دانشگاه می تواند مبدا تحولات و همچنين مظهر اقتدار باشد/ رفع معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی اولویت نخست کشور است/دانشگاه باید در کنار علم آفرینی، کارآفرین هم باشد – شریف

دانشگاه می تواند مبدا تحولات و همچنين مظهر اقتدار باشد/  رفع معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی اولویت نخست کشور است/دانشگاه باید در کنار علم آفرینی، کارآفرین هم باشد – شریف

به نقل از شریف: دانشگاه می تواند مبدا تحولات و همچنين مظهر اقتدار باشد/ رفع معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی اولویت نخست کشور است/دانشگاه باید در کنار علم آفرینی، کارآفرین هم باشد

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه می‌تواند مبدا تحولات و همچنين مظهر اقتدار باشد، اظهار داشت: دانشگاه نقش مهمی در علم، فرهنگ، جامعه پذیری نسل جوون، انضباط، قانون مداری و همچنين تجربه و مهارت بالا آموزی دارد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری حجت الاسلام و همچنين المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در آیین آغاز رسمی سال شمسي تحصیلی دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی و همچنين فناوری کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، با تبریک آغاز سال شمسي تحصیلی جدید به اساتید، دانشجویان و همچنين کارکنان دانشگاه‌ها گفت: این مراسم به عنوان احترام و همچنين کرنش در برابر علم، دانش، پژوهش و همچنين فناوری است و همچنين مخاطب این کرنش اساتید و همچنين دانشجویان عزیز ما خواهند بود.

رئیس جمهور از دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه کهن، قدیمی و همچنين برتر نام برد و همچنين بااشاره به جلسه اخیر دادگاه لاهه برای رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا افزود: در همین دادگاه اخیر لاهه برخی چهره‌ها، از همین دانشگاه تهران بودند و همچنين یکی از افرادی که به وکالت از ایران در آن هم جلسه سخن می گفت جزو همکلاسی‌های ما در دوران دانشجویی در دانشکده حقوق بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: دانشگاه همانطور که امام و پيشوا (ره) فرمود می‌تواند مبدأ تحولات باشد و همچنين دانشگاه می‌تواند مظهر اقتدار باشد همانگونه که مقام معظم رهبری بر آن هم تأکید کرد.

رئیس جمهور با اشاره به حضور و همچنين نقش آفرینی فارغ التحصیلان دانشگاهها در عمده مدیریت های جامعه، نقش دانشگاه را برای آینده جامعه و همچنين مدیریت آینده کشور بسیار مهم برشمرد و همچنين گفت: در صورتي که امروز نقصی از مدیران گرفته می‌مي شود و همچنين نقد واردی مطرح می‌مي شود، باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه هم هست چرا که اینها در همین مرکز تربیت شده اند و همچنين دانش آموخته اند.

دکتر روحانی واژگان دانشجو و همچنين استاد را دو واژه بسیار قشنگ، زیبا و همچنين غرور آفرین در دانشگاه ذکر کرد و همچنين با تاکید بر اهمیت نقش امید در موفقیت و همچنين توسعه روزافزون کشور اظهارداشت: علت موفقیت‌هایمان در حکومت یازدهم، کجا بود؟ از امید به آینده شروع شد و همچنين دیدگاه شهروندان و مردم شهر نسبت به آینده بود که جامعه ما را در مسیر جدیدی قرار داد.

رئیس جمهور افزود: در سال شمسي ۹۲ انتخاب شده بودم و همچنين ۲ ماه بعد بنا بود حکومت تشکیل دهیم به محض انتخاب قیمت دلار کاهش یافت، بازار آرام شد و همچنين امیدها افزایش یافت. در آن هم دوره ما هنوز کاری نکرده بودیم و همچنين حکومت فعالیت خود را آغاز نکرده بود ولي بايد توجه داشت شهروندان و مردم شهر به آینده بهتر، به تعامل بیشتر با جهان، آرامش بیشتر و همچنين فضای امن‌تر و همچنين نه امنیتی‌تر، امیدوار شده بودند.

وی افزود: هنرپیشه سینما، کارگردان و همچنين نویسنده کتاب همه امیدوار شده بودند و همچنين می‌دانستند که برای گرفتن مجوز خیلی معطل نمی‌شوند. دانشجو هم امیدوار شده بود زيرا و به درستي که می‌دانست از سال شمسي ۹۲، دیگر در ۱۶ آذر آزاد است و همچنين همه دانشگاه‌ها می‌توانند مراسم ۱۶ آذر داشته باشندو می‌توانند حرف بزنند و همچنين نقد کنند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: گاهی وقت‌ها ممکن است از لحاظ عاطفی پذیرش انتقاد برای انسان، زیاد سخت باشد. من هم وقتی در روزنامه ها و همچنين فضای مجازی، ۱۰ الی ۱۵ انتقاد می‌خوانم می‌گویم امروز بس است، کنار می‌گذارم. زيرا و به درستي که هم وقت بیشتر ندارم و همچنين هم نقد بیش از حد می‌تواند مفید نباشد ولي بايد توجه داشت نقد به مقدار و اندازه، هم مفید و همچنين هم مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است.

رییس جمهور گفت: یک مطلبی در بیان روایی داریم که ممکن است برای جامعه پهناور و بزرگ به نوع دیگری معنا کنیم و همچنين آن هم اینکه «در صورتي که کسی برادر مؤمنش را در فضای دوستانه دو نفری نصیحت بکند، به او زینت داده، و همچنين مشکلش را حل کرده است ولي بايد توجه داشت در صورتي که همین نقد را در یک جمع عمومی بگوید، نگران، ناخوش و غمگين و همچنين شرمسارش کرده است».در زندگی جمعی، خانوادگی، اجتماعی هم اینچنین است. در زمینه حکومت و همچنين حکومت هم می‌تواند تا حدودی صادق باشد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در حال حاظر اساتیدی در کشور داریم که از لحاظ اقتصادی، مقاله می‌نویسند، مصاحبه و همچنين نقد می‌کنند، عده‌ای از اساتید هم داریم که اصلاً ً‌ندیدم مصاحبه کنند و همچنين در روزنامه حرف بزنند ولی مرتب برای من نامه می‌نویسند. این تأثیرگذارتر است. استادی که در بحث اقتصادی نقد دارد، برای من مستقیم نامه می‌نویسد من هم به دقت می‌خوانم و همچنين پیام تشکر برایش می‌فرستم. می‌گویم نامه تو رسید، خواندم، متشکرم. یکی هم مصاحبه می‌کند آن هم را هم می‌شنوم، گاهی وقت‌ها نقد به مقدار و اندازه بسیار مفید است، نقد بیش از حد مثالش آن هم نمک است. نمک طعام به مقدار و اندازه باشد مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است، و همچنين اگرزیاد باشد، نمی‌مي شود غذا را خورد.

رییس جمهور با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید نقاد و همچنين پرسشگر باشند و همچنين باید حکومت را نقد کنند، تصریح کرد: هیچ تردیدی در این بحث وجود ندارد. البته خواهش من این است که این نقادی و همچنين پرسشگری با اطلاعات کافی باشد. فردا عده‌ای از اساتید اقتصادی را دعوت کردم رو در رو با آنها بنشینم و همچنين صحبت کنم. برخی از آنها به صورت نامه سرگشاده و همچنين بعضی‌ها به صورت نامه خصوصی برای من نامه نوشتند. حرف‌هایی دارم با آنها مستقیم مطرح می کنم.

دکتر روحانی افزود: وقتی موضوعی را نقد می‌کنیم، باید شرایط کشور را دقیقاً بدانیم. وقتی دستور ورزش به فردی می‌دهید، به سلامت و همچنين سن طرف هم نگاه می‌کنید، در چه سنی و همچنين شرایطی است به همه نمی‌مي شود یک ورژن و نسخه ورزش یکسانی داد. شرایط کشور، شرایط یکسانی نیست. ما باید در این شرایط ببینیم چه کار باید بکنیم و همچنين راه حل چیست؟ نه در یک شرایط ایده‌آل.

رییس جمهور با طرح این سوال که چه چیزی باعث شد در حکومت یازدهم پیشرفت کردیم و همچنين امید شهروندان و مردم شهر به آینده افزایش یافت؟ اظهارداشت: به نظر من کلید اصلی موفقیت حکومت یازدهم امید شهروندان و مردم شهر بود. شهروندان و مردم شهر فضا را روشن می‌دیدند و همچنين شاهد بودند که هر روز گره‌ای گشوده می‌مي شود. افضل اعمال امت، انتظار الفرج است و همچنين پیامبر فرمود بهترین عمل، امید به گشایش‌هاست. معنی عام انتظار فرج یعنی بدانیم گره‌ها باز می‌مي شود و همچنين بن‌بست‌ها از بین می‌رود. این انتظار فرج است. یعنی ما مرتب نسبت به آینده خودمان، امیدوار باشیم. در صورتي که انتظار یُسر باشد، خود این انتظار آسانی و همچنين یُسر را می‌آفریند و همچنين در صورتي که انتظار عُسر باشد، خودش عُسر می‌آفریند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در صورتي که یک پزشکی به مریض که می‌رسد به او بگوید، خیلی دیر آمدی، اوضاعت خیلی بد است و همچنين دعا کن. این مریض که کارش تمام است ولي بايد توجه داشت در صورتي که دکتر به آن هم مریض بگوید چرا ناخوش و غمگين هستی چیزی نیست، خیلی ها از این بیماری داشتند و همچنين نجات پیدا کردند، کمی سخت است ولي بايد توجه داشت بهتر می شوی و همچنين نگران نباش، من در کنارت هستم. حال این مریض اصلاً قبل از ورژن و نسخه، دارو و همچنين درمان ۲۰ قسمت و بخش خوب می‌مي شود. بعضی‌ها می‌گویند گفتار درمانی نکنید، ولی امید درمانی درست است. گفتار درمانی خیلی مؤثر نیست ولي بايد توجه داشت امید درمانی به طرف می‌گوید تو مشکلی نداری، تو زنده هستی و همچنين مشکلت حل می‌مي شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه “امروز در جامعه‌مان نیاز به تقویت امید به فردا داریم”، اظهارداشت: نمی‌خواهم بگویم امروز شهروندان و مردم شهر ما مشکل ندارند، تو ممکن است، قیمت اجناس را هر زمانی که به فروشگاه می‌روید چک کنید ولي بايد توجه داشت من به عنوان رئیس جمهور هر روز لیست قیمت اجناس را می‌بینم و همچنين می‌دانم وضع زندگی شهروندان و مردم شهر چگونه است مخصوصاً آنهایی که حقوق ثابت دارند. ولي بايد توجه داشت آیا ما باید در برابر معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين شرایط جدید تسلیم بشویم و همچنين یا باید به همدیگر امید بدهیم و همچنين به یکدیگر کمک کنیم.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ما از این دوره عبور خواهیم کرد، گفت: ولي بايد توجه داشت باید از این مسیر و همچنين برای رسیدن به آینده و همچنين روزهای بهتر، امیدوارانه و همچنين از ساده ترین و همچنين کم هزینه ترین راه عبور کنیم. ناامیدی و همچنين ناامید کردن معظلات و مسائل و مشکلات را حل نمی کند. یک وقتی ما می‌خواهیم ناديده گرفتن کنیم و همچنين بگوییم مشکلی نیست، این بد است و همچنين نباید مشکل را ناديده گرفتن کنیم. مشکل وجود دارد ولي بايد توجه داشت اینکه بگوییم مشکل حل نمی‌مي شود، این درست نیست. می‌خواهیم بگوییم آینده بدتر می‌مي شود، ممکن است آینده کوتاه‌مدت بدتر مي شود، ولی آینده بلندمدت حتماً بهتر می‌َمي شود، چرا بهتر نشود. چرا نتوانیم از معظلات و مسائل و مشکلات عبور کنیم؟

رئیس جمهور با طرح این پرسش که دلایل امیدوار کننده برای وضعیتی بهتر در آینده چیست؟، گفت: در تاریخ آمریکا طی ۴۰ سال شمسي قبل، کینه‌توزتر از تیم فعلی حکومت آمریکا نسبت به ایران، ایرانی، نظام جمهوری اسلامی شکل نگرفته بود.دشمنی ها بوده ولي بايد توجه داشت یک فرد يا شخص بوده و همچنين بقیه در دشمنی متوسط بودند ولي بايد توجه داشت در حال حاظر در کاخ سفید بدترین ها دور هم جمع شده اند.

دکتر روحانی با تشریح اهداف گردانندگان کاخ سفید علیه ایران اسلامی اظهار داشت: آنها کسب و کار خود را با یک جنگ روانی شروع کردند و همچنين جنگ اقتصادی به عنوان هدف میان‌مدت آنهاست. جنگ برای موضوع کارآمدی نظام، هدف سوم و همچنين مشروعیت‌زدایی از نظام هدف نهایی آنها است. آن هم تغییر رژیمی را که سخن می‌گویند با مشروعیت‌زدایی دنبال می کنند که این مشروعیت زدایی را با جنگ روانی، اقتصادی و همچنين موضوع کارآمدی پی می گیرند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران اسلامی و همچنين ملت پهناور و بزرگ ایران از همه این توطئه ها با وحدت، اتحاد و همچنين یکپارچگی عبور مي کند، گفت: در خیلی از جاها می‌توانیم آمریکا را شکست دهیم. یک کسی ممکن است بگوید چرا شعار می‌دهید و همچنين تو به عنوان یک کشور در حال رشد و همچنين توسعه چگونه می خواهید آمریکای ابرقدرت را با این همه نفوذ اقتصادی، سیاسی، نظامی و همچنين امنیتی در دنیا، شکست دهید؟

دکتر با طرح این پرسش که “آیا آمریکا به لحاظ سیاسی در برابر جمهوری اسلامی ایران در این چند ماه و همچنين طبق قضاوت های جهانی، شکست خورده یا پیروز بوده است؟ “، افزود: هیچ‌کس در دنیا به جز چند کشور معدود نیست که بگوید تصمیم آمریکا برای خروج از برجام، درست بوده است. حتی آنهایی که خیلی احتیاط می‌کنند اظهار تأسف می‌کنند، آنهایی که صریح‌تر حرف می‌زنند می‌گویند آمریکا اشتباه کرده و همچنين آنهایی که صریح‌تر حرف می‌زنند می‌گویند کار خلاف قانون انجام داده و همچنين علي رغم مقررات حرکت‌کرده است.

رئیس جمهور افزود: جلسه اخیر مجمع عمومی نهاد ملل و همچنين نطق‌ها و همچنين سخنرانی‌ها را دیدید و همچنين شنیدید. آقای ترامپ حتی برای ضربه زدن به ایران و همچنين تایید سیاستهایش، جلسه شورای امنیت را به ریاست خود برگزار کرد ولي بايد توجه داشت چه پاسخی دریافت کرد. همه ۱۴ عضو دیگر در شورای امنیت نهاد ملل از برجام تعریف کردند.

رییس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: آقایی که به اصطلاح و همچنين به ظاهر میزبان نهاد ملل است و همچنين به همه سرانی که می‌خواهند وارد نیویورک بشوند، ویزا می‌دهد و همچنين رئیس دوره‌ای شورای امنیت هم است، ولي بايد توجه داشت دست خالی از شورای امنیت بیرون می‌آید و همچنين نتوانست به نتیجه برسد. چرا؟ حقانیت ما در این مسأله و همچنين تدبیر ما در این مسأله ما را پیروز کرده است.

دکتر روحانی گفت: روزی که آمریکا از برجام خارج شده بود، توقع آمریکایی‌ها این بود که یک ساعت بعد یا حداکثر فردا صبح به وقت خودمان ما هم اعلام کنیم که از برجام خارج می شویم. نتیجه چه می‌شد؟ بلافاصله پرونده به شورای امنیت برمی‌گشت. تحریم بین‌المللی علیه ما شروع می‌شد، همه قطعنامه‌ها علیه ایران سر جای اول خودش برمی‌گشت و همچنين ما در دنیا تنها می‌شدیم و همچنين همه طرفدار آمریکا می‌شدند.ولي بايد توجه داشت نظام جمهوری اسلامی ایران تدبیر کرد و همچنين عجله نکرد. بدون عجله و همچنين بدون دستپاچگی گفت من مهلت چند هفته‌ای می‌دهم ببینم بقیه چه می‌کنند آن هم چند هفته تا حالا هنوز ادامه دارد. ضرر کردیم؟ هر وقت بخواهیم از برجام خارج شویم، خارج می‌شویم. این مشکلی ندارد. خارج شدن مثل خراب کردن یک دیوار است به راحتی می‌مي شود خرابش کرد، ساختن سخت است. خراب کردن مشکل ندارد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: می‌گویند چرا از برجام خارج نشدید در حالیکه برای خروج مشکلی وجود ندارد. هر وقت می‌قدرت از آن هم خارج شد ولي بايد توجه داشت اینکه منفعت تو و همچنين منفعت کشور در کدام است مهم است. ماندن یا نماندن برجام مهم نیست منافع ملی، امنیت ملی و همچنين مصالح ملی مهم است.

رییس جمهور با بیان اینکه در شرایط کنونی از لحاظ سیاسی ما پیروزیم یا آمریکا؟، اظهارداشت: از لحاظ سیاست خارجی قطعاً ایران پیروز این ماجرا و همچنين آمریکا شکست‌خورده این ماجراست و همچنين فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نمی‌کنم هیچکس در این مسأله تردید داشته باشد. همه می‌دانند آمریکا از لحاظ حقوقی، سیاسی و همچنين زیرپاگذاشتن تعهدات بین‌المللی، حتماً دچار شکست شده است و همچنين ما موفقیت و همچنين پیروزی به دست آوردیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه از لحاظ حقوقی چه کسی در این ماجرا پیروز است؟، گفت: ما همیشه افتخار می‌کردیم که در دوران مرحوم دکتر مصدق، انگلیس از ما در لاهه شکایت کرد و همچنين تیم دکتر مصدق رفتند آنجا بگویند این دادگاه برای رسیدگی به این موضوع صلاحیت ندارد و همچنين دادگاه در نهایت در مسأله صلاحیت به نفع ایران رأی داد و همچنين گفت من صلاحیت ندارم زیرا یک طرف حکومت است و همچنين یک طرف شرکت است و همچنين من نمی‌توانم وارد این موضوع شوم. البته توصیه‌های اجرایی کرد که به ضرر ما بود.

رییس جمهور اضافه کرد: ولي بايد توجه داشت امروز ایران شکایت کرد و همچنين ما شاکی بودیم و همچنين ما وارد شدیم نه اینکه آمریکا شکایت کرده باشد. ما شکایت کردیم و همچنين در نهایت، هم در صلاحیت پیروز شدیم و همچنين هم در اجرای موقت، موفق شدیم. دو موفقیت پهناور و بزرگ در دادگاه لاهه به دست آوریدم به دست چه کسی؟ به دست تحصیلکرده‌های همین دانشگاه تهران. به دست حقوق‌دانان و همچنين دیپلمات‌های خودمان.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: البته یک موفقیت دیگر هم در دادگاه عالی رم برای اموالمان به دست آوردیم. امیدواریم موفقیت‌های دیگر هم در دادگاه‌های بین‌المللی دیگر داشته باشیم. حالا ما موفقیم یا آمریکا؟ البته ما موفق هستیم ولي بايد توجه داشت آیا در عین حال ما مشکل نداریم؟ چرا مشکل داریم. مشکل ما از اینجا ناشی می‌مي شود که آمریکا بر خلاف توافق و همچنين علي رغم معاهده‌اش و همچنين علي رغم مصوبات شورای امنیت نهاد ملل از یک توافق چندجانبه، بی‌دلیل خارج شده است. در اینجا حکم کیست؟ حکم، دبیرخانه نهاد ملل است و همچنين از آن هم بالاتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. این دو حکم هر دو می‌گویند حق با ایران است و همچنين آمریکا اشتباه کرده است.

رییس جمهور تاکید کرد: پس ما از لحاظ سیاسی، از لحاظ نهادهای بین‌المللی، از لحاظ حقوقی و همچنين انظار و افکار عمومی موفق شدیم، حتی در خود آمریکا نیز برای حکومت آمریکا این یک پیروزی نیست ولي بايد توجه داشت از لحاظ روانی و همچنين اقتصادی آمریکا وارد عمل شده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: امروز بر اثر قوانین ظالمانه آمریکا سرنوشت شرکت‌های اروپایی این است که آنهایی که با ما کار می‌کنند در صورتي که ادامه کار را قطع کنند، توسط دادگاه اروپا جریمه می‌شوند و همچنين در صورتي که بر اساس توافق ادامه همکاری دهند، توسط آمریکا جریمه می‌شوند و همچنين چنین مقوله‌ای در تاریخ روابط اتحادیه اروپا و همچنين آمریکا نبوده است.

دکتر روحانی با اشاره به دیدارهای خود با اکثر بزرگان و رهبران اروپا در سفر نیویورک، گفت: یک نخست‌وزیر کشور مهم اروپایی به من گفت در صورتي که ۵ سال شمسي پیش به من می‌گفتند روزی پیش می‌آید که در دعوا بین ایران و همچنين آمریکا، اتحادیه اروپا به طرف ایران می آید، می‌گفتم از محالات تاریخ است چراکه ما متحد آمریکا هستیم و همچنين امنیت و همچنين اقتصاد ما با آمریکا گره خورده و همچنين امکان ندارد در صورتي که روزی ایران و همچنين آمریکا رو در روی هم قرار بگیرند پشت سر ایران برویم.

رئیس جمهور ادامه داد: این مسأله‌ای که به ذهن غیرممکن می‌آمد، امروز ممکن شده و همچنين اتحادیه اروپا در برابر آمریکا ایستاده است و همچنين درست روز قبل اینکه ترامپ می‌خواهد علیه ایران جلسه شورای امنیت را برگزار کند، اتحادیه اروپا، چین و همچنين روسیه علیه آمریکا جلسه تشکیل می‌دهند و همچنين این حادثه، حادثه کمی نیست.

دکتر روحانی با بیان اینکه صدا و همچنين سیما و همچنين دانشگاهیان کشور باید این موفقیت ها را برای شهروندان و مردم شهر توضیح دهند، اظهار داشت: حادثه بزرگی از لحاظ سیاسی در دنیا اتفاق افتاده است؛ ممکن است بگویید اروپایی‌ها نمی‌توانند شرکت‌های خودشان را راضی کنند. این ممکن است، ولي بايد توجه داشت حکومت‌ها همه پشت سر ایران خواهند بود. گاهی هم ما حریف شرکت‌های خودمان نمی‌شویم. نه شرکت‌های خصوصی، گاهی حریف شرکت‌های دولتی هم نمی‌شویم.

رئیس جمهور ادامه داد: در دنیای امروز آن هم هم در اروپا که اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌ها و همچنين بانک‌های آنان خصوصی بوده و همچنين بسیاری از آمریکایی‌ها در آن هم سهام دارند، اینطور نیست در صورتي که حکومت یک تصمیمی گرفت به راحتی بتوانند بروند پشت سر آمریکا؛ شرکت سود و همچنين زیان و همچنين منافع خودش را حساب می‌کند.

دکتر روحانی با بیان اینکه ما در بسیاری از قدم‌ها موفق بودیم و همچنين چرا نباید نسبت به آینده امیدوار باشیم؟ گفت: این اشکال روزنامه‌ها و همچنين یا فضای مجازی یا صدا و همچنين سیمای ما است که وقتی شرکتی بعد از برجام به ایران می‌آید می‌گویند اصلاً خبری نیست و همچنين کسی نیامده است. در صورتی که ۹ شرکت آمده است ولي بايد توجه داشت حالا که دارند خارج می‌شوند هر روز می‌شمارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مشکلاتی برای ما از لحاظ اقتصادی خواهد بود، خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه معظلات و مسائل و مشکلات فشار به شهروندان و مردم شهر وارد می‌کند، می‌توانیم بهترین راه‌حل را برایش پیدا کنیم و همچنين این حکومت نیست که بهترین راه‌حل را پیدا کند؛ این همه ما هستیم که باید بهترین راه‌حل را پیدا کنیم.

دکتر روحانی افزود: من به تا حال چندین نامه اساتید دانشگاه را خواندم. خیلی نتوانستم بهره بري و استفاده کنم آنچه که آنها می‌گویند و همچنين با آنچه ما داریم انجام می‌دهیم چه جور می‌مي شود. یک بار هم در ماه رمضان رو در رو با آنها نشستیم و همچنين با هم صحبت کردیم. ما از دانشگاه انتظار بیشتر و همچنين بالاتر داریم.

رئیس جمهور تاکید کرد: دانشگاه باید حکومت را برای خودش بداند چراکه حکومت برای شهروندان و مردم شهر است و همچنين این شهروندان و مردم شهر و همچنين دانشگاهیان به آن هم رأی دادند. همه ما پای صندوق رفتیم و همچنين تو دانشگاهیان در همه انتخابات نقش بسیار ارزشمند و همچنين والایی داشتید. مهم نیست طرفدار کدام نامزد بودید. اصل حضور شهروندان و مردم شهر و همچنين تشویق تو است.

دکتر روحانی اظهار داشت: در صورتي که دانشگاه در انتخابات نیاید اصلاً انتخابات گرم نمی‌مي شود. دانشجو و همچنين دانشگاهیان خواهند بود که حضور پیدا می‌کنند و همچنين نقش خودشان را ایفا می‌کنند.

وی در ادامه با تشکر و همچنين قدردانی از همه دانشگاهیان برای همه انتخابات‌هایی که تا امروز برگزار شده بویژه در اردیبهشت ۹۶ که کار بسیار مهم و همچنين بزرگی را انجام دادند، اظهارداشت: حکومت برای تو است. همه باید به هم کمک کنیم. چگونه می‌توانیم راه بهتری برای حل معظلات و مسائل و مشکلات پیدا کنیم؟ در این راستا به عنوان حکومت گفتیم تمام کالاهای اساسی مورد نیاز و همچنين ضروری شهروندان و مردم شهر که یک مقدار بازتر هم در نظر گرفتیم و همچنين ۲۵ قلم کالا را شامل شد، به حد نیاز جامعه با ارز ثابت ۴۲۰۰ تومانی در اختیار شهروندان و مردم شهر قرار می‌دهیم. این اراده حکومت است و همچنين اجرا کرده است و همچنين عمل می‌کند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: تقریباً حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیارد دلار تا آخر سال شمسي احتمالاً در این زمینه هزینه خواهیم کرد. ما این را تعهد کردیم و همچنين خواهیم داد. حالا در اینکه چگونه این ارز می‌آید و همچنين چگونه تبدیل به کالا می‌مي شود و همچنين چگونه توزیع و همچنين دست مصرف‌کننده می‌رسد. همه باید به هم کمک کنیم، حکومت به تنهایی قادر نیست در این راه همه گره‌ها را باز کند و همچنين همه باید دست به دست هم دهیم.

دکتر روحانی افزود: در صورتي که بنا باشد با یک شایعه در فضای مجازی که بگویند فلان جنس کم شده است. جنسی که آماده کردیم تا به روش طبیعی شهروندان و مردم شهر در یک ماه آنرا بخرند در صورتي که آن هم جنس را در دو روز خریدند خوب ۲۸ روز آن هم قفسه خالی می‌ماند. دائم دوربین عکس می‌گیرد و همچنين می‌گوید قفسه خالی است. خوب این برای یک ماه بوده که سه روزه خالی شده است که باید دوباره تولید و همچنين توزیع مي شود. چه کسی این کار را کرده است؟ مشکل از حکومت است؟ مشکل از شهروندان و مردم شهر است؟ یا مشکل از توطئه بیگانه است؟ در اینجا نمی‌خواهم بگویم چه کسانی چه درصدی در معظلات و مسائل و مشکلات نقش دارند. ما باید این مشکل را حل کنیم و همچنين باید دست به دست هم بدهیم و همچنين تو دانشگاهیان باید در خط مقدم باشید.

دکتر روحانی گفت: حکومت اعلام کرده برای نیازهای ضروری جامعه غیر از کالاهای اساسی در سامانه‌ای به نام نیما که در آن هم خرید و همچنين فروش و همچنين عرضه و همچنين تقاضا انجام می مي شود، ارز را حدود ۷ هزار ۵۰۰ تومان تأمین می‌کند و همچنين این کار را انجام می‌دهیم.

رییس جمهور اضافه کرد: البته نیازمندی‌های دیگری هم ممکن است به حق یا ناحق وجود داشته باشد، مانند ارز مسافر یا درمان بیمار در خارج از کشور و همچنين یا اصلاً خرید آپارتمان در فلان کشور، ولي بايد توجه داشت تشخیص اینکه نیت طرف مقابل چیست و همچنين درخواست اش چقدر به حق و همچنين بجا می باشد آسان نیست ولي بايد توجه داشت در شرایط کنونی کشور راه حل معظلات و مسائل و مشکلات کمک به همدیگر است راهش این است که در کنار هم قرار بگیریم و همچنين به هم کمک کنیم و همچنين در رأس این موضوع دانشجویان عزیز، دانشگاه ها و همچنين اساتید خواهند بود.

دکتر روحانی رفع معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی را اولویت نخست کشور دانست و همچنين گفت: باید این معظلات و مسائل و مشکلات را با آرامش و همچنين امید بیشتر حل کنیم. در صورتي که در ذهن کسی این باشد که حکومت که می‌گوید کالاهای اساسی را تأمین می‌کنم از کجا معلوم که دقیق بگوید و همچنين ۳ ماه الی ۵ ماه بعد چیز دیگری نگوید، در صورتي که این شبهه در ذهن من آمد و همچنين در صورتي که دشمنان ما آمدند این شبهه را ایجاد کردند که آقا وضع خیلی بد می‌مي شود و همچنين مشکل می‌مي شود و همچنين یک روز ناجوری به نام ۱۳ آبان پیش روی ما است، حالا من بیایم بگویم که آقا روز ۱۳ آبان هیچ تأثیری نخواهد گذاشت. آمریکا هر کاری خواسته علیه ما انجام داده است نه قبل از ۱۳ آبان قبل از ۱۳ مهر انجام داده و همچنين همه کارها را کرده است. چیزی به نام ۱۳ آبانی نیست که شهروندان و مردم شهر را نگران بکند و همچنين همه اش تبلیغات است.

رئیس جمهور در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم همواره به دنبال توسعه فضای باز مجازی در راستای تقویت دانشگاه و همچنين علم بوده است، گفت: در دنیای امروز علم و همچنين پیشرفت علمی بدون آشنایی به فن دیجیتال ممکن نیست و همچنين باید زیرساخت آن هم توسط حکومت بیشتر فراهم شده و همچنين همه سواد فناورانه‌اش را یاد بگیریم.

دکتر روحانی افزود: امروز در کشورهای اروپایی، دانشجوی رده تحصیلات تکمیلی بدون گذراندن دو آزمون نمی‌تواند در هیچ دانشگاهی وارد مي شود؛ اول باید مسلط به فضای مجازی باشد و همچنين بتواند از این وسیله خوب بهره بري و استفاده کند و همچنين دوم باید شیوه تحقیق را بداند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز در کشور برای بعضی از امتحانات باید دانشجو زبان انگلیسی و همچنين یا یک زبان خارجی دیگر را امتحان بدهد و همچنين اشکالی هم بر آن هم وارد نیست، اظهار داشت: ولي بايد توجه داشت از زبان مهم‌تر به نظر من سواد فناورانه برای فضای مجازی است و همچنين این شرط اصلی نه برای فارغ‌التحصیل شدن بلکه برای وارد شدن به کارشناسی ارشد و همچنين دکتری است.

دکتر روحانی با اشاره به پیشرفت ها، توسعه و همچنين تقویت تسهیلات و همچنين زیرساخت‌ها در فضای مجازی و همچنين کمک به رفاه و همچنين کسب و همچنين کار و همچنين زندگی شهروندان و مردم شهر، افزود: فضای مجازی شمشیر دو لبه است و همچنين امروز می بینیم که برخی از شایعات چگونه در همین فضای مجازی فربه و همچنين پهناور و بزرگ می‌مي شود و همچنين همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پس باید در این شرایط حواس مان را جمع کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: باید از امکانات‌مان به بهترین وجه بهره بري و استفاده کنیم. اینکه گفته شد دانشگاه کوتاه‌ترین راه و همچنين راه مستقیم است، درست است. علم و همچنين دانش، راه کوتاه و همچنين مستقیم را به ما نشان می‌دهد؛ باید از این فضا و همچنين از این امکانات بهره بري و استفاده کنیم و همچنين بتوانیم تحولی در مسایل اقتصادی و همچنين زندگی شهروندان و مردم شهر بوجود بیاوریم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در مسأله معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی، ما آغازگر و همچنين مقصر این جنگ نبودیم، گفت: در صورتي که این حکومت در این مقطع سر کار نبود، همین حادثه و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات منتها به دست خودمان رخ می داد و همچنين به جای اینکه ما با آمریکا مواجه باشیم، با جهان مواجه می‌شدیم. یک کار سیاسی دقیق و همچنين عمیقی به خوبی انجام گرفته است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برخی مطرح می کنند که این معظلات و مسائل و مشکلات به مدیریت مرتبط می‌مي شود یا به تحریم، ادامه داد: مگر همه اینهایی که امروز مدیر خواهند بود، در حکومت یازدهم مدیر نبودند. شهادت می‌دهم راه حکومت دوازدهم آن هم راه حکومت یازدهم است. چرا در حکومت یازدهم مشکل نداشتیم و همچنين در حکومت دوازدهم مشکل پیدا کردیم.

دکتر روحان افزود: تو می‌گویید مدیریت عوض شده است. به نظر من مدیرهایی که عوض کردیم در صورتي که از مدیر قبلی قوی‌تر نبوده مثل مدیر قبلی بوده است. این را نمی‌پذیرم. نمی‌خواهم بگویم ما اشکال و همچنين نقد نداریم. حتماً مشکل و همچنين نقد داریم و همچنين حتماً ممکن است جایی اشتباه کرده باشیم ولي بايد توجه داشت مشکل اصلی چیست؟ مشکل اصلی یکی فشار تحریم است، دوم فشار روانی است. این دو تا وارد شده است و همچنين تأثیرگذار شده است.

رئیس جمهور بابیان اینکه در صورتي که همه شهروندان و مردم شهر کمک می‌کردیم اینگونه نمی‌شد، خاطرنشان کرد: در صورتي که ارز ۴,۲۰۰ تومان برای واردات جنس به کسی دادیم تا در بازار ارزان بفروشد و همچنين تقلب نمی‌کرد ما شرایط دیگری داشتیم. یک عده مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده گر و همچنين افرادی که منافع شخصی‌شان را بر کشور، نظام و همچنين شهروندان و مردم شهر و همچنين ملت ترجیح می‌دهند متأسفانه داریم.

دکتر روحانی ادامه داد: در بسیاری از طرح‌هایی که داریم ممکن است مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده و همچنين رانت بوجود بیاید و همچنين ناچاریم آن هم طرح را عوض کنیم و همچنين بخاطر همین است که وقتی می‌بینیم با مشکلی مواجه می‌شویم ناچاریم اصلاح کنیم و همچنين بخشنامه جدید بدهیم.

رییس جمهور افزود: تو مسیری انتخاب کردید یک دفعه یک درنده‌ای به قافله می‌زند و همچنين ناچارید راه را کج کنید. آن هم درنده است که به تو فشار می‌آورد والا آن هم راه را تو می‌رفتید. در این شرایطی که هستیم در صورتي که امید را در جامعه ایجاد کنیم و همچنين در صورتي که دست به دست هم بدهیم، ما از این معظلات و مسائل و مشکلات عبور خواهیم کرد ضمن اینکه این شرایط می‌تواند در بعضی از جهات برای ما فرصت هم باشد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در حکومت یازدهم شرایطی بود که تولیدگر تولید می‌کرد و همچنين هیچ‌کس نمی‌خرید، همه انبارها پر از کالا بود و همچنين ناچار شده بودیم به شهروندان و مردم شهر وام بدهیم تا بروند جنس بخرند زيرا و به درستي که تمام تولید ما بخاطر کاهش تقاضا مانده بود و همچنين در حال حاظر در بسیاری از قسمت و بخش ها وضعیت برعکس است. یعنی چیزی در انبار کارخانه نمی‌ماند و همچنين بلافاصله فروش می‌رود. پس تولید حرکت پیدا کرده و همچنين البته تولید مشکلاتی هم پیدا کرده است.

رییس جمهور گفت: امروز شرایط در صادرات بهتر شده است به گونه‌ای که حتی بعضی از کالاهایی را می‌خواهیم نگذاریم صادر بشود، بخاطر تفاوت قیمت دلار صادر می‌مي شود و همچنين بسیاری از کالاهایی که نمی‌خواهیم صادر مي شود از مرز قاچاق خارج می‌مي شود. کوله‌بری معکوس شده است. کوله بر از آن هم طرف جنس به این طرف می‌آورد حالا کوله بر از این طرف به آن هم طرف می‌برد. ما مسایل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات جدیدی داریم ولي بايد توجه داشت در عین حال فرصت‌های جدیدی هم داریم.

دکتر روحانی با اشاره به درخواست خود از دانشگاهها اظهارداشت: امروز در این شرایط خاص اقتصادی‌، بعضی از گره‌هایی که در اقتصاد وجود دارد را تو می‌توانید حل کنید. این ممکن است در داروسازی، در صنعت نساجی و همچنين یا در صنعت فولاد باشد در همه مواردی که برخی از مواد و همچنين برخی از قطعات را ناچاریم از خارج بیاوریم را می قدرت در داخل تولید کرد.لذا باید جهت بدهیم که کارشناسی‌های ارشد و همچنين دکتری دانشگاهها به این مسیر بروند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: اساساً دانشگاه ها باید در رشته‌هایی که خیلی نیاز نداریم، پا را عقب بکشند، یعنی دانشگاه در رشته‌هایی که خودکفا هستیم و همچنين به مقدار و اندازه کافی فارغ التحصیل داریم نباید دانشجو بپذیرد. در بعضی از رشته‌هایی که کم داریم باید سرمایه‌گذاری کنیم. می‌گویند دانشجو چرا بیکار است این تقصیر همه ماست تقصیر حکومت و همچنين دانشگاه است. همه باید دست به دست هم بدهیم.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه دانشگاه تنها و فقط علم‌آفرین نیست و همچنين دانشگاه باید کارآفرین هم باشد، اظهارداشت: دانشگاه باید هم علم‌آموز و همچنين هم تجربه و مهارت بالا‌آموز باشد. خلاقیت باید بوجود بیاورد والا این نیست که مغز دانشجو تبدیل مي شود، به یک حافظه کامپیوتری برای مسایلی که استاد در سر کلاس گفته و همچنين این را نگه دارد. یک زمانی هم که خسته می‌مي شود. اتوماتیک پاک می‌مي شود و همچنين از دستش می‌رود. دانشگاه برای این بوده که دانشجو خلاق مي شود و همچنين خلاقیت و همچنين تجربه و مهارت بالا هیچ گاه از بین نمی‌رود.

رییس جمهور تصریح کرد: مهم این است که دانشجو را چگونه تربیت کنیم که به یک انسان فرهیخته، کاربلد با تجربه و مهارت بالا و همچنين مسئول تبدیل بشود. مغز پر علم چه خاصیتی دارد علمی خوب است که با رفتار و همچنين اخلاق و همچنين کار توأم مي شود.

دکتر روحانی افزود: سال شمسي آخر دانشگاه یکسری واحدهای ما آموزش در دادگاه‌ها بود. جديد و تو و تازه آن هم وقت فهمیدیم این دروسی که در دانشگاه یاد گرفتیم دادگاه عالم دیگری است. یعنی این همه درس که یاد گرفتیم آنجا نمی‌مي شود اجرا کرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: در واحدهایی که به عنوان کارآموزی در همه دوره‌های دادگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف می‌رفتیم و همچنين آموزش می‌دیدیم، معلوم می‌شد که بین دانش و همچنين عمل ما چقدر فاصله است. ما باید کاری کنیم که هم معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم و همچنين هم در رشته‌هایی که نیاز است دانشجو بپذیریم.

دکتر روحانی با بیان اینکه تعبیر آموزش رایگان نسبت به آموزش و همچنين پرورش و همچنين تربیت بدنی در قانون اساسی است و همچنين نسبت به آموزش عالی، تسهیل و همچنين تأمین آموزش عالی بیان شده است، گفت: هرچند که لحن قانون اساسی متغاير و متفاوت است ولي بايد توجه داشت آموزش رایگان اشکال ندارد، خیلی هم خوب است و همچنين در بحث علم و همچنين دانش هر چه کمک کنیم، درست است؛ ولي بايد توجه داشت لااقل پول ملت را در جایی که ملت نیاز دارد صرف کنیم و همچنين شهروندان و مردم شهر باید راضی باشند.

رئیس جمهور اظهار داشت: در صورتي که در رشته‌ای این همه دانشجو بیاوریم، هم خودشان در رشته‌ای که درس خواندند گرفتار می‌شوند و همچنين کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل پیدا نمی‌کنند و همچنين هم معلوم نیست آن هم پولی که حکومت خرج کرده، چه مقدارش مجاز بوده است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه دانشگاه، صنعت، تولید و همچنين فناوری باید در کنار هم قرار داشته باشند، گفت: باید پارک‌های علمی و همچنين فناوری با دانشگاه‌ها مرتبط باشند. در صورتي که این ارتباط را برقرار کردیم و همچنين به دانشگاه‌ها استقلال دادیم موفق خواهیم بود. هر چه ما از استقلال و همچنين آزادی دانشگاه بکاهیم، ضرر کردیم. بدون آزادی، علم و همچنين پژوهش امکان پذیر نیست چراکه علم چارچوب نمی‌شناسد.

رئیس جمهور با بیان اینکه گروه و حزب چارچوب، شعار و همچنين تشکیلات دارد و همچنين برای همین نباید دانشگاه مرکز فعالیت احزاب باشد، خاطرنشان کرد: دانشگاه باید ضمن اینکه به علوم سیاسی و همچنين مسایل اجتماعی توجه کند، مرکز علم، پژوهش و همچنين تحقیق است. اشکال ندارد دانشجو و همچنين دانشگاه کمک کند به احزاب و همچنين حتی عضو حزبی باشد. ولي بايد توجه داشت مکان دانشگاه برای این کار نیست؛ علم نگاه چپ چپ و همچنين چارچوب ندارد. علم باز است و همچنين هر چه تو یاد بگیرید باز کم است و همچنين به یک معنا همه ما تا آخر عمر طلبه و همچنين دانشجو هستیم و همچنين باید بیاموزیم از گهواره تا گور. همه‌اش باید بیاموزیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه یکی از کارهای حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم این بود که در راستای افزایش تسهیل در تأمین آموزش عالی به گونه ای اقدام کند تا هر که می‌خواهد در رشته‌ها و همچنين مقاطع متنوع و گوناگون و مختلف درس بخواند با اصول متعدد مواجه نشود، خاطرنشان کرد: حکومت در شهریور امسال لایحه‌ای را تصویب کرد و همچنين به مجلس فرستاد که مطابق آن هم اساس سنجش‌ها و همچنين ورودی‌ها در همه مقاطع جز مسایل علمی چیز دیگری نخواهد بود.

رئیس جمهور افزود: در حال حاظر در چند موضوع استثناء قائل شده ایم و همچنين گفتیم کسی که در جرایم سنگینی مثل جرایم نهاد یافته، قاچاق انسان، تروریسم، جاسوسی، و همچنين جرایمی که تبعات اجتماعی در احکام دادگاه‌ها دارد تا زمانی که تبعات اجتماعی دارد، از تحصیلات تکمیلی محروم بشوند ولی غیر این مورد همه باید آزاد باشند و همچنين تمام قوانین و همچنين مقررات غیر از این را ملغی اعلام کردیم و همچنين امیدواریم در مجلس و همچنين شورای نگهبان هم تصویب بشود.

رئیس جمهور افزود: این یک تحول پهناور و بزرگ، در دانشگاه‌های کشور است. بنابراین شرایط سهلی را برای وارد شدن دانشجویان در مقاطع متنوع و گوناگون و مختلف با این لایحه ایجاد کردیم که کمتر دیدم که راجع به این لایحه در رسانه‌های ما یا حتی دانشگاهی‌ها حرف بزنند.

دکتر روحانی ادامه داد: این لایحه مهم‌ترین لایحه ای است که حکومت دوازدهم برای دانشجویان و همچنين دانشگاه‌ها داده است و همچنين این به معنای آن هم است که ما فضا را باز کنیم و همچنين همانطور که وعده ما به ملت، دانشجو و همچنين اساتید بوده، دانشگاه امن می‌خواهیم و همچنين دانشگاه امنیتی نمی‌خواهیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما دانشگاهی قانونمند، با انضباط و همچنين نظم می‌خواهیم؛ دانشگاه حزبی و همچنين جناحی نمی‌خواهیم؛ دانشگاه ما باید از این قیود آزاد باشد؛ دانشگاه محل علم، تحقیق، پژوهش و همچنين نقادی و همچنين پرسشگری و همچنين البته محل پاسخ به بسیاری از سوالات است؛ البته در صورتي که بگوییم دانشگاه باید به همه سوالات پاسخ بدهد، شاید محال باشد ولی ان شاء الله دانشگاه به اکثر سوالات پاسخ می‌دهد؛ دوستان نصیحتی کردند و همچنين گفتند ارتباط حکومت با دانشگاه، رئیس جمهور با دانشگاه، باید بیشتر باشد این حرف به حق و همچنين درست است و همچنين امیدواریم خداوند تبارک و تعالي به ما توفیق بدهد تا عامل به این نصیحت باشیم.

رئیس جمهور در این مراسم از برگزیدگان آزمون سراسری سال شمسي ۹۷ دانشگاه ها و همچنين مراکز آموزش عالی، در گروههای آزمایشی ریاضی و همچنين فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و همچنين زبان های خارجی تقدیر کرد.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

 

دانشگاه می تواند مبدا تحولات و همچنين مظهر اقتدار باشد/ رفع معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی اولویت نخست کشور است/دانشگاه باید در کنار علم آفرینی، کارآفرین هم باشد در تاریخ ۲۲ July 1397 | 1:21 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *