وزارت علوم از حضور نشریات علمی پژوهشی در پایگاه های استنادی بین المللی حمایت می کند – شریف

وزارت علوم از حضور نشریات علمی پژوهشی در پایگاه های استنادی بین المللی حمایت می کند – شریف

به نقل از شریف: وزارت علوم از حضور نشریات علمی پژوهشی در پایگاه های استنادی بین المللی حمایت می کند

مدیرکل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی و همچنين سیاستگذاری مسائل پژوهشی وزارت علوم با اشاره به اینکه تعداد زیادی از نشریات علمی کشور قابلیت وارد شدن به نمایه های بین المللی دارند، گفت: یکی از اولویت های این دفتر ارتقای کیفیت نشریات و همچنين کمک به حضور آنها در عرصه های بین المللی است و همچنين نشریاتی که بتوانند در نمایه های بین المللی حضور یابند مورد حمایت قرار می گیرند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محسن شریفی در نشست تخصصی نمایه سازی بین المللی نشریات علمی و همچنين پژوهشی دانشگاهها و همچنين انجمن های علمی اظهار داشت: از میان ۱۱۲۶ نشریه علمی و همچنين پژوهشی موجود، ۶۹ نشریه در پایگاه معتبر اسکوپوس و همچنين ۵۷ نشریه در پایگاه وب آو ساینس نمایه شده‌اند و همچنين در شرایط امروز به دنبال افزایش حضور نشریات کشور در این دو پایگاه معتبر جهانی هستیم.

وی افزود: در برنامه جذاب و جالب و خوب پنچم توسعه کشور به وزارت علوم تکلیف شده بود که «تعداد نشریات علمی پژوهشی و همچنين علمی ترویجی کشور تا دو برابر افزایش یابد» که با برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی های گرفته شده این هدف تحقق پیدا کرد و همچنين تعداد نشریات از ۵۰۰ نشریه به ۱۲۰۰ نشریه افزایش پیدا کرد.

دکتر شریفی گفت: در برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه با یک هدف گذاری کیفی برای نشریات علمی روبه رو هستیم که بر اساس آن هم باید حداقل ۷۰ نشریه ایرانی در پایگاههای بین المللی علم و همچنين دارای ضریب تاثیر نمایه شوند.

وی تاکید کرد: تعدادی از نشریات علمی و همچنين پژوهشی کشور قابلیت ثبت در نمایه های معتبر و همچنين مهم بین المللی را دارند و همچنين وزارت علوم ضمن برگزاری کارگاههای آموزشی، برای وارد شدن نشریات علمی به پایگاههای علمی معتبر دنیا حمایت مالی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را بعمل می آورد.

مدیرکل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی و همچنين سیاستگذاری مسائل پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: این اداره کل، تعداد نشریات علمی موجود در هریک از رشته های تحصیلی، توزیع جغرافیایی نشریات، برآورد نشریات مورد نیاز برای هر رشته تحصیلی و همچنين ارزیابی کیفی نشریات علمی را انجام داده است که بر اساس این ارزیابی از نشریات باکیفیت‌تر حمایت مالی بیشتر شده و همچنين به نشریات با کیفیت پایین توصیه های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای ارتقا گرفته شده است.

دکتر شریفی با اشاره به اینکه وزارت علوم به تا حال چندین کارگاه آموزشی در خصوص نمایه سازی نشریات پژوهشی برگزار کرده است، گفت: ارتقای نشریات علمی پژوهشی نمایه شده در اسکوپوس که می توانند در آینده در وب آو ساینس نمایه شوند و همچنين نیز نشریاتی که در سایر نمایه ها به جز اسکوپوس و همچنين وب آو ساینس نمایه خواهند بود، از برنامه جذاب و جالب و خوب های اداره کل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی و همچنين سیاستگذاری مسائل پژوهشی وزارت علوم است.

م.ع ۱۳۶۰

وزارت علوم از حضور نشریات علمی پژوهشی در پایگاه های استنادی بین المللی حمایت می کند در تاریخ ۲۱ June 1397 | 4:28 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *