کاهش سفرهای خارجی دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران/برنامه جذاب و جالب و خوب عمرانی جدیدی نخواهیم داشت – شریف

کاهش سفرهای خارجی دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران/برنامه جذاب و جالب و خوب عمرانی جدیدی نخواهیم داشت – شریف

به نقل از شریف: کاهش سفرهای خارجی دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران/برنامه جذاب و جالب و خوب عمرانی جدیدی نخواهیم داشت

رئیس دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران با تاکید بر اینکه محدودیت‌های ارزی نباید موجب کاهش سفرهای علمی اعضای هیئت علمی و همچنين فرصت‌های مطالعاتی دانشجویان مي شود، گفت: به دلیل افزایش نرخ ارز و همچنين در راستای صرفه جویی در هزینه‌های دانشگاهی بخشی از تبادلات علمی بین‌المللی به میزبانی دانشگاه علم و همچنين صنعت برگزار خواهد شد و همچنين به این ترتیب بخشی از سفرهای خارجی دانشگاه حذف می‌مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایسنا، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و همچنين فناوری و همچنين سایر واحدهای تابعه، ضمن ابلاغ تدابیر راهبردی برای کاهش آثار تحریم‌ها بر مسائل کیفی و همچنين فعالیت‌های دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری، حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت صرفه‌جویی و همچنين اجرای اقتصاد مقاومتی را خواستار شد.

دکتر غلامی در این نامه، تمرکز بر موضوع اقتصاد مقاومتی، حمایت همه جانبه جامعه دانشگاهی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت تدبیر و همچنين امید را نیز امری ضروری دانست و همچنين خواستار انجام اقدامات مناسب دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی جهت حمایت قاطع از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های حکومت جهت کاهش هزینه‌ها و همچنين صرفه‌جویی و همچنين ارائه نقل از به این وزارت شد.

وزیر علوم همچنین در فراخوانی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری سراسر کشور، انجام اقدامات اجرایی در راستای راهبردهای اساسی مدنظر ریاست جمهوری به منظور ” فائق آمدن بر معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين چالش‌های جاری کشور”، شامل «حمایت از بازار تولید داخلی» و همچنين «پشتیبانی و همچنين حمایت از فرآیندهای افزایش تولید، ارتقای کیفیت و همچنين بهره‌وری و همچنين کاهش هزینه‌های تولید در کلیه واحدهای تولیدی کشور» را مورد تأکید قرار داد.

دکتر جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران با بیان این مطلب به تشریح اقدامات دانشگاه علم و همچنين صنعت در راستای عمل به نامه وزیر علوم در خصوص کاهش هزینه‌های دانشگاه و همچنين حمایت از تولید داخل پرداخت و همچنين افزود: در حوزه فعالیت‌های عمرانی بر اساس برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های انجام شده ساختمان شماره دو دانشکده عمران دانشگاه علم و همچنين صنعت در مرحله نهایی ساخت قرار دارد و همچنين این پروژه طی یک ماه آینده افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از طرح‌های عمرانی این دانشگاه که به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید ساختمان کتابخانه مرکزی و همچنين مرکز اسناد دانشگاه علمی و همچنين صنعت است که امیدواریم این پروژه طی ۶ ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

رئیس دانشگاه علم و همچنين صنعت با تاکید بر اینکه هیچ طرح عمرانی جدیدی برای سال شمسي جدید در دانشگاه تعریف نشده است، خاطرنشان کرد: یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های ما در حوزه طرح‌های عمرانی ساخت یک مجتمع خوابگاهی بود که متاسفانه این مجتمع به دلیل محدودیت‌های بودجه و همچنين مشکل تامین اعتبار اجرایی نخواهد شد. بنابراین ما برای سال شمسي جاری در دانشگاه علم و همچنين صنعت، برنامه جذاب و جالب و خوب عمرانی جدیدی نخواهیم داشت.

وی در خصوص وضعیت سفرهای خارجی دانشگاه علم و همچنين صنعت با توجه به وضعیت فعلی و همچنين محدودیت‌های ارزی نیز گفت: بحث سفرهای اعضای هیئت علمی به دو صورت سفرهای کوتاه مدت نظیر شرکت در کنفرانس‌ها، همایش‌ها و همچنين یا بلند مدت نظیر اعزام فرصت‌های ارتباطی و همچنين ارتباطات با دانشگاه‌های خارجی در راستای توسعه و همچنين گسترش تعاملات بین‌المللی صورت می‌گیرد که اغلب این سفرها بار مالی سنگینی برای حکومت ندارند و همچنين در قالب تفاهم نامه‌های متقابل با دانشگاه‌های مقصد انجام می‌مي شود. قطعاً چنین سفرهایی نه تنها نباید کاهش یابد بلکه باید مشوق توسعه این نوع سفرها شویم. چرا که این نوع سفرها برای توسعه ارتباطات بین‌المللی و همچنين تقویت ارتباطات علمی بسیار مهم است.

دکتر ذاکری تاکید کرد: در راستای کاهش هزینه‌ها تلاش داریم بخشی از سفرهای علمی دانشگاه علم و همچنين صنعت که به منظور ایجاد تفاهم‌های جدید و همچنين یا پیگیری تفاهم نامه‌های قبلی صورت می‌گیرد، در داخل کشور انجام مي شود و همچنين ما به عنوان میزبان از حضور دانشگاه‌های دیگر میزبانی کنیم.

رئیس دانشگاه علم و همچنين صنعت در خصوص تاثیر محدودیت‌های ارزی و همچنين تبادلات علمی دانشگاه‌ها نیز گفت: طبیعتاً افزایش نرخ ارز بخشی از تعاملات علمی دانشگاه‌ها را تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد به طوری که ما در تامین ریالی و همچنين ارز با مشکل مواجه خواهیم شد. ضمن اینکه دانشجویان دوره دکتری و همچنين پسادکتری نیز برای بهره بري و استفاده از فرصت‌های مطالعات خود با محدودیت مواجه شدند، چرا که ارز مورد نیاز آنها با نرخ تصويب شده و مصوب قانون حکومت محاسبه نمی‌مي شود و همچنين باید هزینه‌های آنها با ارز آزاد تامین مي شود.

دکتر ذاکری در خصوص میزان عزم حکومت برای رفع محدودیت‌های ارزی نیز گفت: در این زمینه ما نشستی را با دست يار اول رئیس جمهور برگزار کردیم و همچنين در آن هم نشست مباحث و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات پیش رو مطرح شد و همچنين حکومت خود همکاری در این زمینه را داده است ضمن اینکه روسای ۱۳ دانشگاه برتر کشور نامه‌ای را به حکومت برای رفع محدودیت‌های ارزی ارسال کردند.

وی با بیان اینکه برخی از فعالیت‌های این دانشگاه در عرصه‌ی خدماتی ور فاهی و همچنين دانشجویی برون سپاری شده است گفت: ما به دنبال این هستیم به جای مدیریت بخشی از فعالیت‌های این دانشگاه و همچنين متحمل شدن هزینه‌های سنگین برای جذب نیروی انسانی بخشی از این سرويس ها و خدمات شامل مجتمع‌های رفاهی، سلف آزاد و همچنين غیره در حوزه‌های دانشجویی و همچنين اساتید برون سپاری می‌مي شود و همچنين امیدوار هستیم نتایج آن هم را بعد از عملیاتی شدن نقل از به اطلاع عموم برسانیم.

دکتر ذاکری همچنین در خصوص نقش دانشگاه‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی و همچنين تولید داخلی نیز گفت: دانشگاه علم و همچنين صنعت به عنوان یک دانشگاه صنعتی می‌تواند در حل معظلات و مسائل و مشکلات صنایع متنوع و گوناگون و مختلف نقش ایفا کند البته در طول چند سال شمسي قبل اقدامات موثری گرفته شده و همچنين همکاران هیات علمی ما در صنایع متنوع و گوناگون و مختلف حضور دارند و همچنين فعالیت‌های مختلفی نیز در عرصه‌های صنعت، نظیر شناسایی معظلات و مسائل و مشکلات، صنایع و همچنين ارائه راهکار برای بهبود بهره برداری و همچنين ارتقای کیفیت محصول و همچنين بهبود فرایند محصول در کنار ایجاد نوآوری‌ها در صنایع انجام داده است.

به گفته وی، امسال با توجه به اینکه شعار سال شمسي که حمایت از کالای ایرانی است، دانشکده‌های دانشگاه نظیر دانشکده پیشرفت در کنار سایر دانشکده فنی نظیر مکانیک، برق و همچنين عمران و همچنين راه آهن مهندسی مواد، شیمی و همچنين غیره در حوزه‌های پژوهشی خود تعاملاتی بهتر با صنعت را در برنامه جذاب و جالب و خوب خود قرار دادند به طوری که ماهیانه جلسه‌ای با مدیران ارشد صنایع برگزار می‌کنیم تا همچنين و علاوه بر تقویت تعاملات، معظلات و مسائل و مشکلات را شناسایی و همچنين راهکارهای موثر ارائه دهیم.

رئیس دانشگاه علم و همچنين صنعت در پایان با اشاره به حضور بیش از ۱۰۰ دانشگاه خارجی در این دانشگاه گفت: در نظر داریم با رفع برخی از محدودیت‌ها آمار وارد شدن دانشجویان خارج از کشور به این دانشگاه افزایش یابد.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

کاهش سفرهای خارجی دانشگاه علم و همچنين صنعت ایران/برنامه جذاب و جالب و خوب عمرانی جدیدی نخواهیم داشت در تاریخ ۲۹ May 1397 | 10:59 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *