دانشگاه‌ها باید به عنوان ظرفیت‌های فکری، علمی و همچنين فناوری در یک چهارچوب حمایتی ویژه قرار بگیرند – شریف

دانشگاه‌ها باید به عنوان ظرفیت‌های فکری، علمی و همچنين فناوری در یک چهارچوب حمایتی ویژه قرار بگیرند – شریف

به نقل از شریف: دانشگاه‌ها باید به عنوان ظرفیت‌های فکری، علمی و همچنين فناوری در یک چهارچوب حمایتی ویژه قرار بگیرند

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در جمع هیئت رئیسه و همچنين اعضای هیئت علمی دانشگاه سمنان گفت: دانشگاه‌ها باید به عنوان ظرفیت‌های فکری، علمی و همچنين فناوری در یک چهارچوب حمایتی ویژه قرار بگیرند زیرا داشتن دغدغه کمبود امکانات علمی مانع پیشرفت و همچنين نوآوری دانشگاهیان است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در این نشست با تاکید بر حمایت همه جانبه ستاد وزارت علوم از توسعه کیفی دانشگاه‌ها اظهار داشت: وزارت علوم در طول فعالیت خود بعد از انقلاب اسلامی همواره در حمایت از دانشگاه‌ها تلاش کرده است.
وی تصریح کرد قطعاً مجموع سیاست‌‌ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های تدوین شده در مجلس شورای اسلامی و همچنين شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در راستای حمایت از دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی است.
دکتر غلامی تصریح کرد: شامل برنامه جذاب و جالب و خوب‌های اساسی ستاد وزارت علوم حمایت همه‌جانبه از دانشگاه‌هاست و همچنين تلاش می‌کنیم در این راستا برنامه جذاب و جالب و خوب‌های بهتر و همچنين کاربردی‌تری را به حکومت و همچنين مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم تا بتوانیم توسعه دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی را سرعت ببخشیم.
وزیر علوم با اشاره به برنامه جذاب و جالب و خوب وزارت علوم برای ارتباط اعضای هیئت علمی با قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف جامعه و همچنين صنعت کشور گفت: سعی شده است حضور اعضای هیئت علمی در قسمت و بخش صنعت و همچنين تلاش برای حل مسائل کشور در ارتقای آنان لحاظ مي شود.
وی در ادامه سخنان خود گفت: از عموم اقشار ملت و همچنين بویژه دانشگاهیان انتظار می‌رود در این شرایط ویژه، همدلی و همچنين امید در جامعه را تقویت کنند تا با همبستگی بیشتر از این شرایط عبور کنیم.
وزیر علوم با تأکید بر ضرورت ساماندهی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی گفت: در قانون برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه موظف به ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور هستیم؛ ما اکنون با بیش از دو هزار مرکز آموزش عالی در کشور مواجهیم و همچنين از طرفی جمعیت دانشجویی نیز کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه برای دانشگاه‌های کشور مأموریت‌های آموزشی و همچنين پژوهشی تعریف کرده‌ایم گفت: دانشگاه‌های پهناور و بزرگ استان‌ها، به عنوان دانشگاه‌های معین وزارت علوم در اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها تعریف شده‌اند که این به معنای حمایت و همچنين هدایت سایر مراکز آموزش عالی استانی است.
دکتر غلامی افزود: در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص ساماندهی مراکز آموزش عالی عباراتی همچون ادغام و همچنين تجمیع آمده است که باید درخصوص عملیاتی شدن این موارد تصمیم گیری کنیم.
وی با اشاره به اینکه در برخی شهرستان‌ها این آمادگی پیدا شده است که تا چند مرکز دانشگاهی با هم تجمیع شوند، گفت: در صورتي که در کشور ۵۰ دانشگاه با استانداردهای بین‌المللی داشته باشیم بهتر از این است که دوهزار مرکز با اعضای هیئت علمی اندک و همچنين دانشجویان محدودی فعالیت کنند.
وزیر علوم گفت: با تقویت همکاری و همچنين یکپارچگی، بروندادهای علمی مراکز دانشگاهی و همچنين تحقیقاتی کشور می‌توانند خود را بهتر نشان دهند و همچنين اقتدار و قدرت و همچنين قدرت علمی ایران در سطح جهانی بیش از پیش به اثبات می‌رسد.
وی درخصوص لزوم پرداختن و همچنين تقویت حوزه‌های پژوهش و همچنين فناوری گفت: اکنون ۴۳ پارک علم و همچنين فناوری و همچنين یک پارک در حوزه پزشکی در کشور فعالیت می‌کنند که اکثر این فعالیت‌ها در ۱۰ سال شمسي قبل شکل گرفته ولی در سال شمسي‌های اخیر اقتدار و قدرت و همچنين سرعت بیشتری پیدا کرده است
دکتر غلامی افزود: اشتغال قابل توجهی در حوزه‌های فناوری با هزینه‌های اندک ایجاد شده است و همچنين شرکت‌های دانش بنیان، فعالیت‌های مناسبی در حد استانداردهای جهانی انجام می‌دهند و همچنين دانشگاهیان ما باید به حوزه پارک‌های علم و همچنين فناوری و همچنين مراکز رشد توجه بیشتری داشته باشند تا آنها به سمت تولید ثروت و همچنين اشتغال بیشتر حرکت کنند.
وی با بیان اینکه این ظرفیت وجود ندارد که همه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی عضو هیئت علمی دانشگاه شوند، گفت: از سال شمسي قبل طرح افزایش تجربه و مهارت بالا دانشجویان در حین تحصیل انجام شد و همچنين برای نمونه، دانشگاه علامه طباطبایی در زمینه علوم انسانی در این راستا عملکرد مناسبی داشته است.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه گفته می‌مي شود توانایی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با نیازهای جامعه تطابق ندارد، عدم آشنایی دانشجویان با بازار کار و همچنين اینکه دانشجویان با تکنولوژی‌های روز آموزش می‌بینند که در جامعه کمتر از این تکنولوژی‌ها بهره بري و استفاده می‌مي شود و همچنين مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تطابقی بین این دو صورت گیرد، را شامل این موضوع ارزیابی کرد
وزیر علوم گفت: وارد شدن هر یک فرد يا شخص فارغ التحصیلان دانشگاهی در صنایع باعث تحول جدی در قسمت و بخش تحقیق و همچنين توسعه شده است ولی این یک واقعیت است که بسیاری از صنایع ما کوچک خواهند بود و همچنين در قسمت و بخش تحقیق و همچنين توسعه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
وی افزود: هر جا اعضای هیئت علمی برای کمک به صنایع وارد شده و همچنين مورد مشورت قرار گرفته‌اند، تأثیرگذار بوده و همچنين از سرويس ها و خدمات آنها به نحو احسن بهره بري و استفاده شده است و همچنين در این زمینه با وزارت صنعت، معدن و همچنين تجارت قراردادهای همکاری دوجانبه امضا کرده‌ایم.
وی افزود: با وزارت جهاد کشاورزی نیز تفاهم‌نامه‌ای تنظیم شده تا دانشجویان کشاورزی در این قسمت و بخش بتوانند کارآموزی و همچنين کارورزی داشته باشند و همچنين بودجه این کار هم تأمین شده است.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه صندوق رفاه دانشجویان در سال شمسي‌های اخیر حمایت‌های مناسبی در جهت رفاه دانشجویی به‌ویژه دانشجویان دکتری انجام داده است، گفت: پرداخت ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان به دانشجویان دکتری، افزایش وام ودیعه مسکن و همچنين پرداخت وام اضطراری به دانشجویان شامل اقدامات انجام شده در این حوزه است که البته سعی داریم تا حدی که امکانات اجازه می‌دهند، حمایت‌ها را افزایش دهیم.
وزیر علوم با تاکید بر اینکه گسترش رشته‌ها و همچنين دوره‌ها در دانشگاه‌ها باید متناسب با نیاز منطقه‌ای صورت گیرد، افزود: از دانشگاه‌های شهرستان‌ها تقاضا دارم که به تعمیق نوآوری‌ها و همچنين توانایی‌های علمی خود بیش از توسعه کمی دانشگاه‌ها، همت گمارند.
دکتر مسعود نصیری زرندی، رئیس دانشگاه سمنان نیز در این نشست به معرفی توانایی‌های این دانشگاه پرداخت و همچنين گفت: تربیت منابع انسانی با توانمندی و همچنين اثرگذاری پویا و همچنين دارای قابلیت کار آفرینی و همچنين همچنین جذب اعضای هیئت علمی تأثیر گذار و همچنين توانمندسازی آنها شامل اهداف دانشگاه سمنان به عنوان بزرگترین دانشگاه مادر و همچنين جامع استان سمنان است.
وی افزود: دانشگاه سمنان با داشتن سرويس ها و خدمات حمل و همچنين نقل مطلوب ریلی و همچنين جاده‌ای، پتانسیل بین‌المللی شدن و همچنين جذب دانشجوی خارجی را دارد.
دکتر نصیری، تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین با توجه به دارا بودن مراکز رشد و همچنين پارک علم و همچنين فناوری، ایجاد رشته‌های بین رشته‌ای و همچنين متناسب با نیاز بازار کار، ایجاد منطقه ویژه فناوری و همچنين ارتباط قوی با صنعت را از اهداف دانشگاه سمنان اعلام کرد که تحقق آنها نیازمند همراهی و همچنين مساعدت مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری است.
دکتر همتی نماینده شهروندان و مردم شهر شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهرستان و همچنين سرخه در مجلس شورای اسلامی در شورای دانشگاه سمنان با تاکید بر بهره بري و استفاده از پتانسیل‌های متنوع و گوناگون و مختلف نظیر نیروی انسانی کارآمد و همچنين تحصیل‌کرده گفت: می‌قدرت با بهره‌گیری از این ظرفیت برای مقابله با تحریم‌ها و همچنين رونق واحدهای تولیدی کشور بهره بري و استفاده کرد.
دکتر همتی با بیان اینکه ایجاد منطقه ویژه فناوری در استان سمنان به تصویب رسیده است، افزود: ایجاد این منطقه در جذب جوانان نخبه و همچنين نیروهای متخصص در جهت کمک به اقتصاد کشور و همچنين استان و همچنين برون رفت از تحریم‌ها و همچنين خروج جوانان نخبه از کشور تأثیرگذار است.
در پایان این مراسم، با حضور دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری از استادان و همچنين مدیران برجسته دانشگاه سمنان تجلیل و همچنين قدردانی شد.

ل. م ۵۴/‏ ا. ب ۵۱

 

دانشگاه‌ها باید به عنوان ظرفیت‌های فکری، علمی و همچنين فناوری در یک چهارچوب حمایتی ویژه قرار بگیرند در تاریخ ۵ June 1397 | 3:46 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *