دانشگاه‌ها باید نقش پر رنگ‌تری نسبت به مسائل پیرامونی خود داشته باشند – شریف

دانشگاه‌ها باید نقش پر رنگ‌تری نسبت به مسائل پیرامونی خود داشته باشند – شریف

به نقل از شریف: دانشگاه‌ها باید نقش پر رنگ‌تری نسبت به مسائل پیرامونی خود داشته باشند

دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و همچنين فناوری با بیان این که مسئولیت دانشگاهیان در دوران تحریم‌ها سنگین‌تراست، گفت: دانشگاه‌ها باید نقش پر رنگ‌تری نسبت به مسائل پیرامونی خود داشته باشند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر باقری در نشست اعضای شورا و همچنين هیأت ممیزه دانشگاه گیلان با بیان اینکه امروز از دانشگاه‌ها همچنين و علاوه برتامین نیروی انسانی، برای توسعه کشور و همچنين نقش‌آفرینی در عرصه‌های بین‌المللی نیز انتظار می‌رود، اظهار داشت: هر دانشگاهی در هر استانی متناسب با نیازها، معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين پتانسیل‌های آن هم استان، باید مدل خاص دانشگاهی خودش را برای نقش آفرینی هرچه بیشتر در رفع معظلات و مسائل و مشکلات آن هم داشته باشد تا ارتباط بین دانشگاه و همچنين جامعه، بیش از پیش تقویت مي شود.
وی افزود: مسئولیت ما در دوران تحریم‌ها سنگین‌تر است و همچنين همچنان که در دوران جنگ یک عرصه طلایی جهت تامین نیازهای نظامی و همچنين دفاعی شکل گرفت، اکنون چنین فرصتی برای دانشگاه‌ها و همچنين مراکز علمی – پژوهشی نیز فراهم شده است تا با بهره بري و استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها به تامین نیازهای دستگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف پرداخت.
دکتر باقری گفت: موضوعی که در دهه ۸۰ و همچنين قسمت و بخش قابل توجهی در دهه ۹۰ صورت پذیرفته، افزایش تولیدات علمی در سطح منطقه و همچنين به خصوص افزایش نشر مقالات بوده است.
وی افزود: دانشگاه‌ها در دهه ۸۰ و همچنين ۹۰ رسالت خود را در تولید نیروی انسانی و همچنين تولید دانش و همچنين فناوری انجام داده‌اند. امروزه مطالبه جدیدی از دانشگاه‌ها شکل گرفته و همچنين دانشگاه‌ها باید در حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه فعال باشند.
قائم مقام وزیر علوم خاطر نشان کرد: گسترش و همچنين توسعه کیفی رشته‌های تحصیلی مهم‌تر از گسترش کمی است و همچنين ارتقای کیفی رشته‌های تحصیلی از اولویت‌های وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری است.
دکتر باقری افزود: طبیعتاً به منظور ارتقای کیفی دانشگاه‌ها، بها دادن به ایده‌های دانشجویان و همچنين فراهم کردن زمینه‌های خلاقیت و همچنين نوآوری دانشجویان باید مدنظر قرار گیرد و همچنين بهتر است از دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی برای انجام پروژه‌های کارشناسی بهره بري و استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: آیین‌نامه‌های ارتقا در جهت حمایت از کارآفرینی و همچنين تجاری‌سازی و همچنين تقویت مقالات با کیفیت‌تر اصلاح شده‌اند که یک گام مهم در راستای کیفی‌سازی است.
دکترباقری با بیان اینکه ایده‌هایی خواهند بود که در صورت حمایت و همچنين پیگیری می‌قدرت آن هم‌ها را به دانش و همچنين فناوری تبدیل کرد، افزود: در حال تدوین یک بسته حمایتی برای دانشجویان فارغ‌التحصیل کارشناسی هستیم، برای اینکه بتوانند بعد از اتمام تحصیل به بازار کار وارد شوند و همچنين از تجربه و مهارت بالا‌های کافی برخوردار باشند.
رئیس مرکز هیئت‌های اُمنا و همچنين هیئت ممیزه مرکزی وزارت علوم گفت: همچنین در حال رایزنی با ستاد نیروهای مسلح هستیم تا دانشجویان فارغ‌التحصیل مقاطع دکترا و همچنين کارشناسی ارشد بتوانند دوران خدمت مقدس سربازی خود را در دانشگاه‌ها و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری بگذرانند تا از ظرفیت‌های علمی آنان بهره بري و استفاده مي شود.
بازدید از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گیلان، ساختمان‌های خیرساز، نمایشگاه توانمندی‌های پژوهشی دانشگاه و همچنين شرکت در اولین نشست از دور پنجم هیأت امنای دانشگاه گیلان از دیگر برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دو روزه حضور دکتر باقری در دانشگاه گیلان بود.
ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

دانشگاه‌ها باید نقش پر رنگ‌تری نسبت به مسائل پیرامونی خود داشته باشند در تاریخ ۱۷ June 1397 | 8:49 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *