ابلاغ آیین‌نامه بازنگری شده تشکیل قطب‌های علمی به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی – شریف

ابلاغ آیین‌نامه بازنگری شده تشکیل قطب‌های علمی به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی – شریف

به نقل از شریف: ابلاغ آیین‌نامه بازنگری شده تشکیل قطب‌های علمی به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی

دکتر مسعود برومند دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزیر علوم از ابلاغ آیین‌نامه بازنگری شده تشکیل قطب‌های علمی به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی خبر داد و همچنين آخرین تغییرات این آیین‌نامه را تشریح کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر برومند با اعلام این خبر اظهار داشت: بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و همچنين فناوری، جایگاه جهانی کشور در علم و همچنين فناوری باید ارتقا یابد و همچنين جمهوری اسلامی با کسب مرجعیت علمی به قطب علمی و همچنين فناوری در جهان اسلام تبدیل مي شود.
وی افزود: قطب‌های علمی به استناد راهکارهای اجرایی قسمت و بخش آموزش عالی قانون برنامه جذاب و جالب و خوب سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و همچنين فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، بند ج ماده ۴۹ برنامه جذاب و جالب و خوب چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و همچنين فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنين بند (ه) ماده ۱۵ فصل دوم – قسمت و بخش دوم قانون برنامه جذاب و جالب و خوب پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و همچنين فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده و همچنين در سه دوره مبتنی بر آیین‌نامه‌های تصويب شده و مصوب قانون فعالیت نموده اند.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزیر علوم تصریح کرد: برای تحقق اهداف پیش بینی شده در سیاست‌های کلان در حوزه علم و همچنين فناوری و همچنين اقدام ملی شماره ۱۱ از راهبرد کلان شماره ۶ و همچنين اقدام ملی شماره ۵ از راهبرد کلان شماره ۱۰ نقشه جامع علمی کشور، قطب‌های علمی در دوره چهارم به منظور بهره بري و استفاده بهینه از ظرفیت آموزشی – پژوهشی عالی کشور و همچنين هم‌افزایی بر مبنای این آیین‌نامه تشکیل می‌شوند.
به گفته وی هدف از تشکیل قطب علمی، گسترش مرزهای دانش و همچنين فناوری برای ارتقای جایگاه علمی کشور، فراهم ساختن زمینه فعالیت‌های گروهی و همچنين ایجاد شبکه‌های علمی و همچنين فناوری، کسب مرجعیت علمی و همچنين فناوری در زمینه تخصصی خاص، مشاوره و همچنين تصمیم‌سازی در برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی علمی و همچنين اجرایی، فراهم ساختن زمینه‌های مناسب برای مشارکت مراکز علمی در سطح ملی و همچنين بین‌المللی در مسیر تولید علم و همچنين توسعه فناوری در داخل کشور و همچنين توسعه و همچنين تقویت مطالعات میان رشته‌ای و همچنين تولید علم بومی است.
دکتر برومند عنوان کرد: تأیید نشدن عملکرد قطب علمی در طول دو سال شمسي متوالی در شورای قطب‌های علمی و همچنين از دست دادن شرایط مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای تشکیل قطب علمی بر اساس ماده (۵) این آیین‌نامه منجر به انحلال قطب علمی خواهد شد.
وی تعریف قطب علمی را یکی از مهم‌ترین تغییرات این آیین‌نامه دانست و همچنين گفت: قطب علمی «گروهی از اعضای هیئت علمی برجسته یک یا چند مؤسسه خواهند بود که از طریق تمرکز و همچنين انسجام بخشیدن به فعالیت‌های خود برای انجام یک برنامه جذاب و جالب و خوب مدون به مدت پنج‌سال شمسي فعالیت می‌کنند» و همچنين بر اساس آیین‌نامه مذکور هر قطب علمی به صورت مستقل در هر موسسه تشکیل می‌مي شود.

دکتر برومند تصریح کرد: در ماده ۱۲ این آیین‌نامه درخصوص سازوکار تأمین اعتبار پژوهشی قطب‌های علمی (ستاپ قطب های علمی) آمده است که حمایت مالی از قطب‌های علمی بر اساس ارزیابی عملکرد سالانه و همچنين نقل از پیشرفت کار آنها خواهد بود. به این منظور ۵۰% اعتبارات مرتبط به ردیف قطب‌های علمی در لایحه بودجه هر سال شمسي، برای اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مصوّب قطب‌های علمی از طریق موسسه در اختیار قطب مربوطه قرار می گیرد و همچنين ۵۰% باقیمانده در قالب فراخوانی عمومی در سطح قطب‌های علمی به پروژه‌های برگزیده واگذار می‌مي شود.
وی افزود: شورای قطب‌های علمی با بررسی اسناد بالادستی، نقشۀ جامع علمی کشور، نیازهای کشور و همچنين نهاد‌ها، اولویت‌های شورای عالی عتف و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب قطب‌های علمی، موضوعات پژوهش‌های پیشران را مشخص می کند و همچنين دبیرخانۀ قطب‌های علمی اولویت‌ها و همچنين نیازها را به اطلاع قطب‌های علمی می‌رساند.
دست يار پژوهش و همچنين فناوری وزیر علوم خاطرنشان کرد: این آیین‌نامه در تداوم و همچنين تکمیل آیین نامه قبلی به شماره ۲۲۱۰۴۵/و همچنين مورخ ۰۷/‏۱۰/‏۹۵‬ بوده و همچنين جایگزین آن هم می مي شود و همچنين تنها و فقط شامل متقاضیانی است که براساس آیین نامه مذکور و همچنين فراخوان به شماره ۲۴۹۲۱۱/۱۸/۳ مورخ ۰۶/‏۱۱/‏۹۵‬ که در سامانه مپفا به آدرس: http://mapfa.msrt.ir اقدام به ثبت‌نام نموده اند و همچنين ابلاغ جدید به منزله ثبت نام جدید نمی‌باشد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

ابلاغ آیین‌نامه بازنگری شده تشکیل قطب‌های علمی به دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی در تاریخ ۲۵ July 1397 | 12:07 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *