ضرورت ارتباط ارگانیک دانشگاه‌ها با حکومت و همچنين سایر دستگاه‌های اجرایی – شریف

ضرورت ارتباط ارگانیک دانشگاه‌ها با حکومت و همچنين سایر دستگاه‌های اجرایی – شریف

به نقل از شریف: ضرورت ارتباط ارگانیک دانشگاه‌ها با حکومت و همچنين سایر دستگاه‌های اجرایی

دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: امروز ما بیش از هر زمانی به ارتباط ارگانیک دانشگاه‌ها با حکومت و همچنين سایر دستگاه‌های اجرایی نیاز داریم؛ چرا که نیمی از نیروی انسانی و همچنين نیاز فکری در دانشگاه‌ها وجود دارد و همچنين باید با شکل‌گیری یک ارتباط ارگانیک این ظرفیت و همچنين پتانسیل در اختیار حکومت قرار گیرد. این در حالی است که به لحاظ ساختار بودجه‌ای یا سیاست‌گذاری از پتانسیل این مراکز در حکومت بهره بري و استفاده نمی‌مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایسنا، دکتر سلیمی در نشست روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و همچنين پارکهای علم و همچنين فناوری سراسر کشور در دانشگاه علم و همچنين صنعت با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها، در اثر بسیاری از فشارها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات رسالت اصلی خود را فراموش نموده اند، گفت: وقتی ما الگوهای جهانی در حوزه آموزش عالی را می‌بینیم، انتظار داریم دانشگاه باید کارآفرین باشد و همچنين رسالت دانشگاه‌ها را در این موضوع خلاصه می‌کنیم. ولي بايد توجه داشت به اعتقادمان دانشگاه تنها و فقط محیطی برای کارآفرینی نیست و همچنين به مقدار و اندازه‌ای ما در معظلات و مسائل و مشکلات بودجه‌ای و همچنين فشارهای سیاسی قرار گرفته‌ایم که ماموریت اصلی این مراکز را فراموش کرده‌ایم.

وی در ادامه معرفت آفرینی را ماموریت اصلی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی عنوان کرد و همچنين افزود: باید دانشگاه‌ها تولید ساختارهای معرفتی و همچنين آموزش آن هم را به‌عنوان ماموریت‌های اصلی خود قرار بدهند و همچنين این گونه نباشد که ما تحت تاثیر نسخ اندیشه‌های غربی باشیم و همچنين باید امید و همچنين اندیشه‌های جدید را یکی از رسالت‌های اصلی خود قرار دهیم. این در حالی است که متاسفانه این رسالت مورد فراموشی قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطر نشان کرد: متاسفانه ماموریت اصلی دانشگاه‌ها یعنی تولید و همچنين آموزش ساختارهای معرفتی در تخصیص بودجه‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌ها نیز مورد فراموشی قرار گرفته و همچنين در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای است که حتی در تدریس متون تاریخی ما از نسخ کشورهای آمریکایی و همچنين اروپایی بهره بري و استفاده می‌کنیم و همچنين باید نوع نگاه ابزاری به دانشگاه‌ها تغییر پیدا کند.

دکتر سلیمی خاطر نشان کرد: در حال حاضر دانش ابزاری، انتقادی و همچنين ارتباطی سه دانشی است که باید در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار بگیرد، ولي بايد توجه داشت در کشور ما تنها و فقط به دانش ابزاری، آن هم هم از نوع خاص توجه می‌مي شود.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطر نشان کرد: امروزه ما بیش از هر زمانی به ارتباط ارگانیک دانشگاه‌ها با حکومت و همچنين سایر دستگاه‌های اجرایی نیاز داریم چرا که نیمی از نیروی انسانی و همچنين نیاز فکری در دانشگاه‌ها وجود دارد و همچنين باید با شکل‌گیری یک ارتباط ارگانیک این ظرفیت و همچنين پتانسیل در اختیار حکومت قرار بگیرد. این در حالی است که به لحاظ ساختار بودجه‌ای یا سیاست‌گذاری از پتانسیل این مراکز در حکومت بهره بري و استفاده نمی‌مي شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر دستگاه‌های اجرایی به صورت مستقل برای خود مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی تاسیس نموده اند و همچنين سالیانه بیش از ۲ هزار و همچنين ۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه حکومت به پژوهشگاه‌ها و همچنين آموزشگاه‌های خارج از وزارت علوم تخصیص داده می‌مي شود و همچنين سوال ما این است که چرا از پتانسیل مراکز وزارت علوم در جهت تامین نیازهای مهارتی و همچنين انسانی دستگاه‌های دولتی بهره بري و استفاده نمی‌مي شود و همچنين باید هزینه‌ای مستقل برای آنها در ایجاد این مراکز صرف مي شود؟!

دکتر سلیمی برگزاری دوره‌های مهارتی را یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دانشگاه علامه طباطبایی در جهت تربیت نیروی انسانی متخصص و همچنين با تجربه و مهارت بالا توصیف کرد و همچنين گفت: این برنامه جذاب و جالب و خوب در دانشگاه علامه طباطبایی اجرایی می‌مي شود و همچنين بر اساس آن هم دانشجویان همچنين و علاوه بر آموزش‌های مرتبط با رشته خود یک‌سری آموزش‌های مهارتی دیگر نیز ارائه می‌کند تا بعد از فارغ‌التحصیلی دانشجویان زمینه وارد شدن به بازار کار آنها تسهیل مي شود.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی همچنین بر ضرورت توسعه ارتباطات بین‌المللی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی تاکید کرد و همچنين گفت: با وضعیت بودجه‌های فعلی مطمئناً ارتباطات بین‌المللی دانشگاه‌ها به زمین می‌خورد و همچنين باید توجه خاصی برای شکل‌گیری این روابط در دانشگاه‌ها از سوی مسئولان حاصل مي شود.

دکتر سلیمی خاطر نشان کرد: امروزه دانشگاه‌های ما دغدغه‌های زیادی دارد که این دغدغه‌ها از لباس دانشجو گرفته تا غذا، دیوار خوابگاه، صحبت‌های استاد در کلاس، رشد علمی کشور، شعر یک دانشجو در شب شعر و همچنين غیره را شامل می‌مي شود، در حالی که هیچ رئیس دانشگاهی در دنیا این نوع دغدغه‌ها را ندارد و همچنين ما باید پاسخگوی همه مسائل پیش پا افتاده در دانشگاه باشیم و همچنين بدتر از همه در عرصه سیاست نیز در صورتي که بتوانیم رشد علمی را به سقف برسانیم، ولي بايد توجه داشت در صورتي که دو شخصیت سیاسی در آن هم سخنرانی نداشته باشند، سقف آسمان بر سر ما خراب می‌مي شود.

دکتر سلیمی با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی حق وارد شدن به مسائل دانشگاه را ندارد، گفت: مسائلی که در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد، باید با ساز و همچنين کارهای خود دانشگاه‌ها رفع مي شود و همچنين نهادهای قضایی و همچنين امنیتی حق وارد شدن به فعالیت‌های دانشجویی و همچنين دانشگاهی که در داخل دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد را ندارند و همچنين این درخواست دقیقاً با خواسته‌های رهبر معظم انقلاب که تاکید کردند آزاداندیشی باید در دانشگاه‌ها نهادینه مي شود همخوانی دارد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه نهادهای قضایی و همچنين امنیتی در مورد فعالیت‌های دانشجویی و همچنين دانشگاهی حق وارد شدن به دانشگاه‌ها را ندارند، گفت: مسائل دانشجویان و همچنين دانشگاهیان باید در داخل دانشگاه‌ها و همچنين با ساز و همچنين کارهای دانشگاهی حل مي شود. بنابراین این نهادها نباید وارد محیط دانشگاهی شوند.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

 

 

ضرورت ارتباط ارگانیک دانشگاه‌ها با حکومت و همچنين سایر دستگاه‌های اجرایی در تاریخ ۱۹ June 1397 | 12:55 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *