آمادگی دانشگاه ها برای کمک به حکومت در همه زمینه های دانشی و همچنين سیاستی – شریف

آمادگی دانشگاه ها برای کمک به حکومت  در همه زمینه های دانشی و همچنين سیاستی – شریف

به نقل از شریف: آمادگی دانشگاه ها برای کمک به حکومت در همه زمینه های دانشی و همچنين سیاستی

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری تاکید کرد: دانشگاه ها امروز آماده کمک به حکومت در همه زمینه های دانشی و همچنين سیاستی خواهند بود تا کشور با اقتدار بیشتر در عرصه های داخلی و همچنين بین المللی دستاوردهای بیشتری را کسب نماید.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که صبح امروز (یکشنبه) با حضور رئیس جمهوری و همچنين سایر مسئولان کشوری و همچنين دانشگاهی درتالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه نظام آموزش عالی و همچنين دانشگاه های کشور بنا به شواهد موجود همواره نهادی تغییر آفرین، اثرگذار ومتعهد به آرمان های دینی و همچنين ملی بوده اند، اظهار داشت: نقش آفرینی و همچنين سهم این نهاد در تحقق انقلاب اسلامی، ایام جنگ تحمیلی، و همچنين در فرایند توسعه و همچنين پیشرفت کشور در دوره بعد از جنگ تا به امروز سهمی درخورتوجه و همچنين محل اعتنا است.

وزیر علوم افزود: استمرار این نقش آفرینی در گرو بالندگی و همچنين حفظ جایگاه و همچنين موقعیت ممتاز آن هم به مثابه نهاد تولید اندیشه و همچنين قرار گرفتن در مرزهای دانش و همچنين داشتن رقابت و همچنين تعامل سازنده با نهاد های علمی جهان و همچنين شریک شدن در تولید علم و همچنين دانش جهانی است.
*نهاد دانشگاه مسئول انتقال سنت های فکری، ارزش های اجتماعی و همچنين فرهنگ ملی و همچنين دینی است
وی با بیان اینکه دانشگاه تنها و فقط مرکز تولید دانش فنی و همچنين مادی نیست؛ بلکه مرکزی بی بدیل برای فکر کردن و انديشيدن و همچنين تولید دانش، بینش و همچنين مسئول انتقال سنت های فکری، ارزش های اجتماعی و همچنين فرهنگ ملی و همچنين دینی است، گفت: بر این مبنا جدای از اینکه نهادی علمی است نهادی اجتماعی و همچنين فرهنگی با کارویژه جامعه پذیری و همچنين فرهنگ پذیری عمل می کند. مهم ترین کارویژه دانشگاه، تولید انسان دانشگاهی وفرهیخته است. انسانی که طلایه دار و همچنين پیشاهنگ معرفت و همچنين فرهنگ است.
*ایجاد فضای آرام و همچنين بدون تنش در دانشگاه ها شرط اساسی برای توسعه علمی است
دکتر غلامی با بیان اینکه دانشگاه به عنوان قسمت و بخش عاقله نظام همواره مدافع عقلانیت و همچنين سیاست های بخردانه و همچنين مدبرانه بوده است، اظهار داشت: ایجاد فضای آرام و همچنين بدون تنش در دانشگاه ها شرط اساسی برای توسعه علمی است. نهاد دانشگاه بلوغ خود را در برابر همه تحرکات و همچنين هجمه های خارج از دانشگاه نشان داده است.
*کسب رتبه اول رشد علمی در جهان در سال شمسي ۲۰۱۷
وی افزود: در سال شمسي ۲۰۱۷ در بین ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا، کشور ایران با رشد ۸.۹ قسمت و بخش رتبه اول رشد علمی را کسب کرده و همچنين کشور های روسیه و همچنين چین به ترتیب با رشد ۶.۶ و همچنين ۴.۳ قسمت و بخش در رتبه های دوم و همچنين سوم قرار گرفته، و همچنين با توجه به جایگاه مکتسبه؛ رقابت علمی ایران دیگر در مجموعه کشورهای در حال توسعه نیست بلکه در گردونه رقابت با کشورهای توسعه یافته است.
وزیر علوم درادامه با اشاره به رشد تولید علم در ایران برمبنای مدارک و همچنين مقالات ثبت شده در پایگاه های معتبر جهانی گفت: این رشد طی سال شمسي های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ صعودی بوده است، به گونه ای که در سال شمسي ۲۰۱۷ در مقایسه با سال شمسي ۲۰۱۲ رشد ۳۴ درصدی را تجربه کرده ایم.
*ایران در تولید علم در میان کشور های منطقه و همچنين کشورهای اسلامی رتبه اول را دارد
وی با بیان اینکه ایران در تولید علم در میان کشور های منطقه و همچنين کشورهای اسلامی رتبه اول را دارد و همچنين در بین کشورهای جنبش عدم تعهد بعد از کشور هند رتبه دوم را دارد، گفت: شاخص ارزیابی کیفیت تولیدات علمی؛ میزان استناد و همچنين ارجاع به تولیدات علمی است که از این بابت نیز موفقیت خوبی داشته ایم و همچنين رتبه کشور از رتبه ۳۰ در سال شمسي ۲۰۱۲ به رتبه ۲۲ در سال شمسي ۲۰۱۷ ارتقا پیداکرده است.
وزیر علوم تغییر جایگاه دانشگاه های کشور در نظام های معتبر بین المللی را حائز توجه دانست و همچنين گفت: دررتبه بندی تایمز در سال شمسي ۲۰۱۳ تنها یک دانشگاه از کشور ایران حضور داشت که در سال شمسي ۲۰۱۸ تعداد ۱۸ دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور دارند و همچنين در رتبه بندی لایدن نیز در سال شمسي ۲۰۱۳ تنها و فقط ۵ دانشگاه ایران حضور داشتند که در سال شمسي ۲۰۱۸ این حضور به تعداد ۲۲ دانشگاه افزایش یافته است.‌‌‌‌‌‌‌
*سال شمسي قبل دیپلماسی علمی کشور بسیار فعال بوده است
دکتر غلامی دیپلماسی علمی کشوررا در سال شمسي قبل بسیار فعال توصیف کرد و همچنين گفت: به لحاظ ارتباطات علمی بین المللی؛ در سال شمسي ۱۳۹۶ بیش از ۲۱۰۰ دانشمند، رئیس دانشگاه، و همچنين عضوهیأت علمی خارجی برای همکاری های دوجانبه، سمینارها و همچنين دوره های آموزشی و همچنين پژوهشی در ایران حضور پیدا کرده اند، و همچنين متقابلاً ۱۴۵۰ تن از اعضای هیأت علمی کشور در قالب حضور در سمینارها وپروژه های پژوهشی در دانشگاه ها وسمینارهای معتبر جهانی حضور پیدا کرده اند که نشان از فعالیت دیپلماسی علمی کشور دارد.
وی با اشاره به چند مورد از دستاورد های فناورانه و همچنين دانش بنیان کشور در سال شمسي قبل گفت: شاخص نوآوری جهانی با شروع به کار حکومت تدبیر و همچنين امید، روند تصاعدی داشته، به گونه ای که جایگاه ایران از رده ۱۲۰ در سال شمسي ۱۳۹۳ به رده ۷۵ در سال شمسي ۱۳۹۶ ارتقا یافته است.
*فعالیت ۴۳ پارک علم و همچنين فناوری در سال شمسي ۱۳۹۷ در کشور
دکتر غلامی افزود: این رشد مرهون توجه به حوزه فناوری و همچنين نوآوری درمراکز آموزش و همچنين پژوهشی و همچنين نیز شرکت های دانش بنیان است که تعداد این مراکز از ۱۳۱ مورد در سال شمسي ۱۳۹۱ به ۱۹۳ مورد در سال شمسي ۱۳۹۷ افزایش یافته و همچنين تعداد پارک های علم و همچنين فناوری از ۳۳ پارک درسال ۱۳۹۱ به ۴۳ پارک در سال شمسي ۱۳۹۷ افزایش پیدا کرده و همچنين شاغلان در این پارک ها از ۱۹۰۰۰ فرد يا شخص به ۴۲۰۰۰ فرد يا شخص رسیده است.
وی با اشاره به لزوم اجرای طرح آمایش آموزش عالی در کشور اظهار داشت: آمایش آموزش عالی و همچنين ضرورت همراهی و همچنين توجه مجموعه عناصر نظام در راستای نیل به توازن های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري فرایند توسعه نظام مند و همچنين پایدارو ارتقای کیفی نظام آموزش عالی کشور امری مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري و همچنين اجتناب ناپذیر است.
*دیپلماسی علمی در تولید و همچنين حفظ سرمایه اجتماعی بین المللی نقش به سزایی دارد
وزیر علوم دیپلماسی علمی را از ارکان کلیدی مراودات و همچنين تعاملات بین المللی دانست و همچنين گفت: دیپلماسی علمی بی تردید در تولید و همچنين حفظ سرمایه اجتماعی بین المللی نقش به سزایی دارد و همچنين این مهم هم در گرو سعی و همچنين تلاش خستگی ناپذیر عالمان دانشگاهی و همچنين دانشجویان تحصیلات تکمیلی است، که امروزه قسمت و بخش قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه های پهناور و بزرگ کشور را تشکیل می دهند، و همچنين هم نیازمند حمایت حکومت درزمینه تأمین منابع ارزی و همچنين فراهم سازی فرصت های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای تقویت دیپلماسی علمی است.
*آمادگی دانشگاه ها برای کمک به حکومت در همه زمینه های دانشی و همچنين سیاستی
وی با بیان اینکه امروزدانشگاه ها آماده کمک به حکومت در همه زمینه های دانشی و همچنين سیاستی خواهند بود تا کشور با اقتدار بیشتر در عرصه های داخلی و همچنين بین المللی دستاوردهای بیشتری را کسب کند، گفت: دانشگاه سختی های کار حکومت را و همچنين الزام های حاکم به شرایط تحریم را هم می داند و همچنين بر این باور است که در این شرایط هیچ فرصتی را نباید از دست داد، حتی از تحریم، با سعی و همچنين تلاش مجدانه باید دل در گرو نیل به خود اتکائی، رفع وابستگی و همچنين تقویت استقلال علمی کشور، بهره بري و استفاده از نیروهای بومی و همچنين داخلی داده و همچنين حمایت از تولیدات علمی، دانشی و همچنين صنعتی داخلی را وجه همت خود قرار دهیم.
*ارتقای انسجام و همچنين وفاق ملی، سیاست نظام آموزش عالی و همچنين دانشگاه ها است
دکتر غلامی در ادامه با بیان اینکه سیاست نظام آموزش عالی و همچنين دانشگاه ها بر ارتقای انسجام و همچنين وفاق ملی است، اظهار داشت: سیاست نظام آموزش عالی و همچنين دانشگاه ها در شرایطی که شاهد هجمه های ناجوانمردانه ای از جانب برخی از نیروهای خارجی هستیم بر ارتقای انسجام و همچنين وفاق ملی است واین مهم با سعه صدر اسلامی، مدارا و همچنين تقویت عرصه های همدلی، تفاهم و همچنين گفتگو ممکن می مي شود که خود نیازمند همکاری و همچنين همراهی مجموعه های متنوع و گوناگون و مختلف درون دانشگاه و همچنين به خصوص مجموعه های بیرون دانشگاه است تا با فراهم سازی فضایی امن و همچنين آرام، امکان گفت وگو براساس اندیشه و همچنين در چهارچوب مدنیت در جامعه دانشگاهی کشورمهیا میشود.
وی با تاکید بر اینکه دانشجویان نیازمند داشتن اقتدار و قدرت، معنا، تأثیر، خلاقیت، زایش، تعلق دانشگاهی ومشارکت در دانشگاه و همچنين فرایند فرهیختگی خواهند بود، گفت: حساسیت های سیاسی غیر متعارف؛ مساعد حوزه فعالیت های علمی و همچنين فرهنگی دانشگاه ها نیست وبر این باوریم که فراهم سازی بستر و همچنين فرصت برای تقویت توأمان توانمندی های چندگانه مهارتی و همچنين حرفه ای؛ اجتماعی و همچنين فرهنگی در پرتو فعالیت های آموزشی، پژوهشی و همچنين مشارکت فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشجویان نه تنها به پیامد های روانی- اجتماعی مثبتی زيرا و به درستي که خود پنداره مثبت، عزت نفس واحساس اثر گذاری و همچنين تاثیر بخشی را در فرد در پی دارد بلکه مقوم احساس نشاط، امید و همچنين تقویت هویت دینی و همچنين ملی خواهد بود.
*بهره بري و استفاده از ظرفیت تشکل ها و همچنين انجمن های دانشجویی در توانمند سازی دانشجویان و همچنين ایجاد رونق، نشاط و همچنين امیدموثر است

وزیر علوم بهره گیری از ظرفیت های حوزه فرهنگی و همچنين دانشجویی در قالب تشکل ها و همچنين انجمن های دانشجویی را موثر دانست و همچنين گفت: عملکرداین تشکل ها که در عرصه های علمی، صنفی، دینی، فرهنگی، اجتماعی و همچنين سیاسی فعالیت دارند، در توانمند سازی دانشجویان و همچنين ایجاد رونق، نشاط و همچنين امید بیشتر در فضاهای آموزشی کارساز است.

وی افزود: کرسی های آزاد اندیشی، فرصتی مناسب برای دانشجویان و همچنين دانشگاهیان است تا در یک فضای علمی و همچنين به دور از هیجان، پیرامون مسائل عرصه عمومی جامعه گفتگو کنند. این کرسی ها امکانی برای رشد عقلانیت ارتباطی و همچنين گفتگوهای انتقادی و همچنين سازنده و همچنين از رهگذر آنها میتوان آستانه تحمل و همچنين مدارا را بالا برد و همچنين در محیط دانشگاهی فضای پرامید و همچنين با نشاط ایجاد کرد.

*انجام ۱۲۰۰ طرح مشترک دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی با وزارت دفاع و همچنين بیش از ۲۰ طرح کلان با وزارت نفت

دکتر غلامی با اشاره به انجام ۱۲۰۰ طرح مشترک دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی با وزارت دفاع و همچنين بیش از ۲۰ طرح کلان با وزارت نفت که در دست اجراست، گفت: دانشگاه ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری خود را متعهد به رفع نیاز های کشور و همچنين کمک به حل مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات کشور در حوزه های متنوع و گوناگون و مختلف صنعتی، زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و همچنين خدماتی می دانند و همچنين به این منظور به روش گسترده و همچنين راهبردی با دیگر وزارت خانه ها همکاری کرده ایم.

وی همچنین تقاضا محور ساختن رساله های تحصیلات تکمیلی، ارتباط بیشتر با صنعت و همچنين جامعه از طریق فراهم سازی فرصت حضور اعضای هیأت علمی جوون در قسمت و بخش های فنی و همچنين اجرایی مرتبط به رشته و همچنين حوزه تخصصی شان را، توجه به امر تجربه و مهارت بالا های تکمیلی و همچنين کمک به فرایندکارآفرینی در محیط های دانشگاهی دانست.

وزیر علوم با بیان اینکه رصد مسائل روانی- اجتماعی و همچنين شرایط فرهنگی و همچنين اقتصادی دانشجویان در قالب طرح هایی زيرا و به درستي که سنجش سلامت اجتماعی دانشجویان به جد و همچنين عالمانه در دست انجام است، گفت: سیاستگذاری مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري در باب افزایش سرويس ها و خدمات دانشجویی به منظور ارتقای کیفیت زندگی تحصیلی دانشجویان در دست انجام است که موجد افزایش رضایت دانشجویان از سرويس ها و خدمات دریافتی بوده است. هر چند که این تلاش ها باید برای نیل به مطلوب های بیشتر تداوم یابد.

دکتر غلامی در پایان سخنان خود، بر تلاش در جهت توانمندسازی مجموعه عناصر دانشگاهی در ابعاد علمی، فنی، حرفه ای، اجتماعی و همچنين فرهنگی تاکید کرد و همچنين اظهار داشت: توجه به تقویت سرمایه های فرهنگی، اجتماعی و همچنين اخلاقی در دانشگاه هامی طلبد که در نظام بودجه ریزی و همچنين تخصیص اعتبار به افزایش سرانه فرهنگی دانشجویان و همچنين دانشگاهها اهتمام شو و همچنين همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی برای افزایش تجربه و مهارت بالا و همچنين اشتغال پذیری دانشجویان دوره های کارشناسی با هدف توانمند تر ساختن آنها برای وارد شدن به بازار کار از مهم ترین برنامه جذاب و جالب و خوب های سال شمسي جاری است که امید واریم با اجرای آن هم کاستی های موجود رفع و همچنين توانمندی های عملی دانش آموختگان دانشگاه ها افزایش یابد.

ر.ب ۴۵/ ع.ع ۵۷

آمادگی دانشگاه ها برای کمک به حکومت در همه زمینه های دانشی و همچنين سیاستی در تاریخ ۲۲ July 1397 | 12:44 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *