دانش و همچنين فناوری و همچنين نوآوری، مهم ترین عامل تأثیرگذار بر رشد و همچنين توسعه کشور است – شریف

دانش و همچنين فناوری و همچنين نوآوری، مهم ترین عامل تأثیرگذار بر رشد و همچنين توسعه کشور است – شریف

به نقل از شریف: دانش و همچنين فناوری و همچنين نوآوری، مهم ترین عامل تأثیرگذار بر رشد و همچنين توسعه کشور است

دکترفرهاد دژ‌پسند، رئیس مرکز پژوهش‌های توسعه و همچنين آینده‌نگری نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه گفت: بر اساس نظریات رشد درون‌زا، دانش و همچنين فناوری و همچنين نوآوری مهم ترین عامل تأثیرگذار بر رشد و همچنين توسعه کشور است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتردژ‌پسند رئیس مرکز پژوهش‌های توسعه و همچنين آینده‌نگری نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه در هم‌اندیشی نقش‌آفرینی پژوهش و همچنين فناوری در اقتصاد ملی که در پژوهشگاه پلیمر و همچنين پتروشیمی ایران برگزار شد، با تاکید بر اینکه باید کارکرد پژوهش و همچنين نوآوری را در توسعه کشور به محققان این قسمت و بخش واگذار کنیم، اظهارداشت: در این خصوص نباید با نگرش به منابع مالی با این موضوع برخورد کرد زیرا این منابع هزینه‌ای محسوب نمی مي شود.
دکتردژ‌پسند افزود: رشد اقتصادی، اشتغال و همچنين روان‌پذیری دغدغه‌های اصلی و همچنين فعلی کشور است و همچنين با آنکه سهم یک درصدی و همچنين دو درصدی از جغرافیا و همچنين تولید علم دنیا را در اختیار داریم، با بهره بري و استفاده از امکانات موجود و همچنين نفت باید ۷ قسمت و بخش اقتصاد دنیا را در اختیار داشته باشیم در حالی که با این امر فاصله زیادی داریم.
وی گفت: به عنوان مثال مالزی در سه برنامه جذاب و جالب و خوب توسعه خود توانسته میزان بهره‌وری در کشورش را ۴ برابر کند ولي بايد توجه داشت متأسفانه در ایران سهمی به امر پژوهش برای افزایش بهره‌وری اختصاص پیدا نکرده است.
وی افزود: باید با توجه به تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان به دنبال اقتصادی درون‌نگر و همچنين برون‌افزا با احتساب و همچنين به کار گیری تمام راه کارهای آن هم باشیم.
دکتر دژ پسند تأکید کرد: تأسیس خوشه‌های صنعتی با آنکه از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های چهارم توسعه است ولي بايد توجه داشت دستاوردهای فعلی و همچنين اقدامات در این خصوص بسیار کم است و همچنين نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های نوآوری و همچنين اشتغال را تکمیل کنیم.
وی با بیان اینکه حکومت باید بسته‌ای را برای هماهنگی شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنين بازار تهیه و همچنين زمینه‌های اجرای آن هم را فراهم کند، گفت: مخارج تحقیق و همچنين توسعه در سال شمسي ۲۰۱۲، به حدود ۰.۳ قسمت و بخش کاهش پیدا کرده است و همچنين از این میزان بیشترین سهم مرتبط به قسمت و بخش دولتی و همچنين دانشگاهی است.
رئیس مرکز پژوهش‌های توسعه و همچنين آینده‌نگری نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه گفت: بانک جهانی اعلام کرده که اشتغال پژوهشگران در ایران به ازای هر یک میلیون فرد يا شخص حدود ۶۷۱ فرد يا شخص است که نشان از سهم کمتر یک دهم درصدی اشتغال در قسمت و بخش پژوهش دارد در حالی که این شاخص در اروپا حدود ۱۰ قسمت و بخش است.
وی گفت: در اقتصاد دولتی چین سهم قسمت و بخش تحقیق و همچنين توسعه در شرکت‌های برتر ۱۵.۸ قسمت و بخش است ولی در ایران این رقم ۵۸ قسمت و بخش است در حالی که این شاخص در ترکیه ۹.۷ قسمت و بخش است.
دکتردژپسند خاطرنشان کرد: باید مسیر را به سمتی هدایت کنیم که سهم تولید ناخالص ملی در بنگاه‌ها را افزایش داده و همچنين قسمت و بخش خصوصی فعال‌تر شوند ضمن اینکه تأمین مالی از طریق حکومت تنها راهکار نیست و همچنين باید قسمت و بخش خصوصی فعال‌تر از قبل مي شود.
س.س ۵۱/ ر.ب ۴۵

دانش و همچنين فناوری و همچنين نوآوری، مهم ترین عامل تأثیرگذار بر رشد و همچنين توسعه کشور است در تاریخ ۹ July 1397 | 2:38 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *