پارک‌ها و همچنين دانشگاه‌ها باید ارتباطی مستمر و همچنين پویا داشته باشند/ یکی از ویژگی‌های دانشگاه‌های نسل سوم ایجاد پارک‌های علم و همچنين فناوری است – شریف

پارک‌ها و همچنين دانشگاه‌ها باید ارتباطی مستمر و همچنين پویا داشته باشند/ یکی از ویژگی‌های دانشگاه‌های نسل سوم ایجاد پارک‌های علم و همچنين فناوری است – شریف

به نقل از شریف: پارک‌ها و همچنين دانشگاه‌ها باید ارتباطی مستمر و همچنين پویا داشته باشند/ یکی از ویژگی‌های دانشگاه‌های نسل سوم ایجاد پارک‌های علم و همچنين فناوری است

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری و همچنين رئیس مرکز هیئت های امنا و همچنين هیئت ممیزه مرکزی با تاکید بر ایجاد ارتباط میان دانشگاه و همچنين پارک‌های علم وفناوری گفت: میان پارک‌ها و همچنين دانشگاه‌ها باید ارتباطی مستمر و همچنين پویا وجود داشته باشد و همچنين نمی‌قدرت انتظار آموزش و همچنين تولید فناوری را همزمان از دانشگاه داشت.

به نقل از اداره کل روابط عمومی به نقل از پارک علم و همچنين فناوری خراسان رضوی، دکتر عبدالرضا باقری روز چهارشنبه در آیین تودیع و همچنين معارفه رئیس پارک علم و همچنين فناوری خراسان که در ساختمان مرکزی این پارک برگزار شد، اظهار داشت: مسئولیت ما در دوران تحریم‌ها سنگین‌تر است و همچنين همچنان که دردوران جنگ یک عرصه طلایی جهت تامین نیازهای نظامی و همچنين دفاعی شکل گرفت، اکنون چنین فرصتی برای پارک‌های علم و همچنين فناوری نیز فراهم شده است. در این دوره تحریم می‌قدرت با بهره بري و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنين دانشگاه‌ها به تامین نیازهای دستگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف پرداخت.
وی گفت: هدف ما در وزارت علوم بر این است که در دوره فعلی بیشتر به پيشامد جديد تولید فناوری بپردازیم و همچنين انتظار تحقق هدف مذکور از دانشگاه‌های سطح یک و همچنين دو کشور وجود دارد.
دکتر باقری گفت: در استان‌هایی که به تازگی در حال احداث پارک‌ها هستیم از نظر فیزیکی نزدیکی میان دانشگاه و همچنين پارک‌ها لحاظ شده است البته در برخی از استان‌ها به اقتضای امکانات چنین نشده، ولی باید با وجود فاصله فیزیکی میان پارک و همچنين دانشگاه ارتباط پویا شکل بگیرد.
قائم مقام وزیر علوم با بیان اینکه امروز از دانشگاه‌ها همچنين و علاوه برتامین نیروی انسانی، برای توسعه کشور و همچنين نقش‌آفرینی در عرصه‌های بین‌المللی نیز انتظار می‌رود، افزود: موضوعی که در دهه ۸۰ و همچنين قسمت و بخش قابل توجهی در دهه ۹۰ صورت پذیرفته، افزایش تولیدات علمی در سطح منطقه و همچنين به خصوص افزایش نشر مقالات بوده است.
دکترباقری گفت: دانشگاه‌ها در دهه ۸۰ و همچنين ۹۰ رسالت خود را در تولید نیروی انسانی و همچنين تولید دانش و همچنين فناوری انجام داده‌اند. امروزه مطالبه جدیدی از دانشگاه‌ها شکل گرفته و همچنين دانشگاه‌ها باید در حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه فعال باشند.
وی با بیان اینکه امروز باید به دنبال شکل‌دهی دانشگاه‌های جامعه محور و همچنين یا دانشگاه نسل سوم باشیم، افزود: یکی از ویژگی‌های دانشگاه‌های نسل سوم ایجاد پارک‌های علم و همچنين فناوری است که بسترهای مناسبی نیز جهت شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد می‌مي شود و همچنين تقریباً می‌قدرت گفت زیرساخت‌های مذکور در تمام استان‌های کشور، چه در دانشگاه‌ها و همچنين چه در پارک‌ها ایجاد شده است.
قائم مقام وزیر علوم اظهار داشت: به مرور زمان در حال تدوین سیاست‌گذاری‌های متناسب با ایجاد دانشگاه نسل سوم هستیم. طبیعتاً اکثر قوانین و همچنين مقررات بایستی دگرگون شوند و همچنين باید در دانشگاه‌های نسل جدید از ایده‌های دانشجویان کارشناسی حمایت مي شود و همچنين این حمایت در بستر پارک‌ها نیز ممکن است.
دکتر باقری تاکید کرد: انتظار می‌رود که بعد از دو دهه توانسته باشیم به عرصه تولید علم و همچنين دانش وارد شدن پیدا کنیم، البته تحقق دانشگاه‌های نسل سوم یک شبه شکل نخواهد گرفت ولي بايد توجه داشت امیدواریم که در این عرصه نیز موفق باشیم.
وی گفت: در دانشگاه‌های نسل سوم نیز بایستی دیوارهای میان تيم‌های آموزشی برداشته مي شود و همچنين تحقیقات و همچنين پژوهش‌ها باید بر اساس نیازهای جامعه و همچنين بحران‌های فعلی کشور صورت گیرد.
قائم مقام وزیر علوم تصریح کرد: میان معاونت‌های علمی و همچنين پژوهشی دانشگاه فردوسی و همچنين پارک علم وفناوری بایستی ارتباط مستمر شکل بگیرد. هدف هر دو واحد توسعه علمی کشور است و همچنين بایستی مرز‌ها از میان برداشته مي شود.
وی با بیان اینکه ایده‌هایی که در صورت حمایت و همچنين پیگیری می‌قدرت به دانش و همچنين فناوری تبدیل شوند، افزود: در حال تدوین یک بسته حمایتی برای دانشجویان فارغ‌التحصیل کارشناسی هستیم برای اینکه بتوانند بعد از اتمام تحصیل به بازار کار وارد شوند و همچنين از تجربه و مهارت بالا‌های کافی برخوردار باشند.
دکتر باقری در ادامه گفت: همچنین در حال رایزنی با ستاد نیروهای مسلح هستیم تا دانشجویان فارغ‌التحصیل مقاطع دکترا و همچنين کارشناسی ارشد بتوانند دوران خدمت مقدس سربازی خود را در پارک‌های علم و همچنين فناوری بگذرانند تا از ظرفیت‌های علمی آنان بهره بري و استفاده مي شود.
رئیس مرکز هیئت های امنا و همچنين هیئت ممیزه مرکزی خاطرنشان کرد: در دانشگا‌های نسل سوم کشورباید بسته‌های پژوهشی تقاضامحوراعمال مي شود و همچنين پژوهش‌ها متناسب با تقاضاها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات جامعه انجام شوند. این موضوع به معنای غفلت از پژوهش‌های پایه نیست و همچنين در برخی از رشته‌ها نیاز اصلی روی تحقیقات پایه و همچنين محض قرار دارد.

در پایان این آیین حکم انتصاب دکتر رضا قنبری، رئیس پارک علم و همچنين فناوری خراسان رضوی و همچنين همچنین لوح تقدیر وزیر علوم از سرويس ها و خدمات دکتر سید حسن علم الهدایی، رئیس سابق این پارک توسط دکتر باقری به آنان اعطا شد.

ر. ب ۴۵/‏ ع. ع ۵۷

پارک‌ها و همچنين دانشگاه‌ها باید ارتباطی مستمر و همچنين پویا داشته باشند/ یکی از ویژگی‌های دانشگاه‌های نسل سوم ایجاد پارک‌های علم و همچنين فناوری است در تاریخ ۱۷ May 1397 | 4:56 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *