حل مسائل اجتماعی در عرصه دانشگاه نیازمند مشارکت همگانی دانشگاهیان است – شریف

حل مسائل اجتماعی در عرصه دانشگاه نیازمند مشارکت همگانی دانشگاهیان است – شریف

به نقل از شریف: حل مسائل اجتماعی در عرصه دانشگاه نیازمند مشارکت همگانی دانشگاهیان است

دکتر غلامرضا غفاری ، دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در شصت و همچنين دومین گردهمایی معاونان دانشجویی و همچنين فرهنگی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی کشوردر دانشگاه تهران گفت: حل مسائل اجتماعی در عرصه دانشگاه نیازمند مشارکت همگانی دانشگاهیان است وبر این اساس باید حس مسئولیت در کنشگران اصلی دانشگاه را که دانشجویان و همچنين اساتید خواهند بود ایجاد کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این گردهمایی دکتر غفاری با بیان اینکه سیاستگذار حوزه فرهنگ باید تحلیلی دقیق و همچنين دانش‌مدار از اقدامات قبل داشته باشد تا برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای بر مبنای شرایط جدید و همچنين با بهره بردن از اندیشمندان آن هم حوزه طراحی کند، اظهار داشت: گشودن راهی برای حل آسیب‌های اجتماعی در فضای دانشگاهی کشور منوط به مشارکت تشکل‌ها، نهادها، کانون‌های هنری و همچنين فرهنگی و همچنين انجمن‌های علمی است؛ از این رو بخشی از فعالیت‌های این معاونت متمرکز بر جلب مشارکت دانشجویان و همچنين زمینه‌سازی برای فعالیت مؤثر آنها بوده است.
دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم افزود: به دلیل تنوع فرهنگی و همچنين جغرافیایی و همچنين تفاوت در پتانسیل‌های محیطی کشور، اجرای هرگونه برنامه جذاب و جالب و خوب فرهنگی نیازمند در نظر گرفتن شرایط منطقه‌ای و همچنين اتکا به توانمندی‌های بومی و همچنين سلایق فرهنگی منطقه است.
وی در ادامه گفت: آسیب‌های اجتماعی پدیده چندوجهی و همچنين پیچیده‌ای است؛ عوامل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و همچنين حتی جغرافیا، هر یک به تنهایی و همچنين در کنار هم می‌تواند عامل این پدیده باشد و همچنين باید تلاش کرد تا ضمن پرهیز از نگرش تک بُعدی، ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف پيشامد جديد تحلیل مي شود. در این راستا ممکن است به تعریف صریح و همچنين اندیشمندانه‌ای از آسیب‌های اجتماعی در بین نهادهای مسئول نیاز داشته باشیم.
به منظور ایفای مسئولیت‌های اجتماعی دانشگاه‌ها و همچنين حرکت در مسیر بالندگی فرهنگی، ضروری است تا سرانه فرهنگی دانشجویان و همچنين دانشگاه‌ها نیز بازبینی مي شود.
دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم تأکید کرد: فرهنگ ایرانی، تمدن، دین و همچنين وطن‌دوستی ایرانیان، منبعی ارزشمند جهت ارتقا و همچنين ترمیم سرمایه‌های اجتماعی در جامعه است که سیاستمداران و همچنين حکمرانان ملی و همچنين محلی ایران می‌توانند با تدابیری عالمانه از این فرصت جهت کاهش و همچنين کنترل آسیب‌های اجتماعی بهره‌برداری کنند.
دکترغفاری تصریح کرد: مناسب است نهادی با هدف شناسایی، سیاستگذاری، برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين حمایت از دانشجویان در معرض خطر و همچنين آسیب‌دیده طراحی مي شود که مسئولیت نظارت بر عملکرد و همچنين ارتباط مستمر با این تيم را بر عهده داشته باشند.
وی افزود: ترسیم نقشه راهی جهت کنترل آسیب‌های اجتماعی، نیازمند همگرایی و همچنين مشارکت ملی تمام نهادهای مسئول است، چرا که حل پيشامد جديد‌ای پیچیده، چند سطحی و همچنين چند بعدی مثل آسیب های اجتماعی اراده و همچنين عزمی راسخ و همچنين همگانی را طلب می‌کند و همچنين حساسیت شرایط امروز اهمیت این مشارکت را دوچندان می‌کند.
وی با بیان اینکه جامعه و همچنين حکومت باید شیرینی پرسش و همچنين پرسشگری دانشجو و همچنين دانشگاهیان را قدر نَهَد، گفت: مشارکت جمعی در حل مسائل اجتماعی نیازمند فضای صمیمی، بانشاط و همچنين روح‌افزا است وبا فراهم‌سازی فضایی امن و همچنين آرام، امکان گفت‌وگو بر اساس اندیشه و همچنين در چارچوب مدنیت در جامعه دانشگاهی کشور مهیا می‌مي شود.
وی تصریح کرد: به منظور ایفای مسئولیت‌های اجتماعی دانشگاه‌ها و همچنين حرکت در مسیر بالندگی فرهنگی، ضروری است تا سرانه فرهنگی دانشجویان و همچنين دانشگاه‌ها نیز بازبینی مي شود.
دست يار فرهنگی و همچنين اجتماعی وزارت علوم در پایان گفت: کرسی‌های آزاداندیشی فرصتی مناسب برای دانشجویان و همچنين دانشگاهیان است تا در یک فضای علمی و همچنين به دور از هیجان، پیرامون مسائل عرصه عمومی جامعه گفتگو کنند زیرا این کرسی‌ها امکانی برای رشد عقلانیت ارتباطی و همچنين گفتگوهای انتقادی و همچنين سازنده خواهند بود واز رهگذراین کرسی‌ها می‌قدرت آستانه تحمل و همچنين مدارای دانشجویان را بالا برده و همچنين در محیط دانشگاهی، فضای پرامید و همچنين بانشاط ایجاد کرد.
ر.ب ۴۵/‏ ع. ع ۴۵

حل مسائل اجتماعی در عرصه دانشگاه نیازمند مشارکت همگانی دانشگاهیان است در تاریخ ۱۳ June 1397 | 5:13 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *