بازنگری در برنامه جذاب و جالب و خوب ها، رشته ها، جذب مدرس و همچنين سطح بندی مراکز – شریف

بازنگری در برنامه جذاب و جالب و خوب ها، رشته ها، جذب مدرس و همچنين سطح بندی مراکز – شریف

به نقل از شریف: بازنگری در برنامه جذاب و جالب و خوب ها، رشته ها، جذب مدرس و همچنين سطح بندی مراکز

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، بازنگری و همچنين کاهش برنامه جذاب و جالب و خوب ها و همچنين رشته های تحصیلی،جذب مدرس از طریق آزمون و همچنين مصاحبه و همچنين سطح بندی مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور را از اقدامات انجام شده این دانشگاه در راستای کیفی سازی و همچنين طرح آمایش آموزش عالی اعلام کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد حسین امید روز دوشنبه در گردهمایی مدیران دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: در راستای کیفی سازی آموزشی، رشته محل های دانشگاه جامع علمی کاربردی مورد بازنگری قرار گرفت که در این بازنگری تعداد رشته محل ها از ۱۴۰۰۰ به ۵۸۰۰ رشته محل کاهش یافت.

وی ادامه داد: ما در دانشگاه علمی کاربردی حدود ۸۴۰ برنامه جذاب و جالب و خوب یا رشته مقطع داریم که ۴۵۰ دوره کاردانی فعال است که البته پذیرش در دوره کارشناسی ارشد متوقف شد و همچنين مابقی رشته‌ها در دوره کارشناسی فعال خواهند بود بنابراین سیاست ما در این دانشگاه رعایت ۳۰ به ۷۰ دوره می‌باشد به طوری که ۷۰ قسمت و بخش دانشجویان باید در دوره کاردانی و همچنين ۳۰ قسمت و بخش آنها در دوره کارشناسی تحصیل کنند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: علیرغم ساماندهی گرفته شده و همچنين حذف رشته محل های غیر ضروری، هم اکنون ظرفیت پذیرش ۴۰۰ هزار دانشجو را در هر نیمسال تحصیلی داریم ولی تعداد دانشجوی ثبت نام کرده حدود ۵۰ هزار فرد يا شخص است که برای افزایش ثبت نام از وزیر علوم درخواست مجوز تکمیل ظرفیت کرده ایم.

دکتر امید با اشاره به هزینه بالای آموزش های مهارتی از حکومت درخواست کرد حداقل ۳۰ قسمت و بخش هزینه تحصیل دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی را تقبل کند.

وی اظهار داشت: هزینه ایجاد کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل مهارتی توسط دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی معادل یک دهم اشتغال در سایر قسمت و بخش هاست لذا سرمایه گذاری حکومت در این دانشگاه به نفع اشتغال کشور است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کاهش تعداد مراکز علمی کاربردی را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی اعلام کرد و همچنين گفت: تعداد مراکز علمی کاربردی از ۱۱۰۰ به حدود ۹۰۰ مرکز کاهش پیدا کرد.

وی گفت: فاز دوم سطح بندی مراکز علمی کاربردی در خردادماه سال شمسي ۹۸ انجام می مي شود و همچنين مراکزی که نتوانند خودرا از سطح چهارم به سطوح بالاتر ارتقا دهند حذف می شوند.

دکتر امید با اشاره به اینکه رعایت حد نصاب های دانشگاه جامع علمی کاربردی از قدرت مراکز این دانشگاه خارج نیست گفت: مراکزی که در سطح اول قرار بگیرند می توانند دانشجویان بیشتری بگیرند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: ماموریت همه مراکز این دانشگاه روشن شده است و همچنين هر مرکز با توجه به قدرت و همچنين امکانات خود باید تنها و فقط در یکی از گروههای صنعت، کشاورزی، سرويس ها و خدمات یا فرهنگی هنری دانشجو پذیرش کند.

وی یکی از دیگر اقدامات این دانشگاه در راستای کیفی سازی را بازنگری در شیوه جذب مدرس اعلام کرد و همچنين گفت: در روش جدید، آزمون و همچنين مصاحبه از طریق جذب فراخوان عمومی ملاک جذب مدرس است که در فراخوان اخیر از میان ۵۰ هزار متقاضی تنها و فقط ۶۰۰۰ مدرس جذب شدند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به اینکه ۹۰ قسمت و بخش مراکز این دانشگاه درخواست تصویب اساسنامه داده‌اند گفت: تعریف اساسنامه برای مراکز این دانشگاه یکی از مهمترین اقداماتی بود که صورت گرفت. به طوری که بدون وجود اساسنامه این مراکز وضعیت بسیار بی ثباتی داشتند و همچنين حتی گاه اقدام به فروش سرمایه‌های خود می‌کردند.

وی افزود: در جلسه روز قبل اساسنامه ۵۱ مرکز تصویب شد که کمکی بزرگی برای مراکز است زیرا متاسفانه سال شمسي قبل به دلیل اینکه مراکز علمی کاربردی اساسنامه نداشتند نتوانستیم هیچ مبلغی از اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی که از بودجه سالیانه برای کمک و همچنين بازسازی مراکز خود درخواست داده‌ایم را دریافت کنیم.

م.ع ۱۳۶۰/ ر.ب ۱۳۴۵

بازنگری در برنامه جذاب و جالب و خوب ها، رشته ها، جذب مدرس و همچنين سطح بندی مراکز در تاریخ ۲۳ July 1397 | 4:34 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *