در پاسخ به سوالی در خصوص نتایج نشست اخیر کمیسیون آموزش و همچنين تحقیقات مجلس شورای اسلامی با دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص حذف کنکور گفت : ما از قانونی که به دانشگاه ها در پذیرش دانشجو اختیار بیشتری بدهد استقبال می کنیم ولی حذف آزمون سراسری مستلزم پیدا کردن یک معیار و همچنين شاخص تعریف شده و همچنين مورد تایید وزارت علوم و همچنين وزارت آموزش پرورش در رشته های پرطرفدار است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی تاکید کرد: در حال حاضر آزمون سراسری در پذیرش تنها و فقط ۱۵ قسمت و بخش از ورودی‌های دانشگاه‌ها نقش تعیین کننده دارد و همچنين بقیه از طریق تاثیر سابقه تحصیلی رشته مورد علاقه خودرا تعیین می کنند؛ برای حذف کنکور، وزارت آموزش و همچنين پرورش باید بتواند یک کارنامه چندین ساله از دانش آموزان دبیرستانی به ما ارائه دهد تا ما بتوانیم استعداد داوطلبان را تشخیص دهیم و همچنين کارنامه متکی به یک سال شمسي آخر نباشد تا یک دانش آموز مستعد از حق تحصیل در دانشگاه برتر محروم مي شود که متاسفانه هنوز این سیستم طراحی نشده، ولي بايد توجه داشت امیدواریم هر چه زودتر این سیستم تامین مي شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که با توجه به تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان آیا در ستاد وزارت علوم و همچنين در سطح معاونان و همچنين مدیران خود شاهد تغییراتی خواهیم بود، گفت: در ستاد وزارت علوم هیچ مدیر، دست يار و همچنين مسئولی که بازنشسته باشد نداریم و همچنين در دانشگاه‌ها تنها دو مورد از روسای دانشگاه مطرح بودند که یکی از آن هم‌ها بعد از آنکه بازنشسته شد از طریق بازگشت به کار ایثارگران دوباره به فعالیت خود ادامه داد و همچنين دیگر بازنشسته نیست و همچنين یک مورد دیگر هم رئیس یکی از دانشگاه‌ها است که در بازه زمانی دو ماهه جایگزین آن هم تعیین می‌مي شود.

دکتر غلامی با اشاره به اینکه اخیراً بحث بازنشستگی استادان دانشگاه ها مطابق مصوبه مجلس با عنوان منع بکارگیری بازنشستگان مطرح شده است، گفت: بر اساس آئین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی، آن هم دسته از اعضای هیئت علمی که در مرتبه استاد تمامی خواهند بود می توانند حداکثر تا ۷۰ سالگی خدمت کنند.

وی افزود: همچنین اعضای هیئت علمی در مرتبه دانشیار تا ۶۷ سال شمسي سن و همچنين در مرتبه استادیار حداکثر تا ۶۵ سال شمسي می توانند به خدمت در دانشگاه ادامه دهند که تنها و فقط استثنایی برای استادان نمونه کشوری و همچنين استادان ممتاز وجود دارد که می‌توانند در صورت تصویب هیئت امنای دانشگاه خود تا سن ۷۳ سالگی در دانشگاه اشتغال داشته باشند.

وزیر علوم افزود: موارد استثنایی نیز در برخی از پژوهشگاه ها داریم که با تصویب هیات امنای موسسه، پژوهشگران نمونه تا سن ۷۵ سالگی به خدمت خود ادامه می دهند.

در ادامه این نشست خبری، دکتر غلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور گفت: با احتساب دانشجویان شاغل به تحصیل در شعبه های دانشگاه های ایرانی در خارج از کشور، به اهداف برنامه جذاب و جالب و خوب ششم در این زمینه نزدیک هستیم.

وی با تاکید بر افزایش دانشجویان خارجی شهریه پرداز افزود: تقویت فرهنگ نگاه مثبت به حضور دانشجویان خارجی در کشور در میان شهروندان و مردم شهر، تسریع در صدور ویزا، کم کردن زمان پاسخ به درخواست ها و همچنين آمادگی استاندارد دانشگاه ها از نظر زیرساخت های رفاهی، پژوهشی و همچنين آموزشی شامل برنامه جذاب و جالب و خوب های وزارت علوم برای جذب دانشجوی خارجی است.

وزیر علوم تاسیس دانشگاه «دی هشت» در ایران با همکاری کشورهای اسلامی در حال توسعه را از زمینه های افزایش جذب دانشجوی خارجی در کشور دانست.

م.ع ۶۰/ ر.ب ۴۵

ادامه دارد

 

وزیر علوم : حذف کنکور مستلزم یافتن معیار و همچنين شاخص تعیین شده است در تاریخ ۱۵ May 1397 | 5:04 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *