ضرورت جهت دهی علوم و همچنين فناوری به سوی انرژی های پاک و همچنين تجدیدپذیر – شریف

ضرورت جهت دهی علوم  و همچنين فناوری به سوی انرژی های پاک  و همچنين تجدیدپذیر – شریف

به نقل از شریف: ضرورت جهت دهی علوم و همچنين فناوری به سوی انرژی های پاک و همچنين تجدیدپذیر

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری گفت: باید برای حل معظلات و مسائل و مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی، علوم و همچنين فناوری به سمت منابع پاک و همچنين تجدیدپذیر مثل انرژی باد و همچنين انرژی خورشیدی بویژه در کشورهای در حال توسعه جهت دهی شوند و همچنين در دنیا شاهد اعمال محدویت و همچنين ممنوعیت در بهره بري و استفاده از فناوری های نوین مرتبط با تغییرات اقلیمی نباشیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی در ادامه نشست های پانزدهمین اجلاس علم و همچنين فناوری در شهرستان کیوتو در ژاپن، در نشست تغییرات آب و همچنين هوایی سخنرانی کرد.

وی در این همایش گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز مانند برخی از کشورهای دنیا، در گیر معظلات و مسائل و مشکلات تغییرات اقلیمی است و همچنين افزایش ناهنجاری های اقلیمی مانند بارش های نابهنگام، گردبادهای پهناور و بزرگ، تندبادهای قوی، خشکسالی و همچنين افزایش دما پدیدهایی خواهند بود که در سالهای اخیر در تعدادی از منطقه ها و مناطق ایران به وجود آمده اند.

وی افزود: بارش برف در نواحی جنوبی و همچنين مرکزی ایران که بعد از ۵۰ سال شمسي اتفاق افتاده است سرمای زیاد و همچنين بارش تگرگ در فصل های شکوفه دهی درختان همگی نشانه بی نظمی و همچنين ناهنجاری ناشی از تغییرات اقلیمی در ایران خواهند بود.

دکتر غلامی ادامه داد: مشکل عمده ایران و همچنين کشورهای خاورمیانه، ریزگردها خواهند بود که زندگی میلیون ها فرد يا شخص را تهدید می کنند و همچنين موجب مهاجرت ها و همچنين جابجایی های پهناور و بزرگ جمعیتی شده اند و همچنين امروز قسمت و بخش های از خاورمیانه به علت تنش های سیاسی و همچنين اقتصادی با خطر خالی شدن از سکنه مواجه خواهند بود بویژه اینکه چالش های بدست آوردن آب و همچنين منابع طبیعی نیز در این منطقه مطرح است.

وزیر علوم با اشاره به اینکه صنعتی شدن علیرغم برخی منافع، باعث تخریب محیط زیست شده است؛ اظهار داشت: پس ازگذشت دو دهه از صنعتی شدن جوامع، تغییرات اقلیمی و همچنين گرم شدن آب و همچنين هوای جهان، چالش های بین المللی به صورت جدی محیط زیست و همچنين کره زمین را تهدید می کنند وفعالیت های انسانی به‌قدری ویران کننده است که طبیعت شانسی برای خودترمیمی ندارد و همچنين این شرایط روز به روز بدتر می مي شود.

دکتر غلامی افزود: در حالی مصرف فراوان در تعدادی از کشورها باعث کاهش منابع طبیعی شده است که ما تنها و فقط یک کره زمین برای نوع بشر داریم که قدرت ایستادگی در مقابل این حد از مصرف را ندارد و همچنين تنها راه حل مورد انتظار برای غلبه بر این گرفتاری، در پیش گرفتن رویکردی اخلاقی و همچنين منصفانه در بهره بري و استفاده از محیط زیست است.

وزیر علوم با ارائه چهار پیشنهاد برای کاهش رنج های بشر در زمینه تغییرات اقلیمی گفت: به جای نگاه سیاسی و همچنين منطقه ای به محیط زیست و همچنين به جای آنکه محیط زیست را تنها و فقط یک بحران جهانی بدانیم، نگاه توسعه ای و همچنين رو به آینده به محیط زیست داشته باشیم.

وی افزود: باید در جهت انتقال علوم و همچنين فناوری به سمت منابع پاک و همچنين تجدیدپذیر مثل انرژی باد و همچنين انرژی خورشیدی بویژه در کشورهای در حال توسعه بکوشیم و همچنين از اعمال محدویت و همچنين ممنوعیت در بهره بري و استفاده از فناوری های نوین مرتبط با تغییرات اقلیمی پرهیز کنیم.

دکتر غلامی گفت: درراستای تقویت نهادهای منطقه ای در مبارزه با خشکسالی، ریزگردها و همچنين آلودگی های آب، مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است که همکاری های موثر، راهبردی، دو جانبه و همچنين چندجانبه را افزایش دهیم و همچنين تعاملات منطقه ای و همچنين بین المللی را در موضوع محیط زیست بیشتر کنیم.

وزیر علوم به عنوان چهارمین پیشنهاد برای کاهش رنج های بشر در زمینه تغییرات اقلیمی گفت: در کنار افزایش آگاهی جمعی و همچنين تقویت دانش نهاد های دولتی، از توانایی ها و همچنين حمایت های بین المللی برای کوچک کردن اقتصاد کربن پایه در جهان بکوشیم و همچنين در این مسیر از نگاه های خصمانه و همچنين اعمال زورهای اقتصادی پرهیز مي شود.

دکتر غلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران با داشتن چهار میلیون و همچنين نیم دانشجو و همچنين بررسي کننده و پروهشگر، ۴۳ پارک علم و همچنين فناوری و همچنين ۱۹۰ مرکز رشد، آمادگی دارد برای کاهش آسیب های تغییرات اقلیمی و همچنين پیدا کردن راهکارهای مناسب عملی برای حل معظلات و مسائل و مشکلات اقلیمی موجود، با شرکای بین المللی همکاری کند.

وزیر علوم کشورمان در پایان گفت: هم اکنون همکاری های علمی و همچنين پژوهشی ایران با اتحادیه اروپا و همچنين همچنین به صورت دو جانبه با کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، روسیه و همچنين چین در جریان است که می تواند به روش همزمان در زمینه تغییرات اقلیمی و همچنين توسعه پایدار نیز گسترش یابد.

م.ع ۱۳۶۰/ ر.ب ۱۳۴۵

ضرورت جهت دهی علوم و همچنين فناوری به سوی انرژی های پاک و همچنين تجدیدپذیر در تاریخ ۱۶ July 1397 | 3:59 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *