دانشگاه ها به مولفه های پیوست شغلی و همچنين نیازهای منطقه ای توجه کنند – شریف

دانشگاه ها به مولفه های پیوست شغلی و همچنين نیازهای منطقه ای توجه کنند – شریف

به نقل از شریف: دانشگاه ها به مولفه های پیوست شغلی و همچنين نیازهای منطقه ای توجه کنند

دست يار آموزشی وزارت علوم گفت: دانشگاه ها باید مولفه های پیوست شغلی، ماموریتی و همچنين نیازهای منطقه ای را در برنامه جذاب و جالب و خوب های خود مورد توجه قرار دهند تا بتوان از سرمایه های علمی بهره بري و استفاده بهینه کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در جمع اعضای شورای دانشگاه کاشان، ماموریت گرایی دانشگاه ها را شامل سیاست های وزارت علوم عنوان کرد و همچنين افزود: انتظار این است که دانشگاه ها در راستای شرایط اقلیمی و همچنين منطقه ای، فعالیت ها و همچنين اولویت های خود را بازتعریف کنند.

وی ساماندهی آموزش عالی را یکی از مهمترین برنامه جذاب و جالب و خوب های وزارت علوم بیان کرد و همچنين افزود: ساماندهی تشکیلاتی و همچنين سامان یافتگی دانشگاهها مصوبه شورای انقلاب فرهنگی است که باید اجرایی مي شود.

دکتر شریعتی نیاسر خاطر نشان کرد: سیاست تجمیع و همچنين ادغام از موارد ضروری طرح آمایش آموزش عالی است که دانشگاه های کوچک باید با یکدیگر ادغام و همچنين یک دانشگاه پهناور و بزرگ و همچنين توانمند را تشکیل دهند.

وی صرفه جویی در دانشگاه ها را مورد تاکید قرار داد و همچنين افزود: بایستی رشته هایی که نیاز به امکانات و همچنين تجهیزات زیادی دارند و همچنين کارایی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را ندارند جمع شوند.

دست يار آموزشی وزیر علوم به ساماندهی دوره های تحصیلی اشاره کرد و همچنين گفت: این ساماندهی از دوره دکترا شروع شده است.

وی به چهار میلیون جمعیت دانشجویی کشور اشاره کرد و همچنين افزود: نزدیک به ۱۰۰ هزار دانشجوی دکترا در کشور داریم که باید به اشتغال این تعداد دانشجو توجه مي شود که آیا دانشگاه ها قدرت بکارگیری این تعداد دانشجو را به عنوان عضو هیات علمی در آینده دارند یا نه؟

دست يار آموزشی وزیر علوم، ظرفیت هیات علمی در دانشگاه ها را در سال شمسي حدود ۴ هزار فرد يا شخص عنوان کرد و همچنين گفت: این در حالیست که ۲۴ هزار فرد يا شخص ظرفیت پذیرش دانشجوی دکترا در سال شمسي است و همچنين سالانه نیز حدود ۲۰ هزار دانشجوی دکترا فارغ التحصیل می مي شود.

دست يار آموزشی وزیر علوم از دانشگاه ها خواست تا فرصت های مطالعاتی را جدی تر و همچنين هدفمندتر تعریف کنند تا بتوان بهره وری بهینه از سرمایه گذاری داشته باشیم و همچنين فرصت های تحقیقاتی داخل را توسعه دهیم.

وی تجربه و مهارت بالا افزایی را از دیگر شاخص های مهم در دانشگاه ها عنوان کرد و همچنين اظهار داشت: استقرار نظام یکپارچه تجربه و مهارت بالا افزایی بحث جدیدی است و همچنين باید بتوانیم در دانشگاه ها همراه آموزش، دروس تجربه و مهارت بالا های فنی را به دانشجویان برای جذب بازار کار آموزش دهیم.

دکتر شریعتی خاطر نشان کرد: دانشگاه ها دوره های کاربردی را باید بیشتر مورد توجه قرار دهند و همچنين اجرا کنند.

وی رصد وضعیت شغلی دانش آموختگان در دانشگاهها را مورد تاکید قرار داد و همچنين گفت: در طرح بازنگری نظام سطح بندی یکی از مؤلفه ها این است که رصد مي شود دانشجوی فارغ التحصیل شده در کجا بکار گرفته شده است.

دکتر شریعتی نیاسر تقویت دیپلماسی علمی را همچنین لازمه موفقیت دانشگاه عنوان کرد و همچنين افزود: باید بتوان با برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی درست و همچنين جذب دانشجویان خارجی با جوامع متنوع و گوناگون و مختلف جهان اسلام ارتباط برقرار کرد.

دست يار آموزشی کشور گفت: راه غلبه بر معظلات و مسائل و مشکلات شامل معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی بهره بري و استفاده از قدرت علمی کشور است و همچنين در این راستا دانشگاه ها باید با همفکری یکدیگر راهکارهای مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را به مسئولان ارائه کنند.

وی تاکید کرد: طرح ساماندهی آموزش عالی می تواند به بهره بري و استفاده بهتر کشور از ظرفیت های دانشگاهها کمک کند و همچنين به همین علت در اولویت وزارت علوم است.

وی با اشاره به اینکه پتانسیل جامعه علمی بسیار بالایی در دانشگاه ها وجود دارد که به دلیل پراکندگی به درستی نمی قدرت از این ظرفیت ها بهره بري و استفاده کرد افزود: به گونه ای باید برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی مي شود تا بتوان از تمام ظرفیت ها به درستی و همچنين حتی برای رقابت در سطح بین المللی بهره بري و استفاده مي شود.

دست يار آموزشی وزیر علوم در پایان اظهار امیدواری کرد: با توجه به پتانسیل های بسیار قوی و همچنين استعدادها و همچنين نیروهای خلاقی که در کشور وجود دارد بتوان بر تمام معظلات و مسائل و مشکلات فائق آمد.

م.ع ۱۳۶۰/ ر. ب ۱۳۴۵

دانشگاه ها به مولفه های پیوست شغلی و همچنين نیازهای منطقه ای توجه کنند در تاریخ ۲۴ June 1397 | 3:40 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *