ساماندهی آموزش عالی یک تکلیف قانونی است و همچنين اجرای آن هم از سال شمسي تحصیلی جدید آغاز می مي شود – شریف

ساماندهی آموزش عالی یک تکلیف قانونی است و همچنين اجرای آن هم از سال شمسي تحصیلی جدید آغاز می مي شود – شریف

به نقل از شریف: ساماندهی آموزش عالی یک تکلیف قانونی است و همچنين اجرای آن هم از سال شمسي تحصیلی جدید آغاز می مي شود

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در هشتمین نشست هیات های نظارت ، ارزیابی و همچنين و همچنين تضمین کیفیت آموزش عالی که در محل پژوهشگاه شیمی و همچنين مهندسی شیمی ایران برگزار شد، گفت: ساماندهی آموزش عالی یک تکلیف قانونی است و همچنين اجرای آن هم از سال شمسي تحصیلی جدید آغاز می مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر غلامی با بیان اینکه در قبل، در مجموعه آموزش عالی گسترش نسبتاً وسیعی داشتیم، اظهار داشت: با توجه به حساسیت ها، نظارت و همچنين ارزیابی در همه برنامه جذاب و جالب و خوب های در حال اجرا در دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی در جهت ارتقای کیفیت بسیار مهم است.

وی افزود: علت سختی کار این است که استانداردهای آموزش عالی را در دوره گسترش کمی آموزش عالی نتوانستیم اعمال کنیم.

وزیر علوم گفت: مجموعه آموزش عالی کشور باید جایگاه خود را در سطح منطقه و همچنين جهان حفظ کند و همچنين در این خصوص و همچنين برای ارتقای استاندارد های موجود در دانشگاه ها به نتایج ارزیابی هیئت های نظارت و همچنين ارزیابی استانی احتیاج داریم و همچنين در ستاد وزارت، برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی ها و همچنين تصمیم گیری ها برگرفته از نتایج حاصل از نقل از های هیات های نظارت استانی است.

دکتر غلامی گفت: در بحث ساماندهی باید توجه کرد تا کیفی سازی آموزش عالی به عنوان یکی از اصول مهم مورد توجه قرار گیرد و همچنين ارزیابی شاخص های آن هم موجب ارتقای کیفیت مي شود و همچنين در این راستا نتایج ارزیابی های هیئت های نظارت استانی برای مدیران و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ریزان بسیار کارآمد است و همچنين به ارتقای کیفیت در آموزش عالی کمک می کند.

وی افزود: ما باید حضور موثر خود در حوزه آموزش عالی در سطح بین المللی را حفظ کنیم و همچنين پذیرش دانشجویان خارجی را به تعدادی که در قانون برنامه جذاب و جالب و خوب ششم مشخص شده است برسانیم، البته در کنار دانشجویان بورسیه، دانشجویان شهریه پرداز هم باید پذیرش شوند.

وزیر علوم در ادامه گفت: در صورتي که دانشجویی دانشگاه های ایران را برای تحصیل انتخاب کند طبیعتاً امکانات و همچنين شاخص های ما با سایر کشورها مقایسه خواهد شد و همچنين ما حتی در روند کیفی سازی ها هم باید بیشتر دقت کنیم تا به عنوان یکی از کشورهای سرآمد و همچنين هدف در حوزه علم و همچنين فناوری در جهان ومنطقه معرفی شویم.

وی با بیان اینکه استانداردهای آموزش عالی هر قدر بهتر تعریف شوند می توانند به تصمیم گیری های برنامه جذاب و جالب و خوب ریزان کشور کمک کنند، اظهار داشت: در صورتي که مراکز آموزش عالی کشور از نتایج بررسی هیات های نظارت و همچنين ارزیابی استانی در برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های درون دانشگاهی

بهره بري و استفاده کنند، برنامه جذاب و جالب و خوب ها به صورت منظم و همچنين مطابق و يکدست پیش می روند.

دکتر غلامی افزود: در شاخص های کیفی دانشگاه ها باید به جذب دانشجویان خارجی بیشتر پرداخته مي شود، البته در شاخص های پژوهشی و همچنين ثبت مقالات و همچنين اختراعات و همچنين رتبه بندی های جهانی وضعیت خوبی داریم ولی هیچکدام از این شاخص ها جذابیتی برای پذیرش دانشجویان خارجی ایجاد نکرده است.

وزیر علوم گفت: قطعاً بعد ازگذشت یک دوره و همچنين بهره بري و استفاده از نتایج عملکرد نظارت و همچنين ارزیابی هیات های استانی، تلاش های این عزیزان در تصمیم

گیری ها منجر به ساماندهی و همچنين نظارت کلان در دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی می مي شود وبه دست آمدن این وضعیت با توجه به رشد کمی فراوان دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی کار دشواری است و همچنين در بحث ساماندهی به برون دادهای نظارتی نیز احتیاج داریم.

وزیر علوم با بیان اینکه ما تکالیف قانونی مان در قبال ساماندهی آموزش عالی کشور را با قاطعیت انجام می دهیم، گفت: در این ارتباط نظرات کارشناسی و همچنين زحمات هیئت های نظارت و همچنين ارزیابی استانی حتماً مد نظر خواهد بود.

وی افزود: انجام مسائل باید به گونه ای باشد تا نظرات کارشناسی هیات های نظارت و همچنين ارزیابی به درون سیستم دانشگاه ها و همچنين موسسات آموزش عالی منتقل شوند تا آنها بتوانند در عملکردشان نظارت داشته باشند و همچنين بر نقاط نيرو وضعف خود اشراف داشته و همچنين در جهت رفع نقاط ضعف و همچنين تقویت نقاط نيرو خود بکوشند.

وزیر علوم با تاکید بر توجه بیشتر به موسسات آموزش عالی کوچک و همچنين سعی در ارتقای کیفی آنها گفت: دکتر زکایی تاکید فراوانی بر عملکرد هیات های نظارت و همچنين ارزیابی استانی دارند و همچنين از آنها حمایت های زیادی می کنند. مطمئن باشید که زحمات تو تاثیر گذار است و همچنين تاثیرات آن هم را به صورت مقطعی ديدن می کنید. به روش مثال در تصمیم گیری های شورای گسترش آموزش عالی و همچنين یا در رتبه بندی های دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی اطلاعات ارائه شده تو بسیار موثر است.

دکتر غلامی با بیان اینکه درنظارت و همچنين ارزیابی ها به درون حرکت کنید وهمچنین نگاهی به آینده مراکزآموزش عالی نیزداشته باشید، گفت: نوآوری و همچنين تغییر در شاخص ها و همچنين چارچوب ها در امر نظارت و همچنين ارزیابی و همچنين تجدید نظرها باید از اهداف اصلی هیات های نظارت و همچنين ارزیابی استانی باشد.

وی افزود: نتایج نظارت و همچنين ارزیابی باید قادر باشد برنامه جذاب و جالب و خوب های کلان دانشگاه ها را نقد و همچنين بررسی کند تا دانشگاه ها با بهره بري و استفاده از نتایج ارزیابی در هزینه ها صرفه جویی کرده و همچنين در بازنگری برنامه جذاب و جالب و خوب ها ی شان از این نتایج بهره بري و استفاده کنند.

دکتر غلامی در خصوص بحث ساماندهی زیر نظام های آموزش عالی گفت: ممنوعیت پذیرش دانشجو در موسسات وابسته و همچنين دستگاه های اجرایی، منع پذیرش دانشجو در پژوهشگاه ها و همچنين پژوهشکده ها، ساماندهی دانشگاه های جامع علمی کاربردی، پیام نور و همچنين فنی و همچنين حرفه ای شامل این موارد بوده است.

وزیر علوم در پایان خطاب به اعضای هیئت های نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت استانی دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی گفت: تو در نظارت و همچنين ارزیابی ها مامور به نتیجه نیستند، وظایف تان را به نحو احسن انجام دهید و همچنين مایوس نشوید و همچنين ما در زمان مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري از نتیجه کار تو بهره می گیریم.

در ادامه این نشست سه پنل تخصصی در حوزه های آموزشی، پژوهش و همچنين فناوری و همچنين فرهنگی و همچنين اجتماعی با حضور مدیران ستادی این دفاتر با ارائه سیاست های این حوزه ها در وزارت علوم به همراه انجام برنامه جذاب و جالب و خوب پرسش و همچنين پاسخ با اعضای هیات های نظارت، ارزیابی و همچنين تضمین کیفیت آموزش عالی استانی برگزار شد.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

ساماندهی آموزش عالی یک تکلیف قانونی است و همچنين اجرای آن هم از سال شمسي تحصیلی جدید آغاز می مي شود در تاریخ ۱۵ June 1397 | 3:17 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *