پنجمین نشست شورای نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد – شریف

پنجمین نشست شورای نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد – شریف

به نقل از شریف: پنجمین نشست شورای نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد

پنجمین نشست شورای نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در این نشست اظهار داشت: باید تدابیری بیندیشیم که درون سیستم، نظارت و همچنين ارزیابی به صورت مستمر انجام مي شود و همچنين اثرش را نیز بگذارد و همچنين در حقیقت فرآیندها را نظارت کنیم.
وی افزود: باید کلیاتی درون مجموعه‌ها تعریف مي شود که این فرآیند یکی از مبانی سطح‌بندی در دانشگاه‌ها نیز قرار گیرد.
در ادامه دکتر سعدان زکائی رئیس مرکز نظارت و همچنين ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت علوم تحقیقات و همچنين فناوری، ضمن ارائه گزارشی از استقرار نظام نظارت ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری (ناتک)، ارتقای کیفیت سیاستگذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی، یکپارچه‌سازی سیاست‌ها و همچنين اقدامات در وزارت علوم، ایجاد زمینه پاسخ‌گویی نظام علوم، تحقیقات و همچنين فناوری به ذینفعان درونی و همچنين بیرونی، ایجاد امکان مقایسه وضعیت موجود با استانداردها و همچنين ایجاد امکان تضمین کیفیت نظام‌مند آموزش عالی را از مأموریت‌های این نظام دانست.
وی بررسی و همچنين تصویب سیاست‌ها، خط مشی‌ها، اصول و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های کلی نظام نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت آموزش عالی اعم از آموزشی، پژوهشی، فناوری، فرهنگی و همچنين اجرایی، همسوسازی کلیه فعالیت‌های نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت آموزش عالی، بررسی و همچنين تصویب شاخص‌ها و همچنين استانداردهای ملی در نظارت و همچنين ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت آموزش عالی و همچنين تصویب دستورالعمل‌های مورد نیاز نظام ناتک را از وظایف و همچنين اختیارات شورای نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت برشمرد.
دکتر زکائی تثبیت ساختار استانی نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت (ناتک) در قالب نمودار سازمانی دانشگاه‌های منتخب، تعیین حداقل منابع انسانی مورد نیاز دبیرخانه هیئت استانی و همچنين تعریف شرایط احراز تخصصی برای مجریان نظام ناتک، گسترش مشارکت زیرنظام‌های استانی آموزش عالی در ترکیب هیئت استانی، تصمیم‌سازی تخصصی و همچنين مشارکت زیرنظام‌ها در ارزیابی زیرنظام مربوطه در قالب کارگروه‌های تخصصی و همچنين توجه خاص به تحلیل سالانه هیئت استانی از وضعیت زیرنظام‌های آموزش عالی استان را از ویژگی‌های شبکه تضمین کیفیت استانی عنوان کرد.
به گفته وی مشارکت بیش از هزار عضو هیئت علمی و همچنين کارشناس در امر نظارت و همچنين ارزیابی مؤسسه‌های آموزش عالی در سطح استان‌ها، ترویج فرهنگ برنامه جذاب و جالب و خوب محوری در دانشگاه‌ها با تأکید بر تدوین برنامه جذاب و جالب و خوب‌های بهبود کیفیت تيم‌های آموزشی از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تحلیل زیرنظام‌های آموزش عالی در کارگروه‌ها و همچنين کمیسیون آموزشی و همچنين ارائه در شورای ناتک شامل اقدامات انجام شده در راستای استقرار نظام ناتک است.
دکتر زکائی افزود: ارزیابی عملکرد هیئت‌های استانی به عنوان بخشی مهم از شبکه تضمین کیفیت، تلاش برای نهادینه کردن و همچنين فعال کردن مدیریت نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت در مؤسسه‌های آموزش عالی از دیگر اقدامات انجام شده در راستای استقرار نظام ناتک می‌باشد.
وی درخصوص وضعیت استقرار ساختارهای نظام ارزیابی در دانشگاه‌های دولتی اظهار داشت: از مجموع ۱۲۳ دانشگاه و همچنين مؤسسه آموزش عالی دولتی در ساختار آموزش عالی، ۶۵ مورد نسبت به تشکیل شورا و همچنين مدیریت نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت اقدام نموده اند.
دکتر زکائی تأمین نیروی انسانی و همچنين منابع مالی را شامل چالش‌های پیش روی نظام ناتک در سطح ستاد و همچنين همچنین هیئت‌های استانی دانست و همچنين افزود: در سطح مؤسسه‌های آموزش عالی همچنين و علاوه بر چالش‌های ذکر شده نیازمند تقویت ساختار مدیریتی نیز هستیم.
در این نشست همچنین ضمن تحلیل دوره‌ها و همچنين فعالیت مؤسسات آموزش عالی آزاد چالش‌های پیش روی این حوزه مورد بحث و همچنين بررسی قرار گرفت.
دکتر مسعود برومند دست يار پژوهش و همچنين فناوری، دکتر محمد‌تقی نظرپور دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع، دکتر مجتبی صدیقی رئیس نهاد مسائل دانشجویان، دکتر نسرین نورشاهی رئیس مؤسسه پژوهش و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی آموزش عالی و همچنين دکتر محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور نیز در پنجمین نشست شورای نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت وزارت علوم، حضور داشتند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

پنجمین نشست شورای نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد در تاریخ ۲۷ May 1397 | 11:16 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *