لزوم مشارکت تيم‌های دانشجویی در طرح‌ تجربه و مهارت بالا‌افزایی دانشگاه‌ها – شریف

لزوم مشارکت تيم‌های دانشجویی در طرح‌ تجربه و مهارت بالا‌افزایی دانشگاه‌ها – شریف

به نقل از شریف: لزوم مشارکت تيم‌های دانشجویی در طرح‌ تجربه و مهارت بالا‌افزایی دانشگاه‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با بیان اینکه باید دانشجویان را نسبت به مسئولیت‌های خود در آینده آگاه کنیم و همچنين به آن هم‌ها ثابت کنیم که مورد حمایت دستگاه‌ها و همچنين نهادهای متنوع و گوناگون و مختلف قرار دارند، گفت: در حال حاضر طرح‌های حمایتی مختلفی جهت اشتغال‌زایی دانشجویان در حکومت وجود دارد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در شصت و همچنين دومین گردهمایی معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی کل کشور که صبح امروز (سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه) در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد، در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه‌های فرهنگی دانشگاه‌ها گفت: طی یک سال شمسي قبل با مشارکت تمامی اعضای مجموعه فرهنگی وزارت علوم در این حوزه اقدامات مؤثری انجام شده است که حاصل آن هم ایجاد فضایی آرام و همچنين پرنشاط در دانشگاه‌ها بود.
وی با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های حوزه فرهنگی حمایت از فعالیت‌های دانشجویی است، افزود: فارغ از مجموعه فعالیت‌های انجام شده، در سال شمسي قبل تشکل‌ها، کانون‌ها و همچنين انجمن‌های دانشجویی نیز فعالیت نسبتاً جامع و همچنين گسترده‌ای داشته‌اند که این اقدامات لازمه فعالیت در محیط‌های دانشگاهی است و همچنين امیدواریم امسال هم بتوانیم این اقدامات را با حمایت‌ها و همچنين دقت نظر بیشتری پیش ببریم.
دکتر غلامی همچنین در ارتباط و رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه اعضای هیئت علمی نیز اظهار داشت: در این حوزه معمولاً نقل از عملکرد بخصوصی وجود ندارد یا بعضاً حضور معاونت فرهنگی جدی و همچنين پررنگ دیده نمی‌مي شود لذا به منظور بهره‌گیری از ظرفیت و همچنين توانایی‌ها، خواستار این هستیم که اعضای هیئت علمی در کنار حوزه معاونت فرهنگی قرار گیرند.
وزیر علوم با اشاره به اینکه هر سال شمسي گروهی از اعضای هیئت علمی جوون از محیط‌های دانشجویی به محیط‌های هیئت علمی منتقل می‌شوند و همچنين کلاس‌ها و همچنين دانشجویان در اختیار آن هم‌ها قرار می‌گیرد، بیان کرد: بسیار مفید خواهد بود که در آغاز دوره خدمت این نیروهای جوون باید و همچنين نبایدهای علمی در حوزه فرهنگی را با آن هم‌ها در میان بگذاریم و همچنين تجربیات اساتید پیشکسوت را نیز در معرض بهره بري و استفاده اعضای هیئت علمی جوون قرار دهیم و همچنين با تجهیز آن هم‌ها به تجربیات اساتید قبل و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مدون وزارت علوم، ظرفیت‌ها را بیش از پیش بهره‌برداری کنیم.
وی با تاکید بر لزوم تدبیر ویژه حوزه فرهنگی در قسمت و بخش اعضای هیئت علمی، تصریح کرد: در حوزه کارمندان نیز به دو صورت می‌قدرت به قسمت و بخش فرهنگی نگاه کرد. ابتدا ظرفیت‌های حمایتی و همچنين کمک‌گرفتن از مجموعه‌ها و همچنين سپس به دلیل اینکه کارمندان بدنه سرويس ها و خدمات‌دهی به دانشجویان خواهند بود، ظرافیت‌هایی را می‌قدرت در تماس‌ها و همچنين ارتباطات کاری تعریف کرد که ضرورت دارد به منظور بررسی عملکردها، گاهی در این زمینه ارزیابی‌هایی صورت گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه در حوزه فرهنگی نمونه‌های کاری خوبی در دانشگاه‌ها وجود دارد و همچنين در ارزیابی‌ها نیز شاهد آمار بسیار امیدوارکننده‌ای هستیم، گفت: در صورتي که تربیت نسل فرهیخته و همچنين تحصیل کرده آگاه به شرایط را به عنوان هدف اصلی مورد توجه قرار دهیم، شاید این حوزه حتی وظیفه مهمتری نسبت به حوزه آموزشی داشته باشد.
دکتر غلامی در ادامه با اشاره به حوزه معاونت دانشجویی تاکید کرد: نهاد مسائل دانشجویان باید حضور نزدیک‌تری در کنار معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها داشته باشد.
دکتر غلامی با بیان اینکه هدف از این نزدیکی این است که مدیریت دانشگاه‌ها کمی از حوزه تدارک و همچنين قسمت و بخش‌های رفاهی جدا شوند و همچنين به جای آن هم نهاد مسائل دانشجویان در کنار معاونان قرار گیرد، عنوان کرد: فعالیت‌هایی که طی سال شمسي‌های قبل در ارتقاء سطح سرانه دانشجویی قرار گرفته شامل نمونه‌های شاخص حضور نهاد مسائل دانشجویان و همچنين صندوق رفاه در کنار مدیریت دانشگاه‌ها است.
وی با تاکید بر اینکه نباید حضور نهاد مسائل دانشجویان در کنار مدیریت دانشگاه‌ها به نفع مدیران رقم بخورد گفت: ریاست محترم دانشگاه‌ها در توصیف این سرويس ها و خدمات به دانشجویان باید به حضور نهاد مسائل دانشجویان اشاره کنند زیرا این امر سبب قدردانی بیشتر از اعضای این نهاد و همچنين توجه بیشتر دانشجویان به نهاد مسائل دانشجویان به عنوان نهادی که متولی قسمت و بخش رفاهی است، می‌مي شود.
وزیر علوم با بیان اینکه همکاری دانشجویان با مدیران حوزه دانشجویی، انجمن‌ها و همچنين شورای صنفی دانشگاه‌ها آثار بسیار مؤثری در بر خواهد داشت، افزود: خوشبختانه نهاد مسائل دانشجویان در راستای جبران کاستی‌های اعلام شده توسط دانشگاه‌ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های کلان، تلاش زیادی می‌کند.
دکتر غلامی ادامه داد: امیدواریم امسال با دقت و همچنين همکاری نزدیک‌تر و همچنين ارتباطات منظم با نهاد مسائل دانشجویان همکاری‌های بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد رستوران‌ها و همچنين افزایش کیفیت غذاهای دانشجویی نیز شامل زمینه‌های دیگر در حوزه دانشجویی خواهند بود که حمایت‌های بیشتری را می‌طلبند، اظهار داشت: همچنین مجموعه مشاوره‌های دانشجویی نیز به دلیل ارائه سرويس ها و خدمات تأثیرگذار به دانشجویان قسمت و بخش مهمی است ولي بايد توجه داشت متأسفانه در سال شمسي‌های قبل بعضاً پیش آمده که برخی از دانشجویان به دلیل عدم اطلاع و همچنين راهنمایی‌های نادرست در بهره بري و استفاده از این سرويس ها و خدمات دچار مشکل شدند که لازمه رفع این پيشامد جديد آگاهی‌بخشی دانشگاه به دانشجویان جدیدالورود نسبت به تمامی سرويس ها و خدمات است همچنين و علاوه بر آن هم می‌قدرت در نشست‌های دانشکده‌ای نیز این موضوع را مورد توجه قرار داد.
وزیر علوم همچنین گفت: مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا اعضا هیئت علمی که ترم اول به دانشجویان تدریس می‌کنند با بروشورهایی که وزارت علوم در اختیارشان قرار می‌دهد، نکاتی را در خصوص سرويس ها و خدمات رفاهی به دانشجویان گوشزد کنند.
دکتر غلامی با بیان اینکه تماس و همچنين ارتباط مستمر هفتگی اعضای هیئت علمی با دانشجویان و همچنين اختصاص زمانی کوتاه جهت آگاهی‌بخشی به آن هم‌ها، می‌تواند گام مؤثری در انتقال پیام مدیریت و همچنين جامعه علمی دانشگاه به دانشجویان باشد به اجرای طرح تجربه و مهارت بالا‌افزایی دانشجویان در دانشگاه‌ها اشاره کرد و همچنين گفت: این طرح از سال شمسي قبل با مشارکت همه قسمت و بخش‌ها در دانشگاه‌ها با هدف افزایش امید دانشجویان در حوزه شغلی آغاز شده که حوزه دانشجویی و همچنين فرهنگی بسترساز و همچنين حوزه آموزشی و همچنين پژوهشی تأمین‌کننده محتوای آن هم خواهند بود.
وی عنوان کرد: مشارکت گرفتن از تيم‌های دانشجویی در اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‌های متنوع و گوناگون و مختلف به خصوص برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مرتبط با تجربه و مهارت بالا‌افزایی، می‌تواند اثرگذاری آن هم را در موضوعات آموزشی و همچنين امید به آینده افزایش دهد.
وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر بشدت نیازمند امیدوار کردن دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی نسبت به آینده شغلی خود هستیم، اظهار داشت: باید دانشجویان را نسبت به مسئولیت‌های خود در آینده آگاه کنیم و همچنين به آن هم‌ها ثابت کنیم که مورد حمایت دستگاه‌ها و همچنين نهادهای متنوع و گوناگون و مختلف قرار دارند.
دکتر غلامی با بیان اینکه در حال حاضر حمایت‌ها و همچنين طرح‌های مختلفی در خصوص اشتغال‌زایی برای دانشجویان در حکومت وجود دارد، ادامه داد: مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است کارشناسان طرح‌های مختلفی را که زمینه‌ساز اشتغال دانشجویان خواهند بود را استخراج کنند و همچنين ضوابط و همچنين آیین‌نامه‌هایی را در این خصوص احصاء کنند و همچنين بدست دانشجویان برسانند.
وی با تاکید بر اینکه در صورتي که طرح‌تجربه و مهارت بالا‌افزایی و همچنين اشتغال‌زایی دانشجویان با حفظ فضای امیدواری به خوبی اجرا مي شود، توجه به تحصیل آن هم‌ها نیز افزایش میابد، گفت: در سال شمسي‌های اخیر بعضاً با دانشجویانی مواجه بوده‌ایم که به دلیل نگرانی نسبت به آینده و همچنين مشکلاتی که در حوزه اشتغال داشته‌اند در تحصیل خود دقت و همچنين ظرافت را کمتر اعمال کردند.
وزیر علوم در پایان مطرح کرد: اکنون تلاش ما این است که بیش از پیش به سمت فضاهای دانشگاهی برویم تا دانشجویان دغدغه‌ای برای مسائل رفاهی خود نداشته باشند، با نشاط مسئولیت‌های خود در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف را انجام دهند و همچنين عوارض ناشی از بی‌تجربگی به حداقل خود برسد که امیدواریم برای تحقق این مسائل و همچنين تربیت نسل توانمند برای جامعه مورد حمایت همه نهادها قرار گیریم.

ز.ح ۷۴/ ع. ع ۵۷

لزوم مشارکت تيم‌های دانشجویی در طرح‌ تجربه و مهارت بالا‌افزایی دانشگاه‌ها در تاریخ ۱۳ June 1397 | 2:22 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *