کاهش سفرهای خارجی دانشگاه امیرکبیر به دلیل محدودیت‌های ارزی/طرح جدید عمرانی نداریم – شریف

کاهش سفرهای خارجی دانشگاه امیرکبیر به دلیل محدودیت‌های ارزی/طرح جدید عمرانی نداریم – شریف

به نقل از شریف: کاهش سفرهای خارجی دانشگاه امیرکبیر به دلیل محدودیت‌های ارزی/طرح جدید عمرانی نداریم

راهکار دانشگاهیان برای حمایت از تولید داخلی؛

رییس دانشگاه امیرکبیر از کاهش تعداد سفرهای خارجی این دانشگاه به دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای و همچنين ارزی خبر داد و همچنين گفت: ما به هیچ عنوان موافق قطع یا کاهش این نوع سفرها در مراکز دانشگاهی نیستیم و همچنين معتقدیم باید این قسمت و بخش از برنامه جذاب و جالب و خوب دانشگاه‌ها تقویت مي شود

کاهش سفرهای خارجی دانشگاه امیرکبیر به دلیل محدودیت‌های ارزی/طرح جدید عمرانی نداریم

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و همچنين فناوری و همچنين سایر واحدهای تابعه، ضمن ابلاغ تدابیر راهبردی برای کاهش آثار تحریم‌ها بر مسائل کیفی و همچنين فعالیت‌های دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری، حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت صرفه‌جویی و همچنين اجرای اقتصاد مقاومتی را خواستار شد.
دکتر غلامی در این نامه، تمرکز بر موضوع اقتصاد مقاومتی، حمایت همه جانبه جامعه دانشگاهی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت تدبیر و همچنين امید را نیز امری ضروری دانست و همچنين خواستار انجام اقدامات مناسب دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی جهت حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت کاهش هزینه‌ها و همچنين صرفه‌جویی و همچنين ارائه نقل از به این وزارت شد.
دکتر غلامی همچنین در فراخوانی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری سراسر کشور، انجام اقدامات اجرایی در راستای راهبردهای اساسی مدنظر ریاست جمهوری به منظور “فائق آمدن بر معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين چالش‌های جاری کشور”، شامل «حمایت از بازار تولید داخلی» و همچنين «پشتیبانی و همچنين حمایت از فرآیندهای افزایش تولید، ارتقای کیفیت و همچنين بهره‌وری و همچنين کاهش هزینه‌های تولید در کلیه واحدهای تولیدی کشور» را مورد تأکید قرار داد.
دکتر سیداحمد معتمدی حمایت از تاسیس شرکت‌های دانش بنیان و همچنين ایجاد قراردادهایی پژوهشی در دانشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین راهکارهای حمایت از تولید داخل و همچنين کمک به رفع معظلات و مسائل و مشکلات فعلی کشور و همچنين همچنین تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد و همچنين افزود: خوشبختانه رشد خوبی در زمینه‌ تعداد قراردادهای پژوهشی دانشگاه امیرکبیر اتفاق افتاده است و همچنين ما طی چند سال شمسي قبل با رشد ۲.۵ برابری در زمینه انعقاد قراردادهای پژوهشی با صنایع مواجه بودیم، ضمن این‌که تعداد مراکز نوآوری و همچنين رشد این دانشگاه از ۲۰ مرکز به ۱۲۰ مرکز افزایش یافته است که البته درخواست‌های زیادی نیز در این زمینه به دانشگاه ارسال شده است.
وی همچنین یادآور شد: اصولا توسعه قراردادهای‌ پژوهشی و همچنين تقویت ارتباط با صنعت یکی از اهداف دانشگاه نسل سوم است که دانشگاه امیرکبیر نیز تعداد قراردادهای پژوهشی خود را افزایش داده و همچنين فعالیت‌های این دانشگاه کاملا در راستای رفع نیازهای کشور و همچنين حل معضلات جامعه شکل گرفته است.
دکتر معتمدی در ادامه به نقش دانشگاهیان در رفع محدودیت‌ها و همچنين بحران فعلی ارز در کشور اشاره کرد و همچنين گفت: طی چند سال شمسي قبل خرید چندانی در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی و همچنين آموزشی از خارج کشور برای دانشگاه امیرکبیر صورت نگرفته و همچنين ما همواره در این زمینه با مشکل بودجه‌ای و همچنين ارزی مواجه بوده‌ایم.
وی با اشاره به کاهش سفرهای خارجی دانشگاه امیرکبیر به دلیل محدودیت‌های ارزی تاکید کرد: سفرهای علمی به خارج از کشور بر دو نوع است که در نوع اول اعضای هیات علمی دانشگاه به منظور حضور در کنفرانس‌ها و همچنين همایش‌های علمی و همچنين  بهره بري و استفاده از فرصت‌های مطالعاتی به خارج از کشور اعزام می‌شوند که البته تعداد این سفرها طی سال شمسي‌های اخیر افزایش نیافته است.
دکترمعتمدی همچنین یادآور شد: کاهش تعداد سفرهای خارجی به هیچ عنوان در دانشگاه‌ها پدیده خوبی به نظر نمی‌رسد و همچنين باید تلاش‌های خود را برای افزایش این سفرها و همچنين جبران کاهش سفرهای قبلی افزایش دهیم. به همین منظور ما تلاش خواهیم کرد تا حد ممکن تعداد این سفرها کاهش چندانی نداشته باشد. طرحی با عنوان طرح تابستانی فرصت مطالعاتی اساتید را در دانشگاه طراحی نموده‌ایم.
وی در خصوص سفرهای نوع دوم که شامل سفرهای علمی، اداری، دانشگاه می‌مي شود نیز گفت: معتقد هستیم سفرهای علمی اعضای هیات علمی و همچنين دانشجویان به هیچ عنوان نباید قطع مي شود بلکه باید این سفرها را تقویت نماییم، ولي بايد توجه داشت در خصوص سفرهای اداری تلاش خواهیم کرد این نوع سفرها کاهش پیدا کند تا مصرف ارز خارج از عرفی در این زمینه نداشته باشیم.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: میزان ارز مصرفی دانشگاه‌ها بسیار ناچیز و همچنين کمتر از دستگاه‌های دیگر موجود در کشور است. در واقع به روش طبیعی این صرفه‌جویی از قبل در دانشگاه‌ها اتفاق افتاده است، ولي بايد توجه داشت در عین حال براساس بخشنامه جدید وزیر علوم سعی خواهیم کرد در این زمینه صرفه‌جویی‌های خود را داشته باشیم.
وی همچنین با تاکید بر این‌که پروژه‌های عمرانی جدیدی در دانشگاه امیرکبیر نخواهیم داشت، تاکید کرد: طبیعتا نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه نیز از تاسیس طرح جدید عمرانی در دانشگاه‌ها حمایت نخواهد کرد و همچنين ما در حال حاضر سه طرح بالای ۵۰ قسمت و بخش در دانشگاه داریم که بنا داریم این‌ طرح‌ها تا پایان سال شمسي جاری به بهره‌برداری برسد.
دکتر معتمدی در خصوص برون‌سپاری سرويس ها و خدمات رفاهی و همچنين پشتیبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گفت: این اتفاق از سال شمسي‌های قبل در دانشگاه اتفاق افتاده است و همچنين قسمت و بخش عمده قراردادهای شرکتی در دانشگاه به معنی برون‌سپاری بسیاری از سرويس ها و خدمات رفاهی و همچنين دانشجویی نظیر تغذیه به مراکز خصوصی خارج از دانشگاه است.
وی یادآور شد: به هیچ عنوان برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای برای راه‌اندازی رشته‌های جدید در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نداریم، چرا که اغلب رشته‌های فنی – مهندسی در این دانشگاه دایر است و همچنين در صورتي که هم رشته‌های بین‌رشته‌ای که جزو برنامه جذاب و جالب و خوب‌های راهبردی دانشگاه می‌باشد راه‌اندازی مي شود، سعی می‌کنیم از پتانسیل دانشگاه در حوزه اساتید و همچنين غیره بهره بري و استفاده نماییم و همچنين بار زیادی از نظر هزینه‌ای برای دانشگاه نخواهیم داشت.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پایان افزایش تعداد دانشجویان خارجی را یکی‌دیگر از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های راهبردی این دانشگاه توصیف و همچنين خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۴۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه امیرکبیر مشغول تحصیل خواهند بود که امیدواریم این آمار برای سال شمسي جاری و همچنين همچنین سال شمسي آینده افزایش چشمگیری داشته باشد.

کاهش سفرهای خارجی دانشگاه امیرکبیر به دلیل محدودیت‌های ارزی/طرح جدید عمرانی نداریم در تاریخ ۱۸ May 1397 | 8:35 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *