رونمایی از ربات اجتماعی آرش با حضور وزیر بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی – شریف

رونمایی از ربات اجتماعی آرش با حضور وزیر بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی – شریف

به نقل از شریف: رونمایی از ربات اجتماعی آرش با حضور وزیر بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی

دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی در بازدید از جشنواره رسانه‌های سلامت دیجیتال، از ربات اجتماعی آرش (ربات همیار کودکان مبتلا به سرطان در محیط بیمارستان) رونمایی کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر علی مقداری رئیس قطب طراحی، رباتیک و همچنين اتوماسیون دانشگاه صنعتی شریف در این خصوص گفت: سالانه تعداد زیادی از کودکان به دلیل بیماری‌های متنوع و گوناگون و مختلف در بیمارستان‌ها بستری خواهند بود. در ایران نیز قسمت و بخش قابل‌توجهی از بیماران بستری در بیمارستان‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند. از این جمعیت، سالانه حدوداً ۳۵۰۰ کودک مبتلا به سرطان در بیمارستان‌های کشور بستری خواهند بود.
وی افزود: پژوهش‌های قبلی نشان داده است که علاقه کودکان به فنّاوریهای هوشمند و همچنين به‌ویژه ربات‌ها می‌تواند سبب کاهش استرس، اضطراب و همچنين سایر تنش‌های عصبی آنها در مدت درمان مي شود و همچنين میزان همکاری کودکان با پزشکان، پرستاران، و همچنين خانواده را در دوران معالجات افزایش دهد. بعلاوه، پژوهش‌های اولیه ما نشان می‌دهد که بهره بري و استفاده از ربات‌های اجتماعی در محیط بیمارستان برای برقراری ارتباط با کودکان به عنوان دوست و همچنين همیار، آموزش آنها در خصوص بیماری شان و همچنين فرآیند درمان، و همچنين همچنین سرگرم کردن آنان می‌تواند به روند بهبود بیماری آنها کمک کرده و همچنين سبب آرامش بیشتر بیمار و همچنين والدین گردد.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: این موضوع از چالش‌های حوزه سلامت در ایران است و همچنين می‌تواند جای خالی آموزش‌های مرتبط با بیماری و همچنين فرآیند درمان را مابین بیمار و همچنين پزشک تا حدودی پٌر کند. ربات اجتماعی آرش با قابلیت تعامل چهره به چهره با بیمار، قادر به شناسایی مکان و همچنين حرکت در محیط بیمارستان کودکان است.
وی خاطرنشان کرد: در طراحی و همچنين ساخت ربات اجتماعی آرش تمامی شرایط ایمنی مورد نیاز برای تعامل با کودکان در نظر گرفته شده است. آرش می‌تواند در محیط بیمارستان (شامل سالن و همچنين اتاق کودکان) حرکت کند و همچنين با قرار گرفتن در کنار تخت بیمار با وی ارتباط و همچنين تعامل برقرار کند.
وی افزود: برای طراحی و همچنين ساخت ربات آرش در ابتدا چند طرح مفهومی بر اساس الزامات عملکردی و همچنين ویژگی‌های مرتبط آماده شد و همچنين نهایتاً طرح منتخب توسط یک نظر سنجی از کودکان مبتلا به سرطان در بیمارستان‌های کودکان مفید، شهدای تجریش و همچنين محک به عنوان مفهوم برتر برای ادامه روند طراحی و همچنين ساخت به کار گرفته شده است. سپس تعامل انسان-ربات شامل قسمت و بخش‌های تعامل شنیداری، تعامل دیداری و همچنين تشخیص حالات چهره و همچنين ایجاد حالات گوناگون توسط ربات بررسی و همچنين پیاده سازی شده است. در پایان به بررسی مقبولیت و همچنين اثربخشی ربات آرش در بین کودکان مبتلا به بیماری سرطان با حضور تيم درمانی طی چندین جلسه در قسمت و بخش کودکان بیمارستان‌های امام و پيشوا خمینی، کودکان علی اصغر و همچنين محک انجام پذیرفته است.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: انجام این طرح بین رشته‌ای و همچنين گروهی نتیجه همکاری مشترک بیش از ۱۵ تن از مهندسين و متخصصين حوزه‌ای مکانیک، مکاترونیک، رباتیک و همچنين هوش مصنوعی، زبان‌شناس و همچنين روانشناس، طراحی صنعتی و همچنين هنر (با صرف زمان تقریبی ۷۰۰۰ فرد يا شخص ساعت در طی سه سال شمسي) به سرپرستی آزمایشگاه رباتیک اجتماعی-شناختی دانشگاه صنعتی شریف و همچنين همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای تهران غرب و همچنين تهران شمال است.
این طرح با پشتیبانی و همچنين حمایت مالی صندوق حمایت از پژوهشگران و همچنين فنآوران کشور انجام شده و همچنين کل بودجه اختصاص یافته به طرح توسط این نهاد (چهل میلیون تومان) صرف تهیه قطعات و همچنين هزینه‌های ساخت ربات آرش شده است. کل اعضای تيم (دانشجویان و همچنين اساتید) بدلیل ماهیت بشردوستانه طرح و همچنين البته محدودیت بودجه هزینه‌ای مطالبه و همچنين دریافت ننموده‌اند.
نتایج حاصل از طرح ربات اجتماعی آرش شامل ۶ پایان نامه کارشناسی ارشد، ۲ مقاله علمی در مجلات معتبر بین المللی در حوزه‌های مهندسی ربات یک و همچنين مهندسی پزشکی، ۳ مقاله ارائه شده در همایش‌های ملی و همچنين بین المللی، و همچنين یک مورد ثبت اختراع داخلی است.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

رونمایی از ربات اجتماعی آرش با حضور وزیر بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی در تاریخ ۲۸ July 1397 | 11:30 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *