قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب دانشگاهی در دستور کار قرار دارد – شریف

قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب دانشگاهی در دستور کار قرار دارد – شریف

به نقل از شریف: قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب دانشگاهی در دستور کار قرار دارد

دکتر سیمایی‌صراف در نشست روسای دانشگاه‌های کشور:

دست يار حقوقی و همچنين مسائل مجلس وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با اعلام اینکه در حال حاضر قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب دانشگاهی در دستور کار قرار دارد، عنوان کرد: این قانون ۱ ماده واحده و همچنين ۹ تبصره دارد که در این ماده مسئولیت‌های مدنی و همچنين قضایی برای تقلب‌دهنده و همچنين بهره بري و استفاده شونده در نظر گرفته شده است.

قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب دانشگاهی در دستور کار قرار دارد

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سیمایی‌صراف دست يار حقوقی و همچنين مسائل مجلس وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری سراسر کشور که در دانشگاه علم و همچنين صنعت برگزار شد، با بیان اینکه طبق اصل ۱۷۳ قانون اساسی، فلسفه وجودی دیوان عدالت اداری پایش تصمیمات مدیران و همچنين واحدهای دولتی است، گفت: طبق قانون اساسی اقتدار و قدرت در کشور بین ۳ قوه‌ مجریه، قضائیه و همچنين مقننه تقسیم شده است ولي بايد توجه داشت پيشامد جديد‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که در حال حاضر عدم رعایت صلاحیت‌ها از سوی قوا به عنوان یک پيشامد جديد حقوقی به چالشی فرهنگی و همچنين اخلاقی تبدیل شده است.
وی بااشاره به عدم رعایت صلاحیت‌ها از سوی قوای سه‌گانه، افزود: این موضوع باعث ایجاد یک پيشامد جديد فرهنگی در کشور شده است و همچنين در واقع لزوم بررسی اینکه چرا در جامعه تمایل به فزون‌خواهی زیاد است را بیش از پیش کرده است.
دکتر سیمایی‌صراف با اشاره به اصل ۱۳۸ قانون اساسی مطرح کرد: این اصل به حکومت و همچنين زیر مجموعه‌های آن هم اجازه داده که در حوزه کاری خودشان آیین‌نامه‌ها و همچنين مقرراتی را تصویب کنند ولي بايد توجه داشت اگرچه اکنون دستگاه‌ها از این اختیار برخوردارند ولی باید به این نقطه نیز توجه کنند که با تصویب برنامه جذاب و جالب و خوب‌های خود، اجازه نقض قوانین دیگر را ندارند.
دست يار حقوقی و همچنين مسائل مجلس وزارت علوم با تاکید بر اینکه نمیتوان آیین‌نامه‌ای را تصویب کرد که اصول کلی را نقض کند یا باعث ایجاد تبعیض مي شود، گفت: همچنین در مجموعه قوه مجریه نیز اجازه جرم و جنايت‌انگاری و همچنين تعیین مجازات برای انجام کاری وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا رعایت اخلاق مدرن توسط روسای دانشگاه‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، افزود: متاسفانه گاهی دستگاه‌ها به جای قوه قضاییه وارد صلاحیت‌ها می‌شوند در حالی که انجام این کار در حیطه صلاحیت‌های حقوقی آنها نیست لذا برای رعایت بیشتر این موضوع، هر دستگاه و همچنين نهادی نیازمند یک مشاور و همچنين کارشناس حقوقی است.
دکتر سیمایی‌صراف با اعلام اینکه در حال حاضر قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب دانشگاهی در دستور کار قرار دارد، عنوان کرد: این قانون ۱ ماده واحده و همچنين ۹ تبصره دارد که در این ماده مسئولیت‌های مدنی و همچنين قضایی برای تقلب‌دهنده و همچنين بهره بري و استفاده شونده در نظر گرفته شده است مثلا در صورتي که فردی مدرکی با اثر تقلبی گرفته آن هم باطل می‌مي شود.
وی با تاکید بر اینکه براساس تبصره ۹ این قانون، پروپزال‌ها و همچنين پایان‌نامه‌ها باید ابتدا به ایران داک ارسال و همچنين همانندسازی شوند، افزود: هرگونه پرداخت مالی به استادان راهنما منوط به ارائه گواهی مثل‌سازی است.
دست يار حقوقی و همچنين مسائل مجلس وزارت علوم با اشاره به ارسال نامه‌های پاسخگویی از سوی دانشگاه‌ها به مجلس، گفت: بعضا این پاسخ‌ها از معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری برخوردار خواهند بود. برخی از پاسخ‌ها با تاخیر زیادی همراه است، گاهی پاسخ با نامه و همچنين پيشامد جديد بی‌ربط است، شفاف، دقیق و همچنين مستند نیستند لذا ضرورت دارد که نامه‌ها مستدل و همچنين شفاف باشند تا در کمیسیون آموزش و همچنين هیئت رییسه مجلس قابل دفاع باشند.

ز.ح۷۴/ع.ع۵۷

قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب دانشگاهی در دستور کار قرار دارد در تاریخ ۱۹ June 1397 | 7:12 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *