رتبه برتر ایران در میان ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا در ۲۰۱۷ – شریف

رتبه برتر ایران در میان ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا در ۲۰۱۷ – شریف

به نقل از شریف: رتبه برتر ایران در میان ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا در ۲۰۱۷

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم ، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست مقام معظم رهبری با دانشجویان ممتاز و همچنين استعدادهای برتر،گزارشی از شرایط علمی کشور و همچنين نخبگان ارائه کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل سخنرانی دکتر غلامی به شرح زیر است:
الحمدلله ربّ العالمین و همچنين الصّلاه و همچنين السّلام علی سیّدنا محمّد و همچنين آله الطّاهرین.
با اهدای سلام و همچنين احترام محضر تبريک و مبارک رهبر معظم و همچنين عالیقدر نظام جمهوری اسلامی ایران؛ عالمان، اندیشه ورزان ودانشجویان گرامی حاضر در این نشست مُعَظّم.
خوش وقتیم و همچنين سپاسگزار؛ در این ایامی که در آستانه اربعین سالار شهیدان (ع) قرار داریم؛ و همچنين در هفته های آغازین سال شمسي تحصیلی توفیق حضور در محضر جنابعالی را پیدا کرده ایم. از فرصت اختصاص یافته و همچنين التفات حضرتعالی به خانواده پهناور و بزرگ نظام آموزش عالی، پژوهش و همچنين فناوری کشور نهایت تشکر و همچنين سپاس را داریم.
جمع حاضر بخشی از سرآمدان و همچنين برترین های نظام آموزشی، پژوهشی و همچنين فناوری کشور عزیزمان خواهند بود که امروز محضرجنابعالی شرفیاب شده اند.
کوتاه و همچنين مختصر به چند دستاورد اشاره می کنم که حاصل تلاش و همچنين اهتمام این جمع و همچنين استادان گرانقدرشان در نهاد آموزش، پژوهش و همچنين فناوری کشور است.
در سال شمسي ۲۰۱۷ در بین ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا، کشور ایران با رشد ۸.۹ قسمت و بخش رتبه اول رشد علمی را کسب کرده است. کشور های روسیه و همچنين چین به ترتیب با رشد ۶.۶ و همچنين ۴.۳ قسمت و بخش دررتبه های دوم و همچنين سوم قرار گرفته اند.
با توجه به جایگاه مکتسبه؛ رقابت علمی کشور دیگر در مجموعه کشورهای در حال توسعه نیست، بلکه در گردونه رقابت با کشورهای توسعه یافته است.
ایران در تولید علم در میان کشور های منطقه و همچنين کشورهای اسلامی رتبه اول را دارد و همچنين در بین کشورهای جنبش عدم تعهد بعد از کشور هند رتبه دوم را دارد.
شاخص ارزیابی کیفیت تولیدات علمی؛ میزان استناد و همچنين ارجاع به تولیدات علمی است که از این بابت نیز موفقیت خوبی داشته ایم و همچنين رتبه کشور از رتبه ۳۰ در سال شمسي ۲۰۱۲ به رتبه ۲۲ در سال شمسي ۲۰۱۷ ارتقا پیدا کرده است.
تغییر جایگاه دانشگاه های کشور در نظام های معتبر بین المللی نیز حائز توجه است. برای مثال در رتبه بندی تایمز در سال شمسي ۲۰۱۳ تنها یک دانشگاه از کشور ایران حضور داشت که در سال شمسي ۲۰۱۸ تعداد ۱۸ دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور دارند. در رتبه بندی لایدن در سال شمسي ۲۰۱۳ تنها و فقط ۵ دانشگاه ایران حضور داشتند که در سال شمسي ۲۰۱۸ این حضوربه تعداد ۲۲ دانشگاه افزایش یافته است.
به لحاظ دستاورد های فناورانه و همچنين دانش بنیان بر اساس شاخص نوآوری جهانی، جایگاه ایران از رده ۱۲۰ در سال شمسي ۱۳۹۳ به رده ۷۵ در سال شمسي ۱۳۹۶ ارتقا یافته است. این رشد مرهون توجه به حوزه فناوری و همچنين نوآوری در مراکز آموزشی و همچنين پژوهشی و همچنين نیز شرکت های دانش بنیان است که تعداد این مراکز از ۱۳۱ مورد در سال شمسي ۱۳۹۱ به ۱۹۳ مورد در سال شمسي ۱۳۹۷ افزایش یافته است و همچنين تعداد پارک های علم و همچنين فناوری از ۳۳ پارک در سال شمسي ۱۳۹۱ به ۴۳ پارک در سال شمسي ۱۳۹۷ افزایش پیدا کرده و همچنين شاغلان در این پارک ها از ۱۹۰۰۰ فرد يا شخص به ۴۲۰۰۰ فرد يا شخص رسیده است.
الحمدالله به فرموده جنابعالی جامعه دانشگاهی یک حرکت پیشرونده فکری و همچنين انگیزه ای را امروز در پیش گرفته است و همچنين با عنایت به رهنمود های جنابعالی الزاماتی زيرا و به درستي که: درگیر شدنِ دانشگاه و همچنين پژوهشگران با مسائل و همچنين چالش های کشور؛ تولید علمی، هدفمند ساختن تحقیقات و همچنين پژوهش های علمی، آمایش آموزش عالی، مأموریت گرا کردن نظام آموزشی و همچنين پژوهشی، کسب مرجعیت علمی، اهتمام به تربیت فرهنگی و همچنين هویتی و همچنين صیرورت پو یایی و همچنين تحول مستمر در فضاهای آموزشی و همچنين پژوهشی کشور به جدّ در دستور کار قرار دارد و همچنين همچنان نیازمند هدایت و همچنين حمایت حضرتعالی برای تحقق هر چه بیشتر مطلوب ها و همچنين آرمان های نظام قدرتمند جمهوری اسلامی ایران هستیم.
خوشبختانه در روز های آغازین هفته جاری شاهد اعلام تدوین سند “الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت”، که در آن هم اهمّ مبانی و همچنين آرمان های پیشرفت و همچنين اُفق مطلوب کشور در پنج دهه آینده ترسیم؛ و همچنين تدابیر مؤثر برای دستیابی به آن هم طراحی شده است، بودیم.
امر جنابعالی مبنی بر وارد شدن دانشگاه ها و همچنين صاحبنظران برای بررسی عمیق این سند و همچنين ارائه پیشنهادهای مشخص برای ارتقای آن هم را مطاع و همچنين وظیفه خود می دانیم و همچنين قطعاً وارد شدن نخبگان و همچنين دانشگاهیان خاصه جوانان نخبه عزیز، گفتمان “الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت”، را نيرو و همچنين غنای بیشتری خواهند بخشید. انشاالله
ر.ب / ع.ع ۵۷

رتبه برتر ایران در میان ۲۵ کشور برتر تولید کننده علم دنیا در ۲۰۱۷ در تاریخ ۲۵ July 1397 | 6:09 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *