اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های نقش‌آفرین در حوزه تجربه و مهارت بالا‌آفرینی/ امکان تحصیل هم‌زمان در ۲ رشته برای دانشجویان استعداد درخشان – شریف

اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های نقش‌آفرین در حوزه تجربه و مهارت بالا‌آفرینی/ امکان تحصیل هم‌زمان در ۲ رشته برای دانشجویان استعداد درخشان – شریف

به نقل از شریف: اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های نقش‌آفرین در حوزه تجربه و مهارت بالا‌آفرینی/ امکان تحصیل هم‌زمان در ۲ رشته برای دانشجویان استعداد درخشان

دکتر مجتبی شریعتی دست يار آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری از اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های نقش‌آفرین در حوزه تجربه و مهارت بالا‌افزایی و همچنين امکان تحصیل هم‌زمان در ۲ رشته برای دانشجویان استعداد درخشان خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شریعتی نیاسر در نشست خبری که صبح امروز با محوریت تبیین برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين اقدامات آتی حوزه آموزشی در ساختمان مرکزی وزارت متبوع برگزار شد، گفت: زمان آغاز سال شمسي تحصیلی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی دوسال پیش طی بخشنامه‌ای در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفت و همچنين متناسب با شرایط اقلیمی و همچنين جغرافیایی، دانشگاه‌ها در این خصوص تصمیم می‌گیرند.
وی افزود: آئین‌نامه یکپارچه آموزشی نیز به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که در قالب آن هم برخی اختیارات به آنها واگذار شده بخصوص دانشگاه‌های سطح یک و همچنين دو و همچنين دانشگاه‌ها موظف شدند، شیوه‌نامه تفویض اختیار را به وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری ارائه دهند.
دست يار آموزشی وزارت علوم، با بیان اینکه سال شمسي تحصیلی جدید «سال شمسي تجربه و مهارت بالا‌افزایی و همچنين ارتقای قدرت اشتغال پذیری» نامگذاری شده است تصریح کرد: در این خصوص طرحی به دانشگاه‌ها ابلاغ شد که در این طرح بر ضرورت توجه به دروس عملی و همچنين کاربردی در دوره کارشناسی، تقویت و همچنين تعریف دروس اختیاری برای دانشجویان و همچنين توجه به تجربه و مهارت بالا‌های عمومی تأکید شده است.
وی درخصوص بحث تجربه و مهارت بالا عمومی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها می‌توانند دوره‌هایی برگزار کنند که در قالب این دوره‌ها با برگزاری کارگاه‌های متعدد، توانمندی دانشجویان در حوزه‌های کارآفرینی و همچنين تجربه و مهارت بالا‌های زندگی افزایش یابد؛ تعدادی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه تهران، صنعتی اصفهان، علامه طباطبایی، صنعتی خاتم الانبیا (ص) بهبهان و همچنين صنعتی شریف حرکت‌های خودجوشی در راستای ارتقای سطح تجربه و مهارت بالا دانشجویان انجام داده‌اند.
دکتر شریعتی نیاسر بیان کرد: در راستای حمایت از این طرح در سال شمسي جدید دو برنامه جذاب و جالب و خوب را در دست اقدام داریم؛ یکی آنکه به دانشگاه‌ها توصیه شده با تصویب هیئت امنا ۲ قسمت و بخش از دخل و درآمد اختصاصی خود را به طرح تجربه و مهارت بالا‌افزایی دانشجویان کارشناسی اختصاص دهند و همچنين همچنین با موافقت نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه کشور در سال شمسي آینده ۱۴۰ میلیارد تومان برای کمک به دانشگاه‌های نقش‌آفرین در حوزه تجربه و مهارت بالا‌افزایی تخصیص داده خواهد شد.
وی ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در مقطع دکترا را ۱۱ هزار و همچنين ۶۰ فرد يا شخص، در مقطع کارشناسی ارشد ۱۸۹ هزار فرد يا شخص، در مقطع کارشناسی ۴۱۴ هزار فرد يا شخص و همچنين در مقطع کاردانی به کارشناسی ۶۰ هزار و همچنين ۳۵۰ فرد يا شخص اعلام کرد و همچنين افزود: در سال شمسي ۱۳۹۷ در حوزه فنی و همچنين حرفه‌ای نیز ۳۶ هزار فرد يا شخص ظرفیت پذیرش وجود دارد.
دست يار آموزشی وزیر علوم عنوان کرد: مهلت ثبت نام دانشجویان در مراکز غیردولتی و همچنين مؤسسات غیرانتفاعی از فردا برای مدت یک ماه تمدید خواهد شد.
وی افزود: از مجموعه ۶ هزار و همچنين ۹۱۹ رشته محل که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شده بود بیش از ۹۶ قسمت و بخش رشته محل‌ها در بررسی‌های دفتر گسترش آموزش عالی تأیید و همچنين به نهاد سنجش آموزش کشور منعکس شد و همچنين بر اساس آن هم داوطلبان می‌توانند انتخاب رشته کنند.
دکتر شریعتی نیاسر گفت: در کنکور سراسری امسال تفاوتی که با سایر سال شمسي‌ها شاهد بودیم آن هم است که در سال شمسي‌های قبل داوطلبان تيم علوم تجربی مجاز به انتخاب رشته در این تيم بودند ولی امسال این دسته از داوطلبان برای نخستین بار در تاریخ آموزش عالی کشور می‌توانستند به رشته‌های تيم ریاضی و همچنين علوم ریاضی نیز وارد شدن یابند؛ به عبارتی هم مشکل عدم توازن در توزیع کاهش یافت و همچنين هم شانس قبولی داوطلبان تيم علوم تجربی برای وارد شدن به دانشگاه‌ها در سایر رشته‌ها فراهم شد.
وی با بیان اینکه شرایط به گونه‌ای است که از جذب بیشتر دانشجویانی که در رده استعدادهای درخشان خواهند بود استقبال می‌کنیم خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های سطح یک و همچنين دو می‌توانند تا سقف ۴۰ قسمت و بخش، دانشگاه‌های سطح سه تا سقف ۳۰ قسمت و بخش و همچنين سایر مؤسسات و همچنين مراکز نیز تا سقف ۲۰ قسمت و بخش از ظرفیت خود را به پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان برای وارد شدن به مقطع کارشناسی ارشد اختصاص دهند.
دست يار آموزشی وزیر علوم به مصوبه تنظیم شده در جلسه شورای هدایت استعداد درخشان اشاره کرد و همچنين گفت: در این مصوبه همچنين و علاوه بر امتیازاتی که از قبل وجود داشته است، تحصیل هم‌زمان برای دانشجویان رده استعداد درخشان تا حداکثر ۲ ترم بعد از قبولی در مقطع بالاتر نیز امکان پذیر شده است؛ همچنین دانشجویان دارای مدال‌های نقره و همچنين برنز نیز می‌توانند از این امتیاز برخوردار شده و همچنين تحصیل هم‌زمان در ۲ رشته داشته باشند.

وی افزود: تحصیل هم‌زمان برای کلیه زیرنظام‌ها مجاز اعلام شده است؛ به عبارتی تمام زیر نظام‌ها می‌توانند از این امتیاز برای جذب استعدادهای درخشان مشروط بر اینکه شرایط درخشان بودن را دارا باشند در مؤسسه و همچنين مرکز خود بهره بري و استفاده کنند.
دکتر شریعتی نیاسر اظهار داشت: با توجه به رشد کمی غیرمنتظره در سال شمسي‌های قبل، امسال به روش جدی نظارت و همچنين اعمال قانون مدنظر قرار گرفته و همچنين دانشگاه‌ها باید به شاخص‌های کیفی و همچنين قانون‌مداری که به ارتقای کیفی می‌انجامد توجه کنند. در این راستا سقف ظرفیت کلاس‌های مقطع کارشناسی ۶۰ فرد يا شخص، کارشناسی ارشد ۲۰ فرد يا شخص و همچنين دکترا ۵ تا ۷ فرد يا شخص در نظر گرفته شده است؛ در صورتي که دانشگاهی اعم از دولتی و همچنين غیردولتی از این قاعده عدول کند خلاف مقررات است.
وی درمورد مؤسسات آموزش عالی غیردولتی، گفت: از سال شمسي ۱۳۹۴ به تا حال ۳۰ مؤسسه لغو مجوز و همچنين یا منحل شده‌اند و همچنين ۱۶ مؤسسه نیز ظرفیت‌شان به صفر رسیده است؛ البته در سال شمسي قبل تعدادی از مؤسسات غیرانتفاعی نیز به دلیل ارتقای سطح آموزشی به دانشگاه ارتقا یافته‌اند.
دست يار آموزشی وزیر علوم درخصوص مدارک تحصیلی زیرنظام‌های متنوع و گوناگون و مختلف عنوان کرد: مدارک کلیه دانش آموختگان همه زیرنظام‌های کشور که با مجوز دستگاه آموزش عالی فعالیت دارند معتبر و همچنين از اعتبار یکسانی برخوردار است.
وی افزود: از ۲ سال شمسي پیش نظام رتبه‌بندی ملی را مطرح کرده‌ایم و همچنين در این نظام مؤسسات متناسب با مقیاس عملکردی به چند سطح تقسیم‌بندی شده‌اند و همچنين این سطح‌بندی به معنای درجه‌بندی نیست بلکه به معنای هم قیاس کردن مراکز است.
دکتر شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد: به دانشگاه‌ها این اجازه داده شده تا با دانشگاه‌های معتبر دنیا دوره‌های مشترک تعریف کنند تا هم تعامل بهتری صورت گیرد و همچنين همچنین سبب ارتقای قدرت دانشگاه‌ها در سطح بین‌المللی مي شود.
وی با اشاره به سیاست‌های ظالمانه و همچنين استکباری حکومت آمریکا و همچنين برخی کشورها و همچنين فشارهایی که به صورت طبیعی به دانشجویان مقیم خارج وارد شده است افزود: پذیرای تمامی دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور هستیم البته با این شرط که یا آنان در دانشگاه‌های معتبر مشغول به تحصیل باشند یا حداقل یک ترم ثبت نام کرده باشند؛ این مصوبه تا پایان سال شمسي ۱۳۹۷ ساری و همچنين جاری است.
دست يار آموزشی وزارت علوم گفت: دانشجویان خارجی که در ایران درس می‌خوانند با توجه به بالا رفتن نرخ ارز و همچنين فشارهای اقتصادی این امکان برایشان فراهم شده که شهریه پرداختی آنان با ارز دولتی و همچنين معادل ریالی محاسبه مي شود.
وی با بیان اینکه پروژه ارتقای دانشگاه‌ها به تراز بین‌المللی با اقتدار و قدرت به پیش می‌رود تصریح کرد: با توجه به ارزیابی دانشگاه‌ها و همچنين امتیازاتی که می‌گیرند اعتبار به آنان اختصاص داده می‌مي شود و همچنين پیشنهاد شده که دانشگاه‌ها بین ۳ الی ۵ قسمت و بخش درآمدهای اختصاصی خود را به این پروژه‌ها اختصاص دهند.
دکتر شریعتی نیاسر درخصوص ساماندهی مؤسسات عنوان کرد: این ساماندهی مصوبه طرح آمایش آموزش عالی است و همچنين به زودی برنامه جذاب و جالب و خوب ساماندهی مؤسسات را اعلام خواهیم کرد.
وی افزود: مؤسسات دولتی و همچنين بعضاً غیردولتی که از استاندارد قدری فاصله دارند در پرتو این ساماندهی یا باید در دانشگاه‌های پهناور و بزرگ‌تر ادغام شوند یا با هم تجمیع شده و همچنين دانشگاه‌پهناور و بزرگ‌تر شکل دهند و همچنين یا تحت حمایت یک دانشگاه معین به فعالیت خود ادامه دهند.
دست يار آموزشی وزیر علوم در خصوص ساماندهی دوره‌های تحصیلی خاطرنشان کرد: امیدواریم از سال شمسي تحصیلی آینده دوره‌های جدید با معیارهای جدید در دانشگاه‌ها راه‌اندازی شوند و همچنين دوره‌های تحصیلات تکمیلی عمدتاً توسط مراکزی ارائه مي شود که شاخص‌ها و همچنين استانداردهای تصويب شده و مصوب قانون را داشته باشند.
وی درخصوص حذف کنکور در سال شمسي آینده گفت: حذف کنکور به روش کامل به زودی امکان‌پذیر نیست ولي بايد توجه داشت طرح‌هایی برای کاهش بار روحی و همچنين روانی خانواده‌ها در نظر گرفته‌ایم. برنامه جذاب و جالب و خوب داریم طرح حذف مرحله‌ای کنکور را برای داوطلبانی که به روش طبیعی بدون شرکت در کنکور در رشته محل‌های متنوع و گوناگون و مختلف پذیرفته می‌شوند برداشته مي شود؛ پیش‌بینی اینجانب آن هم است از سال شمسي آینده فاز اول آن هم اجرایی مي شود.
دکتر شریعتی نیاسر افزود: امروز شاهد آن هم هستیم که بیش از ۸۵ قسمت و بخش داوطلبان وارد شدن به دانشگاه‌ها می‌توانند با تکیه بر سوابق تحصیلی خود بدون حضور در جلسه کنکور به دانشگاه راه یابند ولي بايد توجه داشت به دلیل عدم امیدواری به آینده خود در کنکور شرکت می‌کنند به این جهت که رشته‌های پرمتقاضی را هم تجربه کنند.
وی اظهار امیدواری کرد در فاز اول این دسته از داوطلبانی که مایلند مستقیماً و همچنين تضمینی در دانشگاه‌ها پذیرفته شوند نیازی به شرکت در کنکور نداشته باشند.
دست يار آموزشی وزیر علوم ادامه داد: مؤسسات وابسته به دستگاه‌های اجرایی مطابق مصوبه شورای عالی اداری، از پذیرش دانشجو به صورت مستقل منع شدند که دانشگاه‌های غیردولتی وابسته به حوزه علمیه و همچنين نهادهای عمومی و همچنين دانشگاه‌های علوم نظامی از این قاعده مستثنی خواهند بود.

دکتر شریعتی نیاسر به اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور، توصیه کرد همچنين و علاوه بر آموزش علوم به نقش تربیتی و همچنين اخلاقی نیز اهمیت ویژه‌ای داشته باشند و همچنين تلاش کنند جوانان همچنين و علاوه بر آموزش‌های تخصصی بعد از فارغ‌التحصیلی بتوانند در جامعه با امیدواری پیش روند.
وی بر توجه به نشاط و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های شاد هنری در دانشگاه‌ها تأکید کرد و همچنين گفت: باید از هر حرکت و همچنين سیاستی که منجر به افسردگی و همچنين ناامیدی در نسل جوون می‌مي شود پرهیز کنند.
دست يار آموزشی وزیر علوم در پایان خاطرنشان کرد: کلیه مراکز غیردولتی باید رویکرد خود را از درآمدزایی از محل شهریه به درآمدزایی از فعالیت‌های پژوهشی، تحقیقاتی، فرهنگی و همچنين علمی تغییر دهند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

اختصاص ۱۴۰ میلیارد تومان به دانشگاه‌های نقش‌آفرین در حوزه تجربه و مهارت بالا‌آفرینی/ امکان تحصیل هم‌زمان در ۲ رشته برای دانشجویان استعداد درخشان در تاریخ ۱ July 1397 | 2:39 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *